01.06.14, 16:41Artur Górski (fot. archiwum prywatne)

Górski do dyrektora Malta Festival: Czemu ma służyć to bluźnierstwo?

Poseł Artur Górski wystosował list do dyrektora imprezy, w ramach której ma się odbyć spektakl "Golgota Picnic". Poniżej publikujemy jego treść w całości: 

Pan Michał Merczyński
Dyrektor Malta Festival Poznań

Szanowny Panie Dyrektorze!

W programie Malta Festival Poznań znajduje się skandaliczne, prowokacyjne "przedstawienie" pt. "Golgota Picnic", zaplanowane na 27 czerwca. Ta pseudosztuka budzi poważne kontrowersje wśród wielu osób wierzących, gdyż obraża uczucia religijne katolików i będzie faktyczną, nikomu niepotrzebną prowokacją.

Jak czytamy w jednej z recenzji: "Spektakl hiszpańsko-argentyńskiego autora – Rodrigo Garcii, wyraża nienawiść do Chrystusa i zarzuca chrześcijaństwu sprzyjanie seksualnemu wykorzystywaniu nieletnich przez księży i zakonników, a także przemocy i w ogóle całemu złu, jakie jest na świecie. Widowisko obfituje w groteskowe i lubieżne sceny, podczas których drwi się z Męki i Śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Ponadto sztuka jest wulgarna i pełna pornograficznych odniesień do Pisma Świętego, przedstawia groteskową wizję ukrzyżowania Chrystusa, ze scenami seksualnymi i obelgami pod Jego adresem. Chrystus w „sztuce” przedstawiany jest jako egoista i antyspołeczny oszust. Na scenie często padają pod jego adresem wulgarne określenia." Jak więc widać po tym opisie, pseudosztuka "Golgota Picnic" nie stanowi wysokiego artyzmu, a wręcz obniży poziom pokazów Malta Festival Poznań.

Ale problem jest poważniejszy. Rodzi się pytanie: czemu ma służyć to bluźnierstwo? Czy to głupota, ignorancja, naiwność, postępowa moda i chęć przypodobania się wrogom wiary katolickiej, czy może świadomy atak na Kościół i Boga? Nie ma wątpliwości, że ta ochydna profanacja spowoduje negatywne skutki społeczne, wywoła kolejną falę nienawiści do Kościoła i Chrystusa.

"Przedstawienie", które obraża uczucia religijne wielu Polaków, powinno zostać zdjęte z programu pokazów przez Pana Dyrektora. Domagam się zatem natychmiastowego odwołania tego haniebnego, pełnego nienawiści "przedstawienia", by nie zatruwało serc i umysłów. 

Mam nadzieję, że Pan Dyrektor weźmie pod uwagę ten głos i protesty wielu Polaków, które spływają do Pana Dyrektora z całej Polski, nie tylko z Poznania, od ludzi, którzy mają prawo do szacunku i uznania ich moralnych i religijnych racji.

