03.05.19, 09:38(fot. screen)

Broniarz załatwił nauczycieli. Pensje ich zszokowały

Zgodnie z prawem za strajk się nie płaci. Dziwi więc reakcja nauczycieli, którzy protestowali 19 dni, a teraz zobaczyli wypłaty, które im przysługują za ten czas. 

 Wydawałoby się, że to normalne, że gdy człowiek pracuje - zarabia, a gdy nie, nie zarabia. Jednak nauczyciele nie kryją zdumienia. 

„Grubo ponad połowę mniej. Rozdeptali nas i opluli. Dostałam 355 zł” – mówi jedna nauczycielka.

 "Przyszła wypłata po strajku. Nieźle dostaliśmy paskiem po..." - czytamy

„Dostałam wypłatę 60 złotych i 50 groszy, bo zgodziłam się na odciągnięcie raty pożyczki z kasy – 1000 zł. Na szczęście mąż może mnie przez miesiąc utrzymywać” – mówi inna nauczycielka.

„Wzbiera we mnie straszny gniew. Nauczyciel nic nie może, wszystko musi!” – czytamy

"Dostałem 777 zł wynagrodzenia. Ja się pytam, gdzie jest dobro moich dzieci, mojej rodziny?" - pyta inny nauczyciel

"Straciłam 1700 zł. Wiedziałam, że tak będzie, kiedy przystępowałam do strajku. Serce przez chwilę zadrżało z goryczy, że rządzący mają gdzieś nauczycieli, i ze strachu, co to będzie, bo maj długi. Ale żyję wśród ludzi i wiem, że nie zginę" - napisała nauczycielka

Po 19 dniach czynnego strajku, decyzją ZNP, a później FZZ, protest nauczycieli został zawieszony. 

- Będziemy rozmawiali z osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami, z lekarzami rezydentami, z sędziami. We wrześniu może dojść do wspólnego strajku z tymi grupami społecznymi - mówił Tomasz Kosmalski, warszawski nauczyciel i współorganizator demonstracji

Trwający trzy tygodnie strajk nauczycieli został zawieszony 27 kwietnia. Akcja ma zostać wznowiona we wrześniu.

