08.09.19, 15:00I, Bogitor [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Gietrzwałd, czyli: czy Maryja mówi po polsku?

Tomasz Wandas, Fronda: Matka Boża w Piśmie Świętym jawi się jako osoba cicha i pokorna. Czy oznacza to, że była pozbawiona charakteru?

o. Placyd Koń OFM: Zgadza się, że czyjaś cichość może być znakiem braku charakteru, ale nie jest tak, że wszystkie osoby „ciche” są pozbawione charakteru. Jeśli chodzi o Matkę Pana, to Jej cichość i pokora świadczą o Jej charakterze, zgodnie ze słowami proroka: „W ciszy i ufności leży wasza siła”.  

Co mogłoby ewentualnie świadczyć o tym, że Maryja charakter miała i że była silną kobieta?

Musimy pamiętać, że nikt nie jest święty, silny, mądry itd. sam z siebie. Matka naszego Pana nie jest tu wyjątkiem, a raczej najlepszym przykładem tej obowiązującej uniwersalnej zasady. Bo przecież jest pełna łaski. A jeśli tak, to znaczy, że wszelkie Jej obdarowanie, wszystkie Jej dary naturalne i nadprzyrodzone, są dziełem Bożego obdarowania. Ale to pokazuje także, że Maryja była otwarta na to Boże obdarowanie. Żadnego daru, żadnej łaski nie przypisywała sobie, ale we wszystkim widziała Dawcę i była Mu za to wdzięczna, czego szczególny wyraz widzimy w Jej Magnificat. Dlatego możemy powiedzieć, że Maryja jest niczym sam z siebie, ale jest wielka dzięki Bożej łasce, z którą tak owocnie współpracowała.

Gdzie widać charakter Maryi i Jej siłę? Pewnie najbardziej w tych biblijnych scenach opisanych na kartach Ewangelii, które wyznaczają początek i koniec ziemskiego życia Jezusa. Zwiastowanie anielskie objawia przede wszystkim Jej wyjątkową pokorę. Słowa anioła są Jej pochwałą i ogromnym wywyższeniem. Ale one powodują Jej zakłopotanie. Tak reaguje człowiek, który jest dogłębnie pokorny. Kiedy anioł mówi Jej, że porodzi Syna, który będzie Synem Najwyższego, odpowiada pytaniem: „Jakże się stanie, skoro nie znam męża?”. Jej słowa mają sens, jeśli zobaczymy w nich świadectwo Jej ślubu czystości z natchnienia Ducha Świętego złożonego Bogu, któremu chce być wierna. Jej pragnienie wierności Bogu jest decydujące. I to świadczy o sile jej charakteru. Zaś największej próby doświadczyła pod krzyżem, na którym umierał Jej Syn. To, co wtedy przeżyła, trudno sobie wyobrazić. Tym bardziej niemożliwe jest wyrazić to słowami.

Od kiedy została Wniebowzięta regularnie pokazuje się ludziom. Po co? Czy objawienie Jezusa nie jest wystarczające?

Objawienia Maryi nie są tym samym, czym było objawienie Jezusa. Objawienie Jezusa, które zostało zakończone wraz ze śmiercią ostatniego z apostołów, jest Objawieniem Publicznym. Temu Objawieniu jesteśmy winni posłuszeństwo wiary. Natomiast wszystkie objawienia maryjne, a także wszystkie późniejsze prywatne objawienia Jezusa, np. św. Siostrze Faustynie, są objawieniami prywatnymi, które do Objawienia Publicznego nic nowego nie dodają, a raczej przypominają pewne jego elementy.

W ciągu ostatnich 200 lat możemy zaobserwować zwiększoną częstotliwość objawień maryjnych, z czym nie mieliśmy do czynienia wcześniej. Może się tu pojawić pytanie: Dlaczego? Jaki mają one cel? Każda odpowiedź będzie tylko pewną spekulacją czy próbą. Osobiście przekonuje mnie ta odpowiedź, którą daje św. Ludwig Maria Grignion de Montfort. Otóż mówi on, że podobnie jak pierwsze przyjście Jezusa dokonało się przez Maryję, tak też dokona się i drugie. Zatem objawienia Maryi, których najważniejszymi elementami jest przecież wezwanie do pokuty i modlitwy, mają za zadanie przygotować ludzkość na drugie i ostateczne przyjście Pana.

