16.07.19, 13:28Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

Czy instruktor zapłaci za niezdany egzamin na prawo jazdy?

Eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego postulują szybkie zmiany w szkoleniu nowych kierowców- podaje "Rzeczpospolita". Rozmówcy gazety przekonują, że w kwestii nauki jazdy obowiązują obecnie złe, nieżyciowe przepisy, przez które młodzi kierowcy nie otrzymują odpowiedniego przygotowania do jazdy, a w konsekwencji stwarzają ryzyko na drogach. 

"Od dawna zapowiadane jest (przepisy są uchwalone, ale odłożono je na półkę) wprowadzenie okresu próbnego dla najmniej doświadczonych kierowców, specjalnego oznakowania auta, którym się poruszają, i dodatkowych szkoleń z ryzyka drogowego. Na wejście w życie przepisy czekają już pięć lat"-czytamy w "Rz".

W Toruniu specjaliści od bezpieczeństwa ruchu drugowego postulują m.in. obciążenie instruktorów, którzy nie potrafili nauczyć jeździć, opłatą za trzeci egzamin. Koszty pierwszych dwóch egzaminów pokrywałby zdający. Według ekspertów, instruktor powinien również nauczyć kursantów, aby pod jego okiem jeżdzili z większą prędkością. 

Kolejny problem to pytania testowe. Według Janusza Dołęgi, właściciela jednej ze szkół nauki jazdy, są one absurdalne, a wiedza, której wymaga się od przyszłych kierowców- "zupełnie nieprzydatna". Jako przykład rozmówca gaety podał m.in. pytania o rozmiar tablic rejestracyjnych pojazdu. Twierdzi, że lepszym wyjściem byłaby forma zdawania egzaminu teoretycznego na symulatorze.

"Opowiada się także za zmianą egzaminu praktycznego. Powinna się na nim pojawiać gradacja błędów. Czym innym jest bowiem ustawienie lusterka, a czym innym bezmyślna zmiana pasa ruchu lub nieustąpienie pierwszeństwa. Zdaniem Dołęgi bezpieczniej jest, gdy kursant nie sprawdzi za każdym razem ustawienia lusterka, a w zamian za to wie, jak wyjść z poślizgu"-pisze  "Rzeczpospolita. 

yenn/Rp.pl, Fronda.pl

Komentarze

Kwak2019.07.17 9:35
Tak naprawdę w państwie z tektury liczy się jedynie wydojenie z kasy frajerów. "Szkolenia" kierowców są kolejnym na to dowodem. Pytania testowe to niezyciowa sztuczna i zlosliwa porażka Za każdej władzy to samo ! Strach jeździć po Polsce
Prorok2019.07.16 22:22
Bardzo dobry pomysl.
rebeliant2019.07.16 19:25
K***wa jego mać !!!! Widzę, że wszędzie panoszą się marksistowskie kmioty wyszukujące problemów, które są marginalnie wpływające na wskazane złe zjawisko. Oczywiście z "dbałości" o nasze bezpieczeństwo oni zachodzą problem od tej strony, gdzie można kręcić kasę i gnębić ludzi układem funkcjonariuszy znających przepisy. Lepiej weźcie się ostro za tych co wyprzedzają na trzeciego, za ignorujących szlabany, wyprzedzających na przejściach, za motocyklistów, którzy jeżdżą jak chcą, za rowerzystów i innych, którzy stwarzają potworne niebezpieczeństwo. Popatrzmy sobie na to co jest na StopCham (na YT) - wyprzedzanie na 3 jest już powszechne. Przecież za to co robią niektórzy kierowcy powinny być kratki, 10 tys. PLN kary i zabranie prawa jazdy na 5 lat pod groźbą długiej odsiadki. Z drugiej strony powinny być przepisy oraz kary przeciwko tamującym ruch. Jednym słowem ... z ruchem drogowym nie ma żartów i w tej kwestii powinna być wprowadzone zarówno surowa dyscyplina jak i natychmiastowa przebudowa infrastruktury drogowej tak, aby ta była czytelna, klarowna i dająca swobodę przy manewrach (zwłaszcza tam, gdzie miejsce, aby np. poszerzyć zakręt). Na pozostawianiu takich bubli skrzyżowań, zakrętów tylko tracimy, męczymy dusimy się tym. Nawet jeśli nadwyręży to budżet, to te koszty się zwrócą. Rozwiązanie problemu jest ewidentne, a oni go chcą zachodzi od Rowu Mariańskiego, aby tylko obciążyć system kolejną kotłowaniną.
twitter:@PromocjaPWS2019.07.16 17:04
Polecam Program Wiedzy Społecznej K. Karonia - na youtube.com/HISTORIASZTUKI2011 i jego stronę historiasztuki.com.pl. Zbiór wszystkich jego prelekcji na wiedzaspoleczna.pl.
eMbE2019.07.17 9:55
Karoń nosi znamiona ruskiej onucy
janosz2019.07.16 15:25
tylko gumowanie instruktorów dałoby jakieś efekty. Reszta to pobożne życzenia
polak2019.07.16 14:48
takie prawo winno się uwzględniać do nauczyciel
Pimpirimpi2019.07.17 9:55
Czyli każdy baran, który powinien robić przy kielni jak się nie dostanie na medycynę to pozwie nauczyciela? Ciekawe!!!