04.05.21, 14:06Fot. via Pixabay

Episkopat planuje zmiany w zakresie zasad publicznych wypowiedzi księży w mediach

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała komunikat, w którym informuje m.in. o  planowanych zmianach dotyczących zasad wypowiedzi księży dla mediów.

3 maja w klasztorze na Jasnej Górze miało miejsce posiedzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Temat dyskusji biskupów było m. in. wpływ pandemii koronawirusa na religijność Polaków, beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz zmiany w zakresie zasad, na jakich księża mają wypowiadać się dla mediów.

Przyczynkiem do dyskusji jest konkluzja, że dotychczas obowiązujące zasady z 2004 roku nie są już w dzisiejszych czasach aktualne. Powołana została specjalna grupa ekspertów, której członkowie mają za zadanie ich nowelizację.

Decyzja została podjęta z powodu wygłaszania przez księży "pewnych publicznych wypowiedzi nie zawsze w pełni zgodnych z nauką Kościoła".

- Rada Stała zaproponowała m.in. rewizję i aktualizację obowiązujących „Norm Konferencji Episkopatu Polski dotyczących występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych - głosi komunikat KEP.

- Od czasu ich uchwalenia w 2004 r. w przestrzeni medialnej zaszły bardzo duże zmiany, dotyczące głównie mediów internetowych i platform społecznościowych, mających ogromny wpływ na społeczeństwo, zwłaszcza na ludzi młodych. Rada Stała powołała zespół ekspertów, którego zadaniem będzie przygotowanie uaktualnionej wersji wspomnianych norm - czytamy dalej.

W ostatnim czasie w mediach pojawia się wiele kontrowersyjnych wypowiedzi pochodzących od księży, zaś internet jedynie ułatwia ich wygłaszanie.

Głośna była wypowiedź ks. Wojciecha Lemańskiego, w której niedawno w prymitywnych słowach skrytykował byłą premier Beatę Szydło - więcej czytaj tutaj. Do nierzadkich i krytykowanych przez część wiernych wydarzeń należy wygłaszanie przez księży czysto politycznych tez.

