11.02.20, 19:59

Giertych: Izba Dyscyplinarna SN to nie sąd!

Sprawa, która odbywała się przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego dotyczyła kasacji, o którą wnosił prokurator generalny Zbigniew Ziobro w sprawie wypowiedzi medialnych związanych z katastrofą smoleńską, jakich udzielił mecenas Roman Giertych w latach 2016-2017.

Kasacja wniesiona przez ministra Ziobro po kilku godzinach została odrzucona, jednak Giertych został ukarany przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego karą dyscyplinarną w wysokości 3 tysięcy złotych. Zapowiedział jednak od razu, że kary tej nie zamierza płacić, ponieważ – jak stwierdził – Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

Nie wstał też, kiedy sędziowie wchodzili na wokandę i uzasadnił to następująco:

— To, że dziś po raz pierwszy w życiu, od 25 lat jak praktykuję prawo, nie wstałem na przyjście osób ubranych w togi sędziowskie, jest wynikiem tego, że złamano konstytucję i doprowadzono do tego, że panowie uważacie, iż jesteście powołanymi sędziami

Powiedział też występując niejako w obronie rokoszu sędziowskiego:

— Jak mogliście zgodzić się po tylu latach kariery, żeby dać się sprowadzić roli do instrumentu partii rządzącej, aby dyscyplinować innych kolegów

Giertycha upomniano i poproszono o zakończenie jego wywodów. Nie tylko nie przestał, ale stwierdził, że może być upominany tylko przez sąd, a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem. W wyniku tych przepychanek słownych został ukarany kwotą 3 tys. złotych.

Giertych od razu zapowiedział, że tej kary nie zapłaci.

Oceniając wypowiedzi Giertycha z wspomnianego okresu i oddalenie kasaci sędzia Tomczyński uzasadnił oddalenie kasacji:

— Nie każde naruszenie skutkuje możliwością uwzględnienia kasacji. Tu mamy do czynienia z pewnym naruszeniem, które być może powinno zakończyć się upomnieniem dziekańskim, być może powinno być ocenione jako znikome społeczne niebezpieczeństwo czynu, ale nie jest to tak duże naruszenie, żeby upoważniało nas do podejmowania decyzji na etapie postępowania kasacyjnego.


