05.02.16, 21:18

Andrzej Gwiazda dla Fronda.pl: Nie tylko mniejsze emerytury dla esbeków, ale kratki!

Portal Fronda.pl: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada cięcia wypłat dla byłych funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa. Świadczenia emerytalne byłych esbeków są nawet 20 razy wyższe od emerytur, które dostają ich ofiary. Jak Pan skomentowałby taką decyzję?

Andrzej Gwiazda: Byli funkcjonariusze SB biorą emerytury za prześladowanie moich kolegów i mnie, więc moje stanowisko jest oczywiste. Poza tym mieli wysokie pensje, które były zapłatą za działalność antynarodową. Nie została wprowadzona ustawa, która uznawałaby za przestępstwo współpracę z totalitarnym systemem komunistycznym i pracę jako narzędzie represji. W związku z tym stawia nas to w obliczu bezradności, ponieważ takich decyzji nie mógł podjąć naród.

Każdą korektę uważam za sprawiedliwą, ale nie słuszną. Moim zdaniem „słuszne” to powinny być kratki i darmowe utrzymanie.

W tej sytuacji, w jakiej postawili nas autorzy tzw. „pierestrojki”, czyli transformacji – niewiele można było zrobić. W tej chwili małymi kroczkami jest przywracany minimalny rozsądek.

Zadam dość retoryczne pytanie, czy nie jest za późno na taką decyzję?

Jeżeli wciąż duża część społeczeństwa opiera się na tym, że odzyskaliśmy niepodległość w 1989 r., to bardzo łatwo jest policzyć o ile jest „za późno”.

Jednak, jak podpowiada mi żona, Niemcy do tej pory wyłapują prześladowców Żydów, mimo że minęło ponad 70 lat. U nas aparat przedawnień działa na korzyść przestępców.

Decyzje o zmniejszeniu emerytur byłym funkcjonariuszom SB, którzy całe życie poświęcili prześladowaniu współobywateli ośmielającym się mieć nieco inne poglądy, jest oczywiście przywracaniem elementarnej sprawiedliwości i zdrowego rozsądku.

Platforma Obywatelska przez 8 lat udawała, że uregulowała tę kwestię, ale przywileje i tak pozostały. Czas najwyższy w końcu to załatwić” – powiedział Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA. Czy rzeczywiście jest możliwe uregulowanie tej sprawy?

Jeżeli nie podjęliśmy tych decyzji wtedy, kiedy należało to zrobić i wtedy, kiedy panowała absolutna konieczność, to aktualnie cierpimy za te opóźnienia. Z tego powodu fundusz emerytalny był dzielony niesprawiedliwie. Ci, którzy poświęcili całe życie na pracę i budowę przemysłu i gospodarki (często zmuszani do pracy w szkodliwych warunkach) – mieli głodowe emerytury.

Z kolei ci, którzy ich gnębili, terroryzowali, zastraszali i prześladowali, dostawali pełne emerytury.  Gdy oficer bezpieki dostawał emeryturę pięciokrotnie większą od normalnego pracownika, to był pokrzywdzony. Taka to była sprawiedliwość. 

Rozmawiała Karolina Zaremba

Komentarze

anonim2016.02.5 13:29
Podzielam pogląd Pana Gwiazdy.
anonim2016.02.5 14:12
@Nabi - a może na krzyż z nimi ? albo ukamieniować?
anonim2016.02.5 14:14
Gwiazda, nie wie że Polska wydała na swiat Św. Jana PAwła II , ktory mowil o miłosierdziu Boskim.....i żeby byc miłosierny,...a tutaj prosze kratki, strach, itd....Do dupy z takimi polakami
anonim2016.02.5 14:30
@Pelican Żeby okazać komuś miłosierdzie , że by wybaczyć po chrześcijańsku konieczne jest żeby wiedzieć względem czego jest się miłosiernym , co się wybacza.Rozumiesz?To prosta logika.Nie możesz złodziejowi wybaczyć , być wobec niego miłosiernym jak nie wiesz kim jest ten złodziej a nawet nie wiesz ,że zostałeś okradziony.A poza tym jak można być miłosiernym wobec kogoś kto uparcie twierdzi ,że nic złego nie zrobił i tego miłosierdzia nie potrzebuje? Niech byli współpracownicy totalitarnych reżimów przyznają ,że nimi byli to wtedy ich ofiary będą miały w stosunku do kogo być po chrześcijańsku miłosiernymi.
anonim2016.02.5 14:42
Pelikuś JPII mówił o miłosierdziu, ale to nie znaczy, że nie ma być sprawiedliwości.. JPII przebaczył Ali Agcy, ale nie prosił żeby go wypuszczono z pierdla.. Wszystkie ofiary SBeków owszem jeśli będą chciały to mogą w swoim sumieniu wybaczyć krzywdy jakie od nich doznały, ( takie miłosierdzie okazał Jurand w Krzyżakach) ale Państwo ma dawać poczucie sprawiedliwości a nie miłosierdzie katom i oprawcom.
anonim2016.02.5 14:48
Lewy Pelican nie powinie sobie pyska krzyżem wycierać - choć wiadomo, że dla lewych brak szacunku do drugiego człowieka, bluźnierstwo i zbrodnia to standard poglądów i działania. A skoro już wywołał mnie po nicku - to niech lewy Pelican ze zbrodniczą mentalnością przyjmie do wiadomości, że za krzywdy o zbrodnie jest sąd i kara. A zbrodniczy towarzysze Pelicana (może i z rodziny) UB-owcy i SB-cy do dziś nie zostali ani osadzeni ani ukarani i to c powiedział Pan Gwiazda, to jest wyraz elementarnej sprawiedliwości wobec UB-owskich i SB-ckich zbrodniarzy i ich ofiar. Podobnie lewy Pelican nie powinien znów wycierać swoje lewej gęby pojęciem którego nie rozumie - miłosierdzie, nie zależy od urojeń i wyobrażeń czy chciejstwa lewego bandyty - i nie oznacza "było minęło, nic się nie stało" ...stało się - były zbrodnie, był wybaczenie, ale zabrakło skruchy, sądu i kary (dla lewych ciemniaków: - nie mylić kary z zemsta lub odwetem) - wtedy, gdy wszystkie warunki będą spełnione w komplecie, dopiero można mówić o miłosierdziu. Najpierw niech Pelican nauczy się rozumieć pojęcia, apotem ich używa.
anonim2016.02.5 15:41
"udawała, że uregulowała tę kwestię" - a co robiły poprzednie rządy LPR-PIS-Samoobrona, AWS – UW, UD – KLD – ZChN – PChD – PPPP – PSL-PL, PC – ZChN – PSL-PL, KLD – ZChN – PC – SD? :-D
anonim2016.02.5 17:49
"Pelikanie" - najlepiej zamilcz, ty esbecka zmoro.
anonim2016.02.5 22:31
Jestem przeciwny obcinaniu emerytur funkcjonariuszom służb komunistycznego okupanta. Jestem za odebraniem ich.
anonim2016.02.6 10:03
Ponadto należy zawiesić całkowicie wypłacanie jakichkolwiek pieniędzy wszelkim aparatczykom komunistycznego terroru, którzy wyjechali z Polski lub mają podwójne obywatelstwo, czyli zwłaszcza tym, którzy między innymi nawiali do zesraela.
anonim2016.02.7 8:20
I pluton.