jkg/dorzeczy


Komentarze

­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N2021.05.5 20:28
O­­­c­e­­­ń­ ­m­­­o­­­j­ą­ ­­­m­ł­­o­d­­ą­­ ­­­c­­i­­­p­­k­­ę­ ­-­ ­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N
dziadek2021.05.5 10:35
Wojtek Lemański z Chotomowa ma wyuczony zawód - skończył technikum gastronomiczne (smaży świetne naleśniki) i wcale nie musi być księdzem. Episkopat cacka się z nim jak PiS z pełowskimi złodziejami i gangsterami.
zatroskana2021.05.5 9:48
niech zajmą się przede wszystkim lemański Sową Gorzyńskim OP
do zatroskanej2021.05.14 18:39
Zgoda. Ale czy np. langusta-CNN Szustak - przyjaciel Gurzynskiego, heretyka G. Kramera. wielbiciel homo o. Jamesa Martina - moze sobie na wszystko pozwalac? Albo ks. Wierzbicki - wielbiciel Nergala i Margota ( ktorzy jawnie mowia, ze 'nienawidza Polski i Polakow. ktorych nalezy j...ebac), i jego kumple nie tylko z uczelni ale z biznesu byly rektor KUL Szostak i prof (??) Budzisz ktorzy tak walcza o GODNOSC MARGOTA i NERGALA - ale pietnowali niewinną pania Walentynowicz ( z sp 'otwartym' Zycinskim mowili o niej - OSTATNI MOHIKANIN SWIATA NIENAWISCI - bo pokojowo sprzeciwila sie dyktaturze pro-sowietskiego PRL-u) i kiedy wyrzucano Polakow na bruk w ramach terapii szokowej Balcerowicza - to oni ks. Wierzbicki, A. Budzisz (byly prof KUL (?), chyba prof. jak Sroda) - robili (oprocz pensji KUL-owskich ) interesy w ramach roznych szemranych pro Sorosowych masonskich fundacji. Jak Fundacja Bez Granic. Na stronie fundacji - oczywiscie pomieszanie dobra ze zlem - cytaty i z papieza i z masonow. Nie bojmy sie mowic calej prawdy. Pozdrowienia dla zatroskanej.
Apel2021.05.5 9:39
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna rynsztokiem antypolskich i antychrześcijańskich inwektyw pełnych cynicznej nienawiści i wulgaryzmów. Obsesją tych wpisów jest np. przypisywanie wszystkim księżom skłonności pedofilskich przy jednoczesnym propagowaniu wynaturzeń LGBT. Każdy sukces aktualnych władz jest deprecjonowany. Furię wywołuje postać Matki Bożej i osoba Jana Pawła II, co tylko dowodzi szatańskich inspiracji tych wpisów. Szczególnie znienawidzony jest o. Rydzyk, posądzany o rzekomą pazerność, tylko dlatego, że skutecznie przerwał tradycyjny żydowski monopol na robienie gojom-podludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze wykurzyć Anonima i jego bandę z forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich bluzgi, chamstwo i bluźnierstwa. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, ledwo już dyszącej żydowskiej gadzinówki dla Polaków, panuje ścisła cenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, przynajmniej wg lewaków.) Proponuję więc nadal pod wymienionymi nickami pisać sensowne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, oczywiście, będą jazgotać o "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków". Niech jazgoczą, faryzejscy obłudnicy.
Józef2021.05.5 7:59
Droga Frondo Lemański powiedział prawdę, za co go mają karać.
Jan2021.05.5 0:04
ojojoj zabronią występować Rydzykowi ( stała agitacja propisowska) oraz Bortkiewiczowi (negacja papieża Franciszka) i Guzowi ( gadanie bredni). Oby jak najszybciej
edek2021.05.4 22:23
Zasznurują jeszcze mocniej usta księżom konserwatywnym, liberałowie dalej będą się cieszyć pobłażaniem biskupów.
Jehowe mendy jak "matis89" udają katolików2021.05.4 21:52
𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 jest to najgorszy typ sekciarza. Są odpowiedzialni za tysiące ludzkich istnień odmawiając swym bliskim a szczególnie dzieciom opieki lekarskiej. 𝐖 𝐓𝐘𝐌 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐄𝐊! ........ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to jest ZBRODNIARZ. Ale nie tylko bo ZŁODZIEJ! Oszukują głównie starsze samotne kobiety tak, aby cały majątek tej ich sekcie zostawiła. 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to wróg ludzi i normalnego społeczeństwa. Udają, że są katolikami cytują jakieś brednie - PAMIĘTAJ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to SEKCIARZ i jak KAŻDY SEKCIARZ jest NIEBEZPIECZNY.
z Kanady2021.05.4 19:25
Podczas Apelu Jasnogorskiego, arcybiskup Gondecki mowil o swoim "programie", dlatego nie dziwie sie, beda wytyczne dla kleru co maja mowic, kto moze mowic i kiedy, a wszystko bedzie najpieraw zatwierdzone w Izraelu /powiedza w Ziemii Swietej/. Nie, mylicie sie ja jestem katolikiem, ale to co sie dzieje upowaznia mnie do takich wnioskow. Dlaczego ks. Lemanskiego nie pociagna do odpowiedzialnosc, a narzucaja kaganiec wszystkim?
6969692021.05.4 20:21
Ponieważ, podczas święceń kapłańskich, "wszyscy" ślubowali cześć i posłuszeństwo swojemu Ordynariuszowi.
matis892021.05.4 19:09
Episkopat za Bergoglio Fałszywym Prorokiem Nie Katolikiem wsparł szatanistyczne aborcyjne szczepionki Antychrysta i masońskiego Nowego Ładu NWO. Episkopat wspiera też oficjalnie PISowskie państwo bezgotówkowe Antychrysta do Znamienia Bestii. A teraz Episkopat oficjalnie chce zamykać usta tym co walczą z Antychrystem i Rządem Światowym, Nowym Ładem NWO. Episkopatem nie sterują ludzie wierzący, katolicy. Wyłania nam się tu czysty szatanizm i wielbienie Antychrysta.
kaka2021.05.4 18:40
Dlakogo pracuje ta mafia widac po przypadku ks prof Guza---ten slawny profesor z ogromnym dorobkiem naukowym--osmielil s sie powiedziec o mordzie rytualnym korzystajac z autentycznego wyroku sadowego --teraz rabe Schudrich lata do kulu dzien i noc aby tego profesora usunal-ZA POWIEDZENIE PRAWDY -haniebna role odgrywa tez kik Warszawski tez naciska -to MA BYC KLUB INTELIGENCJI KATOLICKIEJ ??? TO JEST ZYDOWSKA PRZYSTAWKA---a episkopat ani be ani me ani kukuryku
Ciekawy2021.05.4 18:34
Lemański to wyjątkowo podły, niegodziwy, niewdzięczny i nikczemny osobnik. Abp. Ryś zdjął z niego karę, a on nawet tego nie potrafi uszanować. Jest aż tak tępy, ze nie wie, że pośrednia odpowiedzialność za jego niegodziwości spadnie na arcybiskupa.
kaka2021.05.4 18:53
Ja tez jestem ciekawy--moze moglbys mi przedstawic na jakiej podstwie masz tak wysmienita opinie o Rysiu?????????????????????????????????????????????????? Bo jest biskupem? BO przemawia w Kosciele????Zapytaj go czy jest wierzacy Zapytaj go ile sie modli-chodzi o modlite p[rywatna-Zapytaj go podaj mu czysta kartke niechaj ci napisze ILE CZASU DZIENNIE PRACUJE DLA BOGA? ja dla rodziny pracuje po 10 godzin -zatem przypuszczam ze on dla Boga pracuje wiecej--tez jestem ciekawy.
matis892021.05.4 19:16
Lewak Lemański jest wspierany, a jego nazwisko zostało użyte tylko dla picu. W rzeczywistości Episkopat mówi o prześladowaniu katolickich kapłanów, a nie szatanistów lewackich jak Lemański.
kaka2021.05.4 19:29
Zgadzam sie ze episkopat go wspiera---bo wprzeciwnym razie wylecial by jak miedlar,lub natanek
kaka2021.05.4 18:31
Ci bandyci dawno nie wierzacy w Jezusa i dla niego nie pracujacy---robia krok naprzud. Watykan planuje nakazac NOWY MSZAL W KTORYM ZAMIAST SLOW PRZEISTOCZENIA KAPLAN BEDZIE ZMUSZONY DO MILCZENI.TA MAFIA ANTYCHRYSTA BOI SIE I SLUSZNIE ZE KSIEZA BEDA SIE BUNTOWAC--dlatego beda puszczani tylko nasi-- ktorzy beda przytakiwac wszystkim modernistom.----to jest CENZURA JESZCZE WIERZACYCH.
A czy w zakresie molestowania dzieci2021.05.4 18:05
episkopat też planuje zmiany, czy zostanie po staremu (dwa w dupsko i trzy w dziób)?