mp/propolski.pl

Komentarze

Les2020.02.12 11:33
He, he, mowi, że ID to nie sąd, a ten niesąd przypierdzielił mu 3000 zł kary. No to koń mówi, że nie zapłaci - mecenas i taki głupi ?! Przecież wie, że ma do wyboru: albo komornik albo odsiadka 7 dni (3000 zą = 7 dni pierdla !). Ależ mamy durnowatych ludzi w wymiarze sprawiedliwości !!!
alcapone2020.02.12 9:01
Przebiegli i inteligentni Niemcy już w XVII wieku wykombinowali że Polaków trudno pobić w polu, ale łatwo organizując im burdel, anarchie i bezprawie w państwie. Zrealizował tę ideę jako pierwszy August II mocny. Udało się znakomicie. Sanacja która składała się w dużej części z niemieckiej agentury skopiowała ten system, mordowano i usuwano w cień najlepszych synów narodu polskiego, zastępując ich różnymi mętami. Gdy w roku 1944-45 Niemcy uciekali z Polski przypomnieli sobie o tym systemie, ich głęboko schowana agentura dostała polecenie przejmować kontrolę nad sądami i prokuraturą w Polsce. Wiem, nie wiem, domyślam się tylko. Ostatnio sobie przypomniałem, pewna osoba z moich krewnych zrobiła takie szybkie komunistyczne kursy prawnicze zaraz po II WŚ, takie wtedy były. Do sądu nie poszła do pracy bo wtedy nędznie płacili, czego później żałowała. Ale co ciekawe, zawsze z wielkim szacunkiem wyrażała się o … Niemcach - czystość, ład, porządek znakomita dyscyplina, wysoka cywilizacja, czyli ci cudowni Niemcy. Już za komuny młody byłem dostałem raz taką radę - jak kogoś napadają natychmiast uciekaj, bo jakbyś lekkomyślnie próbował bronić napadniętego sąd wsadzi cię na lata do więzienia. Nie tego bandytę, nad nim się ulituje, posadzą ciebie. Po roku 89 była kontynuacja, sądy ( udający polskie a tak naprawdę hitlerowskie ) tak interpretowały prawo że napadniętemu absolutnie nie wolno się było bronić, tym sądom hitlerowskim zawsze wychodziło przekroczenie granic obrony koniecznej. Lepiej się było dać pobić, zabić czy obrabować niż się bronić. Sprawna hitlerowska V kolumna w Polsce takie nam porządki zrobiła. Mówię co jasne o tych tysiącach degeneratów w togach ( wyjątki są nielicznie niestety ), którzy teraz próbują grać rolę świętych prawdziwych. Jak o mnie chodzi zabijał bym ich masowo, stary jestem i chyba już mam raka, ale jak będą robić masowe likwidacje tego bydła to się zgłoszę z ochotą na likwidatora - kula wprost między oczy, zemsta, musi się dopełnić. Zresztą bez złudzeń, masowo wyroki są wydawane tak prozaicznie za kasę i po znajomości, każdy Polak to wie, tylko ci co mają wejścia na sądy akurat tych obecnych sądów bronią, i to cała tajemnica jest. Aha, to posiedzenie europarlamentu, coś dziwnego, ewidentnie i świadomie bronią tego hitlerowskiego systemu zainstalowanego w polskim wymiarze sprawiedliwości. Oni jakby nie rozumieli oczywistych argumentów, jacyś nakręceni, dziwnie zdyscyplinowani, wiedzą doskonale że bronią zbrodniarzy i degeneratów, WIEDZĄ DOSKONALE. Wiedzą że obecne polskie sądy robią innymi metodami to samo co kiedyś robili esesmani posypując Polaków cyklonem b. Oni to dobrze wiedzą. JEŻELI POLACY NIE ZROZUMIĄ ŻE NIE WARTO PODDAWAĆ SIĘ TEMU ZBRODNICZEMU DYKTATOWAI DLA KILKU SREBRNIKÓW TEJ NIBY UNIJNEJ POMOCY TO ZGINĄŁ. Bóg im nie wybaczy takiej małości.
Lennon2020.02.12 7:55
