17.06.21, 13:31Fot. via: Twitter (Ministerstwo Klimatu i Środowiska)

,,Celem jest porozumienie, nie sąd’’. Czeski minister: Rozważamy wycofanie skargi z TSUE

Dziś rozpoczęły się polsko-czeskie negocjacje ws. umowy międzynarodowej dot. kopalni w Turowie. Czeski minister ochrony środowiska Richard Brabec oświadczył, że to właśnie podpisanie wspólnej umowy, a nie spór sądowy, jest celem negocjacji. Również polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że porozumienie ws. Turowa jest osiągalne.

Czeski minister wskazał w czasie dzisiejszej konferencji prasowej w Pradze na dobre relacje z Polską.

- „Mamy z Polską dobre stosunki sąsiedzkie, współpracujemy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, ale czasem jako sąsiedzi musimy rozwiązywać kwestie nieprzyjemne, jakimi są sprawy kopalni Turów”

- mówił.

Zapewnił, że celem czeskiego rządu nie jest pogorszenie stosunków z Polską. Zauważył przy tym, że kwestie związane z kopalnią już zaczynają mieć negatywny wpływ na stosunki międzyludzkie w regionie. Celem działań czeskiego rządu jest natomiast, jak podkreślił, wykluczenie negatywnego wpływu wydobycia węgla w Turowie na okolice kopalni. Dlatego obie strony będą dążyć do znalezienie porozumienia.

- „Celem jest porozumienie, a nie sąd”

- deklarował.

Dodał też, że rozumie działania polskiego rządu, który chce chronić społeczność uzależnioną od wydobycia w Turowie.

Brabec potwierdził, że Czechy rozważają wycofanie skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jeśli strona polska spełni oczekiwane warunki.

- „Nie chciałbym rozmawiać o konkretnych wymaganiach, to coś, co musi jeszcze zostać wynegocjowane. Umowa, którą przygotowujemy, jeszcze nie przybrała ostatecznego kształtu”

- wyjaśnił.

Podkreślił też, że strona czeska jest świadoma, iż „kopalni nie da się wyłączyć jednym przyciskiem”.

- „Wszyscy wiemy, że kopalnia nie ma jakiegoś przycisku, który jak wciśniemy, to się wszystko wyłącza, ludzie odchodzą i wszystko się zatrzymuje, a potem znów się przychodzi, wciska się przycisk i wszystko znów rusza. Tak to nie działa i wszyscy wiemy, że są czynności, które po prostu trzeba prowadzić w kopalni, która nie rozwija działalności”

- mówił.

Raz jeszcze zapewnił, że celem Czech nie było zamknięcie kopalni.

Reprezentujący w Pradze interesy Polski minister Michał Kurtyka zapewnił, że strona polska widzi możliwość osiągnięcia porozumienia z Czechami.

- „Dzisiaj chcemy i musimy pogodzić obie perspektywy, interesy dwóch państw, ale przede wszystkim interesy lokalnej społeczności, bo jesteśmy w gronie przedstawicieli regionów”

- zaznaczył.

kak/PAP

Komentarze

Polak2021.06.18 6:36
Tłumacząc na polski: Brabec potwierdził że skarga zostanie wycofana dopiero po likwidacji kopalni, wiejskie głupki z pisowskiej mafii uznały to za sukces.
Krakus2021.06.17 20:55
Nie, no - poczekajmy, co załatwił Sasin w sprawie, którą 2 x załatwił już Morawiecki(o czym Fronda dwakroć pisała) :D :D :D
Chcesz żeby cię "dasdasdsa" w chuja zrobił?2021.06.17 18:48
Lepiej randka ze mną! - - - - Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się. ========================= I słowo od mojego sponsora: Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
dasdasdsa2021.06.17 18:00
Hejka :) Szukasz pracy albo zacząć zarabiać w internecie? Ja osobiście od ponad roku inwestuje już tylko i wyłącznie w kryptowaluty na platformie http://zarabiaj-kase.pl .Na start nie wymagało to ode mnie żadnej wiedzy, wszystkiego się nauczyłam tam od specjalisty który doradzał mi co i jak robić. Aktualnie zarabiam około 4-5tyś dolarów miesięcznie przy inwestycji tylko 250$. Wystarczy wejsć na stronę http://zarabiaj-kase.pl wypełnić szybki formularz kontaktowy. Po chwili skontaktuje się z Tobą konsultant, który wprowadzi Cię krok po kroku, oraz dostaniesz dostęp do poradników zrobiony przez ekspertów.
PRAWDA2021.06.17 17:13
Czesi od 1000 lat są Fałszywi dla Narodu Polski == W 1920 roku zastopowali Polskiej Wrmi -- Broń jaką Francuzi dostarczali dla Polskie Armi -- na wojne z --Ruskim Bolszewizmu
katolik2021.06.17 15:00
Nie ma szczepionki na katar i nie będzie, nie ma odporności populacyjnej na katar i nie będzie. Polacy dali się oszukać, biorąc chemię genetyczną, jak Naród bez przyszłości, realizowany jest plan ludobójstwa, holocaustu, eksterminacji Narodu. Wszystko od początku co powiedzieli , mówią i co powiedzą naziści SSPIS i pseudoznachorzy z rady było, jest i będzie kłamstwem, aby robić panikę i zastraszać społeczeństwo, PINKAS powiedział-- ze szczepionkami nie będzie problemu, wywołamy taki strach, ze będą chciec szczepionki. Wszystko nadaje się do prokuratury, jest złamaniem Konstytucji, praw człowieka i obywatela
Wycieraj dupy Polskim Panom, wycieraj!2021.06.17 15:38
Bo wylecisz z kopem w d upie na polski bruk, ty k urwo żydowska!
POdPIS2021.06.17 14:16
No pięknie- Słońce Żoliborza które nam tworzy Polskę od morza do morza zapomniało że Czesi też mają coś do powiedzenia....
sylwe2021.06.17 14:22
głupek
PILNE!!! TYLKO U NAS!!!!2021.06.17 13:53
My - Polacy i katolicy, nie zapomnimy wam tego. Nawyt za tysiunc lat!!!!
sylwe2021.06.17 14:23
następny głupek
głupków ci u nas dostatek2021.06.17 14:24
.