19.08.13, 13:14Andrzej Jaworski (fot. Wikipedia)

Doda i Trybunał Konstytucyjny. "Chce zrobić szum wokół własnej osoby"

Marta Brzezińska-Waleszczyk: Dorota Rabczewska poskarżyła się do Trybunału Konstytucyjnego na karę grzywny, jaką otrzymała za obrażanie uczuć religijnych. Piosenkarka argumentuje, że uznanie obrazy uczuć religijnych za przestępstwo narusza wolność słowa, a także „ekspresji artystycznej”. Czy to znaczy, że powołując się na tę właśnie „ekspresję” można by dowolnie obrażać katolików?

Andrzej Jaworski, PiS: Sytuacja, o której mówimy jest klarowna. Myślę, że pani Rabczewskiej po prostu mocno zależy na tym, aby zrobić szum wokół własnej osoby. Co więcej, uważam, że gdyby ktokolwiek z nas powiedział, że Doda jest starzejącą się pseudo-gwiazdą  która już nic nowego nie jest w stanie wymyślić, pani Rabczewska natychmiast zaczęłaby dochodzenie w obronie w swojej osoby. Jeżeli jednak obraża ona kogokolwiek innego, a w tym przypadku była to znacząca część społeczeństwa, to musi liczyć się z konsekwencjami.

Przepis pochodzi z czasów II RP, która była tyglem różnych narodów i religii. Wtedy spełniał rolę gwaranta porządku publicznego: chodziło o niedopuszczanie do waśni na tle religijnym. Dziś 90 proc. społeczeństwa - to katolicy, więc przepis ten nie służy już do ochrony porządku publicznego” - podkreśla adwokat piosenkarki. To słuszna argumentacja?

Całkowicie nie zgadzam się z tą argumentacją. Żyjemy w czasach jeszcze bardziej skomplikowanych, niż czasy II RP. W tej chwili obecna ekipa rządząca ma bardzo negatywny stosunek do osób wierzących i robi wszystko, aby katolicy byli po kolei pozbawiani swoich praw. Prawna ochrona osób wierzących jest jak najbardziej uzasadniona.

Jakie szanse ma Doda na to, że jej skarga zostanie uznana przez TK?

Przy upolitycznieniu obecnych sądów, także Trybunału Konstytucyjnego nie jestem w stanie tego przewidzieć. Muszę jeszcze dodać, że osobiście coraz bardziej zastanawiam się (i będę do tego namawiał także kolegów), czy nie powinna być zmieniona sytuacja powoływania sędziów sądów rejonowych, okręgowych, ale także TK nawet na zasadzie wyborów powszechnych. Chodzi o to, abyśmy mieli pewność, że są tam osoby, które reprezentują stanowisko całego społeczeństwa, nie tylko tych, którzy w danym momencie ich wybierają.

