21.07.21, 17:41Zdjęcie ilustracyjne

Higiena jamy ustnej i jej wpływ na zdrowie

Higiena jamy ustnej znacząco wpływa nie tylko na zdrowie zębów, ale i całego organizmu. Kolonizujące się w niej różne mikroorganizmy mogą powodować zarówno stany zapalne dziąseł (a nawet paradontozę), jak i ostre ogólnoustrojowe infekcje oraz przewlekłe choroby, np. serca, skóry czy kości.

Dlaczego to takie ważne?

Prawidłowa higiena jamy ustnej, w połączeniu z naturalnymi mechanizmami obronnymi organizmu, pozwala utrzymać mikroflorę zębów oraz powierzchni dziąseł, policzków i języka na właściwym poziomie. Higiena ta obejmuje przede wszystkim regularne zabiegi szczotkowania, nitkowania i płukania, wykonywane w odpowiedni sposób. Pielęgnacja tego obszaru ciała w znaczący sposób wpływa bowiem nie tylko na zdrowie zębów, ale i całego organizmu. Zaniedbanie zabiegów higienicznych lub wykonywanie ich w niepoprawny sposób sprzyja pojawieniu się wielu nieprzyjemnych stanów w okolicy zębów, a także przewlekłych chorób ogólnoustrojowych, obejmujących serce, płuca, skórę czy kości. Bakterie znajdujące się w kamieniu nazębnym, ubytkach próchnicowych czy miazdze zębowej zajętej stanem zapalnym oraz w innych miejscach jamy ustnej rozprzestrzeniają się po okolicy, a ponadto wędrują za pośrednictwem naczyń krwionośnych i limfatycznych po całym organizmie. Tylko właściwa higiena jamy ustnej może ograniczyć tego typu zjawisko i wpłynąć korzystnie na ogólny stan zdrowia.

Choroby, które mogą mieć związek z ogniskami pierwotnymi znajdującymi się w jamie ustnej, to m.in. zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego oraz zaburzenia na tle sercowo-naczyniowym. Nieodpowiednia pielęgnacja zębów może być również przyczyną zapalenia płuc oraz zaostrza przebieg POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). Bywa też powiązana z chorobą Alzheimera oraz udarem mózgu. Może przyspieszać postęp osteoporozy i reumatoidalnego zapalenia stawów, a także prowadzić do różnorodnych zaburzeń narządu wzroku czy chorób skórnych. Zła higiena jamy ustnej zwiększa zagrożenie przedwczesnym porodem i sprzyja innym powikłaniom okołoporodowym. Nie dość, że prowokuje nieprzyjemne miejscowe dolegliwości – jak krwawienie dziąseł, ból, obrzęki, rozchwianie zębów czy nieświeży oddech – to jeszcze bywa przyczyną zespołu metabolicznego, a nawet zaburzeń poznawczych.

Najważniejsze zabiegi higieniczne jamy ustnej

Regularne kontrole stomatologiczne są wskazane bez względu na stan zdrowia zębów i reszty organizmu. Jednakże z powodów zarówno medycznych, jak i estetycznych powinny stanowić one jedynie uzupełnienie codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Bardzo ważną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia odgrywają zabiegi higieniczne wykonywane w domu. Jednym z najważniejszych jest szczotkowanie. Poleca się je wykonywać ruchem wymiatającym ze szczoteczką z miękkim włosiem lub ruchem oscylacyjno-pulsacyjnym, który zapewnia większość modeli elektrycznych. Równie istotne jest nitkowanie. To zabieg, który pozwala usunąć płytkę bakteryjną i osady z miejsc niedostępnych dla szczoteczek. Nitkowanie warto wykonywać nie tylko w trakcie toalety, ale także po posiłkach, podobnie jak płukanie. Rynek oferuje szeroki wybór roztworów o różnorodnym działaniu, m.in. do odświeżenia, usuwania kamienia, regeneracji szkliwa czy łagodzenia uszkodzeń śluzówki jamy ustnej.

Komentarze

Monika2021.07.25 12:44
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://cutt.ly/monika89
Mała162021.07.23 20:18
Chyba kupię w końcu szczoteczkę i pastę do zębów. W końcu XXI w. Pomyślę zresztą :)
Furtian Wacław2021.07.22 12:15
Bóg nie lubi takich praktyk i je potępia.