17.11.19, 15:15Fot. pxhere, CC 0

Dyplomata XVI wieku: Moskale są bardzo podatne na zło. Wszyscy są wielkimi oszustami

Wielu europejskich polityków wciąż naiwnie wierzy w możliwość „stopniowej normalizacji” stosunków z Rosją. Te iluzje są bardzo niebezpieczne, gdyż Moskwa rzuciła wyzwanie samemu istnieniu cywilizacji europejskiej. Dla Moskwy dyplomacja zawsze była i będzie narzędziem manipulacji, oszustwa i uśpienia czujności przeciwnika. Jak to wyraził kiedyś Bismarck „Umowa z Rosją nie jest warta papieru, na którym ją spisano”. Wszelkie „resety”, normalizacje i ocieplenia stosunków z Rosją będą tymczasowe. Moskwa nigdy nie porzuca swoich niezdrowych ambicji i irracjonalnych roszczeń.

Nie trzeba się łudzić, że Rosjanie się nie zmienili, niestety barbarzyńska, niewolnicza, a jednocześnie tyraniczna mentalność Rosjan pozostaje niezmienna przez wiele stuleci i do dziś.

Polecamy uwadze naszych czytelników Raport Rafaela Barberiniego na temat spraw Moskwy, wystosowany dla hrabiego Nugaroli d’Anversa, 16 października 1565 r.

Znalazłem w tym kraju ludzi wyjątkowo zachłannych i pozbawionych skrupułów … I jest oczywiste, że Moskale są bardzo podatne na zło. Wszyscy są wielkimi oszustami, jeśli mają możliwość w jakiś sposób mydlić oczy w tajemnicy; dlatego należy zachować szczególną ostrożność w umowach z nimi. Ci, którzy z nimi handlują, muszą zawsze być bardzo uważni i czujni, zwłaszcza nie warto ufać im ślepo; ponieważ słowami udają, że są uczciwi, ale w rzeczywistości są nikczemni i bardzo dobrze wiedzą jak używać dobrodusznej postawy, by ukrywać swoje podstępne zamiary przy pomocy fałszywych dowodów.

Co więcej, są świetnymi mistrzami oszustwa i podrabiania towarów, a dzięki specjalnej sztuce mogą zabarwić soboli, aby sprzedawać je drożej lub pokazać jedną rzecz na sprzedaż, a ty zaczynasz z nimi targować się o cenę, i [na pierwszy rzut oka] wydaje się, że nie chcą oni nawet słyszeć o obniżaniu ceny; ale tymczasem nie zauważysz, jak potajemnie wymienili towar i zwrócili ci inny, co jest gorszy, a następnie zgodzają się sprzedać go taniej …

Jeśli chodzi o sprawiedliwość, sąd podejmuje decyzje miłe dla władcy; dlatego często zdarza się, że jedna osoba za drobne niewłaściwe postępowanie zostanie rozerwana na strzępy przez niedźwiedzie, a cała go własność zostanie mu skonfiskowana, podczas gdy drugi, nawet bardziej winny, nie jest nawet wspomniany! …

Jeśli jednak jeden z ich urzędników udzieli jakiegoś miłosierdzia lub ochrony drugiemu, który ma niższą rangę, wówczas ten klęka i obiema dłońmi dotykając podłogi uderza czołem o ziemię. Ci, którzy składają petycje, robią to samo, dlatego większość z nich ma modzele na głowach; ponieważ im jest zwyczajowo, że im bardziej uderzają głową o ziemię, tym bardziej przestrzegają ceremonii i tradycji!

Książę moskiewski nakazuje batożyć, rozciągając na ziemi, nawet swoich najszlachetniejszych bojarów. Tak więc, tam prawie nie ma urzędnika, który przynajmniej raz w życiu nie został smagany; ale nie martwią się o honor i bardziej odczuwają się biczowanymi niż wiedzą, czym jest wstyd. 

Więc ludzie strasznie boją się swojego władcy i są mu znacznie bardziej podporządkowani, niż gdziekolwiek indziej inne narody poddają się swoim panom. I ten strach tak na nich wpływa, że nawet boją się pokazać swoją własność; znam nawet tych, którzy mają dość pieniędzy, ale zawsze bardzo źle się ubierają i chowają pieniądze, listy i inne rzeczy w domu jednego z zagranicznych przyjaciół, nie ufając ani matce, ani bratu!

