04.06.19, 10:10screenshot Youtube - Telewizja Republika

Dr Jerzy Targalski: Brexit wzmocni pozycję Polski jako sojusznika USA

Jeżeli Wielka Brytania znajdzie się poza Unią Europejską, to z punktu widzenia USA jedynym krajem poważnym krajem proamerykańskim wewnątrz wspólnoty będzie Polska – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.

Dr Jerzy Targalski komentował dymisję premier Wielkiej Brytanii. - Theresa May nie wywiązała się ze swojego zadania, zapłacili za to konserwatyści, którzy zdobyli jedynie cztery mandaty do parlamentu Europejskiego. Teraz jest problem, kto będzie jej następcą, szefem partii konserwatywnej, a co za tym idzie premierem. Donald Trump od dawna popierał na to stanowisko Borysa Johnsona, wypowiadał się także, że w negocjacjach dotyczących brexitu powinien uczestniczyć Nigel Farage.

Prezydent USA jest zwolennikiem twardego brexitu, czyli całkowitego zerwania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. W interesie Stanów Zjednoczonych jest aby Wielka Brytania powróciła do wymiany z USA jako główny partner handlowy, tak jak miało to miejsce przed intergacją w ramach Unii Europejskiej – zauważył gość audycji.

Całość do wysłuchania tutaj

Polskieradio24.pl