bz/money.pl

Komentarze

Julita2019.05.28 8:49
Nie strajkowałam, a moja pensja zmniejszyła się o kilkaset złotych. Nie zapłacono mi nawet za godziny, w których przebywałam w szkole i sprawowałam opiekę nad dziećmi. Oto wytłumaczenie dyrektora i samorządu: "Została pani przesunięta na inne stanowisko na okres strajku i nie przysługują pani świadczenia, które wcześniej pani pobierała". Jak widać, po kieszeni dostali wszyscy. Nie chodziło o ukaranie kogokolwiek. Czyżby rząd szukał oszczędności?
OIKOS2019.05.8 13:25
Przeprowadzono badania socjologiczne /na UMK/ pośród nauczycieli /nt ich wiedzy ogólnej/. I tak na pytanie co to jest konkordat większość odpowiedziała, że to maszyna drogowa. A na pytanie kim był Melchior Wańkowicz większość odpowiedziała że zbrodniarz wojenny. Przy takim stanie wiedzy i umysłu nietrudno było Panu Broniarzowi potraktować nauczycieli jak stado baranów. I tak na tym wyszli ….
Paweł2019.05.8 9:28
Są nauczyciele z pasją , którzy nie pracują tylko 18 godzin w tygodniu, choć rzeczywiście jest ich mniejszość. W Polsce zbyt łatwo zostać nauczycielem, dlatego do tego zawodu wiele osób trafia przez przypadek niestety.A tu trzeba mieć wysokie kompetencje społeczne, których nikt nie sprawdza, dlatego wielu nauczycieli nie ma serca do swojej pracy, męczą się w zawodzie, a wraz z nimi i uczniowie i ich rodzice. Czy zarabiają mało czy dużo? Rozpoczynający pracę młody nauczyciel naprawdę zarabia niewiele, a ma najwięcej do pracy poza 18-sto godzinnym pensum (przygotowywanie lekcji). Inaczej też wygląda praca polonisty ( związana ze sprawdzaniem prac w domu) a inaczej wuefisty. Z kolei nie wszyscy właśnie mogą nadrobić korepetycjami tak jak np. językowcy . Dlaczego uczniowie muszą korzystać z korepetycji? Dlaczego Polacy nie mówią po angielsku? A uczą się tego języka już od przedszkola przecież! System jest do zmiany, system nauczania.A kogo to obchodzi? Co rząd to nowe pomysły, nikt nie pochyla się nad systemową i ponad podziałami reformę, która naprawdę służyłaby społeczeństwu, rzetelnemu wykształceniu młodych ludzi. Przywrócić godność zawodu nauczyciela należałoby zacząć od ograniczenia miejsc na uniwersytetach, zmiany programu nauczania nauczycieli, wprowadzenia warsztatów uczących kompetencji społecznych i wychowawczych. Przede wszystkim odsiać tych przypadkowych od tych z pasją do zawodu.
Jan2019.05.28 17:32
W zeszył roku nauczycielską specjalizację na matematyce skończyło aż (!) 10 osób. Już teraz nie ma nauczycieli do nauczania tego przedmiotu. Dziś moja koleżanka nauczycielka powiedziała, że w utrzymaniu pomaga jej córka. Było jej wstyd, miała łzy w oczach. Skończyła renomowaną uczelnię, córka natomiast dwuletnią szkołę policealną, zarabia dużo lepiej od mamy. Nie wieszajmy na nauczycielach psów. To nie w nich leży problem.
ela2019.05.6 22:44
Panie przewodniczący ZNP , bardzo dzękuję żeś nas pan tak w konia zrobił , ale dzięki temu zmieniam pracę na dużo lepszych warunkach i nie będę musiała przynależeć do znp .
Krzyś2019.05.6 11:07
Nie rabotajet nie kusszajet! Proste jak drut.
Haryy2019.05.5 23:31
Nauczyciele? Jack nauczyciele ? To sa gnida,paparuchy smierdzace wrzody tlumoki
Ksenia2019.05.5 15:52
Ludzie skąd w was tyle jadu i złośliwości??? Czytam i nie wierzę, że z taką łatwością oceniacie, obrażacie innych!!! Zawsze stawiam pytanie, kto dał wam do tego prawo, aby tak innych poniżać? Wiele grup strajkuje!!! Dajcie spokój z tymi obelgami, bo to tylko negatywnie o was świadczy.
Kasia2019.05.6 16:43
Czyli uważasz, że strajk świadczy pozytywnie o nauczycielach? Szkoda rąk do rozmowy.
kibic2019.05.4 17:02
A to dopiero sitwa zdradziecka!!!pustogłowie,bez ambicji i wstydu!Z PO im było lepiej? tumaństwo i wykształciuchy.
Ilona2019.05.4 16:30
Zwolnić nauczycieli, bo chcą podwyżek.Zatrudnić Ukraińców!!!!!!!!!!!!!
Jerzy2019.05.4 13:24
Rząd dawał i nadal daje ale wam nie chodziło o pieniadze tylko o rozpierduche więc ja macie na własne rzyczenie dają troche trzeba brac a nie byc pazernym powoli narazie jest tyle i na tyle wystarczy bedzie wiecej dostana wszyscy co maja powiedziec emeryci im tez nalezałoby sie chociaż po 2 tys
Grzegorz2019.05.4 12:50
Nauczyciele to najbardziej pasożytnicza grupa społeczeństwa , przedstawiają siebie jako kwiat inteligencji a w rzeczywistości to gromada niedouczonych osób które nauczyły się jednego i myślą że całe życie będą na tym funkcjonować . Nie potrafią i nie chcą niczego zrozumieć że świat się zmienia a ich pseudo wiedza zdaje się psu na budę . Młodzież wychodzi ze szkól nie przygotowana do życia w realnym świecie ale Państwo nauczyciele oczywiście są dumni z siebie bo odbębnli swoje śmieszne 18 godzin pensum. Do tego dwa miesiące wakacji gdzie w żadnej szkole nie idą do pracy , ferie zimowe , wszystkie święta zaokrąglane w górę . Razem to kilka miesięcy wolnego w roku . Nie macie wstydu domagając się takich podwyżek a ludzie pracujący na was nie mają się do kogo zwrócić o podwyżki bo działają na wolnym rynku . Bez konkurencji w oświacie nie będzie dobrego nauczania . Zlikwidować kartę nauczyciela i wprowadzić system kontraktowy kto nie umie uczyć to żegnamy z zawodu
Klara2019.05.5 15:57
To co Pan pisze, to mija się z prawdą!! Jak tak dobrze ma nauczyciel, to w szkołach brakuje nauczycieli, więc co za problem podjąć tam prace i też mieć tak dobrze? Powodzenia
Kasia2019.05.6 16:40
Skoro nauczycielowi tak źle to również może zmienić pracę.
Kamila Bąk2019.05.8 20:08
Dzieci niedouczone bo nauczyciel zamiast uczyć musi pół lekcji spędzić na ich uspokajaniu bo rodzicom się wydaje że że ich szkoła wychowa. To co oni robili przez 7 lat zanim dziecko trafiło do szkoły?
kuba2019.05.4 10:08
Mam dość nauczycieli, mają wolne, nie pomagają nam, olewają słabszych, spora grupa młodych opuszcza szkołę,mojej klasy nie ma 26 osób znikło, z dwóch klas 15 doszło do 4 klasy, matematyka jest dramatem tej szkoły,polski, języki,chemia,biologia z nauczycielami lepiej nie rozmawiać,nie ma wsparcia uczeń słaby, jak szukać wsparcia jak się jest słabym uczniem, tech 15 Wrocław, po tej placówce widać jak edukacja kuleje....
franekzenek2019.05.4 9:54
