01.06.20, 12:47Fot. screenshot Twitter

Co manifestanci wiedzą o Tadeuszu Kościuszce

W USA mają miejsce zamieszki wywołane śmiercią czarnoskórego George'a Floyda, który zmarł w wyniku brutalnej interwencji policji z Minneapolis.

W trakcie zamieszek doszło do licznych aktów wandalizmu i niszczenia mienia publicznego i prywatnego. Zdewastowany został m. in. pomnik Tadeusza Kościuszki znajdujący się przed Białym Domem, o czym piszemy TUTAJ.

Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski zapytał biorących udział w manifestacjach przechodniów o to, co wiedzą na temat Kościuszki i dlaczego pomnik w ogóle został zdewastowany.

Rezultatem swojej pracy Wałkuski podzielił się za pośrednictwem Twittera.

Tadeusz Kościuszko walczył na rzecz praw czarnoskórych Amerykanów. W swoim testamencie polecił, aby jego majątek znajdujący się w Ameryce przeznaczyć na oswobodzenie czarnoskórych niewolników i zapewnienie im edukacji.

g/twitter

 

Komentarze

Michal2020.06.1 23:55
A co Polacy o nim wiedzą? np. tego pewnie nie wiedzą: Że był ultralewakiem i bardzo negatywnie wypowiadał się o Kościele i jego destrukcyjnej roli w historii Polski; Że chciał ostrego rodziału Kościoła od państwa i wyrugowanie go ze szkolnictwa; Że swój ogromny majątek w Ameryce zapisał w testamencie Indianom i niewolnikom. Było to coś tak niebywałego, że Tomasz Jefferson, który był wykonawcą jego testamentu, nie był w stanie tego w 100% przeprowadzić. Najbardziej nieznany polski bohater.
anonim2020.06.2 0:07
Kościuszko ultralewakiem? a może był marksistą leninistą na 100 lat przed leninem i 50 przed manifestem komunistycznym? chciał rozdziału kościoła od państwa? tłuku wtedy nie było polskiego państwa a jedyne co utrzymało polskość w Polakach na 123 lata, to był Katolicyzm. Zydokomuch Borowski chodzi z Polską Walczącą w klapie, a Kościuszko, szlachcic, ziemianin jest dla was ultralewakiem? to jest k.... niebywałe
Michal2020.06.2 0:30
Poczytaj o jego poglądach i o tym co pisał. A dopiero później się wypowiadaj.
Klapaucjusz2020.06.1 21:37
Niewdzięcznicy! Gdyby nie Kościuszko, to ich przodkowie byliby niewolnikami pod butem królów Wielkiej Brytanii. A dzięki naszemu rodakowi, ich przodkowie mogli napawac się niewolą w wolnym i demokratycznym kraju.
Agnie2020.06.1 18:13
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie
what goes around comes around2020.06.1 17:24
Tysiące ludzi w dziesiątkach miast USA maszerują, skandują, a w niektórych miejscach ścierają się z policją po zabici George'a Floyda. Ta złość bierze się nie tylko z jednego zdarzenia, ale lat systemowego rasizmu. - Dziękuję Bogu, że ludzie wyszli na ulice. Wyobrażasz sobie, jakby po takim linczu ludzie byli obojętni, mieli to gdzieś? - powiedział w CNN filozof Cornel West.
CT. USA 2020.06.1 14:08
To tak jak durne feministki w Polsce, które plują po Prawicy i Kościele, a to dzięki nim kobiety w Polsce jako w jednym z pierwszych państw w Europie, ba, na świcie otrzymały prawa wyborcze. A szacunkiem otaczane były od zawsze bo w katolicyzmie kobieta jest na równi z mężczyzną, choć fakt, patologie istnieją i w Polsce, ale nie w większym stopniu niż na świecie, o innych kulturach i religiach nie wspominając. Jest tak że 90 % z tych protestujących nie wie nie tylko kto to był Kościuszko, ale nie zdaje sobie sprawy z tego że Polska jest w Europie a USA gdyby nie m.in. Kościuszko, nadal byłyby pod butem angoli. To półanalfabeci, w dodatku naćpani którym nie chce się robić i siedzą na socjalu. Bywam w USA od lat, murzyni są największymi rasistami i cały czas stawiają się w roli ofiary. A ten Floyd, świeć Panie na Jego duszą, służy tu tylko za pionka, do politycznych rozgrywek. Za wszystkim stoi lewica z dużym udziałem ruskich, których tam pełno PS Fragment testamentu gen. Kościuszki: "Upraszam pana Jeffersona, aby (...) wykupił z mych pieniędzy i wyzwolił tylu Murzynów, by pozostała suma wystarczyła na ich edukację i utrzymanie. To jest, aby każdy z nich poznał z góry obowiązki obywatela w wolnym państwie.” PS 2. Upraszam pana Jeffersona, aby (...) wykupił z mych pieniędzy i wyzwolił tylu Murzynów, by pozostała suma wystarczyła na ich edukację i utrzymanie. To jest, aby każdy z nich poznał z góry obowiązki obywatela w wolnym państwie.”
Nie ma ciebie w USA? To się zamknij!2020.06.1 14:07
Już dzisiaj wiadomo, że pośród protestujacych są terroryści, obojetnie czy to z Antify czy Black Lives Matter. Co ma rabunek, niszczenie dobytku, zwykła kradzież wspólnego z protestami? Tylko popatrz kto niszczy, rabuje i zabija? W roku 2019 - 20 zostalo zabitych, przez bandytów około 50 policjantów. Gdzie są protesty? Wyobraź sobie swoje życie we współczesnym społeczeństwie bez policji.
katolicka kretynizacja polski2020.06.1 13:39
A wiedzą że Kościuszko ozdabiał drzewa wieszając na nich biskupich i kleszych zdrajców, tzw.targowiczan!
2020.06.1 14:12
coś sugerujesz a propos dzisiejszej targowicy? uważaj bo się załapiesz
f232020.06.1 13:37
Był masonem? lepiej zapytajcie pana Stanisława Krajskiego.
2020.06.1 14:16
Jak i wielu sławnych Polaków. A Krajski czasem nie jest w masonerii? zdaje się że wie o niej więcej niż sami masoni, więc albo obsesja albo info z pierwszej ręki...