11.11.16, 09:22Fot. Wikipedia

Dziś pierwsza Msza Święta w Świątyni Opatrzności Bożej!

Już 2 dni po uchwaleniu konstytucji 3 maja w 1791 roku zaistniała deklaracja o wybudowaniu Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wielokrotnie próbowano tej obietnicy dotrzymać, jednak Polakom przeszkadzały zabory, wojny, w końcu rządy komunistów. W końcu jednak doczekaliśmy się realizacji tego planu – dziś w Świątyni po raz pierwszy odprawiona zostanie Msza Święta.

Pamiętać jednak należy także o kardynale Józefie Glempie, który w ubiegłym wieku powrócił do tej idei. 14 lat temu, w roku 2002, rozpoczęto budowę Świątyni. Przyjęto w tej sprawie także specjalną uchwałę Sejmu.

Będzie to najwyższa Świątynia w Warszawie. Razem z krzyżem mierzy bowiem aż 75 metrów wysokości. Powierzchnia to z kolei aż 3 tys. m2. 98. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zostanie zatem na zawsze zapamiętana. To modlitwą w tym kościele rozpoczną się dziś oficjalne obchody święta niepodległości Polski. Podczas mszy odczytany również będzie Akt Dziękczynienia oraz Zawierzenia ojczyzny Boże Opatrzności. Mszę celebrować będzie Wojciech Polak, prymas Polski. Kazanie natomiast wygłosi abp Stanisław Gądecki, który jest także przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

dam/polskieradio.pl,Fronda.pl