Zastanawia jedno: - czy Sąd Najwyższy jest faktycznie w Polsce najwyższym sądem? Bo jeżeli tak, to Koń ma rację (ja go nie lubię, robi show, jak to on, coś jak Stonoga, tyle że w todze) Jeżeli nie, no to Koń może (ale nie musi - bo zależy to od rozstrzygnięcia wyższej instancji) mieć rację. Niewstawanie jak sąd wchodzi jest głupie. To obyczaj, nie przymus. Mówią w końcu "proszę wstać, sąd idzie" - nawet jeżeli sędziowie nie są we władzy oceniać (sądzić) Konia, to jednak przecież są sędziami.
TONI2020.02.12 7:50
Wsadzić gnoja
Jolanta2020.02.12 7:47
I ten Pan uznaje siebie za prawnika? Kim Pan jest, Panie Romanie G.?
klaus2020.02.12 7:14
można do woli pisać ,że Giertych ta nie adwokat, niech i tak będzie, ale co mu może wymiar sprawiedliwości a no skoczyć tak jak to w słynnym skeczu o Jasiu, może sobie Partia Rządząca pogadać TVP, Republice i co z tego wynika , tylko słabość i zapaść struktór Państwa, Państwo które nie jest w stanie rozliczyć afer, a jest ich bez liku, a wszystkie powołane komisje to bicie piany, wszyscy wiedzieli np. o amber gold, a co ustaliła komisja, a to co każdy wiedział i to dużo wcześniej, i co nic, słynny audyt i nic, skok wołomin nic,prywatyzacja ciechu nic, afera melioracyjna nic,prywatyzacyjna nic, i tak można mnożyć i wykazywać jaka istnieje zapasć struktór państwa, nie może pństwo działać tak po prostu od czapy.
Mejer2020.02.12 0:49
Giertych to nie adwokat to koń a może nawet zwykłe salami.
JS2020.02.11 21:50
I jeszcze jedno. Tradycyjne podsumowanie, rozumowanie Kalego. Jak sądy sprzyjać PO (Kalemu) to jest dobrze ale jak sądy realizować sprawiedliwość dla ludzi, którzy wybrali rząd do tego celu, to jest źle. Typowe szatańskie myślenie. Romanie, twój ojciec musi strasznie cierpieć jak przeszedłeś na ciemną stronę mocy. Cenię twojego ojca za wyznawaną wiarę w Jezusa i za odwagę sprzeciwiania się tzw. teorii ewolucji (ukończył University of Oxford, więc nie jest taki głupi jak ogromna większość marnych magistrów). Pozdrawiam
JaKi2020.02.11 21:48
I tak były minister u premiera Kaczyńskiego i twórca Młodzieży Wszechpolskiej skończy w więzieniu.Brawo PiS,trzeba pokazać totalnym kto tu rządzi.Co tam prawo,zawsze można go interpretować jak Biblię i paragraf sie znajdzie
katolik2020.02.11 21:42
Giertych ciagle zyje w swiecie dna PO i myśli ,ze dopóki jest z nimi ,to krzywda mu się nie zadzieje, IZBA doprowadzi go do porządku ,zdziwi się i to mocno, dno nie pomoze. Koniecznie chce być pierwszym na którym reforma zostanie przetestowana, jego sprawa..
JS2020.02.11 21:33
Upojeni buntem zatapiają statek POLSKA. Wpadają w szał i to co rozumne nie ma już dla nich znaczenia. Im więcej dziur w kadłubie tym szybciej nasz statek zatonie a oni wypłyną na niemieckich szalupach ratunkowych. Potem zmienią hymn Polski na unijny, Polską flagę zastąpią niebieską z gwiazdami (jednej już nie powinno być !), orła zastąpią gwiazdą-pentagramem taką jak na Kremlu tylko nie czerwoną ale złotą. Jak zobaczymy, że wszystko stracone, pamiętajmy co Jezus powiedział do Rozalii Celakówny. Pozdrawiam i życzę prawych i sprawiedliwych sądów gdy będą rozstrzygane wasze sprawy
Kolo2020.02.11 21:33
Giertych to nie prawnik .
Urszula2020.02.11 21:24
W Parlamencie Europejskim zakończyła się kolejna debata o praworządności w Polsce [NA ŻYWO] Ale rząd Pis zbierał cięgi.
Reytan2020.02.11 20:47
Koń mówi, że ID to nie sąd, a ten przypierdzielił mu 3 tys. kary ! No to Koń mówi, że nie zapłaci bo to nie sąd ! He, he, he - za parę dni zapuka do drzwi komorniczek i sam sobie weźmie te 3 tys. zł - he, he, he. Giertych, prawnik, mecenas, a głupi jak cep ! Tam w tej PO nie ma już normalnych ludzi ! Sami jacyć PO-je-by czy cóś !
