17.12.19, 10:50Screenshot Youtube - Pomorskie EU / Fot. Media Wnet via Flickr, CC BY-SA 2.0

Gdańsk: Dziwne zniżki. Zamiast Lotosu - firma, która kupiła stacje Lukoil i jest powiązana z Nord Stream 2

Zaskakujące informacje na temat szeregu ulg, na jakie mogą liczyć mieszkańcy gdańska. Jak poinformował serwis radiogdansk.pl – dzięki tzw. karcie mieszkańca, Urząd Miasta oferuje gdańszczanom zniżki w firmie, która powiązana jest z tajemniczym kapitałem związanym z budową Nord Stream 2. Próżno jednak na liście firm objętych zniżką szukać Grupy Lotos.

W artykule czytamy, że państwowa spółka przekonuje, że jest zainteresowana współpracą z ratuszem Aleksandry Dulkiewicz. Warunkiem jest jednak usunięcie z oferty konkurencyjnch podmiotów. Magistrat twierdzi jednak, że propozycję do Lotosu przesłał. Tymczasem cytowany przez radiogdansk.pl rzecznik prasowy Grupy LOTOS informuje:

Takie zaproszenie powinno trafić do zarządu Grupy LOTOS albo do spółki córki LOTOS Paliwa. Nie mamy oferty urzędników w naszej ewidencji. Jesteśmy poważną spółką skarbu państwa, do której zapytania trzeba kierować drogą oficjalną, ale nie e-mailem. Wysyłka więc musiała być pełna luk, jak gdański Budżet Obywatelski”.

Wspomniane zaproszenie miało zostać wysłane w 2017 roku. Niedawno w Sejmie poseł PiS Kacper Płażyński informował:

[…] w 2017 roku miasto Gdańsk z nikim innym, tylko z Lukoilem zawarło umowę na rabaty w ramach karty mieszkańca na terenie Trójmiasta”.

Jak informuje serwis, po tym jak Lukoil „oberwał” po sankcjach nałożonych na Rosję, powstałą firma Amic Energy. To właśnie ta austriacka firma w 2015 roku przejęła stacje pod szyldem Lukoil, w lutym 2016 roku z kolei ogłoszono chęć przejęcia również stacji w Polsce, na Litwie oraz Łotwie.

Radiogdansk.pl pisze dalej, że to osoby pracujące dla Amica, jak Robert Nowek, wskazują na powiązania z rosyjską firmą. Dalej czytamy:

Ponadto kontrolę operacyjną nad stacjami benzynowymi na Litwie i Łotwie mają sprawować spółki Luktarna i Viada Baltija, kojarzone z kierownictwem Lukoil Baltija. Jak donosił Puls Biznesu, również menedżerowie Amic Energy to w części ludzie związani w przeszłości z austriackim koncernem OMV, który współpracuje z rosyjskim podmiotami na wielu polach – wymiana aktywów z Gazpromem, zainteresowanie OMV promowanym przez Rosję projektem Nordstream 2”.

dam/radiogdansk.pl,TVP.Info

Komentarze

B522019.12.17 20:56
flaga na maszt orlen w zbiorniku
Ala2019.12.17 15:02
A może wprowadzić ABW do ratusza gdańskiego, sprawdzając sposób kwalifikowania firm do zniżek dla mieszkańców ??
Tom Bombadil.2019.12.17 11:37
W życiu nie kupiłem ani litra benzyny, ani w Lukoilu, ani w Amic Energy. Co do Amica od razu się domyśliłem, że Ruscy z Austriakami coś zatachlowali z marką Lukolilu i zostawili sobie stacje w Polsce z nową nazwą. Ale nie z nami takie numery, Brunnery! Amic nie dostanie od nas ani złotego!
dyzio752019.12.17 17:02
A ty nie dostaniesz nawet kropli benzyny. Durniom się nie należy.