12.01.22, 09:37Fot. Pixabay

Czy Polacy na Litwie odzyskają polskie nazwiska?

W obliczu wspólnego zagrożenia płynącego zarówno dla Polski, jak i dla Litwy ze strony putinowskiej Rosji, po raz pierwszy w ponad 30-letniej historii niepodległej litewskiego państwa istnieje realna szansa na to, by mniejszość polska w tym kraju uzyskała prawo pisowni polskich nazwisk. W przyszłym tygodniu czeka nas decydujące głosowanie w tej sprawie w litewskim parlamencie.

O nabrzmiewającym i nierozwiązanym od ponad trzech dekad problemie pisze na łamach „Rzeczpospolitej” Jerzy Haszczyński. I choć ustawa, która będzie procedowana w litewskim sejmie nie zaspokoi zapewne w pełni oczekiwań wszystkich litewskich Polaków, gdyż w zasadniczo oryginalnej pisowni polskich nazwisk nie przewiduje jednak nielitewskich znaków diakrytycznych, to i tak byłaby ona ogromnym krokiem do przodu dla polskiej mniejszości na Litwie.

W poniedziałek projekt uzyskał w litewskim parlamencie poparcie większości - 83 spośród 140 posłów. W przyszłym tygodniu ma odbyć się ostatnie czytanie ustawy oraz jej ewentualne uchwalenie. Potem trafi ona do prezydenta Gitanasa Nausėdy. Pośród Polaków mieszkających na Litwie nie brakuje głosów, że jeśli polski prezydent Andrzej Duda zaapeluje do swego litewskiego odpowiednika o podpisanie ustawy, ten to zrobi.

„Większość Litwinów uczyła się historii z podręczników Adolfasa Šapoki, zdecydowanie antypolskiej. Żywe są animozje dotyczące Wilna, w jaki sposób odebrana im stolicę. Do tego dochodzi temat sprzed ponad 30 lat, gdy część polskich deputowanych nie głosowała za niepodległością, oraz ciągoty wśród Polaków do popierania Putina i Łukaszenki. Mimo wszystko to dawno powinno być załatwione, ale nie było w sejmie woli politycznej” – tłumaczy, dlaczego Polakom na Litwie przyszło czekać aż trzy dekady na pierwszą tak realną możliwość odzyskania swych polskich nazwisk, Czesław Okińczyc ze Związku Polaków na Litwie, były poseł na litewski sejm sprzed trzech dekad.

W ostatnim czasie nastawienie społeczeństwa litewskiego do Polaków i Polski wyraźnie się zmieniło, a odsetek Litwinów darzących Polaków nieufnością w zauważalny sposób spadł.

 

