24.11.13, 10:56Jezus Chrystus Król Wszechświata (fot. archiwum)

Burmistrz Goleniowa zawierzył gminę Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata

O planach burmistrza Goleniowa i związanych z nimi kontrowersjami pisaliśmy na Frodna.pl TUTAJ. Mimo głosów protestu do uroczystości doszło w sobotę podczas Mszy św. o godz. 18:30.

Robert Krupowicz, burmistrz Goleniowa wyznał dziennikarzom, że to jedna z najważniejszych chwil w jego życiu. W mszy świętej uczestniczyli księża z całej gminy Goleniów. „To chyba pierwsze zawierzenie w Polsce przez osobę świecką . Zawierzenie ma na celu nawrócenie każdego: wierzącego i niewierzącego” – tłumaczył ks. Piotr Dzedzej. „Ta ziemia mogła być kiedyś przeklęta albo przez kogoś oddana diabłu. Zawierzenie ma na celu uświęcenie tego miejsca. Stworzenie takiej przestrzeni, powietrza, którym byśmy oddychali” – dodał kapłan.

Aprobatę dla burmistrza Goleniowa wyraził także metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. W szczecińskiej katedrze powiedział, że „pobłogosławił temu dziełu”, bo burmistrz ma prawo wyznawać swoją wiarę. „Ma prawo wyznać swoją wiarę także w związku z tym, czym na co dzień żyje, co na co dzień czyni i za co na co dzień odpowiada. Niech Bóg błogosławi takie świadectwo i niech ta metoda przenosi się na wszystkich” – mówił metropolita.

Jedynie politycy SLD nie podzielają entuzjazmu. Uważają, że złamał konstytucję, która zapewnia rozdzielność państwa od Kościoła. Zastanawiają się nad skierowaniem sprawy do prokuratury. Czekają na opinie prawników.

MBW/Wyborcza.pl

Ks. Jan Sikorski dla Fronda.pl o zawierzeniu gminy Chrystusowi: Przecież dla niewierzących to nic nie znaczy. Nie bądźmy tacy alergiczni!