Jagiellonia.org

Komentarze

tyle2019.11.18 0:25
Niestety mentalność, przynajmniej tych najbardziej przedsiębiorczych pozostaje ta sama. Oto moja rozmowa z człowiekiem sowieckim (nie wiem Rosjanin, Ukrainiec, czy Białorusin - mówił łamaną polszczyzną z akcentem ruskim). Była akurat rocznica napaści ZSSR na Polskę. Stwierdził, ze dobrze tak Polakom, ofiarom Katynia, bo kto wierzy na słowo honoru, chyba nienormalny. Ważna jest skuteczność. Mentalność oszusta tkwi w tym narodzie i to potwierdza, że ci, którzy kpią z hasła "Bóg, Honor, Ojczyzna" są właśnie potomkami tych właśnie ludzi. Takie samo wychowanie, taka sama mentalność. Jeśli ktoś nie zna pojęcia honor, to o czym z taką osoba dyskutować? Ta osoba nie wie co to godność ludzka, czyli nasuwa się wątpliwość, czy tak naprawdę jest człowiekiem.
nikt2019.11.17 19:48
I jeszcze jedno . Rosjanie nie kradli , nie rabowali w czasie wyzwalania Polski tak jak Niemcy w czasie okupacji . A przecież mogli Polskę obrać do szczętu . Nawet gdy przesuwał się front to zabierali tylko żywność - czemu trudno się dziwić , gdyż w armii panował głód . Ale często proponowali " machniom " ? . I tak zamieniali np. drogi zegarek na stary rower , który akurat jednemu się spodobał . Nie rozumiem tej podłości obwiniania Rosjan o czyny , których nie popełniali i nie popełniają . Sądzą Polacy , że to pozostanie bezkarne ? Nie to nie pozostanie bezkarne . Zapłacą za to Polacy . Za Śląsk też . Kimkolwiek są .
nikt2019.11.17 19:50
I na pewno będę głosować na Konfederację , która jest za sojuszem z Rosją .
jan lesiak2019.11.17 22:08
nikt,nie jesteś ze Śląska; rosjanie zgarnęli dziesiątki tysięcy górników, hutnikow, kolejarzy, na wschod w rozliczeniu za zabitych żołnierzy. Niektórzy powrócili z tej zsylki. Nie wspomnę o rabunkach i gwałtach.Z opowieści 12-to latka; rusek zaczął gwałcić opiekunkę w przytułku- dzieciaki zatłuki go kijami, krzesłami, gdy leżał na niej
tyle2019.11.18 0:15
Wiesz jak wyglądał handel z sowietami? Przychodzili do domu i oferowali sprzedaż. Gospodarz kupował, potem przysyłali swego kumpla, by to odebrał, bo inaczej za nielegalny handel kulka w łeb.
Oponent2019.11.18 10:48
Moja nieżyjąća teściowa, jej siostry oraz inne osoby zgodnie stwierdzały, że jak przyszedł "wyzwoliciel" ze wschodu to było wszystko chowane przed nimi tj. wartościowe rzeczy: zegarkim budziki, rowery - wszystko co miało jakąkolwiek wartośc. A jak Rosjanie stacjonowali w wiosce teściowej, to ona jej siostry oraz inne dziewczyny i kobiety w wieku od 12 do 50 lat - "stacjonowały" w lesie. A te pozostałe w domach tez nie mogły byc pewne "ubogaceń kulturowych" ze strony proletariatu. I to pisze ja - zwolennik Konfederacji, tez Brauna czyli "rosyjska onuca" jak to ładnie mawiacie na tymże portalu.
Hoddi2019.11.17 18:44
A wszystko to co powyżej napisano tłumaczy pochodzenie kacapów . Jak wiadomo są oni potomkami średniowiecznych Mongołów i Waregów . To tłumaczy ich barbarzyństwo .
anonim2019.11.17 18:41
ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
nikt2019.11.17 19:28
Cosik ci się przeindyczyło . Zagłodził Ukrainę Stalin . A nie był on Rosjaninem , tylko Żydem z Osetii . Spójrz na mapę gdzie to jest . Rosjanin ma honor . Nie ukradnie . Wiem , bo tam bywałam . Okradli mnie Hiszpanie .
Olej2019.11.17 16:48
Tradycja trwa !
droma2019.11.17 16:39
rosja od 14 wieku jest imperium glodu,smrodu i zla ,z tych najgorsze jest zlo ,na kremlu odbywaja sie obrzedy satanistyczne, na ukradzionym oltarzu z berlina z muzeum w czasie II ww,swiat nie zazna spokoju ,dopoki rosja sie nie nawroci lub nie zostanie wypalona ogniem ,a jedno z tych zdarzen nastapi ...
