28.06.19, 06:15fot. Marcin Białek, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Fizyka i matematyka UW wysoko w rankingu szanghajskim

Dwa polskie wydziały uplasowały się wysoko w rankingu szanghajskim. Fizyka i matematyka z Uniwersytetu Warszawskiego są w pierwszej 100. na 4000 możliwych miejsc.

"Jak widać po wynikach, fizycy i astronomowie oraz matematycy z UW należą do ścisłej światowej czołówki. Przykładowo w rankingu dziedzinowym dotyczącym matematyki na tych samych pozycjach znajdują się takie uczelnie jak California Institute of Technology, La Sapienza, University College London i Yale University" - powiedziała rzecznik UW, Anna Korzekwa-Józefowicz.

Ranking szanghajski ukazuje się raz na 10 lat. Uwzględnia 54 dyscypliny nauk przyrodniczych, społecznych, inżynieryjnych i medycznych. Fizyka i matematyka z UW znalazły się w przedziale między 51 a 75 miejscem.

Jak mówi rzecznik UW, wpływ na pozycję w rankingu ma liczba publikacji naukowych oraz ich cytowań w danej dziedzinie, ale także procentowy udział zagranicznych autorów w publikacjach jednostki, liczba artykułów zamieszczonych w najważniejszych czasopismach naukowych i liczba pracowników, którzy otrzymali znaczącą nagrodę w określonej dziedzinie.

Ogólnie UW jest dopiero w czwartej setce najlepszych uczelni świata, a UJ w piątej. Za najlepsze uchodzą Harvard, Stanford i Cambridge.

bsw/wyborcza.pl

Komentarze

polak2019.06.28 13:14
jakby zatrudnili tego żyda hartmana to by ich pozycja sięgnęła dna taki to wszystko niszczy swoim żydowskim podejściem do innych nacji--poza komuną
Max Fiend2019.06.28 12:22
Wysoko? Nie ma się czym chwalić :-D
man.of.Stagira2019.06.28 10:39
. . bo to jest m a t e m a t y k a oraz f i z y k a GENDER i dlatego są tak wysoko notowane w tych regularnych dyscyplinach naukowych Uniwersytet Warszawski jest na miejscach powyżej 1000.nego.... . . xD (ironia)
JanP2019.06.28 6:24
No i co z tego, jak większość Polaków z matematyki jest cienka. Efektem tego jest wciskanie społeczeństwu kitu w postaci posługiwania się procentami.