20.11.13, 13:03Figura Jezusa Chrystusa w Rio de Janeiro (fot. Clemmesen/Sxc.hu)

Ks. Jan Sikorski dla Fronda.pl o zawierzeniu gminy Chrystusowi: Przecież dla niewierzących to nic nie znaczy. Nie bądźmy tacy alergiczni!

Portal Fronda.pl: Burmistrz Goleniowa zamierza dokonać aktu zawierzenia gminy Chrystusowi Królowi Wszechświata – to dobry pomysł? Czy Jezus potrzebuje ogłaszania Go królem gminy, miasta czy nawet kraju, skoro chrześcijanie i tak wierzą, że jest Królem Wszechświata?

Ks. Jan Sikorski: Oczywistym faktem dla osób wierzących jest to, że Chrystus w istocie jest Królem Wszechświata. Oficjalne uznanie tego faktu przez poszczególne osoby, czy to prywatne, czy publiczne, rodziny, jakiekolwiek zespoły ludzkie, które łączy wiara nie jest natomiast niczym złym. Takie akty pogłębiają naszą osobistą wiarę.

A jednocześnie wywołują ogromny sprzeciw niewierzących, którzy nie chcą, aby miejscowość, w której żyją była komukolwiek zawierzana...

Dla ludzi niewierzących takie akty zawierzenia nic nie znaczą, bo przecież są oni niewierzący. Nie powinni więc czuć się oburzeni, że ktoś dokonuje aktu zawierzenia. Być może tego nie rozumieją, ale jako niewierzący mają prawo nie rozumieć. Jednak z tego faktu nie może wynikać wniosek, że zawierzający robią coś złego. Nie powinniśmy być tacy alergiczni! Jeżeli burmistrz, jako człowiek wierzący uznał, że chce, aby jego dziedzina życia była w sposób szczególny ofiarowana Chrystusowi, to pozostaje tylko mu przyklasnąć. Bardzo dobrze!

W którym momencie dokonywanie takiego aktu zawierzenia byłoby przekroczeniem jakichś norm?

Byłoby źle, gdyby z aktu zawierzenia uczyniono coś instytucjonalnego, gdyby pojawiły się odgórne naciski na to, by pozostali burmistrzowie naśladowali tego z Goleniowa. To przekraczałoby pewne normy, natomiast jeśli ktoś ma ochotę wyznać w ten sposób swoją wiarę, to bardzo dobrze, niech wyznaje. Nie widzę tu żadnych trudności, poza tym, że taki akt zawierzenia musi być dokonywany na gruncie wspólnoty ludzkiej, a nie inspirowany odgórnie przez ministerstwo czy jakikolwiek inny organ państwowy. To byłaby przesada. Człowiekowi wierzącemu wolno zachowywać się tak, jak chce w ramach wolności, a człowiek niewierzący ma prawo nie wierzyć. Niech się nie obraża, że ktoś ma coś, czego on nie ma (śmiech).

Burmistrz, choć zapewnia, że aktu zawierzenia dokona jako osoba prywatna, pełni jednak urząd publiczny, stąd oburzenie części środowisk. Być może to oburzenie podobne do tego, jakie pojawia się przy okazji głosowań nad kontrowersyjnymi projektami ustaw i powoływaniu się przez posłów na sumienie. Niektórzy chcieliby, aby posłowie schowali swoją wiarę głęboko w kieszeń, kiedy wchodzą do Sejmu...