Z wyrazami szacunku

Artur Górski
Poseł na Sejm RP

Komentarze

anonim2014.06.1 17:45
@Marek22 Kombinujesz jak qń pod górkę;) Jeśli przedstawienie rzeczywiście obraża wiarę katolików (rzeczywiście a nie jest tylko projekcją w/w posła) to przytoczony list powinien być rozpatrzony pozytywnie. Natomiast zabawne jest to, że znowu ktoś zdołał się wypromować na oburzeniu katolików. Jak to mówią "there is no such thing as a bad publicity" a poseł Górski i za nim Fronda świetnie poinformowali potencjalnych zainteresowanych o imprezie. Katolicy się oburzają i im bardziej słuszne jest ich oburzenie tym bardziej daremne. Organizatorzy się cieszą z rozgłosu. Przyjdzie więcej ludzi. Tak wielu tych katolików a nie zdołali jeszcze wymyślić jakiegoś sprytnego sposobu na wyrażanie sprzeciwu tak by jednocześnie nie promować tego czemu się sprzeciwiają... przecież takie protesty tylko przyciągają uwagę tych, którzy o imprezie jeszcze nie wiedzieli a mogą się zainteresować a organizatorom WŁAŚNIE O TO CHODZI i na Frondzie mają to całkiem za darmo...
anonim2014.06.1 17:45
Jest rządowo tuskowe przyzwolenie i moda wśród artystów na bluźnienie Bogu , a gówno zawsze płynie z prądem
anonim2014.06.1 17:57
Ot, typowa współczesna "sztuka"- skutek uznania że wszystko co wypluje artysta jest sztuką, i nie chodzi mi bynajmniej o "bluźnierczość" sztuki, ale o jej poziom- w dawnych czasach nawet na jarmarcznych przedstawieniach był wyższy... smutne że sztuka się cofa chyba za prehistorię... "ktoś chce zaprezentować swoją myśl?"- MYŚL??? WCZc Schikaneder jest pewny że się nie pomylił?
anonim2014.06.1 18:54
Niektórzy vrok ślepną i głuchną, a niektórzy są ślepi cały czas. A na stanowiskach dyrektorskich są przeważnie komformiści i sługusy poprawności politycznej. W teatrze teraz na pierwszym miejscu zgnilizna moralna mieniąca się sztuką, ale chyba mięsa.
anonim2014.06.1 20:29
Wszystkie zamordyzmy miały "na ustach" zdrowie moralne narodu i pchały swe paluchy w teksty piosenek oraz treści i formy teatralne ... I każdy zamordyzm znajdował chętnych do skopania/oplucia wskazanych przez zamordystów. Tak się wam podoba, taki system? Jak spektakl jest do kitu, to "zemrze" sam. A jak jest ciekawy, to i tak dotrze do ludzi, tylko trochę później. I z konotacją, że nawiedzeni chcieli go usunąć. Na marginesie, z czym się wam kojarzy palenie "obrazoburczych" książek? I czym się to różni od "wycinania" takich spektakli?
anonim2014.06.2 5:59
@Marek22 Widzę, że podobnie jak Sodmici tj. mieszkańcy Sodomy i Gomory którzy zostali ukarani ślepotą przez Aniołów Sprawiedliwości przed karą Ognia i siarki jaka spadła na te siedem miast, zostałeś podobnie oślepiony - jak myślisz czy bezbożnym artystom ujdzie im na sucho - tj bez żadnej kary Bożej? Czy myślisz że ujdzie na sucho słynnej piosenkarce amerykańskiej Madonnie lub naszej Doda, czy słynnemu Nergalowi, ect., drwiącym z Krzyża św. Matki Bożej, z Eawangelii, ect. Cierpliwość Boża jest ogrommna - ale nigdy nie należy Jej kusić nadmiernie. Bo po przekroczeniu pewnej granicy Bóg nie udzieli tym osobom Łaski która mogłaby ich nawrócić. Tzn że odtąd winy ich będą wzarastać aż do osiągnięcia maksymalnego wymiaru kary, tzn nie zostanie im udzielone żadne złagodzenie kary, a wprost przeciwnie będą karani dodatkową karą która osiągnie podwójny wymiar tzn podwoi się z powodu karania ich przez potępionych z ich powodu Naowych Obywateli piekła. Czy chcesz także doświadczać tego powojonego wymiaru kary?
anonim2014.06.21 19:57
Że co, słucham? Że Golgota Picnic to "atak na Kościół i Chrystusa"?? Po pierwsze, Chrystus obroni się sam, bo Jego Ewangelia ma moc, zaś Kościół też niech broni się sam, bo wiele ma za uszami. Prawdziwy Chrześcinanin wiedziałby co powiedzieć na to (chyba rzeczywiście przeciętne) przedstawienie: "Wybacz im, bo nie wiedzą, co czynią". No ale polski Katolik, napędzany iście "chrześcijańskim" duchem katolickiej histerii, gdzieś ma Jezusową Ewangelię.