ren/rp.pl

Komentarze

tadeusz2022.01.16 6:27
t e lotry jeszcze w 1350 r najechali radom golodupce dzikie
Anonimus2022.01.12 13:46
Litwini kiedyś używali polskich dwuznaków cz i sz, ale pod koniec XIX wieku zastąpili je č i š.
MaxFiend2022.01.12 13:02
Moment, ale jak to sobie wyobrażacie? Litwini powiększą swój alfabet o polskie litery? No bez takich ... :-D
Żyd Anonim - wieczny nudziarz2022.01.12 12:44
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. (Wyssałem to z mlekiem matki.) Jest to moja ewidentna mania prześladowcza. W szczególności, Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie odruchową wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie Jan Paweł II, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Święty męczennik Maksymilian Kolbe to "antysemita" (bo 3 razy napisał niewygodną prawdę o Żydach). Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "cud Eucharystyczny", "Niepokalane Poczęcie", "Ewangelia", "różaniec", "katolicka Polska", "Radio Maryja" to od razu wpadam w szał; ponadto mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W KAŻDYM księdzu widzę chciwego na kasę pedofila, który, dla własnych, materialnych lub politycznych korzyści, straszy naiwnych prostaków piekłem i wiecznym potępieniem. Każde niepowodzenie w "tym kraju" - prawdziwe, domniemane czy choćby zmyślone - cieszy mnie niezmiernie. Marzy mi się więc rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, knajpy, a najlepiej burdele, a księża w obozach pracy. My bylibyśmy panami, a polaczki-goje pracowaliby na nas. Oczywiście, ten wspaniały plan nie jest do realizacji natychmiast, a to przez ten okropny PIS i polaczków podatnych na propagandę Rydzyka. Ale powolne rozmywanie polskości oraz chrześcijaństwa w unijnej neomarksistowskiej euro-papce - kto wie? Z pomocą Tuska i rodzimej Targowicy powinno to skutecznie zadziałać. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, cynicznie ironizuję, rechoczę głupkowato "buhahahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików!
Anonim2022.01.12 12:10
Anna i Michał Schäfferowie z Krakowa od czerwca zeszłego roku czekają na dowody osobiste. Twierdzą, że ich nazwisko pisze się przez ?a? z dwoma kreseczkami. Stosowany w urzędach system komputerowy nie zna jednak takiej litery. Na Litwie liter, które są w Polsce - nie ma ż,ś,ą,ę,ź
TADEK2022.01.12 12:08
Na Litwie a głównie w Wilnie można spotkać buractwo polskie, które przeżywa ZONK wyobrażając sobie (gdy nigdy na Litwie nie byli(, że jadą do byłego, zacofanego kraju ZSRR - a okazuje się, że Litwa w wielu dziedzinach Polskę wyprzedza. Drogi, cyfryzacja a samo Wilno przewyższa Wawę swym urokiem i nowoczesnością
Viejas2022.01.12 12:05
Przeprowadzilem sie na Litwe 20 lat temu. NIGDY nie spotkalem sie z zadna dyskryminacja, choc j. litewski znam slabo. Czesto Poladcy przyjezdzajacy tu z Polski i biegajacy z kosciola do kosciola i z cmentarza na cmentarz zachowuja sie pretensjonalnie i roszczeniowo - wowczas spotykaja sie z agresywna odpowiedzia Litwinow.
Marek2022.01.12 12:24
Jednym zdaniem jestes tępa pała
bogdanus2022.01.12 12:46
Gubi se, lamerĉulo!
rebeliant2022.01.12 11:59
I po co taka podpucha ? Aby uzyskać listę z namiarami ?
PYTANIE2022.01.12 11:57
Czy w Polsce nazwiska litewskie w dokumentach pisane s z użyciem alfabetu litewskiego Č, Ė, Į, Š, Ų, Ž ????
Idą ludzie Babilonu2022.01.12 12:11
Czasami są problemy, bo urzędnik twierdzi, że nie ma takich liter w systemie.
Lietuvai2022.01.12 11:39
https://www.youtube.com/watch?v=her4tYwKwXs
Zawi2022.01.12 11:14
A tak dla porządku. Jeśli jesteś dumny jako Słowianin, to znaczy, że czujesz jedność z Rosjanami, Litwinami, Ukreińcami, Białorusinami, czechami i Słowakami. Jeśli jesteś dumny z przedzaborowej "Polski od morza do morza", tzn. że znasz 400-letnią historię IRP i traktujesz Litwinów jako braci z jednego kraju (np. "Pan Tadeusz" to o Litwinach było). Natomiast jeśli kochasz kraj, ten z mapy po prostu, tzn że Stalin, który wytyczył jego granice jest Twoim idolem.