W Gietrzwałdzie Maryja miała mówić po polsku. Czy zatem zna ona każdy język? Czy jest to sygnał dla ludzkości, że w niebie będziemy mówić we własnym języku?

Szaweł pod Damaszkiem usłyszał Jezusa, który mówił do niego w jęz. hebrajskim (lub aramejskim). „Jestem Niepokalane Poczęcie” powiedziała Maryja do Bernadetty w używanym przez nią dialekcie.  Zaś do dwóch widzących dziewczynek w Gietrzwałdzie Maryja mówiła po polsku. Czy Maryja zna każdy język? Niewątpliwie. Matka Pana żyje obecnie w innej rzeczywistości. Święci w niebie nie podlegają tym ograniczeniom, którym my, żyjący na ziemi, jesteśmy poddani. Dlatego za przyzwoleniem Boga lub na Jego polecenie mogą się z nami kontaktować i porozumiewać w zrozumiałym dla nas języku. Zresztą nie może być tak, żeby Królowa Polski nie znała języka polskiego. Ale chociaż jestem patriotą, to nie sądzę, że w niebie będziemy rozmawiać po polsku. W jakim więc? „Po anielsku”, nie mylić z angielskim! Tak to sobie wyobrażam, że będziemy porozumieć się przekazując bezpośrednio myśli, bez konieczności ubierania ich w słowa w jakimkolwiek ludzkim języku. Będzie to komunikacja pozbawiona nieporozumień, które tu na tym padole, są niestety, czymś codziennym.

Dziękuję za rozmowę.