Anonim2021.05.4 18:17
Nie, będzie nowy cennik. Snickers za oral, trzy za anal.
6969692021.05.4 20:10
Przypomnę wam, kompletni ignoranci (i wszystkim), W latach 2005-2015 było skazanych za czyny pedofilskie 6 tys. osób, w tej liczbie było 27 Księży (0.45%). Obecnie w zakładach karnych przebywa 868 pedofili, w tym dwie osoby duchowne (0.23%).
leo2021.05.5 8:27
Przypomnę, ci ignorancie, że większość była przenoszona na inną parafię za karę. Do sądów cywilnych sprawy nigdy nie trafiały.
6969692021.05.5 10:04
Głupcze! To są sprawy karne! Potwierdziłeś moją tezę - jesteś ignorantem w każdej kwestii
6969692021.05.5 10:08
Przeniesienie do innej parafii ( jesteś też ignorantem z zakresu gramatyki!), uniemożliwiło prokuraturze prowadzenie dochodzenia??? Jesteś po prostu, śmieszny...
Anonim2021.05.4 16:53
Czy błazna z Grzechynii oblewającego gnojówką episkopat , też będzie to dotyczyć..?
kaka2021.05.4 18:34
Niepozwole ci pluc na czlowieka niewinnego ---Jestes gluchy na argumenty-dziwisz go dociskal--i pozbawil czci---dzisiaj fakty sa takie -ZE NATANEK JEST CZYSTY A DZIWISZ MA ZARZUTY PROKURATORSKIE=-POMYSL--a nie syc sie nienawiscia do czlowieka bac obiektywny.
Anonim2021.05.4 19:33
A w czym jest "czysty" atakując nawet Papieża. A swoich wyznawców nazywając "wy kołki.."
antyalkoholik2021.05.5 10:08
Jakiego papieża? Co ty bredzisz? Prawdziwego Papieża Benedykta XVI zawsze szanował i odnosił do niego z szacunkiem.
Jehowe mendy jak "𝐌" udają katolików2021.05.4 16:01
𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 jest to najgorszy typ sekciarza. Są odpowiedzialni za tysiące ludzkich istnień odmawiając swym bliskim a szczególnie dzieciom opieki lekarskiej. 𝐖 𝐓𝐘𝐌 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐄𝐊! ........ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to jest ZBRODNIARZ. Ale nie tylko bo ZŁODZIEJ! Oszukują głównie starsze samotne kobiety tak, aby cały majątek tej ich sekcie zostawiła. 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to wróg ludzi i normalnego społeczeństwa. Udają, że są katolikami cytują jakieś brednie - PAMIĘTAJ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to SEKCIARZ i jak KAŻDY SEKCIARZ jest NIEBEZPIECZNY.
Nowe wraca2021.05.4 15:55
Władza cywilna weźmie nas za mordę Nowym Ładem, to klerykały chcą wykorzystać okazję.
M.2021.05.4 15:52
Jestem katolikiem, wierzę w Boga i mam takie spostrzeżenie odnośnie Pasterzy dusz, że bardzo sie pogubiliście Panowie księża, jesteście powołani do głoszenia słowa Bożego a nie swojego, ba swojego nawet nie powinniscie zbytnio afiszować. Bardzo, ale to bardzo zagubione są dziś osoby wszystkich hierarchii w kościele. Nie dziwi mnie taka postawa śwoeckich, przeciętny katolik nie zna podstawowych prawd wiary, pisma świetego ale nie dziwi to skoro kapłani robią karierę w polityce, dziennikarstwie etc. Obdźcie sie drodzy Pasterze, my Was potrzebujemy ale tam gdzie i jak trzeba nie potraficie zająć odpowiedniego stanowiska, modlitwa, różaniec, POKUTA taka jest rola każdego ochrzczonego w Imię JEZUSA Chrystusa zarówno świeckiego a tym bardziej kapłana... Szczęść Boże.
Anonim2021.05.4 15:50
Epidiaskop nakłada swoim "pasterzom" kaganiec... Wychodzi na to, że to nie wilków trzeba się bać, a pasterzy, durne "owieczki".
Jehowe mendy jak "matis89" udają katolików2021.05.4 15:37
𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 jest to najgorszy typ sekciarza. Są odpowiedzialni za tysiące ludzkich istnień odmawiając swym bliskim a szczególnie dzieciom opieki lekarskiej. 𝐖 𝐓𝐘𝐌 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐄𝐊! ........ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to jest ZBRODNIARZ. Ale nie tylko bo ZŁODZIEJ! Oszukują głównie starsze samotne kobiety tak, aby cały majątek tej ich sekcie zostawiła. 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to wróg ludzi i normalnego społeczeństwa. Udają, że są katolikami cytują jakieś brednie - PAMIĘTAJ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to SEKCIARZ i jak KAŻDY SEKCIARZ jest NIEBEZPIECZNY.
Anonim2021.05.4 15:37
"Kto bowiem rękę podniesie lub złe słowo rzecze przeciwko świętemu PiS, temu rękę odrąbiesz i nie będzie miało twe oko litości" ewangelia wg św. Judasza, rozdział 8, wersety 21-37.
ThomasZNiemiec2021.05.4 15:37
Napisz to jude po niemiecku.
Anonim2021.05.4 15:31
Rydzaka to bedzie obowiazywac? On ma swoje, putinowsie media.
Do your daily routine kike!2021.05.4 15:35
Idź wyruchaj swoją kozę!
Anonim2021.05.4 15:37
Nawet koza ładniejsza od twojej starej.
Masz racje,2021.05.4 15:39
a teraz wycieraj dupska Polskim Panom, wycieraj! Bo wylecisz na zbity białoruski pysk!
Anonim2021.05.4 15:51
na kolana i do ust!
i ponuć sobie2021.05.4 16:03
https://www.youtube.com/watch?v=WDVvDr4OMkw
wiecej lockdownow masek i teleporad2021.05.4 15:31
Srednia zycia Wlochow - 83.5 lata, srednia zgonow na covid 81 lat, srednia zycia Polakow - 78 lat... odsetek emerytów Wlochy 23%, Polska 18,1%... Wlochy ludnosc 60,4 mln, zgonow nadmiarowych 110 tys do kwietnia, Polska ludnosc 38 mln i 115 tys zgonow do maja
Anonim2021.05.4 15:34
we Wloszech byly 3 fale i ciezarowki nie nadążaly z wywozem zwlok... w Polsce byly 2 fale a sukces przez PIS odtrabiony - bo gdyby nie oni, ich lockdowny, zamykanie lasow, maski i teleleczenie to zmarby bilion Polakow
This NOT your fucking problem!2021.05.4 15:36
Eat shit and die!
Anonim2021.05.4 15:36
https://www.istat.it/it/files//2020/03/tabella_regionale_decessi_totali_29aprile2021.xlsx
Questo NON è il tuo fottuto problema!2021.05.4 15:41
Mangia merda e muori!
Jehowe mendy jak "matis89" udają katolików2021.05.4 15:23
𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 jest to najgorszy typ sekciarza. Są odpowiedzialni za tysiące ludzkich istnień odmawiając swym bliskim a szczególnie dzieciom opieki lekarskiej. 𝐖 𝐓𝐘𝐌 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐄𝐊! ........ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to jest ZBRODNIARZ. Ale nie tylko bo ZŁODZIEJ! Oszukują głównie starsze samotne kobiety tak, aby cały majątek tej ich sekcie zostawiła. 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to wróg ludzi i normalnego społeczeństwa. Udają, że są katolikami cytują jakieś brednie - PAMIĘTAJ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to SEKCIARZ i jak KAŻDY SEKCIARZ jest NIEBEZPIECZNY.
Jehowe mendy jak "matis89" udają katolików2021.05.4 15:22
𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 jest to najgorszy typ sekciarza. Są odpowiedzialni za tysiące ludzkich istnień odmawiając swym bliskim a szczególnie dzieciom opieki lekarskiej. 𝐖 𝐓𝐘𝐌 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐄𝐊! ........ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to jest ZBRODNIARZ. Ale nie tylko bo ZŁODZIEJ! Oszukują głównie starsze samotne kobiety tak, aby cały majątek tej ich sekcie zostawiła. 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to wróg ludzi i normalnego społeczeństwa. Udają, że są katolikami cytują jakieś brednie - PAMIĘTAJ 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 to SEKCIARZ i jak KAŻDY SEKCIARZ jest NIEBEZPIECZNY.
matis892021.05.4 15:16