Dziwi mnie bardzo to oburzenie. Chyba jest ono śladem haseł rewolucji francuskiej, a jeszcze bardziej komunistycznej, w ramach których domagano się takiego sztucznego rozdzielania człowieka, jego wnętrza od tego, co robi. Człowiek jest jednością. W niczym nie przeszkadza mu to, że kieruje się wiarą, jeżeli to, co robi służy wspólnocie ludzkiej. Każdy gest wspólnotowy jest cenny, nie bądźmy tacy alergiczni w tej dziedzinie. To jest chorobliwe. Człowiek niewierzący ma prawo nie wierzyć, nikt do niego o to pretensji nie ma. Ale niech niewierzący nie mają do katolików pretensji, że ci wierzą i chcą swoją wiarę wyrażać wraz z innymi. Człowiek nie jest pół-państwowy, pół -prywatny. Człowiek jest zintegrowany, jest jednością. Jeżeli się modli, to dlaczego ma się z tym ukrywać? Myślę, że to oburzenie wynika z fobii, które są pokłosiem rewolucji francuskiej, a później komunistycznej i trzeba jak najszybciej się ich pozbyć, abyśmy stali się normalnym społeczeństwem ludzi, którzy uznają różnorodność i nawzajem się szanują.

Not. MBW

Komentarze

anonim2013.11.20 13:29
Domingo My Katolicy wierzymy w to, że sa moce zła i Dobra które mogą ingerować w nasze życie, ma to dosyć spore znaczenie dla nas, a i tak Katolicy jak dowodzi historia, to najbardziej tolerancyjne wyznanie. Niewierzącemu zaś powinno być wszystko jedno w co wierzy burmistrz a jak sa tolerancyjni i chca by inni mieli dobre samopoczucie to powinni mu nawet pomóc w wypełnieniu misji która uczyni go szczęśliwszym.
anonim2013.11.20 13:37
Airwolf myślę, że w ateistycznych Czechach nie miałbyś z tym problemu okazuje się, że to ten zlaicyzowny kraj ma najwieksza ligę "wyznawóc mocy z Gwieznych Wojen". Jak widac ateiści, wyznacy Dartha jak i potwora spagetti mają ze sobą więcej wspolnego niż z ludźmi którzy starają rozróżnić dobro od zła i wierzą w Sprawiedliwość, a że już o tymi pisałam to: http://www.fronda.pl/blogi/edit/na-czym-polega-roznica-miedzy-wiara-katolikow-a-wiara-w-potwora-spaghetti-i-ateizmem,36147.html
anonim2013.11.20 13:42
Oczywiście, że jakieś-tam zawierzenie gminy czy inne czary-mary (nie pamiętam, żeby Jezus jakąś gminę zawierzał, więc podejrzewam, że to wymysł współczesny) i to faktycznie nas, niewierzących, nie interesuje. Interesuje nas jednak jawne łamanie Konstytucji, która jest ustawą prymarną względem jakiegokolwiek prawa w Polsce, także kanonicznego. I TO nas obchodzi, bo tak jawne łamanie prawa jest wyjątkowo bezczelne!
anonim2013.11.20 13:45
Saszka o jakim zapisie prawnym mówisz i jak został on niby złamany?
anonim2013.11.20 14:02
Domingo Tak na szybko, to można przepisać hasła propagandowe, a wiedza wymaga czasu. zacznijmy od Wypraw Krzyżowych jak to się zaczęło i kto zaczął. http://www.youtube.com/watch?v=GYZAwzCfF0I&feature=c4-overview&list=UUTt2exIN_aK3IJxekHFkVlw
anonim2013.11.20 14:08
THX No nie można, bo jak już pisałam, my wierzymy w życie po śmierci i w sprawiedliwość i na to, że uczynki i zaniechania popełnione na ziemi będą osądzone po śmierci. Grzechem zaniechania byłoby, niezwrócenie uwagi kobiecie chcącej zabić swoje dziecko, że czyni źle, tak jak ojcu zostawiającemu rodzinę, że krzywdzi swoje dziecko.
anonim2013.11.20 14:11
