20.08.19, 06:30Fot. cbsp.policja.pl

Cela Plus: Zaniżali wartość samochodów. CBŚP zatrzymało 6 osób

Policjanci CBŚP przy wsparciu KAS i prokuratury ustalili, że członkowie rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej fałszowali dokumentację sprowadzanych z zagranicy pojazdów. Unikali w ten sposób opłacania właściwej stawki podatku akcyzowego. Podczas akcji zatrzymano 6 osób i zabezpieczono luksusowe samochody warte ok. 2 mln zł.

Policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani czerpali korzyści z uchylania się od opłacania właściwej stawki podatku akcyzowego w związku ze sprowadzaniem pojazdów z zagranicy.

W ostatnich dniach policjanci CBŚP we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Celno-Skarbowym przeprowadzili realizację, w wyniku której zatrzymano 6 osób. Niemal jednocześnie kilkudziesięciu funkcjonariuszy przeszukało m.in. miejsca zamieszkania podejrzanych. Działania były prowadzone na terenie województwa pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. W trakcie akcji zabezpieczono 6 pojazdów, tj.: BMW X5 i GT5, Porsche Macan oraz Cayenne, Mercedes klasy S i E o łącznej wartości około 2 mln zł. Ponadto funkcjonariusze z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji zabezpieczyli BMW 5.

Z ustaleń policjantów wynika, że sprowadzane do Polski samochody były dekompletowane w warsztacie, poprzez np. usunięcie foteli, lamp, nadkoli czy zderzaków. Następnie niekompletne już pojazdy były poddawane oględzinom przy pomocy rzeczoznawcy – również podejrzanego o udział w grupie. W ten sposób zaniżano ich wartość wskazując na rzekome uszkodzenia, które w rzeczywistości nie występowały. Dzięki temu uiszczano podatek akcyzowy w kwocie znacząco niższej od należnej dla danego pojazdu. Wstępne wyliczenia dotyczące 11 samochodów wskazują, iż uszczuplenie należności Skarbu Państwa wyniosło około 500 tys. zł.

Obecnie śledczy weryfikują sposób sprowadzenia do Polski 150 samochodów. Analizują zgromadzony materiał dotyczący aut, które do kraju trafiły jako tzw. „pojazdy specjalistyczne”, za które nie opłacano podatku akcyzowego. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że samochody te nie posiadały zmian konstrukcyjnych, a dokumentacja pojazdów była podrabiana.

Policjanci CBŚP wspólnie z prokuratorami szczegółowo ustalają pełny zakres działalności grupy. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

cbsp.policja.pl

Komentarze

abc2019.08.20 7:44
Cela Plus: Ukradziono malucha. Funkcjonariusze wzięli się, przelecieli i złapali złodzieja. Wg nieoficjalnych informacji akcję służb ułatwił fakt, że w maluchu nie wchodziła czwórka.
Kaligul2019.08.20 6:55
Fronda przeinacza fakty, jak zwykle zresztą. Grupa korzystała z luki w prawie - ich działania nie nosiły znamion przestępstwa.
EE2019.08.20 6:52
Jeśli ktoś podrabia papiery, to wsadzić - jest to złe, ale dlaczego, gdy urząd podważa ceny z umów sprzedaży i zmusza do składania fałszywych zeznań celem wyłudzenia nienależnego podatku to brak jest konsekwencji? Socjalizm prowadzi w prostej linii do wojny!