kgb2019.11.17 17:57
nazwy państw piszę z wielkiej litery pisowski analfabeto
nikt2019.11.17 18:29
Masz pecha , bowiem do Słowian należy przyszłość . A Rosjanie to Słowianie w przeciwieństwie do połowy Polaków .
Hoddi2019.11.17 18:47
Tak sądzisz , kacapie ?
nikt2019.11.17 16:31
Bismarck też powiedział........." Ukarać Polaków , to pozwolić im się samym rządzić " . Co za bezczelny artykuł . Zna autor Rosjan ? Niech nie jątrzy Polaków na Rosjan skoro g...o o nich wie . Ślązacy głupi nie są i zmanipulować przeciwko Rosjanom się nie pozwolą . Germanów znają . Polaków ( ?) , czy raczej polskojęzycznych też . Dużo też opowiadała mi o Moskalach ciocia Kozaczka , którą po rewolucyjnym pogromie adoptował moskiewski oficer a wyszła za mąż za Ślązaka . Brata mojego dziadka . I nie były to opowieści o ludziach złych , lecz dobrych . Zesłano ją na roboty do Niemiec , czyli do pobliskiej wsi . Była niańką w niemieckim dworze . I bardzo też była przywiązana do swoich niemieckich podopiecznych i swych pracodawców . Też mówiła o nich dobrze . Jak zresztą cała okolica . A więc niech autor ( prawdopodobnie Żyd ) zastanowi się dobrze nad tym co pisze .
nikt2019.11.17 17:01
Z kolei kuzyn mamy z linii żeńskiej , żołnierz Wehrmachtu przywiózł z wojny żonę Francuzkę . Żałuję , że utrzymywaliśmy ze sobą tylko okazjonalne kontakty , gdyż nie wiem jak wyglądało życie we Francji przed i w czasie wojny . I teraz nikt nie wciskałby mi kitu . Za to wiem jak wyglądało życie w Anglii w czasie wojny , gdyż wujek był tam w obozie jenieckim a jeńcy mogli wychodzić do miasta na przepustki . Był tam też jakiś czas po wojnie zanim wrócił . Przywiózł dziadkom wspaniałe prezenty .
Hanys2019.11.17 17:05
Przepraszam za tę antysemitke Ślązaczke Nikt bo nie wszyscy Ślązacy są takimi antysemitami ona robi tylko wstyd Ślązakom
nikt2019.11.17 18:24
A Ty nie jesteś antysemitą ? Ile masz lat ? Podobało Ci się to co " Polacy " robili i robią ze Śląskiem i Ślązakami od czasów powojennych ? Ja nigdy nie byłam antysemitką . :) Wręcz odwrotnie . Było mi ich żal . Byłam wychowana w duchu antysemityzmu . Nawet wtedy , gdy znany Żyd solidnie okradł moją firmę . Do czasu nowelizacji przez PiS ustawy o IPN . Nawet dla Żyda pisałam w GW. Ale to się zmieniło . Nagle oprzytomniałam i zaczęłam przyglądać się przeszłości i zrozumiałam teraźniejszość . Dwa tygodnie przeklinałam , grzebałam w internecie i znów przeklinałam swoją głupotę . Rodzina już nie mogła ze mną wytrzymać . Nie przeklinam bowiem . Tym się różnimy , że ja rozpoznaję Żydów a Ty nie . I nie przepraszaj za mnie . Nie wiem , czy jesteś autentycznym Ślązakiem czy uzurpatorem . Znam wielu takich . Bardziej " śląskich " od rdzennych Ślązaków .
nikt2019.11.17 18:53
O , źle mi się napisało . " Nie byłam wychowana w duchu antysemityzmu " .
nikt2019.11.17 18:57
I jeszcze jedno . Nazywanie rzeczy po imieniu nie jest antysemityzmem . Żydzi tym " antysemityzmem " zabezpieczyli się na przyszłość by nic nie można było powiedzieć o tym co wyrabiają .
Hanys2019.11.17 19:33
Zazdrościsz im jak inni antysemici że potrafią zarabiać a nie kraść jak niektóre nacje
nikt2019.11.17 21:51
Nie , Hanyska też potrafi prowadzić interesy i dobrze zarabiać . A z tym kradzeniem to np H. Gronkiewicz Waltz mało zarabiała , że musiała spekulować ? A inni ? Nie chce mi się wymieniać , bo są tego w ludziach medialnych setki . Ciągle mało i mało .
Piotr Nowak2019.11.17 16:25
Często przebieram się w rajtuzki damskie stoje przed lustrem i wołam Supermen
JONASIK2019.11.17 16:07
