16.08.17, 19:30Screenshot YouTube

Bezczynność rządu? MSWiA przeznaczyło 34 mln złotych

34 miliony złotych – tyle przeznczono na wniosek ministra Błaszczaka na pomoc rodzinom poszkodowanym po nawałnicach, jakie w piątkowy wieczór oraz noc przeszły nad Polską.

Pomoc przeznaczona będzie na odszkodowania dla 7 tysięcy rodzin. Osoby, które ucierpiały w wyniku nawałnic mogą zgłaszać się już po zasiłek w wysokości do 6 tysięcy złotych. Informacje z terenu zbierają samorządy – przekażą je wojewodom, ci zaś – zgłoszą MSWiA. Ponadto można ubiegać się o otrzymanie pomocy w wysokości do 20 tys. złotych na remonty domów.

Pieniądze są rozliczane na podstawie faktur oraz oświadczeń, bez opinii rzeczoznawcy. Jeśli jednak dana osoba ubiega się o wyższą pomoc na remont domu, do 100 tysięcy złotych, opinia rzeczoznawcy jest konieczna.

Przygotowany będzie dziś projekt rozporządzenia, które umożliwi uproszczenia w odbudowie budynków. […] Te uproszczenia polegają na tym, że tam, gdzie jest potrzebna zgoda na budowę, wystarczy zgłoszenie, a tam, gdzie jest potrzebne wyłącznie zgłoszenie, może się ta odbudowa odbyć bez składania zgłoszenia”

- powiedział szef MSWiA.

dam/PAP,Fronda.pl