Paweł2020.02.11 21:07
Cienka ta kara. Przydałoby się chociaż 5 razy tyle. A koń by się nie śmiał
Iza2020.02.11 21:09
TUSE- Izba Dyscyplinarna to nie sąd w rozumieniu prawa europejskiego i polskiego. Wyrok Sądu Najwyższego - ID to nie sąd.
krzywelustro2020.02.11 20:33
Giertych miażdży tzw. izbę dyscyplinarną https://tvn24.pl/polska/roman-giertych-ukarany-przez-nieuznawana-izbe-dyscyplinarna-mecenas-grzywny-nie-zaplace-3968982 PiS chce powrotu do komuny, ale Polacy postawią im tamę!
Reytan2020.02.11 20:49
No ! Obudzimy Stalina niech rządzi polskim komunizmem !
krzywelustro2020.02.11 21:22
stalin żyje i ma się niestety dobrze na warszawskim żoliborzu póki co nikt mu nie przeszkadza w rozbiorze Polski
Jahu2020.02.11 20:27
Zapłacisz frędzlu zapłacisz,komornik wejdzie na konto i zabierze to co się należy.
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.11 20:26
Giertych ma rację ID nie jest sądem, a każdy uzurpant, który w niej zasiada będzie odpowiadać karnie i siedzieć, ale w więzieniu. Giertych powiedział to co większość Polaków sądzi o PiSdzielczym zamachu na trójpodział władzy. Na szczęscie Unia Europejska za chwilę położy kres tej hucpie.
D2020.02.11 20:33
ha ha uśmiałem się ż ciebie
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.11 20:34
będziesz się śmiał baranim głosem
Reytan2020.02.11 20:48
Wilki z PIS-u mają w du-pie co o nich sądzą barany z PO !!!
***2020.02.11 21:04
:) :) :)
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.11 21:12
Nie obchodzi mnie PO i śmieszy mnie to wasze wciskanie miłości do PO każdemu, który pluje na PiSdę. Gdzie te WILKI z PiSu? Przecież to jest banda nierozgzrniętych kretynów, których jedyną strategią jest zaprzeczanie rzeczywistości.
.2020.02.12 7:14
Owieczko, wracaj do kościoła dać się "pasterzom" strzyc.
Beno2020.02.11 20:25
I tacy sędziowie jak Giertych osądzają innych, wydają wyroki, a sami nie chcą się podporządkować.. A normalnego obywatela, od razu doprowadzą do porządku, gdyby tylko próbował się tak zachować. Kasta ponad prawem.
Iza2020.02.11 20:29
Giertych jest adwokatem, a nie sędzią.
mrt2020.02.12 6:13
większość, która jest "za" reformą, ma właśnie takie o wszystkim i wszystkich pojęcie...
mrt2020.02.12 6:16
większość, która jest "za" reformą, ma właśnie takie o wszystkim i wszystkich pojęcie...
Asia2020.02.11 20:19
Macie może maila do pani danusi z wiadomości tvp ? Mam dla niej coś co być może jej pomoże. Amen. https://www.donald.pl/artykuly/q3ocg9cM/rosja-prezenterka-wiadomosci-zaczela-smiac-sie-z-propagandy-w-trakcie-czytania
D2020.02.11 20:35
ty asia a ty wyślij mi swój bym mugł ci napiśać jak leczyć wodogłowie
resor2020.02.12 12:26
"Mógł" ruski trollu-analfabeto, to ty będziesz zjechać na ręcznym pod krychę (celowo z małej). A teraz spiep...j dziadu.
Iza2020.02.11 20:15
Brawo Giertych. Nigdy nie sądziłam ,że to powiem. Giertych zmienił z durnego narodowca w świetnego prawnika szanującego Polskę i naszą polską Konstytucję . Szacunek za odwagę.
D2020.02.11 20:36
ech nastepna idjotka kodu
Iza2020.02.11 21:08
Nie jestem z KOD-u , tylko z Manify Śląskiej.
***2020.02.12 9:34
Sądziłem ,że zaprzeczysz że nie jesteś idiotką..... ....ale jednak nie. Brawo Wy.
Paweł2020.02.11 20:06
Giertych to nie adwokat. Być może to koń, albo coś innego.
Grizzly2020.02.11 21:55
... kobyła raczej...