gdyby nie 500+ nie byłoby co do garnka włożyć. lemingi nie dziękujcie
Karol2019.05.4 3:59
To za mało. Tusk miał odwagę znieść Kartę górnika to teraz przyszedł czas na Kartę nauczyciela.
antyjurek2019.05.3 23:36
,,Akcja ma zostać wznowiona we wrześniu''. Miejmy nadzieję, że do września rodzice przepiszą dzieci do tych normalnych szkół. :)
patryk2019.05.3 20:49
Szkoda mi tylko tych co nie chcieli strajkować, ale ulegli presji. Mam nadzieję, że to był ich pierwszy i ostatni ich błąd.
ceramik2019.05.3 19:36
Jeżeli w maju prawica wygra, to wygra cała Europa normalnych ludzi. Więc rząd polski będzie mógł rządzić samodzielnie. Bez Tuska, Junkersa, czy Cimermana. Panie pomóż.
Halina2019.05.3 19:07
I to wszystko mówi o nauczycielach. Analiz nie potrzeba. Nauczyciel nie zna prawa albo też uważa, że można je dla niego łamać i wypłacać wynagrodzenie za nic nierobienie. Ten strajk to była lekcja wychowania obywatelskiego, choć nie zamierzona.
JaKi2019.05.3 17:12
Górnicy z "Solidarności" Dudy kiedy strajkowali u schyłku PO dostali normalne wypłaty. Dało się? Dało!
Agnieszka2019.05.3 23:20
Jak u schyłku PO górnicy protestowali, to przede wszystkim dostali gazem i z broni gładkolufowej od policji. Dało się? Dało... I nawet krzyku o to nie było i w pamięci nie zostało...
Tippi2019.05.3 17:04
Wy gnidy nie macie prawa nazywać się nauczycielami!!!Powinniscie nic nie dostać !!!i kopa w t... na drogę!!!
Glosuj na Targowice???2019.05.3 17:02
Zbrodniarz niezle ich zalatwil!... Oczywiscie, on dostal pelna pensje... Dali sie wodzic za nos nastepnemu Kijowskiemu...haha
Thomas2019.05.3 16:36
Te zawyżone rządania płacowe służyły tylko Broniarzowi do mocnego uderzenia w rząd.
Agnieszka2019.05.3 23:46
I skonsolidowanie, pobudzenie do "bojowej aktywności" zorganizowanego środowiska ziejącego gorącą nienawiścią, bo nic tak nie rozjusza jak rozbudzone nagle nadzieje na obsypanie "manną z nieba" i po tym nakręceniu, że "już za momencik to o czym nawet nie marzyliście" i po jako takim "trudzie strajkowania" równie nagły zawód. Trzeba tylko, żeby tą nienawiść "odpowiednio" ukierunkować, co byłoby trudne, gdyby dotyczyło ludzi mądrych... Widocznie wcześniej poziom inteligencji i mądrości, odporności na manipulacje w tej grupie sprawdzono... A dziś pozostał świetny materiał do pisania doktoratów z psychomanipulacji, psychologii ogłupionego tłumu. Czy przypadkiem w rodzinach tych z ZNP nie robi ktoś jakiegoś doktoratu czy habilitacji i potrzebował może materiału badawczego do przeprowadzenia eksperymentu z tego zakresu? A przy okazji pijar rządu sypnął się, bo jak tu się chwalić (co już przed strajkiem miało miejsce), że wreszcie nauczyciele podwyżki za tej władzy dostali. Jakby nic nie dostali, to na to samo by wyszło, bo ich nie widzą. Czyli cel osiągnięty, bo trudno posądzać prowodyrów strajku, że uwierzyli w możliwość dostania już teraz, natychmiast 1000 zł podwyżki, gdy w dodatku kolejka chętnych grup długa.
go\305\233\304\2072019.05.3 16:17
przyszedł jakiś dziwny pasek na którym jest 4400 brutto a 2350 samych potrąceń plus potrącenie za strajk. wyszło marnie. ja się pytam gdzie jakaś reforma? po co płacimy tyle różnych składek do budżetu, żeby władza mogła się najeść? kto zadecydował o tym że jesteśmy tak okradani i że Polak ma być najbiedniejszy w Europie?
Zibi442019.05.3 18:24
Byłeś w letargu Panie numerku i ktoś cię nagle wybudził? Może dopiero zacząłeś pracę. Zdziwiony jesteś bardzo widzę. Numerku muszę Ci powiedzieć że teraz to jest luksus 3 lata temu to była dopiero bieda i pomału z niej wychodzimy. Ja wiem że po tak długim śnie chciał byś od razu być bogatym, ale po złodziejstwach Tusków, Millerów, Kwaśniewskich nie da się tego tak syzbko odkręcić. To może zaśnij ponownie na jakieś 5 lat, miłych snów.
KINGA2019.05.3 22:02
Ja wiele lat sporządzam listy płac, i też potrącam wraz z należne potrącenia. Potrąca się każdemu pracownikowi , nie tylko nauczycielowi ! Nie ma co narzekać! Z tego co napisałas, widzę że nie wszystko chyba tu ujęłaś.To gdyby nie strajkowała miałaby na rękę ok, 3100-3200zł. Nie znam dokładnych danych, ale stałe potrącenia wyniosły ok.1200zł.. To są składki emerytalne i podatek. Reszta to potrącenie za strajk! A może ma potrącenie raty pożyczki? Widać że masz ma łe rozeznanie w listach. Jak chcesz to podaj dokładniejsze dane, to ci obliczę, sprawdzisz, czy ci dobrze policzyli,. NIESTETY TYLKO ZA ZA PRACE SIĘ PŁACI, nie za strajkowanie! Broniarz obiecywał, niech zapłaci! Wykorzystał nauczycieli do swoich celów i tyle !
Agnieszka2019.05.3 15:37
A łajdackim nauczycielom, co im za mało, że dzieci używali do swoich interesów i jeszcze chcą teraz niepełnosprawnych użyć przypominam - a raczej informuję, bo ich guzik takie rzeczy zawsze obchodziły i guzik ich obchodzą - że oprócz pani Hartwich i jej niepełnosprawnego dziecka są tacy niepełnosprawni (i ich opiekunowie), którzy nigdy renty nie dostaną, choć są bardziej niepełnosprawni niż syn pani Hartwich, bo niepełnosprawność nabyli np. po 18 roku życia a przed wypracowaniem odpowiedniej liczby składek do ZUS czy po zbyt długiej przerwie od pracy. I wy łajdaki, zdrowe konie chcecie swoją sytuację zrównywać z sytuacją tych ludzi bez środków do życia i używać do podniesienia swoich dobrych pensji o tysiąc złotych netto? Jak wielkim chamem bez sumienia trzeba być, żeby wpaść na taki pomysł?!!!
Agnieszka2019.05.3 15:47
Zresztą gdy ma się zdrowie, pracę i co najmniej dwa razy tyle dochodu, co syn pani Hardwich, to trzeba wstydu nie mieć, żeby stawać obok niego jako tak samo poszkodowana grupa. A jak mówiłam ta grupa niepełnosprawnych i opiekunów protestujących w sejmie jest wśród polskich niepełnosprawnych jedną z tych najbardziej uprzywilejowanych, bo miała "szczęście" nabyć niepełnosprawność w uprzywilejowanym czasie i przynajmniej ma rentę a nie jak człowiek, co w wieku 19-tu lat miał wypadek i leży sparaliżowany.
go\\305\\233\\304\\2072019.05.3 16:20
a ty łajdaczko piszesz z zawiści i zazdrości? ile zarabiasz i gdzie?
JR2019.05.3 16:39
Pisze nie z zawiści tylko pisze prawdę. Co prawda w oczy cię kole?
