07.06.19, 09:15

Edward Mosberg: Obwiniam Niemców - tylko i wyłącznie ich

Edward Mosberg, Żyd urodzony w 1922 roku w Krakowie, ocalał z Holokaustu. Był w obozach koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. Niemcy zamordowali jego matkę, ojca, dziadków, wujków, ciotki i kuzynów. Dziś mieszka w New Jersey, ale często wraca do Krakowa. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi, że nie ma do Polaków żadnych pretensji. Za Zagładę odpowiadają tylko i wyłącznie Niemcy.

"Za Holokaust obwiniam naród niemiecki. Gdyby Niemcy nie głosowali na Hitlera, to nie byłoby nazistów, obozów koncentracyjnych, obozów zagłady, które Niemcy stworzyli na terenie Polski. Gdyby Niemcy nie głosowali wtedy za Hitlerem, nie byłoby tego wszystkiego" - mówi Mosberg.

"Po pierwsze, przypominam, żeby świat wiedział, że nie było polskich obozów zagłady czy obozów koncentracyjnych. To wszystko były obozy niemieckie, na terenie Polski. I musimy też pamiętać, że było bardzo wielu Polaków, którzy pomagali Żydom" - dodał.

"Polacy nie są winni, jedynie Niemcy. Są w Izraelu ludzie, którzy obwiniają Polskę, że zabitych zostało 200 tys. ludzi. Jeśli nie wie się dokładnie, to nie powinno się wypowiadać. Można powiedzieć, że byli zamordowani, ale nie dawać liczb z powietrza" - stwierdził dalej.
Jak wskazał Mosberg, był bardzo zadowolony z ustawy o karach za "polskie obozy". "Gdy pojawiła się ta ustawa, cały świat oburzył się na Polskę za ustanowienie tej ustawy. Ja uważałem, że ta ustawa była bardzo dobra, ponieważ cały świat, choć był zły na Polskę, zrozumiał, że to nie były polskie obozy. To były niemieckie obozy – zagłady i koncentracyjne" - zaznaczył.

Mosberg podkreślił też, że nie dziwi się Polakom, którzy nie pomagali Żydom. Przecież Niemcy zabijali nie tylko tego, który pomagał - ale też całą jego rodzinę. "Często mówię o tym Polakom i Żydom, co by było, gdybym to ja miał pomagać i kogoś przechowywać.

Mówię wtedy, że gdybym ja miał ryzykować za kogoś swoje życie, odpowiadam, że starałbym się pomagać. Gdybym miał ryzykować życie całej rodziny, to nie mógłbym tego zrobić. Trzeba pamiętać, że mogły być dziesiątki lub setki tysięcy Polaków, którzy by chcieli pomagać, ale nie chcieli ryzykować życia rodziny. Ja ich za to nie obwiniam" - wskazał.

bsw/,,Rzeczpospolita''

Komentarze

Tak się pytam2019.06.7 10:52
Dodam jeszcze, że pan Mosberg w innym wywiadzie opowiadał o żydowskich współpracownikach Hitlera i Stalina, ale o tym już Frondzie chyba wspominać nie wypada?
Tak się pytam2019.06.7 10:47
Półprawda, czyli nieprawda. Ludobójstwa europejskich żydów Niemcy nie byliby w stanie zrobić bez współpracy z żydowskimi elitami i innymi żydami, którzy im się wysługiwali. Żydzi przez wieki nie asymilowali się tylko pasożytowali na narodach Europy i zamiast walczyć z Hitlerem jeszcze walczyli u jego boku przeciwko europejczykom głównie Słowianom, część chciała wojnę gojów przeczekać w gettach i do 1942 r. się to udawało, ale niestety dla nich Niemcy zdecydowali się na "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej". Ciekawe jak bardzo na tej decyzji zaważyły tajne negocjacje jakie prowadzili Niemcy z elitami, zachodnimi między innymi z Rothschildami...
Prorok2019.06.7 10:41
Maja w Polsce POtomkowie Hitlera POmocnikow w tworzeniu nowej historii.Wszak Ryzy Kundel i KomuchRuski to historycy.
Mirek2019.06.7 10:41
Okazuje się że wśród żydowskiej obłudy są Żydzi którzy znają i mówią prawdę . Powiedział jak było naprawdę . Moim zdaniem błędem było że Żydzi zaraz po klęsce wrześniowej nie przyłączyli się do polskiego podziemia . Gdyby Żydzi włączyli się do AK i razem z Polakami stawili Niemcom opór to nie byłoby Holokaustu - Zagłady . Ale Żydzi nie chcieli walczyć , woleli dać się zamknąć w gettach bo uważali że w ten sposób uda się im przeżyć wojnę . I to był ich największy błąd . Z getta można było uciec , nie było z tym problemu ale gdy wszyscy Żydzi byli w gettach to nie mieli gdzie uciekać ....no bo dokąd . A Niemcy wprowadzili takie przepisy że za jakąkolwiek pomoc Żydowi groziła śmierć całej rodzinie , więc Polacy bali się bo nie wszyscy byli tacy jak rodzina Ulmów .
Kinga2019.06.8 1:47
Mirek! Tak to prawda, ale uwierz mi, że takich rodzin było bardzo dużo! Znam takich ! Wystarczy zobaczyć rejestr Polaków w Yad Vaschem ! Jak wielu Polaków zostało za to uhonorowanych! Jak wielu nawet nie zgłosiło tego ukrywania! Przecież tylko w Polsce była kara śmierci za ukrywanie Żydów!
janek2019.06.7 10:02
Najpierw trzeba sobie postawic pytanie, dlaczego glosowali Niemcy na Hitlera. Gdyby bank Rothschilda nie drukowal pieniedzy na zwariowane, i nie spowodowal inflancji i zruinowal spoleczenstwo, moze by nie bylo Hitlera.
Maciek2019.06.7 9:44
Ano, wszędzie gdzie ludzie głosują na rządy dyktatorów może się to skończyć podobnie... Tylko że dyktatorzy potrafią dobrze omotać swoich prostych, często zakompleksionych wyborców, mamiąc ich wszelaką kiełbasą i obietnicą przyszłych honorów...
eRKa2019.06.7 15:00
No tak masz racje, tak jak Tusk obiecywał Polkom ZIELONĄ WYSPĘ, ale nie dopowiedział, że miała ona być dla oszustów i złodziei.
michu2019.06.7 9:32
Ważne gdzie on to mówił, na ile języków to zostało przetłumaczone i jakie media (w godzinach jakiej oglądalności jeśli chodzi o audio i video, albo na jakiej stronie jeśli chodzi o np papierowe) podały to do publicznej wiadomości ;). Często ważny jest też komentarz przy tym ;)
Moni2019.06.7 9:17
Poruszające słowa człowieka, który jest Świadkiem. Oby Bóg pozwolił mu żyć jak najdłużej.