Proszę, żeby katolicy odpowiedzieli sobie teraz na następujące pytania: 1) Czy masz coś przeciwko temu, żeby w gminie zawierzonej Chrystusowi Królowi Wszechświata znajdowała się klinika in-vitro? 2) Czy masz coś przeciwko temu, żeby w gminie zawierzonej Chrystusowi Królowi Wszechświata działała komórka Twojego Ruchu (d. Ruchu Palikota)? 3) Czy masz coś przeciwko temu, żeby w gminie zawierzonej Chrystusowi Królowi Wszechświata działała apteka sprzedająca środki antykoncepcyjne? 4) Czy masz coś przeciwko temu, żeby w gminie zawierzonej Chrystusowi Królowi Wszechświata urządzane były parady i demonstracje osób LGBT? 5) Czy masz coś przeciwko temu, żeby w gminie zawierzonej Chrystusowi Królowi Wszechświata wybudowano meczet/zbór Świadków Jehowy/synagogę? 6) Czy masz coś przeciwko temu, żeby w gminie zawierzonej Chrystusowi Królowi Wszechświata szkoła publiczna nosiła imię (ateistki) Marii Skłodowskiej-Curie? Jeśli choć raz odpowiedziałeś "tak", to gminy nie można zawierzyć Chrystusowi Królowi Wszechświata, bo ten czyn spowoduje ograniczenie praw innych osób. Ponadto, nawet jeśli zawsze odpowiedziałeś "nie", to zauważ, że oprócz ateistów w Polsce żyją także wierzący religii, dla których ten akt stanowił będzie bluźnierstwo: starozakonni, Świadkowie Jehowy, muzułmanie, pastafarianie, itp. Wypadałoby pomyślec także o ich uczuciach.
anonim2013.11.20 14:27
AirWolf O jakim pogłebianiu wiary mówisz? Ateiści nie mają wiary, więc nie mogą jej pogłębiać. Wydaje Ci się, że błyszczysz, a tymczasem gubisz się we własnej logice, a raczej jej braku.
anonim2013.11.20 14:35
Oczywistym faktem jest to, że Latający Potwór Spaghetti jest Panem znanego nam Wszechświata i również tych nieznanych . Bez obawy Potwór ma dobry humor i wybaczy tą pomyłkę autorowi i Redakcji, każdy może się w końcu pomylić.
anonim2013.11.20 15:04
Airwolf Super
anonim2013.11.20 15:33
Ja chętnie "zawierzę" np. Olsztyn (bo tu mieszkam) Darth Vaderovi, chyba coś trzeba w tym kierunku zrobić! Wyznawcy SW też powinni mieć swoje prawa! AirWolf +++ pablo81 +++
anonim2013.11.20 16:44
@wyobraznia Nie widzę przeszkód z Olsztynem, Wszechświat jest dość duży starczy miejsca dla Wszystkich. Niech Moc bedzie z Toba.
anonim2013.11.20 16:44
Przejawem totalnej głupoty jest to że ateiści i im podobni wypowiadają się na temat zupełnie im obcy i oceniają katolików w jednoznaczny negatywny sposób ,choć tu się nie mylą jesteśmy grzesznikami tylko , że my mamy tego świadomość i mimo wszystko Bóg nas kocha Mam dobrą nowinę Was też kocha i to zupełnie za darmo!
anonim2013.11.20 16:49
@Domingo_de-silos To samo można powiedzieć o Tobie i to bez przesady.
anonim2013.11.20 19:30
Burmistrz jak urzednik państwa neutralnego światopoglądowo i jako wybranic Narodu, w tym wypadku opowiada się po stronie grupki wyborców. Racja, że sam akt dla ateistów nie ma żadnego znaczenia. Pozostaje jednak symbolem, że w tej gminie słuszne jest tylko to co katolickie a wszelkie inne światopoglądy są złe. Dziwi mnie, że takie larum tutaj podnosi Fronda, że ateiści protestuja przeciwko takiemu zachowaniu burmistrza, podczas gdy niedawno sami protestowli przeciwko decyzji rady miasta Częstochowy o dotowaniu in-vitro. Jeszcze raz powtorzę Polska jest krajem DEMOKRATYCZNYM, tzn. że rządzi większość. Katolików w Polsce jest mniej niż 50 %
anonim2013.11.20 21:54
Widzę w tym jakąś metodę!Jeśli w ślad za panem burmistrzem pójdą inni "zarządcy",powierzając Jezusowi kolejne wsie,gminy,dzielnice itp.,coraz większe obszary Polski będą pod władaniem Chrystusa Króla!
