30.07.20, 15:17fot. vatican media

Franciszkanin o polskich korzeniach biskupem pomocniczym w Moskwie

Papież Franciszek mianował o. Nikolaja Dubinina biskupem pomocniczym archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. 47-letni franciszkanin z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych urodził się w Rosji, ale ma polskie korzenie. Od 20 lat jest kapłanem. Jako największe wyzwanie swojej nowej posługi wskazuje nawrócenie duszpasterskie i konieczność większej misyjności.

W rozmowie z Radiem Watykańskim o. Dubinin wyznaje, że Moskwa jest mu szczególnie bliska. Właśnie tam w 1991 r. zaczęło się jego czynne życie kościelne, tuż po tym, jak po latach komunizmu w Rosji odbudowano struktury kościelne.  „W Moskwie zacząłem moją formację seminaryjną, w tamtejszej katedrze w 2000 r. złożyłem śluby wieczyste i przyjąłem święcenia kapłańskie” – mówi o. Dubinin.

 

Moja rodzina zarówno pod względem narodowym, jak i religijnym jest mieszana. Katolicy od strony mamy i prawosławni od strony taty. Ze strony mamy pochodzę z rodziny polskiej z Białorusi zachodniej. Mama urodziła się już na wygnaniu. Moją formację kapłańską zacząłem w 1993 r., gdy w Moskwie zostało otwarte seminarium duchowne, po roku wstąpiłem jednak do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, więc dalszą formację odbyłem w Polsce – mówi papieskiej rozgłośni o. Dubinin. -  Archidiecezja Matki Bożej w Moskwie terytorialnie jest jedną z największych na świecie. Najwspanialsze jest to, że jest to Kościół żywy. Jego specyfiką jest to, że w Rosji jest to Kościół mniejszościowy. Piękne jest to, że jesteśmy i pozostajemy cały czas wyraźnym znakiem katolickości. To jest Kościół międzynarodowy, znak wielkiej jedności, solidarności duchowej Kościoła całego świata. Myślę, że to jest właśnie taki rodzynek naszego Kościoła.

 

Pytany o wyzwania biskup nominat wymienia brak kapłanów i sióstr zakonnych oraz bardzo duże, jak na polskie czy europejskie warunki, odległości między parafiami i wspólnotami. O. Dubinin zauważa, że Kościół w Rosji potrzebuje misyjnego otwarcia i wyjścia poza własne granice, by na miarę swych możliwości stać się światłem dla świata.

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze

Kogo tu ma Fronda.2020.07.30 16:03
𝐀𝐧𝐨𝐧𝐢𝐦 - wszechobecna "korporacja" z większymi "zasobami ludzkimi" niż sam kołchoz "kretynizacja", z ilorazem IQ wszystkich do kupy wziętych, nie większym niż mój rozmiar sneakersów.
Anonim2020.07.30 16:23
Który "Anonim"? Ty na przykład? Bo w końcu Twój nick to też anonimowy. Zauważyłeś to? Jakbyś podał swoje autentyczne personalia to byś wtedy mógł pisać o sobie, żeś nieanonimowy. Równie dobrze mógłbyś się podpisać: "Ken kocha Barbie".
Synagoga Nożykdokootasa zaprasza.2020.07.30 16:32
Szabes jutro! Pamiętaj Jasiu o kaszance i świeczkach.
Anonim2020.07.30 15:40
Się Ojczulek cieszy... Tylko nie wiem z czego, skoro i tak nie będziecie potrzebni. W ostatnim dokumencie, który został wysmażony przez Watykan, "Instrukcja. Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła" w pkt 100, jest wstęp do unieważnienia funkcji kapłańskiej. Oczywiście, tak jak to w przypadku Amoris Laetitia i unieważnienia sakramentu małżeństwa, też będzie w nadzwyczajnych okolicznościach i tylko w wyjątkowych przypadkach. A potem zrobi się to regułą. Kapłan zostanie sprowadzony do roli rozdającego chleb ubogim, co świetnie widać w pkt. 19 i wynika z pkt. 3, który sugeruje, żeby nie trzymać się żadnych przepisów, reguł a ustalać własne. W ogóle dokument jest napisany takim stylem, że już po samym początku można położyć się spać. I chyba o to chodzi. 4/5 dokumentu to usypiające wodolejstwo, takie bla, bla bez znaczenia, frazesy, by przemycić końcówkę dalej rozwalającą Kościół.
Co zrobić jak mnie nikt nie "lajkuje"?2020.07.30 15:35
Co zrobić jak mnie wszyscy olewają? Rób jak to praktykuje "kretynizacja & Co."! Lajkuj sam siebie, "dyskutuj" sam ze sobą, a dla niepoznaki zmieniaj VPN.
Anonim2020.07.30 15:50
A co, lajki mają świadczyć o mądrości piszącego?
I ain't your type faggot!2020.07.30 16:36
If you're looking for boner, look elsewhere!
klio2020.07.31 1:00
Przecież te twoje wpisy takie głupie, ma się wrażenie, że ty też taki sam...!?
A kto to jest "kretynizacja"?2020.07.30 15:26
Może jego własne słowa: "„Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,…” - Otóz jak widać Keller-Krawczyk jest parchem, gudłajem, tj. żydem!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.30 15:21
wystarczy popatrzeć na ten kacapski ryj dubinina i już wiadomo że to pedofil!
KRETYN ZAKLESZCZONY W PiSdzie2020.07.30 15:32
POmiocie ubeckiej kurvvy z PiSda jak puzon i kulawego stroza pomatola ...znow sie onanizujesz na frondzie ...
Alek..2020.07.31 1:03
Durny "kretynie! .... nie pochlebiaj sobie ! Tu więcej zboków takich jak ty nie znajdziesz! W dodatku starych, obleśnych i wulgarnych...!