25.05.15, 14:10Prezydent-elekt Andrzej Duda

Witold Gadowski dla Fronda.pl: To Komorowski był marionetką środowiska WSI

Co będzie ze środowiskiem WSI, które wspierało Komorowskiego i które wspierał Komorowski? Czy ono ma kogoś nowego, na kim może się oprzeć?

To Komorowski był marionetką środowiska WSI, a nie środowisko WSI było zależne od Komorowskiego, więc skoro zabawka się zepsuła, to znajdzie się nową zabawkę. To środowisko się nie zdezintegruje, bo łączą je zbyt duże interesy, zbyt duże apetyty finansowe i polityczne. Ci ludzie będą próbować kreować nowe ruchy, zresztą iluzoryczna partia Balcerowicza to już jest sonda wypuszczona przez to środowisko. Będą sondować rynek, szukając chwytliwych haseł. Zawsze znajdą lidera, który im odpowie: „ja wam wszystko wyśpiewam”, jak w filmie Barei „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?” Znajdą kogoś takiego, bo jeśli ktoś jest nikim, to chce być kimś. Siłą tego środowiska są zdolności kreacyjne ex nihilo, z niczego. Znalazłszy nikogo bardzo łatwo mogą nim sterować, tak jak sterowali Komorowskim.

A co z wnikaniem w te grupy polityczne, które już są? PO - wiele osób to mówi - może się po prostu rozsypać, ale czy partie będące na fali są obiektem zainteresowania ludzi dawnych służb?

Oczywiście, że tak, tym bardziej, że wywiad (choć w tym wypadku oni działają i jak wywiad, i jak kontrwywiad) nigdy nie pracuje wśród zwolenników. Ludzie myślący tak, jak my, to nasze naturalne zaplecze. Wywiad działa wśród potencjalnych przeciwników. Dlatego istnieje niebezpieczeństwo nasycania struktur PiS przez ludzi powiązanych z WSI. Oni będą najbardziej radykalni, będą najlepszymi żołnierzami ostatniej chwili. Trzeba wyraźne patrzeć, skąd kto przychodzi i kim jest, skąd napływają pieniądze. Granie na fortepianie przeciwnika to ideał pracy wywiadowczej.

Czy partia polityczna ma możliwość przeciwdziałania czemuś takiemu?

Jest zdrowy rozsądek i doświadczenie wyniesione z ostatnich dwudziestu paru lat życia publicznego. Przede wszystkim trzeba rozliczyć największą aferę ostatnich lat, jaką było zaangażowanie służb specjalnych we wspieranie kampanii Bronisława Komorowskiego.

Jak to zrobić? Wymagałoby to komisji śledczej?

Tak, to wymaga komisji śledczej. Zwłaszcza zaangażowanie Agencji Wywiadu w podsłuchiwanie opozycji to większa afera niż „szafa Lesiaka” i Instrukcja 0015. Konieczna jest komisja śledcza, żeby zbadać nadużycia służb specjalnych podczas zakończonej właśnie kampanii prezydenckiej.

Czy w takim razie zwycięstwo Komorowskiego to błąd w sztuce służb? A może służby sobie odpuściły, albo nastroje społeczne były takie, że nie dały rady zapanować nad wyborcami?

Na pewno część odpowiedzi tkwi w każdej z tych sugestii, które pan podał, ale jest jeszcze jedna bardzo ważna okoliczność – geopolityka. Amerykanie zorientowali się, że Niemcy grają bardziej z Rosjanami, niż z nimi. Wobec czego powrót Amerykanów nad Wisłę to także powrót stronnictwa, które zwykle było najbliżej opcji amerykańskiej. I to też należy wziąć pod uwagę, bo źródła przesunięć wyjaśniają nam dopiero te wszystkie czynniki, które pan wymienił, plus geopolityka.

