08.01.21, 09:15Screenshot Youtube

Bez pokusy nie ma zbawienia

Św. Antoni Wielki Ten sam powiedział: „Nikt nie może wejść do Królestwa Niebieskiego nie wypróbowany. Zabierz pokusy – rzecze – a nikt nie będzie zbawiony”.

[Św. Antoni Wielki] Ten sam powiedział: „Nikt nie może wejść do Królestwa Niebieskiego nie wypróbowany. Zabierz pokusy – rzecze – a nikt nie będzie zbawiony” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1 /

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.

CSPB.PL

Komentarze

Waśka2021.01.9 12:23
Nie ma szczyki bez pierdyki
Gabi2021.01.9 9:52
Myślałam, że bez pokuTy....
Protestant2021.01.9 8:21
Jedną z zasad prowadzenia zwycięskiego duchowego życia jest unikanie pokus. Jeśli jesteś alkoholikiem, to szerokim łukiem omijaj bary z alkoholem. Wystąpienia pokus uniknąć trudno, ale to nie znaczy, że należy budować jakąś wydumaną soteriologię głoszącą nieodzowność pokus dla ludzkiego zbawienia. Lepiej uczony dominikanin zrobiłby, ucząc ludzi tego, jak pokusom nie ulegać.
Pet2021.01.8 21:44
Zlecenie na pokusy od Rydza dostał koloratkowy?
rebeliant2021.01.8 20:05
A zatem sr.ać na to zbawienie.
Piotr2021.01.8 18:12
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maura O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
YORG2021.01.8 15:29
To jest pokusa, aby na myślach Wielkich wyrwanych z kontekstu budować teorie. Ale bzdury.
Roman2021.01.8 11:50
Po co ta szopka z pokusami? Przecież Ryś powiedział, że: "Bóg wybacza nam zło wcześniej, nim zdążymy je popełnić! Po co więc jakieś wypróbowania? Przecież z punktu jesteśmy zbawieni!!! A jaka jest Prawda? Zupełnie inna.
katolik2021.01.8 11:00
Kto nie ma pokus?
Anonim2021.01.8 10:42
Pokusy... Klechy wiedzą coś o tym... Całe szczęście że istnieje spowiedź, bzykną ministranta, wyspowiadają się i znów bezgrzeszni jak lelija przeczysta, mogą pierdzielić dyrdymały o moralności.
Po 11...2021.01.8 10:00
"Bez pokusy nie ma zbawienia". W końcu jasno i konkretnie. Ale trochę szkoda tych wszystkich dzieci zabitych w łonach matek, które NIE zostały zbawione, bo w końcu jakie pokusy takie dziecko niby mogło mieć do zwalczenia. Szkoda tych dzieci ... potępionych na wieki :((
rydzyk to diabelski wytrzep2021.01.8 9:33
chodzi o pokusy klechów ruchających dzieci na plebaniach i w zakrystiach?