19.12.18, 10:30screenshot Youtube - Radio Maryja

Antoni Macierewicz: Pozbyłem się ludzi z kręgów komunistycznych służb. Jestem z tego dumny

- Pozbyłem się ludzi z kręgów służb aparatu komunistycznego i dzięki Bogu, że to zrobiłem. Jestem z tego dumny bez względu na to, co o tym mówili ludzie, dla których pan Dukaczewski jest wzorem polskiego patriotyzmu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz podsumowując swoje dwa lata na stanowisku szefa MON.

Antoni Macierewicz przypomniał, że wielkim sukcesem Polski i Ministerstwa Obrony Narodowej było zorganizowanie szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. - Nic nie było zrobione, gdy przyszedłem do ministerstwa, trzeba było w błyskawicznym tempie wszystko zorganizować - ocenił polityk PiS. Dodał, że szczyt "przyniósł jednak przełom w pozycji Polski na świecie i poprawił bezpieczeństwo naszego kraju". - Zrodziły się decyzje o stacjonowaniu czterech grup batalionowych NATO w Polsce - i równolegle poza tym - o obecności sił amerykańskich w trybie rotacyjnym, ale w wymiarze stałym - zauważył były minister obrony.

Gość programu zauważył, że równolegle stworzone zostały również Wojska Obrony Terytorialnej. - W obecnej napiętej sytuacji międzynarodowej to jest niesłychanie istotna siła lokalna. Wzmacnia rzeczywiste zdolności obronne, szczególnie podczas ataku hybrydowego - powiedział Antoni Macierewicz. Były szef MON informował, że "właśnie tego typu ataki są typowe dla działalności Rosjan". - WOT musi się rozwijać, żeby nasze siły zbrojne były pełnowartościową armią - dodał.

- Odblokowaliśmy również awanse wojskowe, które były zablokowane dla krewnych i znajomych "królika". Panował w polskiej armii nieprawdopodobny nepotyzm, a rozwój wojska był blokowany - stwierdził polityk PiS. Dodał, że "wydał decyzje o kilkudziesięciu tysiącach awansów zawodowych, co otworzyło społecznie i odmłodziło formację oficerską".

Antoni Macierewicz odniósł się również do pozbawienia go funkcji ministra. - Nie składałem dymisji z urzędu ministra obrony, byłem gotowy do pełnienia mojej misji dalej. Zaskoczony tym jednak nie byłem, ponieważ mam już pewne doświadczenia polityczne. Narastało to od dłuższego czasu, a ataki na mnie były coraz większe - powiedział polityk.

Ponadto Antoni Macierewicz mówił o sowich politycznych planach na przyszłość i komentował aktualną sytuację w kraju i na świecie.

dam/PolskieRadio24.pl