Agnieszka2019.05.3 20:13
Dziękuje. Widocznie wyżej odezwała się nauczycielka zapatrzona w koniec swojego nosa, co nawet nie ma pojęcia, jakie faktycznie w Polsce ludzie mają problemy, z którymi sami zostają i nawet głosu nikt im nie daje, żeby o wsparcie państwa i zmianę prawa błagać. To bardzo częste nawet wśród nauczycieli osób niepełnosprawnych, że pojęcia nie mają o faktycznym zakresie pomocy niepełnosprawnym, żyją wyobrażeniami z PRL, gdy ileś grup niepełnosprawności od małego istniało, normalnie je przyznawano i dorobić było można logicznie, więc siebie uważają za najbiedniejszych, marudząc w pokoju nauczycielskim na rodziców niepełnosprawnych uczniów, że "roszczeniowi" a przecież tyle forsy dostają na chore dziecko choć nic nie robią a nie to co one - zaharowane nauczycielki.
Agnieszka2019.05.3 21:04
A ciebie mówienie prawdy tak oburza? Skoro omijasz z daleka ludzi biednych, z problemami zdrowotnymi w rodzinach i zielonego pojęcia o życiu nie masz, to choć poczytaj przepisy i uruchom wyobraźnie jak wygląda sytuacja tych niepełnosprawny, co niezdolność do pracy nabyli w pechowym czasie, więc renta im żadna nie przysługuje! Porównaj też sytuację nauczycielki, która jest zdrowa, ma zdrowe dzieci; stopniowo uzyskuje wyższe i dalekie od minimalnego wynagrodzenie; wypracowuje sobie emeryturę też nie minimalną; kształci dzieci, które zakładają rodziny i uzyskują dobrą pracę a na starość ze współmałżonkami i wnukami mogą służyć matce-nauczycielce z emeryturą i zdrowiem wsparciem wszelakim. A potem pomyśl jak się ma do tego sytuacja np. rodzica, który musi całe życie z pracy zrezygnować, żeby zająć się niepełnosprawnym dzieckiem, swoje zdrowie przy nim niszczy (np. dźwigając coraz cięższe ciało). Potem na starość zostają bez zdrowia i sił do zajmowania się tym dzieckiem; bez wypracowanej emerytury, by opiekuna zastępczego opłacić (MOPS-y i GOPS-y najwyżej na 4 godziny kogoś za dopłatą przysyłają a i to nie zawsze dla leżących, bo kadry wykwalifikowanej do tego brak); bez zdrowych dzieci i wnuków. Tymczasem nie tylko pomocy dla tego niepełnosprawnego dziecka, ale i dla siebie potrzebuje. Może więc zaledwie liczyć, że opieka społeczna znajdzie jakiś dom opieki, w którym dziecko umieści, co dla wielu takich rodzin łączy się z całkowitym rozstaniem, opieka społeczna koszty minimalizuje czyli znajduje miejsce w jakimś marnym, tanim a dalekim od domu ośrodku a matka sił i finansów nie ma, żeby tam choć czasem dojechać. Takie przypadki są. A ilu bliskich na starość porozdzielano po różnych ośrodkach, bo w nich wiecznie miejsc brak a kolejka długa? A ilu bez wsparcia i zainteresowania kogokolwiek cicho w domu czy na ulicy odeszło? I jak śmią w to te nauczycielki ze swoimi żądaniami wpadać, gdy takie tragedie w Polsce nie są rozwiązane i nie zapowiada się, żeby ruszone zostały, bo nikt z prawdziwie potrzebujących i zagrożonych siły nacisku (czyli szantażu na wzór nauczycielek) nie ma, by przebić się że jest źle i coraz gorzej? Jak można nie interesując się, nie znając (choć teoretycznie) prawdziwej biedy i problemów w Polsce, stawiać w protestach swoje oczekiwania na równi nierozwiązanych problemów takich osób i żądać natychmiastowego zaspokojenia swoich roszczeń przy użyciu tamtych? To może nie jest szczyt łajdactwa?
Agnieszka2019.05.3 21:16
P.S. A o odmówieniu orzeczników zusowskich nawet czasowej renty chorym na raka na kilka miesięcy przed śmiercią, bo po co im natychmiast pieniądze na leczenie skoro mają jeszcze "dużo czasu" na kilkumiesięczne odwołanie się do wyższych instancji, to paniusia nauczycielka (go\\305\\233\\304\\207) słyszała/ Pewnie też nie. A szkoda, bo pani Rafalska już 3 lata temu ogłosiła, że to sukces jej rządu, że zmniejszyła się liczba rencistów czyli budżet wiele zaoszczędził. No pewnie akurat po to ci uzdrowieni renciści umierali i budżetu nie nadwyrężali, żeby nauczycielki mogły sobie już teraz, natychmiast, w tym roku na lepsze wakacje pojechać.
Agnieszka2019.05.3 15:26
Jak przeżyć trudno, to może panie nauczycieli połkną swój jęzor poniżający rolników i teraz podjadą na wieś po mleczko od rolnika i kawałek świnki, kurki jakiej? Tam dobrzy, poczciwi ludzie, biedę znają, więc wyobrażą sobie waszą "biedę" na wzór tego, co sami o biedzie wiedzą i może dorzucą jeszcze trochę jajek, sera, ziemniaków z jabłkami, co na zmarnowanie im pójdą... i aby do czerwca.
Jerzy2019.05.4 13:25
przecież mają swoja krówke doić ja kilka razy dziennie
Agnieszka2019.05.3 15:20
No i jak ma być społeczeństwo dobrze wykształcone jak ci, co liczenia uczą sami liczyć nie potrafią. Po tym, jak chcieli zniszczyć dzieci i jak zdeptali godność polskiego nauczyciela i polską oświatę tym strajkiem, to człowieka może ucieszyć, że się podniecać swoim buntem może chociaż przy wypłacie przestali. Pioseneczek nie będzie? Zaboleć to pewnie zabolało, bo jakby kto nie wiedział szczytem poświecenia finansowego dla wielu z nich i to absolutnie nie do zaakceptowania jest podarowanie uczniom ryzy papieru za kilkanaście złotych zakupionej z własnych pieniędzy (a nie ze zbiórki wśród rodziców, z budżetu szkoły czy od sponsorów)
nie tak dawny wykladowca2019.05.3 14:27
A jak sprawa pensji wyglada kiedy zwiazek oglasza strajk, np. w USA albo Australii, albo gdzies w rozwinietym EU. Nikt nie dostaje centa, zwiazki zawodowe maja fundusz tzw. strajkowy i one wyplacaja swoim czlonkom. Nie sa to sumy nawet w przyblizeniu podobne do pensji strajkujacych. Konkluzja: nie pracujesz, nie jesz. Z ciekawosci, Albert, kim sa, cyt.: " - lepiej dać niewykształconej patologii" ?
Albert2019.05.3 14:40
500+ i wszelkiego rodzaju inne zasiłki z MOPSu dla niepracujących karynek i sebiksów z kaszojadami.
nie tak dawny wykladowca2019.05.3 14:56
A co z ta wyksztalcona patologia, ktorej nie nieporownywalnie wiecej? Jak sie domyslam nie jestes matka i nie masz np. dwoje dzieci i meza pracujacego 12 albo wiecej godz. dziennie, bo zdarzylo mu sie byc niewyksztalconym. Nie wiem co to sa "karynek i sebiksów" i nie chce wiedziec, ale ty musisz byc z tymi okresleniami intymnie zaznajomiony. Vide - wyksztalcona patologia.
