22.06.21, 08:40Screenshot Youtube - TVP Info

Cela plus: Wyprali ponad miliard złotych, środki pochodziły głównie z Rosji. 3 osoby w rękach ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 3 osoby zajmujące się legalizowaniem pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej. W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby, „wyprano” łącznie ponad 1 miliard zł. Środki, którymi zasilano spółki wykorzystywane w ramach działalności grupy, pochodziły w przeważającej części z terytorium Rosji.

15 czerwca 2021 r. funkcjonariusze ABW zatrzymali na terenie Warszawy i Radomia mężczyznę będącego organizatorem grupy przestępczej oraz dwie kobiety – pracownice banku, które umożliwiały otwieranie rachunków bankowych na „słupy” i wykonywały czynności umożliwiające proceder prania brudnych pieniędzy.

Zatrzymani działali na rzecz zorganizowanej grupy przestępczej, która kupowała spółki na terytorium Polski i rejestrowała je na „słupy”. Spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się podatkowo, a ich wyłącznym celem było umożliwienie przyjęcia środków pieniężnych głównie z terytorium Rosji, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe m.in. spółek działających w Wielkiej Brytanii, państwach Dalekiego Wschodu i w rajach podatkowych.

Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych, samochody oraz dwa oddziały jednego z banków w Warszawie. Zabezpieczono dokumenty, laptopy, twarde dyski, pendrive'y i telefony komórkowe. Przejęto też zegarki o wartości 180 tys. zł i zabezpieczono 22 tys. dolarów oraz 8,7 tys. euro w gotówce.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy. Podejrzany mężczyzna usłyszał zarzut „wyprania” ponad 660 mln zł.

Wobec mężczyzny sąd zastosował areszt tymczasowy na trzy miesiące, a wobec zatrzymanych kobiet – na miesiąc.

Od kwietnia 2019 r. zatrzymano w tej sprawie 19 osób. Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

gov.pl

Komentarze

oficer LWP2021.06.22 9:44
kolejny odcinek serialu dla przygłupów pisowskich "wina Putina"
katolik2021.06.22 8:58
JUZ MORDERCY SSPIS, pseudoznachory straszą , że jest odmiana delta----Abp Gądecki, Jędraszewski, Depo i cały Episkopacie leżcie krzyżem wraz z wiernymi i w Częstochowie błagajcie BOGA, chociaż wiem, ze was na to nie stać, bo nie śmialibyście wystąpić przeciwko SSPIS nazistom, nawet jak mordują, KK zachowuje pokerowa twarz, bo---UWAGA------Naziści SSPIS kłamiąc o napadzie na państwo przez hakera-- chcą wprowadzić stan wyjątkowy albo klęski żywiołowej, jako atak terrorystyczny na państwo, aby mordować Polaków pseudoszczepionkami.