08.11.20, 12:59Fot. screenshot - YouTube (WIG)

Chrześcijanie są prześladowani na całym świecie. Również w Polsce [RAPORT]

Dzisiejsza niedziela, jako XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, jest obchodzono w Kościele pod hasłem „Podaruj nadzieję”. W szczególny sposób skupiamy się dziś wokół chrześcijan w Republice Środkowowschodniej, którym chcemy przyjść z pomocą, modląc się i ofiarowując jałmużną. Dzisiejsza niedziela jest też dobrą okazją, aby przyjrzeć się wciąż realnemu problemowi prześladowania chrześcijan. Wyznawcy Chrystusa są prześladowani na całym świecie, również w Europie i w Polsce.

Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną grupą wyznaniową na świecie. Zaniżone statystyki wskazują, że tylko w ubiegłym roku przynajmniej 260 mln chrześcijan doświadczyło ze względu na swoją wiarę różnych form prześladowania. To dyskryminacja, przemoc fizyczna, morderstwa, ataki na miejsca kultu.

Brutalny islamizm

Najwięcej przemocy chrześcijanie doznają od wyznawców islamu. Mimo, że sami muzułmanie wciąż powtarzają, że ich religia jest pokojowa i tolerancyjna, w Afryce i Azji szerzy się brutalny islamizm i dociera on również do Europy. Tego od wyznawców Allaha wymaga sam Koran. Do nienawiści wobec chrześcijan w meczetach wzywają islamscy duchowni i przywódcy. W najtrudniejszej sytuacji są chrześcijanie w Afganistanie, Somalii, Libii, Pakistanie, Sudanie, Jemenie i Iranie.

W Somalii wierzący w Chrystusa mogą jedynie w ukryciu praktykować swoją wiarę. Również w Iranie chrześcijanie mogą gromadzić się wyłącznie w „kościołach domowych”. Chrześcijańscy duchowni są więzieni i torturowani. Radykalny islamizm odradza się także w Turcji, gdzie przemienia się chrześcijańskie świątynie w meczety.

Buddyzm i hinduizm

Również w krajach, gdzie większość ludności wyznaje hinduizm i buddyzm coraz bardziej nasila się wrogość względem chrześcijan. Do brutalnych ataków dochodzi m.in. w Indiach, które znalazły się w pierwszej dziesiątce państw wrogich chrześcijaństwu. Do krwawych zamachów na chrześcijańskie świątynie dochodziło w ub. roku na Sri Lance, gdzie większością są buddyści.

Totalitaryzmy

Ogromnej przemocy chrześcijanie doświadczają także w krajach ogarniętych reżimami totalitarnymi. Najgorzej jest w Korei Północnej, gdzie traktowani jako wrogowie państwa chrześcijanie trafiają do więzień i obozów pracy. W wielu krajach, jak w Chinach, inwigilacji chrześcijan służą specjalnie przygotowane do tego cyfrowe systemy.

„Chrześcijańska” Europa

Europa też nie jest wolna od nienawiści wobec naśladowców Chrystusa. Dochodzi do ataków ze strony przybyłych islamistów, ale również sami Europejczycy coraz częściej kierują swoją nienawiść w stronę chrześcijan. Są to często akty wandalizmu, profanowanie świątyń, dyskryminacja w miejscach pracy, szkołach i na uczelniach. We Francji codziennie są podpalane, okradane czy w inny sposób niszczone kościoły. Dochodzi często, jak ujął to papież Franciszek, do prześladowania „w białych rękawiczkach”.

Polska

Z tego typu atakami spotykamy się również w Polsce. W 2019 roku w naszym kraju odnotowano oficjalnie 64 przypadki naruszenia wolności sumienia i wyznania wśród chrześcijan. W tym roku takich przypadków będzie na pewno więcej, choć to statystyki zaniżone.

- „Wyznawanie wiary dzisiaj wcale nie jest tak proste i oczywiste. Nam w Europie czy w Polsce może wydaje się, że to nie jest nasza rzeczywistość, jednak w naszej rzeczywistości pewne symptomy i zjawiska naruszania wolności religijnej już mają miejsce” – mówił ks. dr Tomasz Huzarek w ramach organizowanych przez Laboratorium Wolności Religijnej obchodów Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

Szczególnie te ataki nasiliły się w Polsce w ostatnich dniach, na fali protestów organizowanych przez Strajk Kobiet po ogłoszeniu wyroku TK ws. aborcji. W ramach tych manifestacji atakowano katolickie świątynie, który były dewastowane i okradane, obrażano katolików, przerywano nabożeństwa. Uczestniczyli w tym nawet posłowie polskiego Sejmu.