nie tak dawny wykladowca2019.05.3 14:57
blad: - ktorej nie nieporownywalnie wiecej? powinno byc: ktorej jest nieporownywalnie wiecej?
Albert2019.05.3 15:03
"Jak sie domyslam nie jestes matka i nie masz np. dwoje dzieci i meza pracujacego 12 albo wiecej godz. dziennie, bo zdarzylo mu sie byc niewyksztalconym." To niech taka matka idzie do pracy, jak jej niewystarcza do pierwszego. Nie musi być tak, że chłop się zapracowuje na śmierć, a baba siedzi w domu z dzieciaczkami i zbija bąki.
nie tak dawny wykladowca2019.05.3 15:07
"Jak sie domyslam nie jestes matka i nie masz np. dwoje dzieci.... - i nie masz pojecia. Milego popoludnia glupcze.
Albert2019.05.3 15:44
Moja matka wróciła do pracy po kilku miesiącach od urodzenia mnie. Ojciec nie przerwał jej ani na minutę. Co więcej, oboje regularnie pracowali także nocami, z reguły na zmianę. Można? Można. Trzeba tylko chcieć, a nie być leniwym śmieciem na utrzymaniu podatników.
Zibi442019.05.3 17:32
Po Twoim poziomie Albercik wiidać że praca Twoich szanownych rodziców nie wystarczyła na korepetycje, za późno weszło 500+. Szkoła jak widać po Tobie nie wszystkim zapewnia edukację na przyzwoitym poziomie. Rodzice Twoi widocznie zbyt dużo pracowali i zabrakło czasu na wychowanie
Albert2019.05.3 18:26
O moje wykształcenie się nie martw. Wątpię, by choć jeden dzieciak beneficjentów 500+ osiągnął mój poziom wykształcenia. To zupełnie nierealne.
Dancer2019.05.3 21:15
Na Twoim przykładzie widać, że żadne wykształcenie nie zastąpi zdrowego rozsądku. Poz.
Albert2019.05.4 14:44
Prawak mówiący o zdrowym rozsądku. Paradne.
Waldemar2019.05.4 10:13
O przepraszam, jestem wykładowcą akademickim, posiadam stopień doktora, w trakcie habilitacji i pobieram 500+. Dlatego sugeruje pohamować się w ocenach tym bardziej, że nauczyciele w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich nie należą do szczególnie wykształconych a wiedza, jaką przekazują uczniom jest zdecydowanie za mała. Później taki absolwent na studiach nie zna podstawowych wzorów matematycznych. Uważam, że taki mgr od w-f czy innej plastyki nie może zarabiać tyle, co dr hab. inż. na Politechnice.
Albert2019.05.4 14:47
Brak wiedzy u studentów nie jest winą nauczycieli, tylko programu nauczania. Ja kończąc dawno temu liceum miałem w małym palcu np. granice, zbiory, logikę, rachunek różniczkowy i całkowy pierwszego i drugiego rzędu, liczby urojone itp. A jeśli uważasz, że dr inż. na Politechnice zarabia za mało, zmień pracę na taką, która zapewni ci lepsze dochody. Sam jestem dr inż. i nie narzekam na zarobki. Ale nie jestem akademikiem.
Bezcenne miny! 2019.05.3 14:01
Kochani nauczyciele skoro tak ochoczo nagrywaliście filmiki to może teraz wrzucicie trochę zbliżeń waszych facjat sfilmowanych podczas otwierania emaila z waszą wypłatą. To by było dopiero śmieszne!
Ilona2019.05.3 14:00
jesli BRZYDZĄ was takie pieniądze, ktorych braknie teraz na raty,mazidla i rewie mody w szkole , to oddajci mi - musialam płacic za opiekę nad dzieckiem ,żeby iść pracowac za mniejsze pieniądze i to ciężko i efektownie!!!! a nie jak wy PRYMITYWNE BEZMÓZGI kilkanascie godz tyg a dzieci dalej głupie!!! szkoła wymaga ostrej reformy i PRAWDZIWYCH NAUCZYCIELI a nie sitwy NIEUDACZNIKÓW pociotek i znajmków!!!
Albert2019.05.3 13:56
Jasne, lepiej dać niewykształconej patologii, która tylko wyciąga rękę po więcej, a także świnio, krowom i swoim oraz emerytom, żeby kupić ich głosy w listopadzie. Ale dla ludzi, którzy naprawdę zasługują na podniesienie pensji, czyli nauczyciele oczywiście zabrakło. Powód jest prosty - oni na PIS nie zagłosują. I jeszcze komentarze zmanipulowanych pisiorską propagandą - bezcenny przykład debilizmu wyznawców PISu.
Zibi442019.05.3 15:38
Albercik,robisz 4 godziny dziennie, normalny facet żeby utrzymać rodzinę znalazł by sobie dodatkową robotę. TWOI KOLEDZY I KOLEŻANKI NAGANIAJĄ SOBIE UCZNIÓW NA KOREPETYCJE BIORĄC 70 dych za godzinę i nie płacą żadnego podatku z tego tytułu. A ty Albercik co za uczciwy jesteś czy uczysz nie chdliwego przemiotu. Zmień zawód idź na budowę a miedzyczasie dokształcaj się.
Albert2019.05.3 15:42
Nie jestem nauczycielem, nie mam niczego wspólnego z tą grupą zawodową. Ale ktoś, kto twierdzi, że nauczyciel pracuje 4 godziny dziennie jest po prostu idiotą.
Zibi442019.05.3 17:42
No, ja jestem nauczycielem ale żeby idiotą? . Uczę od 20 lat WF. Moi uczniowie robią kariery sportowe i studiują na AWF. Ja pracuję z pasją, a po pracy trenuję dzieciaki które chętnie przychodzą na moje treningi i nie ukrywam z tego mam drobny dodatkowy zarobek. To i tak jest około 7 godzin w przeciwieństwie do mojego ojca który w dużej firmie pracujenok. 10 godzin i ma niewiele więcej pieniędzy odemnie
Albert2019.05.3 18:23
Wuefista to specyficzny rodzaj nauczyciela, nie ma więc co brać tego pod uwagę. Nie przygotowujesz klasówek, nie oceniasz ich, nie sprawdzasz zeszytów i nie prowadzisz lekcji przy tablicy. Ani nie robisz wywiadówek.
Maz2019.05.5 3:02
A kim jest ktoś, kto uwierzył, że rząd chce dać "świniom i krowom"? Bo tak podała stacja tefałen? Zacytuję Pana: "jest po prostu idiotą". I ci nauczyciele, co to śpiewali przebrani za krowy, i Pan, skoro Pan powtarza te dyrdymały. Czy Pan nie zrozumiał, że Kaczyński o tych świniach i krowach mówił w kontekście wyborów do parlamentu europejskiego, że jeśli będziemy tam mieć dobrą reprezentację, to będziemy (tzn. ci wybrani europosłowei z PiS) walczyć o większe dopłaty dla rolników, na poziomie dorównującym dopłatom, jakie otrzymują rolnicy z innych krajów zachodnich? I tu była mowa o tych "100+" i "500+" dla rolników hodujących świnie i krowy - że powinni co najmniej tyle dostać, aby te dopłaty dorównały do tych zachodnich. Takie to proste i oczywiste, można sobie poszukać w sieci przemówienia Kaczyńskiego i posłuchać, a nie polegać na manipulacjach i szczuciu tefałenów, niuslisów i im podobnych.
Glosuj na Targowice???2019.05.3 17:06
Debilny tylko jest tylko twoj komentarz, zalosny zmanipulowany przez TVN pajacyku... :) Wyjezdzaj z Polski, towarzysz Komoruski przeciez takich jak ty zapraszal... Jedz i nie wracaj... Sio....
Karol2019.05.4 4:02