Komentarze

anonim2013.11.24 11:11
piękne świadectwo, oby było takich więcej!
anonim2013.11.24 11:41
"SLD zastanawia się nad skierowaniem sprawy do prokuratury". :DDD Nieodmiennie mnie to rozśmiesza.
anonim2013.11.24 11:43
Nie rozumiem - przecież komuchy nie wierzą w Boga. Jak można zrobić porządek z zawierzeniem miejscowości komuś, kogo nie ma? Zauważam tu brak jakiejkolwiek logiki
anonim2013.11.24 11:43
@Piogal Przypominam panu, że prokurator zrobił już z "tym" porządek prawie 2000 lat temu. Albo przynajmniej tak mu się wydawało...
anonim2013.11.24 11:48
@Piogal Bez przesady. Powodem do działania prokuratury będzie choćby najlżejsze podejrzenie, że ten akt wywołuje skutki prawne, czyli że gmina swoje decyzje jawnie bądź niejawnie uzasadnia tym, że jest zawierzona. Na razie to jest tylko czysty folklor, a to nie jest karalne.
anonim2013.11.24 12:35
Potrzeba nam więcej takich burmistrzów w Polsce. --------- @Frontowiec JEZUS PRZYSZEDŁ DO GRZESZNIKÓW.
anonim2013.11.24 12:35
"Ta ziemia mogła być kiedyś przeklęta albo przez kogoś oddana diabłu. Zawierzenie ma na celu uświęcenie tego miejsca. Stworzenie takiej przestrzeni, powietrza, którym byśmy oddychali" Serio? To może jeszcze burmistrz Goleniowa jest obciążony grzechem międzypokoleniowym i dlatego chce zawierzać gminę Chrystusowi?
anonim2013.11.24 12:43
Teofila "Przypominam panu, że prokurator zrobił już z "tym" porządek prawie 2000 lat temu." Dokładnie :))))
anonim2013.11.24 13:01
Burmistrz Goleniowa dobrze zrobił. SLD powinno już dawno temu być zdelegalizowane a działacze odsunięci od pełnienia funkcji publicznych.
anonim2013.11.24 13:03
Prokurator nic nie zrobi . Burmistrzem jest w pracy przez osiem godzin i ewentualnie w waznych przypadkach na telefon.Rodzina tez nie zwraca sie do niego po pracy burmistrzu mezu czy tato. Jest zycie zawodowe i prawatne i w pelni je wykorzystuje.
anonim2013.11.24 13:03
No to teraz zacznie się ujadanie!
anonim2013.11.24 13:06
Ciekawe co powiedzą prawnicy. Niestety istnieją przesłanki by twierdzić, że ten burmistrz złamał konstytucję.
anonim2013.11.24 13:48
Śmieszy mnie SLD, które chce sprawę skierować do prokuratora. Przecież jeśli ktoś nie wierzy w Jezusa, to powinno być mu to "rybka". :) A najwidoczniej ludziom z SLD nie jest to obojętne. Czyżby jednak wierzyli w moc Chrystusa, tylko ją negowali? W takim razie ta modlitwa o ludzi mieszkającej w tej gminie może członkom SLD naprawdę się przydać. :)
anonim2013.11.24 13:54
Lubiniak - zupełnie się nie orientujesz! Nie oto chodzi czy ktoś wierzy czy nie tylko, że burmistrz jako przedstawiciel władzy czyli państwa zajmuje określone stanowisko i faworyzuje jedną konkretną religię spośród innych. Dyskryminuje to innowierców oraz niewierzących. Ciekawe czy byś miał coś przeciwko temu żeby miejsce, w którym mieszkasz było oddane np pod opiekę Allahowi. Skoro nie wierzysz w Allaha też według tej logiki nie powinienieś mieć z tym żadnego problemu.
anonim2013.11.24 14:40
hm,jesli taka jest konstytucja,to sld powinno byc zdelegalizowane albo cale siedziec w wiezieniu,bo zlamaniem prawa jest aby laczyc obowiazki panstwowe z obowiazkami kaplanstwa religii socjalistycznej...czyz nie? za tem morda w kubel czerwone dzikusy i won z powrotem do jaskin skad sie wzieliscie!
anonim2013.11.24 14:52
Pioogaliści ciągle wciskają się tu ze swoim trupim smrodem
anonim2013.11.24 14:58
Gdyby ten burmistrz zawierzył gminę Allahowi to oczywiście że miałbym z tym problem - tylko że rozwiązaniem tego problemu jest nie głosować na tego burmistrza i namawiać innych do tego samego, a nie szczuć go prokuratorem. Jego prywatna sprawa co robi w swoim prywatnym czasie, i nic prokuraturze do tego.
anonim2013.11.24 15:19
Kaspian - tylko problem taki, że najpewniej burmistrz dokonał zawierzenia nie jako prywatna osoba tylko jako burmistrz w imieniu burmistrzowskim. Póki konstytucja jest taka a nie inna najprawdopodbniej takich rzeczy robić nie wolno.
anonim2013.11.24 15:38
"Tylko szlachetne czyny są trwałe." Sofokles --------------------------- "Wysłuchując cierpliwie zwierzeń i skarg ludzi, zyskasz ich przyjazń." anonim --------------------------- Pozdrawiam, Przyjaciele :):)
anonim2013.11.24 15:49
Piękna inicjatywa. Dobrze by było gdyby inni poszli w ślady tego burmistrza.
anonim2013.11.24 15:59
@AirWolf To nie jest "plakat wyborczy" tylko decyzja legalnej władzy o zawierzeniu się Bogu.
anonim2013.11.24 16:18
Jeśli niby wykonał to jako burmistrz a nie jako osoba prywatna, to znaczy że była to czynność prawna. A skoro tak to znaczy że miała konkretne skutki prawne. To teraz słucham jakie.
anonim2013.11.24 16:39
