13.12.13, 08:52Bronisław Komorowski (fot. prezydent.pl)

Dlaczego Bronisław Komorowski zwleka z pośmiertnym odznaczeniu polskiego bohatera płk. Kuklińskiego?

"Nasz Dziennik" informuje, że ostatnią prośbę odnośnie pośmiertnego odznaczenia pułkownika Kuklińskiego wystosował przewodniczący Koła Sympatyków Związku Narodowego Polskiego w USA Krzysztof Nowacki. W sierpniu jednak otrzymał odmowną decyzję.

Dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Naumann przyznaje, że "sprawa ta była przedmiotem rozpatrzenia przez Kapitułę Orderu Orła Białego", jednak nie zdecydowała ona o wystąpieniu do prezydenta z formalnym wnioskiem w tej sprawie.

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych Jerzy Bukowski wskazuje jednak, że prezydent decyzję może podjąć samodzielnie i nie musi słuchać kapituły.

"Nam kapituła odpowiedziała, że nie chce robić precedensu przyznając Order Orła Białego osobie zmarłej, co jest oczywiście słabym argumentem, ponieważ przyznano już wiele Orderów osobom nieżyjącym. To jest raczej chęć odsunięcia od siebie tej sprawy" - mówi Bukowski.

Dlaczego Bronisław Komorowski zwleka, bądź nie chce odznaczyć naszego bohatera narodowego Orderem Orła Białego? Czyżby uważał, że pułkownik był....?

