„Bieda to najpotężniejsza broń masowej zagłady. Europie nie pomoże budowanie murów, by odgrodzić się od świata. Ten problem i tak jej dosięgnie” – uważa laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Muhammad el-Baradei.

Słowa te padły podczas Warsaw Solidarity Forum w czasie debaty na temat globalizacji. Muhammad el-Baradei przestrzegł Zachód, że to, co dzieje się np. w Afryce, czeka także Europę.

„Nasza walka o zmia­ny po­win­na roz­po­cząć się od sku­tecz­nej walki z biedą i wy­klu­cze­niem” – uznał i dodał, że powinien być to punkt wyjścia do sprawiedliwego wykorzystania szans, jakie niesie ze sobą globalizacja.

Z kolei Marek Krupiński z UNICEF Polska wskazał w rozmowie z portalem onet.pl, że w ubóstwie żyje dziś nawet 1,7 miliarda osób, a więc około 1/3 ludności świata.

 Jego zdaniem najbardziej wartościowa jest pomoc osobom, które znajdują się w największym ubóstwie. Taka pomoc „przekłada się najbardziej na realną poprawę sytuacji i poziomu życia całego społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci”.

Krupiński ocenia także, że konieczne są inwestycje w zapewnienie podstawowej opieki medycznej najbardziej pokrzywdzonym grupom. To pozwala bowiem ratować o wiele większą liczbę ludzi niż przy zastosowaniu innych metod pomocowych.

Pac/onet.pl