anonim2013.11.20 23:07
Znaczy. DUŻO znaczy, np to, że ten facet nie rozumie co to znaczy, że sprawuje funkcje publiczną, dla dobra ogółu.
anonim2013.11.20 23:28
Oddzielanie ciemności od światła ciąg dalszy. Jedyny wniosek jaki można wyciągnąć po czytaniu postów tz. przeciwników KK to podobny jaki wyciągnął Słomiński względem żydów tu cyt;"Oprócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew, fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić." Tak też drogą ewolucji socjalista z obrońcy robotników i chłopów stał się sodomitą, ateistą i anty Polakiem .
anonim2013.11.21 0:09
Gdybyśmy uznali, jak chcą tu wypowiadający się katolicy, że burmistrz ma prawo zdecydować, czy jego gmina jest czy nie jest zawierzona ChKW, to rozumiem, że po wyborach kolejny burmistrz będzie mógł analogiczną decyzją wycofać zawierzenie. Czy tak?
anonim2013.11.21 8:52
@AirWolf i spółka Mam dla Was wiadomość-którą możecie przyjąć lub odrzucić-Jezus Chrystus zmartchwychwstał i żyje.Wielu już "wierzgało przeciw ościeniowi" a ich los był zawsze taki sam!.W dalszą dyskusję z Wami,wchodzić nie zamierzam,ponieważ dyskusja i tak zeszła by do poziomu "czystości kubka":)) Polska to chrześcijański kraj i w najbliższym czasie , w zmienionej Konstytucji należy wyraźnie zaakcentować,gdzie zaczynają się i gdzie KOŃCZĄ prawa gości,coraz liczniej odwiedzający nasz Kraj!!Coraz trudniej przystosować się nam -Polakom do praw ,które przywozicie w swoich walizkach.Dość tego!!!!
anonim2013.11.21 9:12
Domingo _de_Silos - nie bądź silosem. A jacy to katolicy tak cię brutalnie atakują? AirWolf - a możesz sobie zawierzać Polskę głośno publicznie Darthowi Vaderowi - nawet z wierzy kościoła mariackiego w Gdańsku, żeby cię w Brukseli usłyszeli, jaki Ty oświecony jesteś i postępowy.
anonim2013.11.21 16:21
Dla mnie jest to jeden z argumentów na istnienie Boga! ----------------- http://www.wzrostwiary.blogspot.com
anonim2013.11.21 22:12
Po co tyle pomników. Czy Pan Jezus ich potrzebuje?? Lepiej mieć serce i patrzeć w serce. Lepiej kochać ludzi, pomagać im, wspierać ich i to nie tylko wybranych. Nie robić wody z mózgu, nie zostawiać kiedy jesteśmy im najbardziej potrzebni. Jezus jest w nas i wokół nas. Ja nie potrzebuję pomników, lub setek tysięcy obrazków aby widzieć Jezusa nawet w najczarniejszych dla siebie dniach czy chwilach.
anonim2013.11.21 23:36
A może tez zawierzyc Polskę Allahowi.... Przecież katolicy w niego nie wieża więc nie powinno im to przeszkadzać bo nic dla nich nie znaczy. Ja sie tak zastanawiam - katolicy tak narzekają na ataki na nich, boja sia ateistow, maja zespol ds przeciwdzialania ateizacji.... A proszę Was wszystkich i każdego z osobna sprawdzić - ile jest kościołów w Polsce? Czy w Polsce istnieje przynajmniej jedno miasto w którym nie ma przynajmniej jednego kościoła? Ile jest krzyży w każdym mieście? Ile placówek związanych z kk? To ciagle mało? Przecież to sa takie ilości ze głowa boli. I dalej chcecie mówić, ze wyklucz sie katolików z przestrzeni publicznej? Ja tego naprawdę nie rozumiem. Czy to nie jest pycha? Chciwość?
anonim2013.11.22 20:22
@MarekMarek a księdza dobrodzieja Jana Sikorskiego trzeba zawierzyć bogini Isztar co by mu przywróciła giętkość ciała i umysłu