nauczyciele i tak za dużo dostają
Ela2019.05.4 7:17
Szanowny panie Albercie no i wyszlo czytanie ze zrozumieniem Nauczyciele nic nie dostali ? Naprawde ,a krowy i świnie to pieniadze unijne a nie rzadu .Z szacunkiem .
Andrzej 2019.05.5 8:32
Aż dziw bierze że niby wykształceni a nie potrafili tego rozebrać na czynniki pierwsze skąd są te pieniądze , normalnie oprócz gazety wyborczej są pisma fachowe i jako wykładowcy mogli by poszerzyć wiedzę i w tym temacie .
Czechu2019.05.4 9:21
Ty''wykrztałciuchu'' nie obrażaj ludzi bez wykształcenia - wstyd. Ponadto jak nie znasz sprawy to nie zabieraj głosu/chodzi o krowy i świnie/. jesteś żenujący.
polka2019.05.4 10:12
Dostaliście, dostaniecie we wrześniu obecną podwyżkę, jest podpisane porozumienie, wasz Broniarz chyba upadł na głowę, który pracodawca w Polsce daje 1000zł podwyżki, nie przeginajcie nauczyciele
Barbara Pęzioł2019.05.5 7:51
Pewnie jesteś nauczycielem, nieprawdaż? No to oświecę pana, Panie Nauczycielu, że pieniądze przeznaczone na świnki i krówki pochodzą z puli europejskiej, pieniądze zaś dla >nauczycieli< z budżetu państwa polskiego. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Jeśli chodzi o emerytów, pragnę zauważyć, że tez nim kiedyś będziesz. I mogę się założyć, że wtedy będziesz pisał: wszyscy dostają tylko nie emeryci!
Gaba2019.05.3 13:48
Moja Mama uczyła języka polskiego na tajnych kompletach w Radomsku. Przeprowadzała egzaminy dojrzałości. Narażała swoje życie. Który z dzisiejszych Nauczycieli tak by potrafił? Tego strajkujące bydło nie jest wstanie tego pojąć. Jeśli chcieli dużo zarabiać - trzeba było wybrać inny zawód.Nauczycielstwo - to jest służba. Nie dla każdego. Na szczęście Dobry Broniarz sam dołożył się do selekcji. ZNP - to nie jest Nauczycielstwo Polskie. Na nasze szczęście! Gołoto won!
Edi2019.05.3 16:19
Polskie społeczeństwo jest w dużym stopniu ZDEMORALIZOWANE i SKORUMPOWANE - bo jakim cudem nauczyciel zostawia uczniów na pastwę losu a lekarz wystawia FIKCYJNE ZWOLNIENIA LEKARSKIE - tak jak to było w przypadku mundurowych nagle parę tys. mundurowych na zwolnieniach lekarskich - TO JEST EFEKT WYMORDOWANIA POLSKICH ELIT PODCZAS II WŚ. PRZEZ NIEMCÓW I RUSKICH - TRZEBA ODBUDOWAĆ ETOS PRAWIE KAŻDEGO ZAWODU.
JR2019.05.3 16:48
Życie dostarcza przykładów. Każdy wie, że te zwolnienia to lewe zwolnienia, a przynajmniej 99%. Powinno się takie zwolnienia kontrolować i weryfikować. Zarówno wydający lewe zwolnienia jak i biorący je powinni ponosić kary. Zdaję sobie sprawę, że nie uda się całkowicie wszystkich zbadać ale nawet niewielki procent byłby ostrzeżeniem na przyszłość. Zgadzam się z tą wypowiedzią w całej rozciągłości.
Beata2019.05.4 19:56
Gaba, jak to powiedziała pewna nauczycielka: "Są inne czasy". To była odpowiedź na pytanie o nauczycieli z tajnych kompletów i tego jak ma się to do strajkujących
K2019.05.5 1:03
"... strajkujące bydło..." porażający poziom kultury wypowiedzi. Ale to wynosi się z wychowania z domu. Ale, cóż "Rodzice mogą jedynie dawać dobre rady lub wskazać właściwą ścieżkę, ale ostateczny kształt charakteru człowieka leży w jego własnych rękach."
Marek2019.05.3 13:43
A mogliście przecież strajkować jeszcze w czasie wakacji.
Romain2019.05.3 11:28
Niestety, myślenie nie jest mocną stroną tej grupy zawodowej. Może pójść za radą Komorowskich i wziąć kredyt, zmienić pracę albo z skorzystać z szansy emigracji?
JR2019.05.3 11:16
Wystarczy uchwalić ustawę o zakazie strajków w oświacie. I po problemie! Tak, jak jest w Niemczech, czołowym państwie Unii. Tak przecież PO, PSL, a ostatnio niedobitki z Nowoczesnej stawiają za wzór ten Zachód. Niech będzie po ich myśli. Może poprą tym razem tę Ustawę. Jest jeszcze sporo czasu do września. Broniarzowi tę przydałoby się tego ryja zamknąć bo działa przeciwko prawu, w tym przeciwko Konstytucji! Czyżby jego prawo nie obowiązywało? Drodzy nauczyciele daliście się wciągnąć w brutalną walkę polityczną w tym w osobiste machinacje kacyka Broniarza, a teraz narzekacie na pobory? Kto bierze pieniądze, za niepracowanie? Za głupotę i tępotę płaci się frycowe! Wstyd się przyznawać, że było się nauczycielem.
Sebastian Lorenc2019.05.3 13:43
Wszyscy naucyciele bedą za, jak dostaną takie wynagrodzenie jak w Niemczech
JR2019.05.3 16:34
Tylko nie wiem czy Pan wie jaki wymiar pracy mają nauczyciele w Niemczech? Jakie mają obowiązki szczegółowe? Pan tylko stawia problem jak przedszkolak. Pieniądze.
lol2019.05.4 0:08
Ja też chcę dostawać takie wynagrodzenie jak dostawałem w Niemczech pracując na tym samym samym stanowisku na którym pracuję w Polsce
Pytanie2019.05.4 0:42
A która grupa zawodowa zarabia w Polsce tak samo jak w Niemczech? Wszyscy zarabiamy mniej. Przyczyny takiej sytuacji są bardzo złożone, również historyczne. Znaczna część społeczeństwa to rozumie i nie strajkuje. Godność nauczyciela nie zależy od wysokości wynagrodzenia, wyraża się w postawie i wartościach. Niestety, ETOS tego zawodu odchodzi do przeszłości...
anonim2019.05.6 8:53
Glupoty wypisujesz i tyle w Niemczech nauczyciel jest funkcjonariuszem i nie ma prawa do strajku w przeciwienstwie do Polski.
joanna2019.05.3 11:15
Już podczas strajku zachowania i wypowiedzi niektórych nauczycieli (niewiarygodne zachowania i wypowiedzi wobec uczniów, szykany i bojkot wobec niestrajkujących, wulgarne piosenki, wyuzdane stroje, tanie hasełka wiecowe) uświadomiły nam, że wiele brakuje części tego środowiska, by je zaliczać do inteligencji. Potwierdza tę opinię zdziwienie strajkujących, że nie otrzymali - zgodnie z obowiązującym prawem! - wynagrodzenia za czas strajku. Inteligent powinien znać prawo przynajmniej w takim zakresie, jaki dotyczy jego osobiście i jego środowiska. A jeśli tego Szanowni Państwo Nauczyciele nie wiedzą lub zlekceważyli lub we wszystkim zaufali bezkrytycznie karierowiczowi politycznemu, "nauczycielowi" p. Broniarzowi - to fakt ten również potwierdza Państwa co najmniej bezmyślność. Nikt także nie wspomina, że również uczniowie ponieśli niezasłużone konsekwencje będące skutkiem haniebnej bezmyślności i egoizmu swoich nauczycieli. Przede wszystkim nerwy dzieci w okresie egzaminów, kiedy potrzeba im wsparcia i spokoju, a ponadto los maturzystów niesklasyfikowanych (pozbawionych możliwości poprawienia ocen) i niedopuszczonych do matury, skazanych na powtarzanie roku nauki. Jeśli w taki sposób Szanowni Państwo Nauczyciele postrzegają swoją misję oświatową, to czas najwyższy zmienić zawód i zrobić miejsce wykształconym i rozwijającym się innym osobom, które rozumieją, że nauczanie i wychowanie młodych to bodaj najważniejszy wymiar rozwoju Kraju i jego przyszłości.
