Z początkiem września w Teksasie zaczęła obowiązywać ustawa zakazująca aborcji po wykryciu bicia serca dziecka, czyli po około 6. tygodniu ciąży. To pierwsza tak szeroko chroniąca życie nienarodzone ustawa w Stanach Zjednoczonych.

- „Teksas zakazał aborcji. Nowe przepisy weszły w życie. Sąd Najwyższy na razie nie uwzględnił wniosku o tymczasowe ich zawieszenie. Już 13 stanów w USA przyjęło ustawy chroniące życie, rzucając wyzwanie wyrokowi Roe v. Wade. Niedługo rozstrzygnięcie kolejnej precedensowej sprawy”

- komentuje w mediach społecznościowych prezes Instytutu Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski.

Przyjęta w Teksasie ustawa jest jedną z wielu podobnych w Stanach Zjednoczonych, jednak wszystkie pozostałe są blokowane przez sądy. Tym razem Sąd Najwyższy nie podjął żadnej decyzji, dzięki czemu ustawa zaczęła obowiązywać.

Aborcja w Teksasie została zabroniona po wykryciu bicia serca dziecka. To najczęściej 6. tydzień ciąży, do którego aborcje właściwie się nie zdarzają. Wyjątkiem jest zagrożenie życia matki lub przypadek, w którym aborcja może zapobiec „poważnemu ryzyku znaczącego i nieodwracalnego upośledzenia ważnej funkcji cielesnej” kobiety.

kak/PAP, Twitter