Tak dla równowagi warto poczytać, co o XVI w. Polsce i Polakach pisali cudzoziemcy. Wcale nie jest wesoło. Np. w XVI wieku znane już było stwierdzenie, iż upijanie się jest w Polsce dowodem szczerości i dobrego wychowania. Ten, kto nie chciał pić z gospodarzem, rzucał na siebie podejrzenie o złe zamiary, wykazując, iż jest nieszczery i skryty. Ta namiętność przyniosła Polakom sławę największych opojów w Europie.
anonim2019.11.17 18:40
ZABOLAŁO ? ruski trollu
nikt2019.11.17 19:05
" Od Króla Sasa ......jedz , pij i popuszczaj pasa ". To prawda . Polacy tęgo pili . Tak jak Rosjanie . Chłopi też pili . To była ich jedyna rozrywka . No i co z tego , że pili ? Pili u siebie i za swoje . Nikogo nie okradali . Nie parali się niechlubnym kolonialnym wyzyskiem . W porównaniu z nim pijaństwo to cnota . Byli szczerzy i otwarci .Europa to kolonialni oszuści , krętacze , bandyci i złodzieje . A Polacy tylko pili .
nikt2019.11.17 19:24
Poza tym i Polacy i ludy zza Buga musiały pić , gdyż miały tęgie zimy . Teraz opojami będą ludy Europy Zachodniej a Polacy będą sobie sączyć winko dla ochłody z rodzimych winorośli .
Marian2019.11.18 8:01
Jonasik! "Stara madra prawda glosi kto nie pije ten donosi".
anusiak2019.11.17 15:59
Dr Sławomir Mentzen: Nowy minister finansów i kolega premiera Morawieckiego z banku z dzikich lat '90! To piąty minister finansów w tym roku i szósty minister finansów od początku rządów PiS. W Polsce ministrowie finansów zmieniają się tak często, jak trenerzy w Ekstraklasie, w tych klubach, które nie radzą sobie zbyt dobrze!
Piotr Nowak2019.11.17 15:54
Czekamy na wpis debila z Warszawy, który wabi się MirekT i twierdzi, że jest yntelygentem bo głosuje na PO-je-bów. Ten debil skacze jak opętany po portalu i bluzga yntelygenckim słownictwem, typowym dla durniów dużych miast. Ten "komentator" jest chory na owsicę. Objawy owsicy czerwonej u zwolenników PO: -świąd mózgu , zaczerwienienie w obrębie odbytu i pusty portfel, -niepokój, zgrzytanie zębami i gwałtowność ruchowa, -obgryzanie paznokci i potrząsanie nerwowe puszką żebraczą, -problemy z koncentracją po ziołach na seksstocku, -brak apetytu spowodowane pustką intelektualną, -nudności , bóle brzucha, głowy i wypróżnianie się z szarych komórek, -zaburzenia snu i brak logicznego rozumowania,
Urszula2019.11.17 16:02
Jesteś osioł. Wiesz pismatole?
anusiak2019.11.17 16:02
Kiedyś lizałem kakaowe oczko wielebnego o. Rydzyka i pieściłem jego orzeszki!
KKK2019.11.17 15:48
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
kgb2019.11.17 17:54
wklejasz te brednie jak pisowski psychopata
aneta2019.11.17 15:41
wow, oczywiscie ze dyplomacja jest narzedziem manipulacji. wszędzie na świecie.
Piotr Nowak2019.11.17 15:48
aneta, myślałaś, i myślałaś, i nic nie wymyślałaś – więc napisałaś bezmyślny bzdet. No to pytam cię gupku, po co wogóle myślałaś skoro nic nie wymyślałaś ?! Gdybyś nic nie myślała, to też byś nic nie wymyślała, ale przynajmniej nie pisałabyś bezmyślnych bzdetów !
Urszula2019.11.17 16:01
A czemu ty pismatole nie wymienisz jakie to bzdety napisała aneta. Pisać jedynie, że ktoś pisze bzdety to potrafi każdy matoł. Jesteś wyjątkowo tępy.
Pokręć2019.11.17 22:20
Gdyby tak było, to dyplomacja by już od dawna nie istniała. Bo z założenia nikt by jej nie ufał. Mimo wszystko, dyplomata ma zawsze jedną zasadę żelazną: nigdy nie popełnić głupstwa. Świństwa są w porządku, ale głupstwa - niewybaczalne. Ale i świństwa robi się tylko wtedy, jak nie zrobienie go oznacza - popełnić głupstwo. Nie dotyczy Rosjan, którzy robią świństwa "dla sportu" - jak to było np. z zestrzeleniem samolotu pasażerskiego nad Ukrainą. Bo myśleli, że "zwalą" to na Ukrainę... Próbowali, ale im się to nie udało, nawet, jak to Ukraińcy zrobili faktycznie...