Urszula2019.05.3 16:55
Takim nauczycielem jest Krystyna Pawłowicz. Jej niewiarygodne zachowania i wypowiedzi znają wszyscy w Polsce. Dużo jej brakuje aby zaliczyć ją do inteligencji.
Krzysztof 2019.05.4 8:47
Taki sposób oceniania też nie zalicza cię do iteligencji.
Ela2019.05.4 7:09
Zgadzam sie i Brawo ! Jako byly nauczyciel z 40 letnim stazem .
OIKOS2019.05.8 13:23
Przeprowadzono badania socjologiczne /na UMK/ pośród nauczycieli /nt ich wiedzy ogólnej/. I tak na pytanie co to jest konkordat większość odpowiedziała, że to maszyna drogowa. A na pytanie kim był Melchior Wańkowicz większość odpowiedziała że zbrodniarz wojenny. Przy takim stanie wiedzy i umysłu nietrudno było Panu Broniarzowi potraktować nauczycieli jak stado baranów. I tak na tym wyszli ….
a ty broniarz do grzesia po jalmuzne2019.05.3 11:13
O d nowego roku powolujemy zwiazek nauczycieli rzeczpospolitej komunistyczny relikt znp bedzie rozwiazany a mienie przekazane polakom.
TYLKO GLUPEK SLUCHA ZYDOWSKICH HASEL 2019.05.3 11:10
DZIS DO POLSKI PRZYJEDZIE NACZELNY NIEMIECKI OSZUST MIESZKAJACY W POLSCE A OBECNIE DORABIAJACY JAKO KAMERDYNER U ANGELI I POWIE NAUCZYCIELOM TO CO KEDYS NAUCZYCIELE MUSICIE WIECEJ ZARABIAC JA WAM NIE DALEM ALE PIS WAM MUSI DAC.NATOMIAST ZBRONIARZ GLOWNY ZYDOKOMUNISTYCZNY PROWODYR GDZIES SIE UKRYL BO CZYCHA NA NIEGO STADO BARANOW I KROW RZADAJA ZAPLATY ZA SYRAJK A ON WYPROWADZIL ICH W POLE A DOBZE IM TAK NAIWNIAKOM JUDASZOM.
GDZIE TYLKO ANTYPOLSKA ZADYMA NACZELE STOI ZYD JUD2019.05.3 11:00
NIBY ELITA A DAJA SIE PROWADZIC ZYDOKOMUNIE JAK STADO BARANOW CZARNYCH OWIEC I KRASYCH KROW.TRZBA RAZ NAZAWSZE ZE SZKOLA ZROBIC PORZADEK I MUSI TO ZROBIC PIS .PRZEZ 8 LAT PARTIA OSZUSTOW TRZYMALA NAUCZYCIELI ZA MORDE I CI BEZ PODWYZEK SIEDZIELI JAK MYSZ POD MIOTLA. TERAZ WSZYSCY NARAZ CHCA OD PISU PODWYZEK PIS TO ROBI ALE PO 8 LATACH BEZPRAWIA I KRADZIEZY Z BUDZETU 300 MILIARDOW ZL MA PEWNE OGRANICZENIA.
Ilona2019.05.4 16:28
ć nauczycieli bo chcą podwyżek. Zatrudnić w szkołach Ukraińców!!!!!
Mirek2019.05.3 10:34
Przez wakacje rząd powinien coś z tym fantem zrobić . Moim zdaniem należy ustawić przepisy tak aby "nauczycielkom" głupim babom przestało się opłacać strajkować . Nie podoba się to won z roboty . Takie "nauczycielki" które pomieszały się z krowami i świniami nie powinny zajmować się kształceniem dzieci .
JR2019.05.3 16:28
Zgoda! Nie można dopuścić aby jeden niezrównoważony kacyk mógł tak namieszać. To był pucz polityczny i na dodatek skierowany przeciwko dzieciom, młodzieży i ich rodzicom. Już pisałem wielokrotnie, że do września jest sporo czasu i można wprowadzić, powiem wprost, ustawę zakazującą strajków w szkołach (generalnie w oświacie). Tak jest w Niemczech.Skoro totalna opozycja tak ciągnie do tego Zachodu to nie powinna wzorców czołowego państwa Unii torpedować! Natomiast Broniarz przekroczył wszelkie prawo, że można spokojnie oddać sprawę do prokuratury. Mam nadzieję, że okres wakacji pozwoli nauczycielom i niektórym "nauczycielom" i dyrektorom na przemyślenie tego, do czego się dopuścili. Weryfikacja powinna się odbyć, też i dyrektorów. W krótkim czasie odbył się proces legislacyjny przed maturami, więc i tu można spokojnie przygotować nowe przepisy. Śmieci w szkołach nie powinno być!
marta na\305\274arta2019.05.7 15:34
idz sprawdz jeszcze jak jest w niemczech. tam za wyjazdy po godzinach pracy sie placi u nas nie, a pozniej placz, bo mało robią. no wlasnie robią wtedy kiedy tego nie widać.
Andrzej 2019.05.5 8:24
Trzeba zmienić tz. pensum . Płaca za wykonaną pracę aktorzy artyści różnej maści , za korepetycje potrafią brać wynagrodzenie bez podatku więc w szkole też za godzinę nauki - nauki powtarzam a nie że potem tekst ,, niech p. syn - córka pójdzie do pani Stasi ona udzieli super korepetycji ,, bo co Ta nie może przekazać wiedzy bo nie wie jak to niech zamieni się z p. woźną może p. woźna będzie lepsza w tym temacie bo nie jedna p. woźna ma podobne wykształcenie tylko nie miała znajomości żeby się załapać do tak ciężkiej roboty .A w wakacje są obozy , kolonie , półkolonie a nie 2- miesiące laby pełnopłatnej co 10 lat roczny urlop to ile tego wolnego za który trzeba płacić
lolek kremowka2019.05.3 10:12
Czy robiacy burdy ryle z kopaln - ci troglodyci - kiedy stralkowaly - dostali za strajk kase??????
Ursus2019.05.3 11:29
Dostali gazem po oczach i gumowymi nabojami.
Ami2019.05.3 12:02
Trochę szacunku dla ludzi. Górnicy strajkowali bo likwidowano ich zakłady pracy i równireż nie dostawali za strajk wynagrodzenia, nauczyciele chcieli podwyżki 1000 zł, w tej chwili, natychmiast. lolek kremówka jesteś prymitywem.
Zibi442019.05.3 15:31
Nie wiem czy ryle dostali pieniądze, ale zostali ostrzelani przez służby SB Tuska, czego i wam życzę. Nie wiem jak was nazwać, na złego lekarza mówi się konował a na nauczycieli takich jak wy to chyba pustostany
JaKi2019.05.3 17:40
Masz linka o tym strzelaniu?Bo wydaje mi się że podpisali porozumienie.Mam nadzieję ze nie kłamiesz po katolicku w święto jak typowy katol,wiec czekam na linka.
waluś2019.05.6 15:37
Jakim trzeba być cienkim konowałem żeby takich rzeczy nie wiedzieć i jeszcze linka cymbał potrzebuje!!!
maks2019.05.6 15:34
Jesteś prymitywem nie mającym pojęcia o czym pisze przez takie porównania!!!
Irena2019.05.3 10:08
"Gdzie jest dobro moich dzieci?" - pyta strajkująca nauczycielka. Trzeba było najpierw pytać, gdzie jest dobro uczniów. Nie można zjeść ciastko i mieć ciastko.
LOLA2019.05.8 7:09
DOBRZE WAM NIEROBY ,A CO MYSLELISCIE ŻE BĘDZIECIE ŁAZIC ,PIC KAWKĘ I SMIAC SIE Z DURNYCH RODZICÓW ŻE JESZCZE WAM POMOGAJĄ ,POWINNI WAS WYWALIC NA ZBITY PYSK BEZ PRAWA DO ZASIŁKU NIEROBY.
