01.07.20, 20:50

,,FAZ’’: Esej Putina to ideologiczne wypowiedzenie walki Polsce

- „Esej Putina o wojnie jest jak ideologiczne wypowiedzenie walki odwiecznemu wrogowi caratu, Polsce” – czytamy we wtorkowym wydaniu niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Niemiecki dziennik komentuje we wtorkowym felietonie esej prezydenta Rosji Wladimira Putina na temat II wojny światowej. Tekst Putina zatytułowany „75 lat Wielkiego Zwycięstwa: wspólna odpowiedzialność przed historią i przyszłością” został opublikowany w ub. miesiącu na łamach „The National Interest”.

Niemieckie tłumaczenie tegoż artykułu zostało opublikowane również na stronie internetowej Ambasady Federacji Rosyjskiej w Berlinie. Co więcej, ambasada rozesłała go do kilkudziesięciu niemieckich historyków, sugerując, aby skorzystali z niego w swoich publikacjach.

Wobec takich działań historycy nie kryli irytacji, widząc w tym jawną próbę ingerencji w wolność nauki:

- „Zirytował mnie e-mail z biura prasowego rosyjskiej ambasady, który właśnie przyszedł. Żadnego naukowego tekstu na ten temat więcej bez cytatu Putina?!” – pisała na Twitterze prof. Julia Obertries.

Felietonista „FAZ” Andreas Kilb podkreśla, że gdyby Władimir Putin był podejmującym tematy historyczne blogerem, jego esej można by interpretować jako tekst wpisujący się w próbę trwającego od późnych lat 90. ub. wieku rewizjonizmu w polityce historycznej. Jednak, jak zauważa Klib, Putin nie jest blogerem, a przywódcą mocarstwa atomowego i jego wypowiedzi nie są tematem do żartów.

- „Tekst ten jest jak dotąd najbardziej wyczerpującym ujęciem doktryny, na której opierają się geostrategiczne działania Rosji od objęcia władzy przez Putina w maju 2000 roku. I jest on ideologicznym wypowiedzeniem walki pod adresem dawnego odwiecznego wroga Imperium Carskiego – Polski” – pisze publicysta „FAZ”.

Zdaniem Andreasa Kilba, interpretacja prezentowana przez prezydenta Rosji jest pełna historycznych luk i logicznych sprzeczności, i sprowadza się do tego, że jedno państwo napada na drugie, bo nie chce ono zawrzeć z nim sojuszu.

W rozmowie z niemieckim dziennikiem historyk Joerg Baberowski podkreśla, że publikując swój tekst, Putin nie tyle chciał osiągnąć jakieś korzyści na arenie międzynarodowej, co zależało mu na efekcie wewnątrzpolitycznym:

- „Dla Putina zakończenie zimnej wojny oznaczało koniec świata. Chce nam powiedzieć, że Związek Sowiecki był pozytywną koncepcją, a nie imperium zła” – komentuje berliński uczony.

Dodaje, że czytając tekst Putina ma się wrażenie, iż „pochodzi on z zupełnie innej epoki”.