czajnik2022.01.12 11:45
Nie czaję tego wtrętu o Stalinie.
Zawi2022.01.12 12:57
Usiadł i narysował granice Polski. Alianci się zgodzili, Polak przy tym żadnego nie było. To nie są ani święte, ani odwieczne granice, stąd moja konstatacja dla ich czczenia. Za Wielkiej Polski w granicach tych była Litwa właśnie.
Po 11 ...2022.01.12 10:38
W Polsce mamy ok osiem tysięcy nazwisk pochodzenia litewskiego. Poczesne miejsce zajmują wśród nich nazwiska oparte na dwutematowych litewskich nazwach osobowych (np. Butrym, Talmont) oraz ich skróconych postaciach (np. Giedrojć), w tym takie, które spolszczono dodając polski przyrostek (jak Butrymowski, Świerbutowski, Giedrowicz, Narutowicz). Niemałą grupę tworzą nazwiska pochodzące od litewskich apelatywów (Bołądź, Gulbinowicz, Pobiarżyn, Rekść, Szerksznis, Szupień); mniejszą część stanowią utworzone od spolszczonych litewskich nazw miejscowych (Antokolski, Żorański), występują też zlituanizowane nazwiska o genezie nielitewskiej, głównie polskiej (Bendzelauskas, Celminskis). Ciekawe czy Gulbinowicz wróci do oryginalnej pisowni?
PYTANIE2022.01.12 11:56
Czy w Polsce nazwiska litewskie w dokumentach pisane s z użyciem alfabetu litewskiego Č, Ė, Į, Š, Ų, Ž ????
NIEPATRIOTA2022.01.12 10:26
Litwini doskonale pamiętają tzw. bunt Żeligowskiego i polską okupację Wileńszczyzny. Pamiętają też jak byli traktowani podczas uni z Polską. Dumni są, że dali nam księcia i króla podczas niedołężności panującej w Polsce. Niestety zostali przez Polskę wykorzystani, bo Polska jak to ma miejsce w EU - nie potrafi koegzystować i tworzyć coś wspólnie a próbuje narzucać swój własny nieporządek
Art2022.01.12 11:05
bez Polski Litwy by już nie było
Anonim2022.01.12 11:41
Kto wie co byloby gdyby Litwa krola Polsce nie dala. Podobnie z Wielkim Ksieciem litewskim Witoldem - to on odegral znaczna role w wygranej z Krzyzakami. Polski kompleks wyzszosci wynika z kompleksu nizszosci...
Maleńka Lietuva…2022.01.12 11:54
Co ty ᴀʀᴛ wiesz.
spytajmy pejsatego (p)osla kowalskiego2022.01.12 10:11
.... czy Polacy odzyskaja .... kneset ... na gnojnej we warszawce .... ????? schalom kaczor donald
Litwini zaczynają się przyzwoicie2022.01.12 10:10
...zachowywać wobec Polski i Polaków jedynie wtedy, gdy ruSSkie zakładają im obroże. Już to przerabialiśmy...
Polacy i Litwini2022.01.12 9:49
Były czasy dominacji polskiej kultury na Litwie. Wtedy to kultura litewska prawie rozmyła się w kulturze polskiej, a potem, po ogłoszeniu leninowskiego – oszukańczego! – prawa wszystkich narodów do samostanowienia, kultura litewska rozmywała się w kulturze sowiecko-rosyjskiej. Litwini są, choć nielicznym, wielkim narodem, narodem o wspaniałej kulturze w mozaice kultur i narodów Europy. A podstwą każdej kultury jest rodzimy język. Ich dbałość o zachowanie tej ich kultury zasługuje na zrozumienie i nasz bezwarunkowy szacunek. Zbyt długo żyli Litwini bez lub prawie bez swojej państwowości. Na pewno odczuwali dominację kultury polskiej. A nas rozpierała duma narodowo-katolicka oraz nieskrywana pogarda dla mniejszościowych kultur Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Teraz oni odpowiadają pięknym za nadobne. Biorą odwet. Mają swoje państwo, i nagle Polacy w RL znaleźli się w roli mniejszości narodowej. Nastąpiła zamiana ról. I w tej sytuacji rozwijanie mentalności nacjonalistycznej, katolicko-narodowej, jest wielkim błędem. Polacy są dumni z katolicyzmu polskiego na Litwie. Dla Litwinów, w dużym stopniu, katolicyzm jest eksportem narodowej ideologii polskiej. W tej sytuacji Litwini reagują swoim nacjonalizmem. I obie strony pogrążają się w swoich narodowych egoizmach. Pojednania chyba długo jeszcze nie będzie. Narodowa arogancja litewska będzie się zmagać z narodowo-katolicką arogacją polską. Co zrobić, by się wyzbyć tych arogancji?
Litwini widza2022.01.12 10:14
Jak kowalski walczy z mniejszosciami w Polsce , to walcza ze swoimi tak samo , amoze nawet "lepiej" !!!!!! Jak Kuba Bogu , tak Bóg Kubie !!!