29.09.19, 08:35Fot. GOV.pl/web/obrona-narodowa

Dowództwo WOT przeniesione do Zegrza

- Przed chwilą przekazałem symboliczny klucz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej do kompleksu wojskowego w Zegrzu. Miejsca, które jest bardzo mocno osadzone w historii Wojska Polskiego. (...) Kompleks w Zegrzu jest przygotowany do tego, żeby dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej mogło go wykorzystywać, a sama obecność dowództwa nada temu miejscu nowej siły, nowej wartości - poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas święta Wojsk Obrony Terytorialnej w Serocku.

W sobotę 28 września br. na Rynku Miejskim w Serocku, szef MON wziął udział w święcie Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas spotkania z żołnierzami minister ogłosił, że nową siedzibą dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej staną się obiekty Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

- Wczoraj obchodziliśmy święto Wojsk Obrony Terytorialnej, które zostało ustanowienie w dniu, kiedy 80 lat temu zostało powołane Polskie Państwo Podziemne. Wczoraj prezydent Andrzej Duda nadał sztandary trzem brygadom Wojsk Obrony Terytorialnej. Ja miałem zaszczyt wręczenia nominacji czterem dowódcom, którzy już podjęli działania związane z formowaniem kolejnych brygad. Wojska Obrony Terytorialnej rozwijają się, to bardzo dobra wiadomość - powiedział minister Błaszczak.

Uroczystości na Serockim rynku towarzyszył piknik wojskowy, podczas którego szef MON spotkał się z żołnierzami Wojska Polskiego i mieszkańcami regionu. Na pikniku swoje wyposażenie zaprezentowali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych. Dla gości przygotowano m. in. występy orkiestry wojskowej i zespołów artystycznych klubów wojskowych.Uroczystości na Serockim rynku towarzyszył piknik wojskowy, podczas którego szef MON spotkał się z żołnierzami Wojska Polskiego i mieszkańcami regionu. Na pikniku swoje wyposażenie zaprezentowali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych. Dla gości przygotowano m. in. występy orkiestry wojskowej i zespołów artystycznych klubów wojskowych.

- Wojsko Polskie zwiększa się liczebnie stąd i w powiecie Legionowskim więcej Wojska Polskiego. Nie zawsze tak było. Jeszcze kilka lat temu w 2011, kiedy rządziła koalicja PO-PSL została zlikwidowana 1. Warszawska Dywizja Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki, ale te czasy już za nami. Chociaż politycy dzisiejszej opozycji w swoich zapowiedziach mówią o likwidacji Wosjk Obrony Terytorialnej, nie pozwólmy im na to. Wosjka Obrony Terytorialnej zdają egzamin - mówił minister.

Szef MON zwracając uwagę na ważną rolę Wojsk Obrony Terytorialnej oraz gotowość niesienia przez nich pomocy przywołał wczorajszą akcję poszukiwawczą, w którą zaangażowani byli terytorialsi. W piątek żołnierze z 12. Wielkopolskiej Brygady rozpoczęli poszukiwania zaginionej starszej kobiety w powiecie konińskim. Dziś rano kobieta została odnaleziona. Była wychłodzona, ale to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uratowali jej życie.

- Żołnierze pokazali, że są zawsze blisko i zawsze gotowi. Można przedstawić mnóstwo przykładów ofiarności ze strony żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, ich zaangażowania, tego że są blisko ludzi, strzegą bezpieczeństwa obywateli naszego kraju, zarówno w wymiarze międzyludzkim, jak i wojskowym - mówił minister Błaszczak.

W Serocku w ramach kampanii „Zostań żołnierzem RP” chętni do służby w szeregach WOT składali wnioski w mobilnym punkcie rekrutacyjnym. Mieszkańcy miasta mieli również okazję spróbować kuchni wojskowej.

***

WOT znajduje się obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów tworzenia. Szkolenia ochotników prowadzi już trzynaście brygad OT na terenie dwunastu województw. Formacja liczy 21,7 tys. żołnierzy (w tym 3,2 tys. żołnierzy zawodowych) – do końca tego roku zaplanowanych jest jeszcze kilkadziesiąt szkoleń podstawowych i wyrównawczych.

W połowie sierpnia w WOT rozpoczęto formowanie kolejnych siedmiu batalionów lekkiej piechoty. Pięć z nich powstaje na terenie województw, gdzie są już zlokalizowane struktury WOT (w Słupsku, Inowrocławiu, Kutnie, Sandomierzu oraz Cieszynie). Dwa kolejne bataliony (w Skwierzynie i Brzegu) będą stanowić zalążek przyszłych brygad OT na terenie województw: opolskiego i lubuskiego, a tymczasowo będą podporządkowane odpowiednio pod wielkopolską i śląską brygadę OT.

Wczoraj obchodziliśmy święto Wojsk Obrony Terytorialnej, które zostało ustanowienie nieprzypadkiem, bo ustawienie w dniu, kiedy 80 lat temu zostało powołane Polskie Państwo Podziemne. Wczoraj Pan prezydent Andrzej Duda nadał sztandary trzem brygadom Wojsk Obrony Terytorialnej. Ja miałem zaszczyt wręczenia nominacji czterem dowódcą, którzy już podjęli działania związane z formowaniem kolejnych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej.

GOV.pl/web/obrona-narodowa

Komentarze

Janek2019.09.29 9:56
Mundur żołnierzem nie czyni, wystarczy poczytać fora wojskowe, aby się dowiedzieć co prawdziwi żołnierze sądzą o tych całych wojskach obrony terytorialnej.
FormacjaPrzebierańcówAtakujeProporcemWrogąArmię2019.09.29 9:47
Ja tych partyzantów przydomowych po 16-dniowym szkoleniu widuję tylko z flagami, sztandarami i na warcie pod transparentem PiSowskiego aparatczyka, który ciągle nakazuje im coś świętować. Niedługo ci szwejkopodobni przebierańcy będą dostawać medale za to, że przenieśli bohatersko proporzec z bazy na stryszku stodoły w Pierdziszewie Podkołdernym do ośrodka dowodzenia w wygódce koło Prukaczyc Hucpa, pic, dęta pompa, odstraszanie śmiechem.