kak/misyjne.pl, Laboratorium Wolności Religijnej

Komentarze

Anonim2020.11.9 21:07
To są ruskie onuce i wbijcie to sobie do łbów
XD2020.11.9 8:12
Jak na razie to katole prześladują w Polsce mniejszości, a ostatnio także kobiety i przeciwników Partii. Po co Wam wolność? Macie przecież telewizję.
Codzienny kwik lewackich ryjków2020.11.9 7:53
Kolejny dzień na Frondzie. Słychać już ujadanie lewackich piesków spod znaku neomarksizmu, ateizmu, antypolonizmu i LGBT? Słychać. Jest uogólnianie pojedynczych przypadków pedofilii wśród księży na cały Kościół? Jest. Jest plucie na PIS i na Kaczora? Jest. Są narzekania na „faszystów”, „rasistów”, „homofobów” i „populistów”? Są. Czyli nihil novi, jest normalnie. Niczego nowego nie wymyślą, nudziarze. A Polacy mają jazgot tych kundli tam, gdzie murzyn ma ciemno.
Kiki2020.11.9 7:39
A metody przybieraja nowe, perfidne oblicza. Np. przeglad ogrodow, koronawirus, itd.
Dam2020.11.9 7:28
No tak, prześladowani są wyłącznie Chrześcijanie, inni nie są warci wspominania, nawet jeżeli są grupą znacznie liczniejszą (np. umiarkowani Muzułmanie przez radykalnych) lub mocniej prześladowaną. Robienie z siebie ofiary w najlepszej formie.
Gulbinowicza prześladują!2020.11.8 22:42
A ty na koń nie siadasz? Za broń nie chwytasz?
?2020.11.8 22:50
Kto? Ja?
Anonim2020.11.8 21:28
Pan Jezus powiedział Mnie pierwszego prześladowali Więc i was będą Jednak kto wytrwa do końca będzie zbawiony
Torchwood2020.11.8 19:09
Ktoś, gdzieś nie lubi chrześcijan? Cóż, cytując kardynała Dziwisza, trudno się mieszać w sprawy innej diecezji.
lipa2020.11.8 18:39
w Polsce też? katolicy prześladują chrześcijan?
fecb2020.11.8 21:58
Nie, lewacy z nazifeministkami na czele!
Foster2020.11.8 18:38
Przesadzacie - myślę, że LGBT i polskie kobiety bardziej.
fedcb2020.11.8 22:03
Bzdury piszesz. My bardzo lubimy ludzi LGBT, nawet wybieramy ich do europarlamentu i do sejmu! Powierzamy im funkcje samorządowe i społeczne. Dodatkowo tylko w Polsce nigdy nie karano za np, homoseksualizm, a te tzw. "postępowe" kraju niedawno dopiero przestały karać! Jak nie znasz tematu, to może doucz się!
Darek2020.11.8 17:31
Prześladowani "naśladowcy Chrystusa": Gulbinowicz, Janiak, Głódź, Paetz... wymieniać dalej?
Michał.Z2020.11.8 17:30
"Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami."
jle_ffm2020.11.8 15:54
Tylko nie mówicie że w Polsce chrześcijanie są prześladowani. Jeśli już to działa to w drugą stronę, to chrzescijanie mówiąc ściśle katolicy nie są tolerancyjni dla ludzi innych wyznań, jak muzułmanów , Żydów, itp.
"obrażano katolików"2020.11.8 15:42
Tymczasem w prawdziwym świecie: https://www.foxnews.com/world/jehovahs-witness-russia-tortured-jailed
Szybka Randka2020.11.8 14:47
│ Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: https://erooo.pl ------------------ Wyszukaj mnie po niku: Marikax2 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
Marek2020.11.8 14:05
Gulbinowicza też prześladują. Takiego wzorcowego katolika.
gleen2020.11.8 13:35
Jak kościół się wtrąca w życie innych to ewangelizuje a jak mu się mówi żeby się odczepił to to jest prześladowanie
Mydło2020.11.15 16:07
Tak jest poprawnie: Gdy kościół się wtrąca w życie innych to ewangelizuje, a jak mu się mówi, żeby się odczepił to jest to prześladowanie.
Józef2020.11.8 13:24
Ja czuje się prześladowany widząc Młodzież Wszechpolską na Jasnej Górze, albo faszystów stojących pod kościołami.
matis892020.11.8 13:22
W Polsce za lewackiego PISu katolicy, patrioci są masowo prześladowani za wiarę przez globalne koncerny portali społecznościowych wyznających wartości lewackie, masońskie i je narzucające. Odbywa się zorganizowana, masowa, komunistyczna cenzura tych mediów na Polakach i nie ma wolności słowa, wiary, światopoglądu, a wszystko pod rządami lewackiego PISu i za jego wsparciem. Tak samo katolicy są prześladowani w systemie edukacji lewackiego PISu, wywalani z pracy za wiarę. A w Biedronkach odbywa się masowe prześladowanie Polaków. Kiedy nie masz karty Biedronka jesteś obywatelem gorszej kategorii i płacisz drożej od innych. A w kolejkach ludzie płacący gotówką są za to prześladowani i dyskryminowani, a pracownicy celowo kumulują długie kolejki aby zmuszać ludzi do płatności bezgotówkowej. To tylko przykłady prześladowania za lewackiego PISu.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.8 13:19
straszne jest to prześladowanie katolików w polsce! te buciki wieszane na bramach kościołów czy głośne mówienie o pedofilach w koloratkach czy o pazerności i bogactwie klechów! księża w polsce to prawdziwi męczennicy za wiarę! buhaha... wypyerdalać do watykanu chciwe i zboczone chüje! won!!!
Waarnemer2020.11.8 14:42
Na przykład Pana ostatnie wulgarne zdanie jest formą napaści słownej, czyli jakąś formą prześladowania. Oczywiście nie ma Pan takich możliwości jak islamiści, którzy Chrześcijanom obcinają głowy (taki mają nakaz koraniczny), ale widzę że chęci są podobne.
Anonim2020.11.8 13:18
To czemu Bóg nie interweniuje? Albo kapiący złotem Watykan?
stary ministrant2020.11.8 14:11
Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy.
gleen2020.11.8 14:22
Jak w sprawie pedofilów nic nie zrobił to albo: nie może , nie istnieje , ma to w d...