24.02.21, 18:07Fot. screenshot - YouTube

Benedykt XVI: Nie bójcie się ludzi, bójcie się Boga

Drodzy bracia i siostry!

Ewangelia dzisiejszej niedzieli zawiera dwa wezwania Jezusa: z jednej strony «nie bójcie się» ludzi, a z drugiej «bójcie się» Boga (por. Mt 10, 26. 28). Pobudza nas to do refleksji nad tym, jaka jest różnica między ludzkimi lękami i bojaźnią Bożą. Strach jest naturalnym wymiarem życia.

Od dzieciństwa boimy się różnych rzeczy, ale potem okazuje się, że są one wyimaginowane i strach mija; później rodzą się inne lęki, które mają konkretne podstawy w rzeczywistości: trzeba im stawić czoło i je przezwyciężyć ludzkimi siłami, pokładając ufność w Bogu. Istnieje także, zwłaszcza dzisiaj, rodzaj jeszcze głębszego strachu, natury egzystencjalnej, który graniczy niekiedy z trwogą: bierze się on z poczucia pustki, związanego z pewnym typem kultury, przesyconej szerzącym się teoretycznym i praktycznym nihilizmem.

W obliczu licznych i zróżnicowanych ludzkich lęków słowo Boże jest jasne: ten, kto «boi się» Boga, «nie lęka się». Bojaźń Boża, którą Pismo Święte nazywa «początkiem prawdziwej mądrości», wiąże się z wiarą w Niego, ze świętym poszanowaniem Jego władzy nad życiem i nad światem. Nie odczuwać «bojaźni Bożej» znaczy stawiać siebie na miejscu Boga, czuć się panem dobra i zła, życia i śmierci. Ten zaś, kto boi się Boga, czuje się bezpieczny jak niemowlę w ramionach matki (por. Ps 131 [130], 2), ten kto boi się Boga, jest spokojny również pośród burz, bo Bóg, jak nam objawił Jezus, jest Ojcem miłosiernym i dobrym. Ten kto Go kocha, nie boi się: «W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości» (1 J 4, 18). Wierzący zatem nie lęka się niczego, bo wie, że jest w rękach Boga, wie, że ostatnie słowo nie należy do zła i tego co nieracjonalne, lecz że jedynym Panem świata i życia jest Chrystus, wcielone Słowo Boże, który tak nas umiłował, że złożył w ofierze samego siebie, umierając na krzyżu dla naszego zbawienia.

Im bardziej pogłębiamy naszą zażyłość z Bogiem, przesyconą miłością, tym łatwiej nam pokonać jakikolwiek rodzaj lęku. W dzisiejszym fragmencie Ewangelii Jezus kilkakrotnie wzywa, żeby się nie bać. Uspokaja nas, jak kiedyś apostołów, jak św. Pawła, któremu ukazał się pewnej nocy w widzeniu, w szczególnie trudnym momencie jego działalności ewangelizacyjnej: «Przestań się lękać — powiedział — (...) bo Ja jestem z tobą» (Dz 18, 9-10). Umocniony obecnością Chrystusa i wspierany Jego miłością, nie uląkł się nawet męczeństwa Apostoł Narodów, którego 2000. rocznicę urodzin będziemy niedługo świętować specjalnym rokiem jubileuszowym. Niech to wielkie wydarzenie duchowe i duszpasterskie wzbudzi również w nas odnowioną ufność w Jezusa Chrystusa, który nas powołuje, byśmy bez żadnego lęku głosili Jego Ewangelię i dawali o niej świadectwo. Zachęcam was zatem, drodzy bracia i siostry, byście się przygotowali do obchodzenia z wiarą Roku św. Pawła, który jeśli Bóg pozwoli, uroczyście otworzę w przyszłą sobotę o godz. 18 w bazylice św. Pawła za Murami podczas liturgii I Nieszporów uroczystości Świętych Piotra i Pawła. Już w tej chwili zawierzamy to wielkie wydarzenie Kościoła wstawiennictwu św. Pawła i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Apostołów i Matki Chrystusa, która jest źródłem naszej radości i naszego pokoju.