kak/Frankfurter Allgemeine Zeitung, DW.com

Komentarze

czy to2020.07.2 16:11
Ludmiła Putin: Mój mąż już dawno nie żyje (WIDEO) Kresy .24.pl
Lolas2020.07.2 14:37
Zapomniał napisać, że to z winy Polaków car sprzedał Alaskę. Podczas Powstania Styczniowego tak drastycznie spadły dochody Rosji, że była zmuszona sprzedać Alaskę. Co ciekawe to Polacy byli pośrednikami sprzedaży.
W2020.07.2 13:08
Szkopstwo rży z radości. A Putinowska Krasawica puszcza po nogach
Koryfeusz2020.07.2 9:10
Putin to trzecie pokolenie katów z NKWD.Czego się spodziewać.
wicek2020.07.2 8:39
Rosja przypomina coraz bardziej Amerykę po odkryciu przez Kolumba. Rosjanie jak Indianie próbują walczyć z białym najeźdźcą który ich kolonizuje. Putin, wielki wódz, konserwuje stary układ bo nie ma nic innego do zaoferowania. Prawda jest taka, że Rosja upadnie, pytanie kto ich będzie kolonizował: Zachód czy Chiny. I pewnie będzie tak jak w przypadku Ameryki. Część wezmą Chiny, część Zachód. Ameryka też tak została podzielona między Anglię, Hiszpanię, Portugalię i Francję. Indianie zaś albo się dostosowali albo zginęli.
Jerzy2020.07.2 8:05
putin to kacap - jeszcze niedawno skakał po drzewach, gdyby rosja przez pewien okres czasu nie była pod polskim panowaniem, to to azjatyckie bydło w dalszym ciągu po drzewach by skakało, to niepiśmienni, zapijaczeni debile - tylko domieszka polskiej krwi zapewniła im trochę postępu cywilizacyjnego... pochylać się nad tym co taki przygłup z siebie wydalił to mogą psychiatrzy, nie normalni ludzie... olać go - niech skacze po drzewach, wali pięścią w klatę i napina mięśnie, natury nie oszuka - to tępy kacap...
Zbyszek2020.07.2 0:02
Niemcy i Rosja miały i mają wspólne interesy, które realizują głównie kosztem Polski. Tak jedni, jak i drudzy nie są w stanie pogodzić się ze statusem Polski jako państwa suwerennego, nie podporządkowanego im politycznie czy też ekonomicznie. Putin wyraża to przekonanie także w tej publikacji, w której pośrednio usprawiedliwia pakt Ribbentrop-Mołotow będący w istocie zaczynem II-ej wojny światowej. Oczywiście wcześniej było Monachium, w którym mocarstwa zachodnie ustąpiły Hitlerowi w zaborze Czechosłowacji. Błędów nie ustrzegła się także rządząca Polską sanacja. Jednakże sygnał do rozpoczęcia wojny miał miejsce dopiero 23 VIII 1939 roku w Moskwie, co Putin woli przemilczeć. Wtedy zostało uzgodnione zniszczenie Polski, co Putin ocenia właściwie pozytywnie. W Rosji nadal żywy jest zatem duch polityki stalinowskiej.
Po 11 nie bądź OBOJĘTNY2020.07.1 21:42
73 proc. obywateli opowiada się za poprawkami, które pozwoliłyby Putinowi utrzymać się u władzy po 2024 r. Poprawek jest kilkaset, a prezydentowi szczególnie zależy na kilku. Wśród nich: podporządkowanie Putinowi sędziów sądów konstytucyjnego i najwyższego (będzie mógł inicjować ich zwolnienie), a także ministrów (będzie mógł ich mianować i dymisjonować), ograniczenie wpływu prawa międzynarodowego (Rosja nie będzie musiała stosować się do decyzji czy wyroków międzynarodowych organów), wzmocnienie tradycyjnych wartości („małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny”) i wiary w Boga, seria obostrzeń dla urzędników i polityków (opozycja zostanie wykluczona z polityki na lata) i ochrona pamięci historycznej.
Po 11, nie OBOJĘTNY2020.07.1 21:44
Jak wam się to nie kojarzy z polityką PiS, to jesteście ślepi i głupi.
Piotr Nowak 🖐🏻2020.07.1 21:53
Wątpliwe. Żeby cokolwiek mogło im się kojarzyć, musieliby posiadać umiejętność samodzielnego myślenia...
Po 11 nie bądź OBOJĘTNY2020.07.1 23:39
Wiem, ale i tak będę próbował. Coś tak jak Ty. Dobrej nocy.
Aga Dziedzic ❤️2020.07.2 0:24
I ja skromnie się przyłączam, pa, pa.
🌼 Aga Dziedzic ❤️ 🌼2020.07.2 8:04
Jesteś zwykłym tchórzem, podszywaczem i miękką fają. Trzeba być śmieciem, żeby ze strachu kraść komuś dane osobowe i nimi się podpisywać. Żal mi Ciebie, u was, wśród wyznawców PiS, wszyscy tacy strachliwi i bez honoru? To wszystko tłumaczy.
Po 11...2020.07.2 18:45
Ale oni tak robią od lat. Mnie to cieszy. Odbieram to jako mój wielki sukces. Jak ktoś się podszywa, to znaczy, że celnie komentujesz, a po drugiej stronie nie ma argumentów, tylko piana. Gratuluję i witam w klubie tych, pod których podszywają się przegrani.
Jerzy2020.07.2 8:10
tobie to nawet widok tuska wciskającemu ryży łeb folksdojcza w zad merkel z PiS-em się kojarzy... a co na to twój lekarz???
Ale to już było2020.07.2 8:36
Przed etapem kojarzenia jest etap zbierania rzetelnych informacji - ale "Po 11..." chyba go pomija, czyli nie wiadomo co kojarzy.
pełowiecki2020.07.27 21:36
nie pomogło kupowanie on line głosów... soros tyle kasy wtopił a czajkoski przerżnął na pochybel peło i jego trolom
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.1 21:05
PADalec jesteś żałosnym cykorem! Pan Trzaskowski nie bał się iść do reżimowej TVP, choć wiedział, że pytania będą takie, żeby go pogrążyć. Stawił im czoło. A ty wymiękasz. Bo ty pytania musisz mieć wcześniej. Bo ty jesteś mierny intelektualnie. MIERNY INTELEKTUALNIE KACZY C H U J E K ! ! !
Elo... Kretynka?znajoma?2020.07.1 21:33
Czy to ty, POziomka z Pixdzichowa?
czytar2020.07.1 21:36
Widać klasę elektoratu , zapewne części bardziej zaangażowanej , Rafała .
Anonim2020.07.1 20:56
Wypowiada ideologiczną wojnę prawdzie o rzeczywistości, my staramy się tej prawdy bronić!