Rozmawiał Jakub Jałowiczor

Komentarze

anonim2015.05.25 14:43
Panta .. a co ty tutaj robisz z tą mową nienawiści? wyjazd do muzeum!
anonim2015.05.25 14:57
Wygląda na to, że ten agent Putina, Michalkiewicz miał rację utrzymując, iż środek ciężkości władzy w Polsce leży poza konstytucyjnymi ośrodkami władzy, a politycy brylujący w merdiach to tylko wystrugane z banana przez WSI i poubierane ładnie marionetki mające imitować premierów, ministerki i autorytety moralne.
anonim2015.05.25 14:59
@Panta Rhei - dobrze, że z tych wykształconych niedobitków-emigrantów przynajmniej Ty się nam ostałeś. Ojczyzna by takiej straty nie wytrzymała.
anonim2015.05.25 15:40
<< Zawsze znajdą lidera, który im odpowie: „ja wam wszystko wyśpiewam”, jak w filmie Barei „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”>> To z "Misia" jest: -No pięknieś pan nam to wszystko wyśpiewał, panie Cwynkar. -Ja wam zawsze wszystko wyśpiewam
anonim2015.05.25 15:41
O, jeszcze wyniki wyborów dobrze nie potwierdzone a już się zaczyna kogo chcą przesłuchiwać i kogo sądzić i co zbadać. Cyrk wystartował.
anonim2015.05.25 15:46
@Panta Rhei Dowaliłeś, pantareju, jak chory w kibel. Jak rozumiem, ci wykształceni nie docenili świetlanych rządów Komora i PO i zdradziecko dali dyla, tak? To coś tu w takim razie nie gra, nie sądzisz? A tak na poważnie: przecież emigracja też głosowała i z tego co wiem, Bronek przerżnął tam z kretesem!
anonim2015.05.25 16:06
Panta Rhei Maj 25, 2015, 4:27 po południu Powinien Pan/i się cieszyć .Gdyby czytał Pan/i mistyków kościoła proroctwa które przewidziały upadek komuny i przyszłość .Naprawdę siedział by pan/i na 4 literach i się cieszył/a. Polska zrobi jeszcze większy zwrot na prawo .Gdyż to ona rozegra kluczową rolę w trzeciej wojnie światowej . Przebieg mniej więcej jest znany .Dzięki multikulti lewakom na zachodzie zaczną się bardzo poważne rozruchy islamskie. Kalifat wkrótce zajmie cały bliski wschód (z wyjątkiem Izraela i Turcji) i północną Afrykę .Europa zrobi zwrot na prawo ale będzie za późno .Nastąpi atak kalifatu na Europę - Grecję , Turcję i z Afryki na Hiszpanię . Oraz prawdopodobnie desant na Włochy lub atak z Grecji. Rzym zostanie zniszczony wszędzie będą zmiany klimatyczne wywołujące katastrofy. Rosja zostanie zaatakowana przez Chiny sama będąc agresorem na Państwa ościenne. W tej chwili wchodzimy w fazę rozpadu UE islamskich ,powstań rozruchów, zamachów w Europie. https://www.youtube.com/watch?v=DrGpBywy-P0 Tylko w Polsce dzięki naszej wierze , ochronie Królowej Polski i męczeństwie w dziejach naszego narodu będzie spokój .Polska będzie rosła w siłę . Tu nikt Pana/ią nie prześladuje w ramach postępu może Pan z kozą nawet spać . Na zachodzie czekają Pana/ią zniszczenia i miecz islamski los Sodomy i Gomory. Miast bardzo postępowych w starożytności jak dziś Europa zachodnia. A chrześcijanie szanują każde życie nawet głupka.
anonim2015.05.25 16:58
@Panta- Dostałeś przepustkę z Tworek?
anonim2015.05.25 17:57
@pantha to co ty tu robisz wśród ciemnego motłochu? Przejebaliście wybory, ludzie zaczęli dostrzegać tą zieloność i szlag was trafia że plan się nie powiodł? A od wsi to sie odwal, bo wieśniakom do pięt nie dorastasz
anonim2015.05.25 18:20
Panta Thei ... Po prostu spływaj..., masz dobrego nicka skorzystaj z niego.
anonim2015.05.25 18:45
Paranoi ciąg dalszy. Czy tak teraz będzie oficjalnie?
anonim2015.05.26 10:39
Cóż, mieliśmy wybór między marionetką wspieraną przez dawne WSI, a marionetką wspieraną przez dawne SB. To tylko wojna służb, a my cieszymy się jak dzieci.
anonim2015.05.26 18:04
@Nowakowska-zmień nick na Niesiołowska