Pierwotnie na Fronda.pl 10.09.2017

Komentarze

katolik2019.09.9 17:18
Obrzydliwość - zwykłe bałwochwalstwo - najcięższy grzech złamanie dekalogu i ohyda!!!!
Albert Pochwa the cocksucker2019.09.8 19:40
Jestem 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐏𝐨𝐜𝐡𝐰𝐚 i jestem wyjątkowym kretynem. Ciesze się jak Polacy i Polki przegrywają, bo jak Polacy i Polki przegrywają "przegrywa" PIS. Takim to ch.... złamanym jestem, ja 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐏𝐨𝐜𝐡𝐰𝐚.
zych.. 2019.09.8 18:46
Matyja nie mówi po polsku bo od 2000 lat nie żyje .Maryja nie wstąpiła do nieba .Do nieba wstąpił Jezus uciekając przed żydami,aby Go drugi raz nie powiesili.
Wojtek Polak 2019.09.8 17:45
lewactwo na dzwięk imienia NMP dostaje spazm nienawiści. ci chorzy z nienawiści idioci przesiąknięci diabelską pychą obrażają wszystkich i wszystko bo to taka ich patologiczna natura.
Pilne! Mamy to!2019.09.8 17:30
Reprezentacja PiS koszykarzy przegrała w Foshanie z Argentyną 65:91 (14:20, 13:22, 14:28, 24:21) w meczu na szczycie grupy I drugiej fazy mistrzostw świata w Chinach. Reprezentanci PiS awansowali do ćwierćfinałów z drugiej pozycji w tabeli z bilansem 4-1 https://www.fronda.pl/a/duma-i-honor-najwiekszy-sukces-od-2009-roku,132636.html
andrzejhahn-Luzifer die eine jüdisch läuse2019.09.8 17:08
Majne name yst 𝐋𝐮𝐳𝐢𝐟𝐞𝐫®-𝐀𝐫𝐨𝐧 𝐇𝐞𝐫𝐬𝐳𝐟𝐞𝐥𝐝 i jestem 𝐬𝐜𝐡𝐞𝐢𝐬𝐬𝐞𝐣𝐮𝐝𝐞. Tyle tylko znam niemieckiego. Szuflowalem szajs w chlewni u Hansa potem szparagi u Helgi. Dzisiaj mam arbeitslosengeld malo ale co mam zrobic. 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - die eine jüdisch läuse 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - nawet na mydło się nie nadaje 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - nudzi sie w swoim kibucu
andrzejhahn32019.09.8 16:59
ale wy katole macie zryte berety ot ciemna zacofana masa
Luzifer®2019.09.8 16:50
Normalnie mowi po hebrajsku, jako Zydowka. Polakom wydaje sie, ze mowi tez po poslku, a ona tyle po polsku umie, co ja po klingonsku.
nie tak dawny wykladowca2019.09.8 16:33
Maryja przemawia wyłącznie po rosyjsku, za pośrednictwem ikony Matki Boskiej Kazańskiej. Wszystko inne to szatańskie sztuczki (2 Kor. 11:14)
Stach-Albert-Nowak-LechKeller vier dumme Atheisten2019.09.8 15:51
Jestem 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 Jestem 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 Jestem 𝐏𝐢𝐨𝐭𝐫 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤 Jestem 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐏𝐨𝐜𝐡𝐰𝐚 Jestem 𝐉𝐨𝐧𝐚𝐬𝐢𝐤 - czy jest jakaś różnica jak się podpiszę? Nic się nie zmieni, jestem tylko tym kim byłem/jestem przez całe zasr.... życie zwykłym sq... synem.
Polska pod Krzyżem.2019.09.8 15:43
Wkrótce wielkie wydarzenie. Przygotujmy się do nadchodzącego Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, które będziemy obchodzić już za tydzień. Tylko pod Krzyżem, Tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską A Polak Polakiem.
szcze na PiS i rydzykowi w ryj2019.09.8 15:48
ile metrów musicie podwyższyć krzyż żeby bogu był zadowolony???
szcze na PiS i rydzykowi w ryj2019.09.8 15:42
Maryja mówi we wszystkich językach nawet w marsjańskim! umie też rozmawiać ze zwierzętami,owadami i roślinami!
Czarek2019.09.8 15:39
Matko nasza, Królowo Polski, wybacz nam wszystkie zniewagi jakich dopuszczają się wrogowie Kościoła. Wstaw się za nami i wyjednaj nam przebaczenie za wszelkie obrzydliwości jakich dopuszczają się wrogowie naszej Ojczyzny. Przepraszamy Cię Maryjo i prosimy o Twoje błogosławieństwo. Bądź pozdrowiona Matko Boga!
w\303\263jtzPcimia2019.09.8 16:35
