05.12.19, 09:25Fot. via Pixabay (B_A)

Atak hakerski na gminę. Sprawcy żądają okupu, zawiadomiono ABW

Hakerzy zaatakowali urząd gminy w Kościerzynie. Jak informuje Radio Gdańsk, nieznani sprawcy włamali się na serwery, zaszyfrowali dane i żądają okupu za odblokowanie.

Wójt gminy Grzegorz Piechowski zawiadomił już służby, w tym Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak poinformował w rozmowie z rozgłośnią:

Mieszkańcy są obsługiwani, poczta elektroniczna i strona internetowa działają, urząd pracuje w miarę normalnie, ale w tradycyjnej papierowej formie”.

Poinformował także, że informatycy usiłują cały system komputerowy urzędu uruchomić na nowo we własnym zakresie. Jeśli to się nie uda, prace zostaną zlecone firmie zewnętrznej.

dam/Radio Gdańsk,Fronda.pl

Komentarze

Ism2019.12.5 15:59
To się zdarza, co jakiś czas.. 2 lata temu m.in w Wielkiej Brytanii zaatakowano system tamtejszej służby zdrowia elektroniczny. https://www.youtube.com/watch?v=gNjc6qD-c6g Nas to dopiero czeka wraz z e-zdrowiem. Będziemy płacić na utrzymanie systemu elektronicznego (a ceny prądu rosną), ochronę i okupy oprócz tego co do tej pory.
T2019.12.5 10:47
Im więcej nowoczesności tym większe problemy. Im więcej wygody i dobrobytu tym więcej chorób cywilizacyjnych. Człowiek myśli, że sam sobie raj zbuduje lepszy od Bożego a wychodzi to co zwykle - żenada.
Albert2019.12.5 9:58
Używanie Windows jako system na serwer zewnętrzny i do tego CMS-a o zamkniętym kodzie źródłowym to jak chronienie się przed deszczem za pomocą siatki ogrodzeniowej. Czego się ci "informatycy" spodziewali?
albert to debil2019.12.5 12:18
No a ty na pewno wiesz na czym zrobiona jest strona koscierzyny byles tam widziales i juz wiesz ze to na window albo po samej stronie poznales nie lewacki debilu jasnowidz sie znalazl
Albert2019.12.5 13:53
Tak, wiem. Wystarczy wiedzieć, na co spojrzeć. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jako typowy prawacki katoćwok nie masz o tym zielonego pojęcia, bo jak widać, nawet z pisaniem po polsku masz poważny problem.