sm/Nasz Dziennik

Komentarze

anonim2013.12.13 10:26
Zdrada? Walka z okupantem to zdrada? Kablował komuchów, którzy Polaków gnębili i mordowali w imię chorej ideologii amerykańcom - to zdrada? Co za retoryka. Wpadnie bandyta do waszego domu, przejmie kontrole i jak wtedy uda wam się skontaktować z psami to jesteście kablarze?
anonim2013.12.13 10:28
Co za majaczenia sierot po Jaruzelskim tu czytam pod spodem.... Proponuje wam udać się zbiorowo na wizytę do szpitala odwiedzić waszego patrona z bukietem goździków....on tam zawsze spędza czas w okolicach rocznicy stanu wojennego....Tu państwo pod spodem ( z klubu miłośników Jaruzela ) zarzucają Kuklińskiemu że zdradził przysięgę...i jakoby nie jest w związku z tym bohaterem. No cóż to są bajania młodocianych legalistów, dla których prawo jest zawsze prawem....mimo że jest bezprawiem....a łamanie przysięgi nawet wtedy gdy cię zmusza do zbrodni....jest wg nich większą zbrodnią niż realna zbrodnia....To albo naiwne pięknoduchostwo albo idiotyzm. Można zrozumieć ludzi pokroju Wałęsy czy Komorowskiego, którzy chcą zdegradować Kuklińskiego ( któremu ruscy zabili dwóch synów) w oczach Polaków....bo oni to mają prikazane, im się za to płaci...ale żeby wolny człowiek który może w sposób wolny myśleć, powtarza te brednie, tego już żadnym sposobem zrozumieć sie nie da...
anonim2013.12.13 10:38
>> Marik, Zanarkand, inni..... A czy wy wiecie, jakie były rezultaty przewidywane dla Polski w przypadku realizacji przez Sowietów ataku na Zachód? Proponuję poszukać. Wiem, że to niełatwe, ale warto. I wtedy się wypowiadajcie. Marik, "kraj, jaki on by wtedy nie był..." - kompletna bzdura. Kukliński informując Amerykanów, nie dopuszczał do zamienienia Polski w pustynię - nie tylko amerykańskimi, ale i sowieckimi nukami. Linia Wisły miała być zaporą w wojnie jądrowej, nic by z nas nie zostało. W przypadku wojny konwencjonalnej również Polska miała być głównym polem starcia - kompletna masakra. Ten człowiek to Bohater.
anonim2013.12.13 10:53
Mamy do czynienia z postępującą okupacją naszego kraju przez bezpieczniackie watahy z komunistycznym rodowodem, reprodukujące się w III RP w kolejnych pokoleniach, drugim, a nawet trzecim..: inwigilują Polaków tajne służby takie jak: Centralne Biuro Śledcze, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego i policja skarbowa – a słyszymy, że pod kierownictwem generała Krzysztofa Bondaryka powstaje kolejna, ósma tajna służba – Narodowe Centrum Kryptologii. Cały nasz kraj jest w służbie bezpieczeństwa !! Komorowski jest jednym z elementów tego systemu!
anonim2013.12.13 11:55
Prezydent Komorowski nie chce uhonorować płk. Kuklińskiego ponieważ dba o interesy funkcjonariuszy WSI. Płk Ryszard Kukliński jest bohaterem dla Wolnych Polaków, dla Patriotów. Dla funkcjonariuszy prl, resortowych dzieci oraz ich mentalnych spadkobierców jest zdrajcą. I niech tak zostanie. Przynajmniej mamy swoisty "papierek lakmusowy" dzięki któremu wiemy "who is who". Swoją drogą wątpię, czy płk R.Kukliński odebrałby jakikolwiek order z rąk obecnego Prezydenta. ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Polaku, dzisiaj 13XII, pamiętaj o zapalonej świecy w oknie. Godz.19.30! 16XII spotykamy się na "Wujku". Czerwonym na pohybel!
anonim2013.12.13 12:03
@Ramopis - gen.Maczek, gen.Sosabowski, piloci angielskich dywizjonów, tysiące polskich żołnierzy walczyli w szeregach armii aliantów. Czy wobec nich również jesteś neutralny? Pierwsza część Twojej wypowiedzi pełna zgoda, ale część druga Ci nie wyszła... :(
anonim2013.12.13 12:54
Znowu ta frondowa naiwno-prymitywna wizja świata. Żeby odznaczyć kogoś Orderem Orła Białego jego postawa nie może rodzić żadnych kontrowersji. Kukliński taką osobą na pewno nie jest. Nie ma w postępowaniu prezydenta Komorowskiego nic dziwnego. Nic a nic...
anonim2013.12.13 12:57
Tom444aga - czyli można wyciągnać wniosek, że jeśliby ktoś obecnie działał na rzecz obcego wywiadu szkodząc tym "bezpieczniackim watahom z komunistycznym rodowodem" to był dla ciebie wzorem bohaterstwa tak ?
anonim2013.12.13 17:38
@Schikaneder >>Wiesz, w tak "wysokie szarże", w jakie dostał się Kukliński nie przyjmowano prosto z ulicy. To był człowiek, który służył temu systemowi, nie doświadczał z jego strony prześladowań, więc ocena moralna nie jest jednoznaczna. Inna sprawa to czy nie pięknoduchostwem jest wiara w możliwość demokratycznych przemian gdy w Moskwie urzędował Breżniew?>> Parafrazując Milera....człowieka poznaje się nie po tym jak zaczyna, ale jak kończy, Każdy grzeszy - popełnia błędy - ale nasz osąd może dotyczyć przede wszystkim tego, jakie wnioski z tych błędów zostały wyciągnięte i jaki czyn je zamyka....w przypadku Kuklińskiego był to czyn najwyższej próby...czyn heroiczny za który zapłacił śmiercią swoich dwóch synów....wszyscy jesteśmy jego dłużnikami.
anonim2013.12.13 18:03
Zdrajców i sprzedawczyków się nie odznacza i tyle.
anonim2013.12.13 22:38
@Schikaneder Ujawniając całą doktrynę wojenną i jej szczegóły Amerykanom, osłabił możliwości bojowe tego systemu w sposób znaczący. Amerykanie całą sowiecką taktykę mieli jak na talerzu, to dawało im sporą przewagę we wszelkich rozmowach i pertraktacjach z Sowietami