Ty nad wszyst­kie anio­ły mą­dry i wspa­nia­ły, Boże przez los zdra­dzo­ny, po­zba­wio­ny chwa­ły, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! O Ty, Ksią­żę wy­gna­nia, mimo wszyst­kie klę­ski Nie­po­ko­na­ny ni­g­dy i za­wsze zwy­cię­ski, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Głu­chych mro­ków pod­zie­mia wszech­wie­dzą­cy kró­lu, Le­ka­rzu do­bro­tli­wy ludz­kich trwóg i bólu, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Któ­ryś rzu­cił w pierś na­wet naj­lich­szych nę­dza­rzy Skrę mi­ło­ści, co Raju pra­gnie­niem się ża­rzy, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Któ­ry Śmierć za­płod­niw­szy, swą ob­lu­bie­ni­cę, Zro­dzi­łeś z nią Na­dzie­ję, sza­lo­ną wietrz­ni­cę, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Któ­ry w oku ska­zań­ca za­pa­lasz błysk dumy, Że pa­trzysz z szu­bie­ni­cy wzgar­dą w ludz­kiej tłu­my, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Któ­ry znasz naj­taj­niej­sze ziem­skich głę­bin cie­nie, Gdzie za­zdro­sny Bóg dro­gie po­cho­wał ka­mie­nie, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Któ­ry wzro­kiem swym ja­snym przej­rza­łeś me­ta­le Od wie­ków śpią­ce w głu­chym, mrocz­nym ar­se­na­le, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Któ­ry chro­nisz od śmier­ci i zgub­ne­go stra­chu Lu­na­ty­ków błą­dzą­cych po kra­wę­dziach da­chu, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Któ­ry sta­rym pi­ja­ka ko­ściom nie­po­ży­tą Gięt­kość da­jesz, gdy wpad­nie pod koń­skie ko­py­to, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Któ­ryś człe­ka sła­be­go, by mu ulżyć męki, Na­uczył proch wy­ra­biać i dał broń do ręki, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Któ­ryś pięt­no wy­ci­snął, co hań­bą na­zna­cza, Na czo­le bez­wstyd­ne­go chciw­ca i bo­ga­cza, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Któ­ry spra­wiasz, że ko­biet upa­dłych wzrok pała Uwiel­bie­niem łach­ma­nów i cho­re­go cia­ła, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Po­chod­nio my­śli­cie­li, ko­stu­rze wy­gnań­ców, Spo­wied­ni­ku wi­siel­ców i bied­nych ska­zań­ców, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Oj­cze przy­bra­nych dzie­ci, któ­rych Boga Ojca Gniew i mści­wość wy­gna­ły z raj­skie­go Ogroj­ca, O Sza­ta­nie, mej nę­dzy dłu­giej się uli­tuj! Mo­dli­twa Chwa­ła to­bie, Sza­ta­nie, cześć na wy­so­ko­ściach Nie­ba, gdzie kró­lo­wa­łeś, chwa­ła w głę­bo­ko­ściach Pie­kła, gdzie zwy­cię­żo­ny, trwasz w dum­nym mil­cze­niu! Uczyń, nie­chaj ma du­sza spo­cznie z Tobą w cie­niu Drze­wa Wie­dzy, gdy swo­je ko­na­ry roz­wi­nie, Jak skle­pie­nie ko­ścio­ła, któ­ry nie prze­mi­nie!
Artur2019.09.8 15:34
Maryja zna polski język i polski naród i co więcej, nasza ukochana Mama chce być Królową naszego narodu. I za to jesteśmy jej wdzięczni. Maryjo, wspomóż Polskę i wyjednaj dla nas wszystkie potrzebne nam łaski u Pana Boga. Ave Maria!
andrzejhahn32019.09.8 17:01
katolicki sierota poszukujacy matki i niewolnik pana...............ale wy katole macie zryte berety
Mikołaj 2019.09.8 15:32
Fronda , ziemia to wprawdzie wioska , a na wsi słychać szczekanie psów i kwiczenie wieprzy , ale czy muszą to czynić tak głośno ?! .
Mikołaj 2019.09.8 15:23
Co to za pytanie w tytule ?! . Gdy mówicie w kościele " Tys wielką chlubą naszego narodu " nie pojmujecie ogromu wagi tych słów .NMP jest królowa przedwieczną narodu z którego wywodzi się nasze ziemskie plemię .Ten język zawsze znała i mówi czyściutko po polsku co sam słyszałem wiele razy . Słowa " Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha, zapomnij o twym narodzie, o domu twego ojca!" , nie znaczą zapomnij o Polakach lecz " zostaniesz zabrana do nieba " .
To ja2019.09.8 15:17
Wiadomo że była cwana cicho dajka skoro zdradziła Piotra wmówiła mu że ojcem Jezusa jest duch, a do dziś nie wiadomo kto nim był duch a może dwóch
Polak Ateista Dumny Gaj 2019.09.8 16:39
Z Piotrem na tym etapie życia nie miała nic wspólnego. Jeżeli już coś piszesz to pisz o faktach, nawet jeżeli chcesz kogoś obrazić.
Pisbusters2019.09.8 16:51
Ale wy głupcy katolicy nie wiecie co było 20 i 50 lat temu ale wiecie kto z kim spał i kiedy 2000 lat temu
Tomasz2019.09.9 13:10
Prostytucja najstarszym zawodem świata.. niby dlaczego Jezus dostawał tak drogie prezenty?:)
probosz z nikond2019.09.8 15:03
A wokół figury widocznej na ilustracji diabelski młyn
[email protected]2019.09.8 15:34
drzewo życia, tę paku
dewastator paliczek2019.09.8 15:46
Ten typ karuzeli nazywany jest diabelskim młynem tępaku
BimkyGuy2019.09.8 15:48
to marychłana!