Benedykt XVI

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 22 czerwca 2008

dam/opoka.org.pl

Komentarze

Nie bójcie się Boga,2021.02.25 17:14
bójcie się Jego urzędników.
Kobietom twarze zakonnikom nogi.2021.02.25 9:00
Nie bójcie się ludzi bójcie boga. No chyba że to twój przełożony namaszczony na bycie twoim panem wtedy masz się go bać jak by to był sam bóg. Albo Twoja żona która ma swoje kobiece potrzeby np. ciągotki do imprez lub podróży, jak ich nie spełnisz inaczej cię zostawi wtedy musisz dla dobra dzieci jej słuchać jak by to była sama Maryja. A w ogóle względem miłosierdzia i nadstawiania policzka każdy kto się do ciebie przyczepi, np. zbir na ulicy jest twoim panem gdyż masz iść w stronę świętości - czyli masz pierwszy wszystkim usługiwać. No a nie wspominając o służbach bardzo specjalnych namaszczonych przez boga - żeby dobrze skręcać kark gołymi rękami trzeba to przećwiczyć kilka razy na żywym człowieku.
Jerzy2021.02.25 7:22
Papcio BXVI chce bysmy lekali sie Boga, ale sam tego leku nie odczuwa, chce, bysmy pozyczali kase tym, ktorzy moga nam jej nie oddac, ale sam jest lapczywy na pieniadze az wstyd. Wystarczy poczytac o jego kamerdynerze Paolo Gabriele i o prawdzie, jaka wyplynela za przyczyna tego czlowieka, a wlosy na glowie staja na bacznosc. https://www.facebook.com/andrzej.gerlach.319
Jerzy2021.02.25 11:49
Czytalem te wstrzasajace relacje. Zwrocilem uwage na fakt, jak papieski kamerdyner dostal sie w rece policji. Otoz sumienie nie dawalo mu spokoju i jako katolik poszedl do spowiedzi. Spowiednik wkrotce zawiadomil sluzby watykanskie, ktore aresztowaly Paolo. A wielu wierzy, ze spowiednik pod zadnym pozorem nie moze zdradzic penitenta. Ale chyba tylko wtedy, gdy interesy Watykanu nie ucierpia z tego powodu.
Anonim2021.02.25 5:56
Od wieków w tej rzymsko katolickiej sekcie obowiązuje maksyma, że "dla dobra Kościoła pewne sprawy winno się przemilczać", aby nie siać zgorszenia wśród wiernych. Zapomnieli hipokryci, że są Kościołem, czyli wspólnotą ludzi ochrzczonych i wierzących, a jeżeli opierają się na Ewangelii, to tam jest wyraźnie powiedziane o prawdzie, która ich ma wyzwolić. Natomiast jeśli hierarchia tej Stajni Augiasza zaczyna stosować inną moralność do wiernych, a inną do siebie, to jest to coś bardzo niepokojącego i świadczy że są organizacją Antychrysta.
chłopka2021.02.24 20:48
Ten artykuł już Fronda nie tak dawno umieszczała na portalu . Nie pierwszy zresztą. Czytelnicy mają czytać odgrzewane ? Tak jak filmy w Polsacie i TVN ? TVP oczywiście też . Mama się najeść bzdurnymi telenowelami ?
Anonim2021.02.25 0:32
Do klasyki warto wracać.
Anonim2021.02.24 19:19
"Któż jak Bóg?!"
Grizzly2021.02.25 11:40
Ten Bóg? niech w........ala
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.24 18:50
słyszycie tępe katole! miejcie wyebane co pyerdolą klechy strasząc was ch*j wie czym, bo gwno mogą...
Anonim2021.02.24 18:31
nie strasz, nie strasz bo się zesr......
katolik2021.02.24 18:14
Dokładnie, należy bać się tylko Boga i przed Nim mieć odkrytą swoją twarz.
Anonim2021.02.24 18:13
Nie bójcie się Boga, bójcie się ludzi bo ludzie to kυrwy a Boga nie ma. Zawsze tak było, jest i będzie!
Pogoda2021.02.24 21:49
Pewny jesteś ?