Rozmawiała Marta Brzezińska-Waleszczyk 

Komentarze

anonim2013.08.19 13:44
Hahaha. Co za bezczelny gość. Bo posłowie PiS ciągający Rabczewską i Darskiego po sądach wcale nie liczyli na rozgłos i aureolkę "obrońców wiary". Wcale, a wcale! Abstrahując od tego, że Rabczewskiej nie lubię, mam nadzieję, że TK uzna ten absurdalny przepis za niekonstytucyjny.
anonim2013.08.19 14:03
@blogfiles Dziecinny jesteś jak "Idio-da" i "Behe -młot".
anonim2013.08.19 14:06
Ernest Owego zespolu TK nie zakwestionowal, wiec sila rzeczy jest konstytucyjny. Mam jednak watpliwosc co do dzialania i upolitycznienia samego TK. Skoro dopuscil do istnienia Komunistycznej Partii Polski, wbrew Konstytucji RP, ktora stanowi jasno w tej sprawie, zaczynam powatpiewac w jego zasadnosc.
anonim2013.08.19 14:09
artur.db7 - poseł Andrzej Jaworski katolickimi wypowiedziami maskuje swoją głupotę i nicnierobienie. To jest coraz bardziej narastający problem na katolickiej prawicy. Pościągały tam różne miernoty i prymitywy, które myślą, że jak będą miały "słuszne" poglądy to mogą uchodzić za mądre.
anonim2013.08.19 14:10
drulix12 - naucz się najpierw konstytucji a dopiero później się wypowiadaj. KPP nie istnieje wbrew konstytucji.
anonim2013.08.19 14:13
Matthiola longipetala A moze istnieje w oparciu o te Konstytucje? Argumentuj swoja wypowiedz.
anonim2013.08.19 14:21
@Matthiola longipetala " Pościągały tam różne miernoty....." Piszesz również o swoich niekatolikach!!! A w czym ci przeszkadzają katolicy.Są z "innej gliny"?!.
anonim2013.08.19 14:27
@Zed -na sędziego Trybunału!!!
anonim2013.08.19 14:32
Matthiola Szukasz tych argumentow w internecie? A moze ktos z panstwa stanie w obronie KPP i zaargumentuje stanowisko Matthiola?
anonim2013.08.19 14:40
Ondraszek1 - ja nie twierdzę, że do środowisk niekatolickich tacy nie ściągają. Jednak katolicka prawica przyciąga ich bardziej dlatego, że w warunkach polskich jest to światopogląd dominujący. Głoszeniem katolicyzmu i prawicowości bardzo łatwo zamaskować swoją niekompetencję i zyskać poklask. Na przykład jeśliby usunąć ze wszystkich wypowiedzi posła Jaworskiego komponent katolicki to co zostanie ? Może pan poseł Jaworski pomylił role i powinien zostać księdzem. Od posła powinno się wymagać dużo więcej niż tylko krytyki niekatolików. drulix12 - po cóż miałbym po raz n-ty pisać to samo. To jest przecież powszechnie znana sprawa i dawno już rozstrzygnięta.
anonim2013.08.19 14:42
drulix12 - wyobraź sobie, że mam dużo ciekawsze rzeczy do roboty niż tłumaczenie tobie, że ziemia jest okrągła. Pozdrawiam miłego dnia. Może wpadnę tu wieczorem.
anonim2013.08.19 14:51
@Matthiola longipetala Nie tłumacz się!!Ty i tak nie rozumiesz co to jakikolwiek światopogląd!! Zajmij się sobą a nie Jaworskim!!!
anonim2013.08.19 15:02
Matthiola Twoj cynizm siega apogeum. A argumentacja dna - przekonalo mnie to, ze masz inne rzeczy do zrobienia. Tylko pogratulowac sily przekonywania. Nie do konca ta sprawa jest rozstrzygnieta. KPP dziala wbrew Konstytucji RP. Wiekszosc osob to wie, ale nic z tym nie robi. Znajac Was - obroncow KPP - powiecie, ze nie odwoluje sie do praktyk totalitarnych. Alez skad. Przeciez komunizm to samo dobro. Po prostu - rownosc, tolerancja i zero przemocy. No, chyba ze wspomnimy o tych 100 milionach ludzi wymordowanych w imie ideologii. Po co wspominac. To tylko niuans.
anonim2013.08.19 15:08
@PetesWicked Piszesz tak jak byś miał problem alkoholowo- narkotykowy??!.
anonim2013.08.19 16:09
Pan Jaworki bardzo ładnie komentuje sprawę poprzez krytykę osoby i podkreślanie jaka to ona jest beznadziejna. Brawo panie posle za poziom dyskusji, argumentacji i podejście do pytania. Wieś śpiewa i tańczy! Nie lubię Dody, ale cywilizowani ludzie tak nie rozmawiają...chociaż to poseł PiS, więc czego się spodziewać...
anonim2013.08.19 16:21
A kto to jest Doda ? Oprócz pieniędzy tak naprawdę nic nie ma, przelotni mężczyźni, udaje szczęśliwą, a tak naprawdę duchowa pustka. Droczy się z czymś co jest oczywiste. A że błędy proceduralne pozwolą jej może wygrać, to już inna sprawa.
anonim2013.08.19 17:06
Na łożu śmierci każdy woła kapłana. I Dody to nie ominie.
anonim2013.08.19 17:44
Ja dziękuję za taką ,,ekspresję artystyczną
anonim2013.08.19 19:18
Kto to Doda. To ta silokonowa panienka jednego z bramkarzy piłkarskich?
anonim2013.08.20 12:36
Doda dostała po kieszeni i nie wiem co jej da. Straconych koncertów nie odzyska.