Kaspian - daj spokój. Nie wiem co chcesz osiągnąć pisząc takie głupoty. Jest oczwiste, że dokonał się akt faworyzowania katolicyzmu i nie dokonał tego obywatel Robert Krupowicz tylko burmistrz Robert Krupowicz i to jeszcze w imienu całej gminy.
anonim2013.11.24 17:19
A może jakiś doktor zrobi porządek z obłąkanym Piogalem. Już trudno zdierżyć jego durne komentarze.
anonim2013.11.24 22:06
@kontestatorkrk- Jezus Chrystus Król Wszechświata nie mażył o niczym innym, jak tylko o tym by zawierzono Mu nie tylko Goleniów, lecz cały świat!
anonim2013.11.24 23:01
Bardzo proszę o nie mieszanie pojęć, które ma miejsce również w tej informacji. Poprzednio Fronda podała, że burmistrz zamierza zawierzyć GMINĘ, a to niestety ZUPEŁNIE CO INNEGO niż zawierzenie siebie, rodziny i mieszkańców, jak jest napisane teraz. Poprzednio wyrażałem wątpliwość, bo zawierzyć gminę jako gminę mógłby jedynie jej absolutny suweren, którym burmistrz w ustroju demokratycznym nie jest. Tak więc co (względnie kogo) zawierzył w końcu burmistrz? Jeśli ludzi, czyn to bardzo chwalebny, ale warto zauważyć, że z równie dobrym skutkiem mógł to zrobić również jako p. Krupowicz. Jednak jeśli zawierzył gminę jako jednostkę administracyjną (wskazują na to m.in. dziwne słowa ks. Dzedzeja o "przeklętej ziemi"), trąci to megalomanią i jest po prostu bez sensu. Burmistrz bez uchwały rady nic nie może, nie ma takiej władzy po prostu, by takiego zawierzenia dokonać. Chyba że p. Krupowicz czuje się księciem na swoich włościach. Z Bogiem.
anonim2013.11.24 23:19
Nie zwróciłem uwagi, ale widzę, że i tym razem w tytule Fronda wprowadza w błąd podając, że "zawierzył gminę", by zaraz potem napisać, że "zawierzył siebie, swoją rodzinę i mieszkańców Goleniowa". To naprawdę NIE JEST TO SAMO. Czy tak trudno to pojąć? Jednak teraz nie o tym. Wcześniej wspomniałem bowiem o dziwnych słowach ks. Dzedzeja („Ta ziemia mogła być kiedyś przeklęta albo przez kogoś oddana diabłu. Zawierzenie ma na celu uświęcenie tego miejsca”). Dziwne słowa, to mało powiedziane. One są w ustach kapłana kuriozalne i trącą magią. Oto kler ziemi goleniowskiej czekał lata całe na "zawierzenie" wykonane przez pana burmistrza, by tę ziemię uświęcić! Pomijając żenujące sugestie ("Ta ziemia mogła być kiedyś przeklęta albo przez kogoś oddana diabłu"), czyż nie jest właśnie rolą kapłanów cokolwiek uświęcać, wyrywać spod władzy szatana, a nie jakiegoś burmistrza, który nawet cywilnej władzy nie ma wystarczającej? Jeśli "ta ziemia" byłaby faktycznie w szponach diabła, trzeba by raczej zorganizować egzorcyzmy, a nie karykaturę "zawierzenia", którego naprawdę skutecznie mógłby dokonać jedynie 200-procentowy suweren. Z Bogiem.
anonim2013.11.24 23:25
Sorry, oczywiście chodzi o 100-procentowego suwerena. PS. Żeby nie było - kierowanie sprawy do prokuratury jest kompletnym idiotyzmem, nawet jeśli burmistrz zawierzył gminę, a idiotyzmem do kwadratu, jeśli się zreflektował i rzeczywiście zawierzył tylko siebie, rodzinę i mieszkańców, jak jest podane w tej informacji. Z Bogiem.
anonim2013.11.24 23:31
Mam nadzieję że ktoś w końcu zrobi porządek z Piogalem na Frondzie.
anonim2013.11.24 23:40
Matthiola Jak burmistrzem Goleniowa będzie wyznawca Allacha to niech sobie zawierza Goleniów Allachowi. :D :D :D Ty człowieku jak zwykle poruszasz się w abstrakcji swojej ideologii i kontaktu z rzeczywistością żadnego raczej chyba nie posiadasz. Decyzja burmistrza może być owszem interpretowana jako akt polityczny, tyle tylko że nie wiadomo czy taki akt burmistrzowi bardziej nie zaszkodzi niż pomoże. Twierdzenie że poprzez akt tego rodzaju burmistrz kogoś faworyzuje może być co najwyżej emanacją jakiegoś Twojego kompleksu niższości i niczym więcej. Lecz się człowieku ... :D :D :D
anonim2013.11.25 2:39
Gandalf krzykaczu - Nie otrzymasz ode mnie łaski polemiki dopóki twoje postępowanie nie uleganie poprawie. Jeśli chcesz zasłużyć na moją uwagę trzeba: 1. Przeprosić mnie za tamtą sprawę. 2. Obiecać poprawę. 3. Zacząć pisać sensownie. Najlepiej budować swoje wypowiedzi według schematu...zdanie...a poźniej uzasadnienie... bez tego jedyną odpowedź jaką możesz otrzymać ode mnie będą niniejsze warunki.
anonim2013.11.25 12:13
Mathiola Tani cwaniaczku, nie potrzebuję od Ciebie żadnej łaski. Zapamiętaj sobie jednak że nie będzie tak że niejaki Matthiola nazwie sobie "faworyzowaniem" coś co żadnym faworyzowaniem nie jest i nikt się tej ewidentnej nadinterpretacji nie sprzeciwi. Nie wiem w tej chwili co Cię tak w którejś z moich wypowiedzi strasznie uraziło czy obraziło. Jeżeli poczułeś się czymś niesprawiedliwie urażony, to proszę o linka, przeanalizuję swoje zachowanie i jeżeli uznam, że było ono nieuzasadnione to oczywiście przeproszę.