Marta2019.05.3 10:04
Teraz przez 2 miesiące nic nierobienia dostaną pełne pensje, a od września gdy trzeba będzie zacząć pracować zaczną strajkować. To ludzie bez honoru działający na szkodę Polski. Dla mnie do głębokiej weryfikacji. Nawet nie ukrywają swych destrukcyjnych działań.
Kromka2019.05.3 18:25
Nie chcę walczyć z trollami, ani wmawiać rzeczy oczywistych, ale kto Ci u diabła powiedział, że w wakacje to nauczyciele nic nie robią. Jakbym w wakacje nie siedział nad korygowaniem warsztatu, szykowaniem nowych arkuszy ćwiczeń(te załączone do podręczników są z automatu odrzucane, bo klucz w necie), to bym się we wrześniu obudził z ręką w nocniku.
23 lata pracy.2019.05.3 22:45
"Siedzieć w wakacje nad korygowaniem warsztatu" Jestem nauczycielem ale leżę i popuszczam ze śmiechu! Musisz być chodzącym cudem {znaczy czubem} oświatowym! Skąd się takie dziwolągi biorą?
Kromka2019.05.4 15:40
A co tam, odpowiem. Tak, wakacje poświęcam pracy. Pilnuję żeby te dwie, trzy godziny dziennie spędzać nad materiałami, odhaczać z listy do przeczytania pozycje metodyczne. Nawet bez deformy zawsze miałem coś do roboty. Z deformą martwić się nie muszę o zajęcie.
Maz2019.05.5 2:50
Ale o co właściwie Panu chodzi? 2-3 godziny dziennie pracy w wakacje i pełna pensja za to? To za mało? Powinien Pan jeszcze skakać z radości za taką "labę". A ferie zimowe, święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc... Nic, tylko żyć za tyle urlopu... Praca przy tzw. tablicy, zebrania, sprawdzanie klasówek, ewentualnie telefony do i od rodziców - to w skali miesiąca nie daje 7-8 godzin rzeczywistej pracy. Na marginesie: moja rodzina - znaczy: oprócz mnie osobiście- to nauczyciele. Znam ten raj. Nad czym tu płakać?
marta nażarta2019.05.7 15:32
dziwne w przedszkolu mają miesiąc wolnego. za to w roku nie mogą brać urlopu, bo im sie nie nalezy. zapraszamy do przedszkola w celu weryfikacji...
wales2019.05.8 1:16
Mądry Polak po szkodzie... chyba nie...
Ryszard Olejniczak2019.05.3 10:03
O poziomie cywilizacyjnym społeczeństw świadczy stosunek do dzieci. Niestety polskie dzieci traktowane są, na przerażającym poziomie, przedmiotowo. To że jesteśmy w światowej czołówce samobójstw dzieci i młodzieży, potwierdza dramatyczną sytuację pod tym względem. System oświaty stał się teatrem wojny o szmal, wpływy polityczne, oraz kluczowym przedmiotem ataku światowego antypolonizmu. Po następujących kolejno po sobie działaniach destrukcyjnych uruchomionych przy okazji: 1) "tworzenia" gimnazjów (zrujnowanie podstaw programowych), 2) likwidacji gimnazjów (ograniczenie dostępności liceów i pogorszenie podstaw programowych), 3) strajku egzaminacyjnego (dzieci zakładnikami), trzeba dziesięcioleci aby przywrócić normalność. Do tego trzeba dodać uczynienie świątyń mamony z większości szkół nie publicznych.
JR2019.05.3 11:04
Uzupełnię nieco tę wypowiedź. Otóż utworzenie gimnazjów miało miejsce za czasów byłej minister Hall. Dla ścisłości dodam Żydówki. Byłem na spotkaniu z prof. z Tel Awiwu. Na tym spotkaniu ta pani udzielając odpowiedzi na zadane jej pytanie jaki jest system nauczania w Izraelu powiedziała, że: 6-co latki to zerówka, klasy I-III nauczanie początkowe klasy IV-VI - szkoła podstawowa, 3-letnie gimnazja, 3-letnie LO. Długo się nie odwlokło, u nas to samo!!! Po co było burzyć sprawdzony polski system nauczania?
Ryszard Olejniczak2019.05.3 13:00
Dziękuję - tak było. Niestety naprawianie i strajkowanie zostało zorganizowane tak, że ten system został ostatecznie zmasakrowany.
Kromka2019.05.3 13:50
Ryszardzie, zgadzam się prawie w całej rozciągłości. Jestem nauczycielem, który odstąpił po strajku po tygodniu, mimo, że w wielu kwestiach się z nim zgadzałem. Nie do pomyślenia dla mnie było nie dopuszczenie do egzaminów - wielu nauczycieli traktowało to jako blef, ci właśnie odstąpili w pierwszej fali, gdy się okazało, że niektórzy potraktowali to poważnie. Nie do pomyślenia były dla mnie szopki, które miały miejsce w niektórych pokojach nauczycielskich. W ramach prywatnego samodoskonalenia zbieram informacje o systemach edukacyjnych w różnych krajach i porównuję podstawy programowe. Polska przoduje w jednym - w masowym marnowaniu potencjału, katowaniu uczniów ciągłymi zmianami i zrobienia ze strategicznego sektora narodowego ciągłej areny walki politycznej. Niezależnie od opcji. System edukacji może nie wytrzymać kolejnego "uzdrowienia". Wielu odchodzi, mało kto przychodzi. Likwidacja gimnazjów zmusiła mnie do wrzucenia do pieca gigantycznej ilości danych, które zbierałem przez lata - arkuszy ćwiczeń, programów poprawionych co semestr, dużej próbki statystycznej pozwalającej mi ocenić na ile moje zmiany odnosiły skutek. Nauczyciele powinni walczyć o jedno. Edukacja wolna od polityki - czy to z lewej czy z prawej strony.
Kromka2019.05.3 13:53
I jeszcze jedna istotna kwestia. Od strajku byłem gotów odstąpić bezwarunkowo, jak tylko usłyszałbym jedno z trzech słów. "Proszę" od uczniów, "dziękuję" i "przepraszam" od minister.
taki ktoś2019.05.4 10:15
"Ograniczenie dostępności liceów"??? A kto powiedział, że do liceów mają pójść wszyscy? Niech idą najlepsi. Słabsi powinni pójść do szkół zawodowych. Niech kształcą się ci, co swoim poziomem wiedzy na to zasługują. Jestem gorącym zwolennikiem przywrócenia egzaminów wstępnych - i do szkół średnich, i do szkół wyższych. Narobiło się "szkół wyższych" w każdej niemal wsi, zdeprecjonowano znaczenie wyższego wykształcenia...
Ryszard Olejniczak2019.05.4 15:47
Jesteś taki ktoś, co sam sobie przeczy. Po to właśnie możliwie największa liczba młodzieży powinna zdobywać maturę (wg konstytucji nauka do 18 lat jest obowiązkowa) aby właśnie najlepsi, poprzez egzaminy wstępne dostawali się na studia. Dzisiaj matematyczny talent, który nijak nie może wykuć biologicznego bełkotu, idzie nosić nocniki za takim mądralą jak np. ty. Jesteśmy na szarym końcu w Europie jeśli chodzi o liczbe studentów na 1000 mieszkańców. A poglądy które głosisz są są wciskane bezrozumnym powtarzaczom, bo potrzebna jest rzesza parobków dla planowanego importu "elit".