Episkopat za Bergoglio Fałszywym Prorokiem Nie Katolikiem wsparł szatanistyczne aborcyjne szczepionki Antychrysta i masońskiego Nowego Ładu NWO. Episkopat wspiera też oficjalnie PISowskie państwo bezgotówkowe Antychrysta do Znamienia Bestii. A teraz Episkopat oficjalnie chce zamykać usta tym co walczą z Antychrystem i Rządem Światowym, Nowym Ładem NWO. Episkopatem nie sterują ludzie wierzący, katolicy. Wyłania nam się tu czysty szatanizm i wielbienie Antychrysta.
Po 11 ...2021.05.4 15:12
Czyli krytyka Beaty Szydło dotyczy nauki kościoła??? Totalnie was powaliło?
ThomasZNiemiec2021.05.4 15:14
Napisz to po niemiecku.
wPiSdustompolskom2021.05.4 15:12
Kolejne przypadki indyjskiej mutacji wirusa w Polsce. Niedzielski: Dwa ogniska i kilkunastu zakażonych. - Niestety okazało się, że w przypadku dwóch osób z rodziny dyplomaty ewakuowanego z Indii potwierdzono mutację indyjską wirusa - powiedział we wtorek Adam Niedzielski. Jak dodał, nie jest są to jedyne przypadki. W sumie zakażonych jest kilkanaście osób.
zuzia2021.05.4 15:07
Co najmiej 5 lat za późno! Szkody zostały poczynione i są nie do odrobienia
Skrzypek na dachu2021.05.4 15:07
Chyba ktos przesadzil pewnie ten ks Lemanski .
Do your daily routine kike!2021.05.4 15:08
Idź wyruchaj swoją kozę!
Krakus2021.05.4 14:56
I cyk - cenzura dla wszystkich księży :)
ThomasZNiemiec2021.05.4 15:12
Napisz to po niemiecku.
6969692021.05.4 20:16
Widać, że jesteś kompletnym ignorantem. Podczas święceń kapłańskich, klerycy przysięgają cześć i posłuszeństwo swojemu Ordynariuszowi. Więc nie martw się o nich, oni podjęli decyzję.
Anonimowy2021.05.4 14:52
3 maja to niezbyt wygodna data dla kościoła katolickiego w Polsce. Autor książki "Papiestwo wobec sprawy polskiej(...)" Otton Beiersdorf - pisze: "Zaskoczony uchwaleniem dnia 3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji." Zwracając się do papieża, nuncjusz zalecał wstrzymanie się od sformułowań, które mogłyby pochwalić lub aprobować Konstytucję 3go maja. Nazywał też Hugona Kołłątaja, Stanisława Staszica i Scypiona Piattolego (osobisty sekretarz króla) "jakobinami i złymi duchami króla." Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej - wzorem rewolucji francuskiej - zlikwidują przywileje kleru, pozbawią ich wszelkich funkcji państwowych, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce kiedy to w roku 1789 Sejm Wielki uchwalił ustawę przeznaczającą dochody z jednej z najbogatszych europejskich diecezji na wojsko polskie - diecezji krakowskiej. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Dwór papieski obawiał się też pomysłów uniezależniania od Rzymu i utworzenia polskiego Kościoła narodowego. Polscy reformatorzy zaczęli kontestować fakt, że zasiadający w senacie Rzeczpospolitej biskupi wybierani są po za granicami kraju. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.
Nie martw się jehowy o KK!2021.05.4 15:11
Martw się o swoją sektę pełną starych poj ebanych bab i j ebniętych zgredów! "Dezerterze"!
Anonim2021.05.4 14:46
Czas zerwać konkordat i zaprosić tą czarną zarazę do kasy a później zagonić do uczciwej roboty!
PowiedzcieToJednoZdaniePrawdyWyNikczemneKreatury2021.05.4 14:41
Tylko jedna zmiana jest potrzebna: Niech przed każdą publiczną wypowiedzią na dowolny temat biskup wygłasza formułkę "Jestem obleśnym spaślakiem, który upasł się jak świniak na pasożytowaniu na budżecie państwa i wyłudzaniu nieruchomości od samorządów".
Anonim2021.05.4 14:33
Zasad postępowania z pedofilami za to nie zmienią, tu wszystko jest OK. JBĆ KLR!
6969692021.05.4 20:19
Ignorancie! Przypomnę tobie (i wszystkim), W latach 2005-2015 było skazanych za czyny pedofilskie 6 tys. osób, w tej liczbie było 27 Księży (0.45%). Obecnie w zakładach karnych przebywa 868 pedofili, w tym dwie osoby duchowne (0.23%).