25.11.13, 12:11Cezary Gmyz (fot. Jakub Szymczuk/Fronda)

Cezary Gmyz dla Fronda.pl: Rzecznik rządu, który mówił, że nie pamięta takiego gestu, mijał się z prawdą

Marta Brzezińska-Waleszczyk: Tygodnik „Do Rzeczy” opublikował dziś całą sekwencję zdjęć Donalda Tuska i Władimira Putina ze Smoleńska. Wcześniej, jedno takie zdjęcie opublikował tygodnik „W Sieci”, zaś Maria Szonert-Binienda w rozmowie z braćmi Karnowskimi wyznała, że fotografia jest dla niej „naocznym dowodem spisku i zdrady narodowej”. Jakie wnioski Pańskim zdaniem można wyciągnąć na podstawie sekwencji zdjęć, a więc materiału znacznie szerszego, ujawnionego przez „Do Rzeczy”?

Cezary Gmyz: Po pierwsze, rzecznik rządu, który mówił, że nie pamięta takiego gestu, mijał się z prawdą. Sekwencja zdjęć dowodzi, że Paweł Graś był obecny przy tej scenie. Po drugie, złamano ustawę o dostępie do informacji publicznej. Kiedy wystąpiłem o wszystkie zdjęcia, które tego dnia zostały zrobione w Smoleńsku, dostałem zaledwie trzydzieści zdjęć, które stanowiły wybór, a nie całość. To w mojej opinii jest złamaniem ustawy o dostępie do informacji publicznej. Co do interpretacji, to ja tego nie robię – my jesteśmy od podawania informacji, zaś każdy z czytelników sam powinien wyrobić sobie opinię. Bardzo chętnie usłyszałbym jednak, co na ten temat ma do powiedzenia Donald Tusk czy pani Dukaczewska, która spotkanie tłumaczyła. Interesujące jest także to, czy istnieje zapis dźwiękowy tego, co oglądamy na zdjęciach.

Sęk w tym, że Donald Tusk nabrał wody w usta. Politycy z obozu rządzącego albo poddają w wątpliwość autentyczność zdjęć albo nie chcą ich komentować. To też o czymś świadczy?

Oczywiście. Dziennikarze nie są dopuszczani od tygodni, właściwie od momentu opublikowania zdjęcia przez tygodnik „W sieci” do premiera, nie udaje się im zadać żadnego pytania na ten temat. Kiedy jedna z dziennikarek próbowała to zrobić, padła odpowiedź, że premier nie będzie odpowiadał na pytania nieprzyzwoitego tygodnika. Jestem przekonany, że zarówno rzecznik rządu, jak i premier, od czasu publikacji pierwszego zdjęcia doskonale zdają sobie sprawę z tego, że te klatki są prawdziwymi klatkami. Pojawia się jednak pytanie, jak oni to interpretują. O czym rozmawiał wtedy Donald Tusk z Władimirem Putinem?

Rozm. Marta Brzezińska-Waleszczyk 

Komentarze

anonim2013.11.25 12:45
Marnie skończy Tusek
anonim2013.11.25 13:31
@ lukasso - żeby być tak bezmyślnym w swej bezrefleksyjności jak Ty to trzeba morza złej woli. Przecież fakty biją po oczach: Weźmy pierwsze z brzegu: 1. Brak głównego dowodu w sprawie : wraku samolotu i brak skutecznych działań w tej sprawie. Świadome lekceważenie sprawy. 2. Bezpowrotne zniszczenie materiału dowodowego przez przemieszczanie fragmentów. Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony naszego rządu. 3. Brak oryginałów czarnych skrzynek. Za każdym razem kopie róźnią się między sobą w kluczowych parametrach np: długości. 4. Świadomy wybór gorszej podstawy prawnej w relacjach z rosją odnośnie śledztwa. 5. Świadome okłamywanie obywateli przez najwyższych funkcjonariuszy państwa co do kluczowych faktów (np: kłamstwa kopacz) 6. Świadome kłamstwa odnośnie ostatnich chwil lotu, Gen. Błasika, ułożenia ciał itp. 8. oczywiste niedorzeczności w oficjalnej wersji - beczka tupolewa po zderzeniu z brzozą na wysokości kilku metrów kiedy rozpiętość skrzydeł tupolewa to ok 37 metrów. 7..... Można długo wymieniać ale ktoś musi mieć otwartą głowę i bez uprzedzeń ruszyć głową. Ale niestety sekta pancernej brzozy to przestraszeni menele i całą zgraja bezmyślnych jednostek beczących jak najgłośniej aby zabeczeć prawdę. A ona wyłazi i w końcu ujrzy światło dzienne. A ty lukasso klepiesz w klawiaturę bo myślisz że jeszcze kogoś przekonasz do tych bzdur. Ale ludzie zaczynają myśleć. Mam dobrą radę dla ciebie - zacznij i ty.
anonim2013.11.25 13:58
Kto to napisał taką piosenkę: "Ach ci ludzie, to brudne świnie, co napletli o moim premierze, ale tak to by bywa, gdy ktoś zazdrości, kiedy brak mu jego własnej miłości. A nasz premier bardzo się stara, kosi pieniądz, ma jaguara..." ludzie, fakty, przemawiały do autora tych słów z kim ma do czynienia. Ale on swoje. Tak jak w tej piosence... pajace bronią Tuska jak niepodległości, zamiast ze wstydem schować się i zamknąć ryła. Ja wiem, trudno człowiekowi przyznać się przed samym sobą, a jeszcze trudniej przed ludźmi że było się idiotą i ulokowało się zaufanie w kimś takim jak Donald. Ale człowiek dojrzały potrafi to zrobić. No, chyba pajace, że wy też macie coś z "polityki gospodarczej" tego tzw. rządu?
anonim2013.11.25 14:08
@narodowieckatolik (jaja sobie robisz z tym nickiem?) a możesz mi wskazać co, kiedy i komu udostępnili Rosjanie? Konkretnie. Chyba że przekopywałeś teren lotniska razem z Kopacz.... i zmień nick na Ruskijrab. Nie obrażaj narodowców.
anonim2013.11.25 14:19
@narodowickatolik - "co jeszcze chciałbyś znaleźć we wraku...?" Czy ty jesteś poważny czy aż tak bezmyślny?
anonim2013.11.25 14:48
narodowieckatolik: ...przestań się chłopie ośmieszać...
anonim2013.11.25 16:24
@Siekciu- Fajna ta piosenka!
anonim2013.11.25 18:32
narodowieckatolik -> Co prawda nie lubię narodowców ze względu na ich historyczne parcie do każdego przymierza z Rosją jakie się da. Tym nie mniej mówienie że wszyscy byli tacy jak liderzy byłoby obrazą dla setek i tysięcy ludzi z NSZ którzy razem z AK/WiN-em stawali do walki przeciw wschodniej zarazie. Dlatego bądź łaskaw i zmień login albo po prostu wynocha. Najbardziej prostacki narodowiec ze sztachetą w ręku byłby 100 razy lepszy od takiej reżimowej gnidy jak ty.