25.01.17, 19:00źr. zdj. Twitter

CBA w urzędach marszałkowskich. 5 zawiadomień do prokuratury

Jak poinformował w środę posłów szef CBA, Ernest Bejda, Biuro złożyło 5 zawiadomień do prokuratury w związku z trwającymi kontrolami 16 urzędów marszałkowskich.

Dotyczą one urzędów w woj. lubelskim, wielkopolskim i małopolskim.

"Nikt na nikogo nie poluje; to są ogromne pieniądze i chcemy, by wszystko odbywało się w sposób transparentny" – wyjaśniał w Sejmie koordynator służb specjalnych, Mariusz Kamiński.

"Zakończenie tej kontroli, zgodnie z przepisami prawa, planujemy na koniec marca. To jest mniej więcej 25 marca"-powiedział Bejda. Jak dodał, z dotychczasowych ustaleń wynika, iż w kilku przypadkach „mamy do czynienia z uzasadnionym podejrzeniem popełnieniem przestępstwa”.

"Wobec stwierdzenia tego stanu złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw do prokuratury w pięciu przypadkach. Prokuratura właściwie w każdym z nich wszczęła postępowanie przygotowawcze"– zaznaczył szef CBA.

Ernest Bejda wyjaśnił również, że kontrola ma za zadanie sprawdzić funkcjonowanie systemu wykorzystania środków UE.- czy są w tym systemie jakieś luki i nieprawidłowości i jak można je naprawić.

Kontrola CBA w 16 urzędach marszałkowskich rozpoczęła się w połowie czerwca ubiegłego roku.

"CBA zostało po to powołane, żeby badać, w jaki sposób wydatkowane są pieniądze publiczne. Swoje zadania będzie wykonywało. Chciałbym, żeby tych zawiadomień było jak najmniej, ale już widać z tych kontroli, iż jest pewien mechanizm – również nadużyć. To jest sytuacja, na którą służby muszą i będą reagować" – podkreślił Mariusz Kamiński. Jak dodał, w przypadku zawiadomień skierowanych do prokuratury, ta zdecydowała o wszczęciu śledztw.

"Te pięć zawiadomień obejmuje kwoty kontraktów od 100 do 200 mln zł. To są publiczne pieniądze. Mówimy o poważnych kwotach. Skala tych pieniędzy, jakimi dysponowaliście, jakie powierzono wam w imieniu obywateli, jest ogromna"- poinformował minister.

JJ/PAP, TVP Info, Fronda.pl