08.10.19, 20:09Zdj. Twitter/Dariusz Lasocki

Horała na debacie: PiS jako jedyny robi coś w kwestii walki ze smogiem

Dotychczas uczestnicy debaty w TVN24 odpowiadali na pytania dotyczące służby zdrowia, polityki socjalnej i prorodzinnej oraz klimatu i ekologii.

Redaktor Monika Olejnik zadała pierwsze pytanie:"Jak wiemy, polska służba zdrowia jest w zapaści. Są kolejki na SOR-ach, kolejki do specjalistów. Co według państwa należy zrobić, żeby zmniejszyły się kolejki, żebyśmy mieli więcej specjalistów, żeby lekarze wracali do Polski?"

"Proponujemy pakt na rzecz zdrowia. Bez zwiększonego sfinansowania nie ma szans na większą dostępność. Proponujemy zwiększenie przyjęć na studia medyczne, podniesienie wynagrodzeń"- odpowiedział lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Konfederacja nie podpisała paktu dla zdrowia. Ten system jest źle skonstruowany. Jesteśmy za rozwiązaniami, które umożliwią ludziom podniesienie poziomu usług zdrowotnych"-mówił przedstawiciel Konfederacji, Krzysztof Bosak. Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Horała wskazał na zwiększenie limitu przyjęć na studia medyczne. 

"Cieszę się, że padło już to sformułowanie, że trzeba więcej pieniędzy przeznaczyć na ochronę zdrowia, bo to właśnie zrobiło Prawo i Sprawiedliwość. Rząd także podniósł limit przyjęć na studia medyczne. Bardzo dużo zostało jeszcze do zrobienia"-podkreślił polityk PiS, zapewniając, że na koniec kadencji rząd Zjednoczonej Prawicy zaplanował dwa razy większe wydatki na ochronę zdrowia niż poprzednicy z PO-PSL.

"Rząd PiS-u wydłużył jak żaden rząd dotychczas kolejki do specjalistów. Koalicja Obywatelska wie co trzeba zrobić, żeby naprawić ochronę zdrowia. Nie stanie się to przez podpisanie pięciu punktów"-wskazała przedstawicielka PO-KO, poseł Izabela Leszczyna. Lider partii Razem, Adrian Zandberg postulował natomiast ponadpartyjny pakt.

"Padały stwierdzenia, że można zmienić organizacyjnie ochronę zdrowia i to wystarczy. Prawda jest taka, że to nie wystarczy. Wydajemy zdecydowanie za mało na publiczną ochronę zdrowia. Te pieniądze pozwolą na to, żeby skrócić kolejki, zwiększyć dostępność do lekarzy"-powiedział polityk Lewicy.

"Minimalne wynagrodzenie musi rosnąć. Dzisiaj rządzący łatwą ręką chcą podpisać rozporządzenie, ale nie zapłaci za to rząd PiS, zapłacą za to, ci którzy tworzą miejsca pracy. W Polsce kwota wolna od podatku jest niższa niż w Maroko, Tajlandii. Kwota wolna od podatku 8 tysięcy od razu i to jest wtedy rząd, który zostawia Polakom ich pieniądze"-stwierdził prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Na pytanie dotyczące płacy minimalnej, poseł Horała odpowiedział, że rządowi PiS zależy na tym, aby Polacy więcej zarabiali.

"Mamy cały pakiet propozycji dla przedsiębiorców, żeby to nie zaszkodziło gospodarce"-wskazał parlamentarzysta. Przedstawiciel Konfederacji, Krzysztof Bosak zarzucał obecnemu rządowi "wpychanie ludzi do szarej strefy". 

"Założenie, że w ciągu dwóch lat da się podnieść płacę minimalną o 500 zł to jest absurd, to zabije małych przedsiębiorców"-wskazał Bosak. 

Padło rónież pytanie o zwiększenie dzietności i dalsze losy finansowania zapłodnienia in vitro.

"Jesteśmy za finansowaniem metody in vitro. W imieniu Koalicji Obywatelskiej deklaruję również to, że wszystko to, co zostało dane, nie zostanie odebrane. Czy wy w PiS-ie w ogóle słuchacie kobiet? Dlaczego cztery inne ugrupowania wystawiły mężczyzn?"-atakowała Izabela Leszczyna. Przedstawiciel Lewicy, Adrian Zandberg zapewnił, że reprezentowany przez niego komitet wyborczy popiera finansowanie in vitro z budżetu państwa. Zwrócił również uwagę na inny problem z dzietnością: wysokie ceny mieszkań. 

"Problemów demograficznych nie rozwiąże samo finansowanie in vitro. Są strasznie wysokie koszty mieszkań. Młodzi ludzie nie decydują się na dzieci, bo nie mają pewności, że będą mieli dach nad głową"-wskazał Zandberg. 

Kiedy padło pytanie o klimat i ekologię, poseł PiS zwrócił uwgę na politykę poprzedników: 

"Nasi poprzednicy mieli taką metodę - nie chcesz mieć temperatury to zbij termometr. PiS uruchomił program czyste powietrze. Nie zostawimy Polaków samych z tym problemem. PiS jest pierwszą partią, która coś naprawdę w tej sprawie robi"-stwierdził. 

yenn/TVN24, Fronda.pl

Komentarze

Olo1232019.10.9 19:39
PiS coś zrobił w walce ze smogiem ? Właśnie w takie bzdury wierzą zwolennicy PiS, bo nie chce im się sprawdzić jaka jest prawda, a może lepiej nie widzieć. Budowa nowych elektrowni węglowych, zniszczenie energii wiatrowej, bark postępów w wymianie pieców, niewywiązanie się z obietnicy samochodów elektrycznych. Mam wymieniać dalej ? 45 000 ludzi umiera przedwcześnie z powodu smogu, a wy jak te barany dalej głosujecie na PiS. Co nie tak pod sufitem ?
ta2019.10.9 10:44
tylko pis robi coś w kwestii walki ze smogiem, tylko pis puszcza pachnące bąki
Polak2019.10.9 6:55
Robi w sensie "kombinuje na ile stołków da się wcisnąć niekompetentnych pisowskich kolesiów i ile da się ukraść". Lepiej dla Polski by było gdyby PiS nic nie robił.
I'm from Londres Nova2019.10.8 22:02
Wielki rządowy program wymiany pieców to porażka. Przez komplikacje formalne wymieniono ich tylko 147. Wymiana pieców najwyraźniej się nie udała. Prawie nikt z tych, którzy złożyli wniosek o dofinansowanie, nie podpisał umowy. Procedura jest bardzo skomplikowana i nieprzyjazna dla starszych ludzi. https://bezprawnik.pl/wymiana-piecow/
JanP2019.10.8 21:36
Horała dał doopy a wystarczyło skorzystać z portalu https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/
KKK2019.10.8 21:21
Apel do normalnych ludzi ! Ludzie, nie komentujcie i nie odpowiadajcie tutejszym lewackim szczochom na ich wymiociny ! Co wam to daje – NIC ! Zupełnie nic, bo przygłup się cieszy, że ktoś przeczytał jego „komentarz” , a waszej odpowiedzi i tak nie zrozumie. On ogląda TVN i wierzy, że manipulacje tam pokazywane są prawdą.
2019.10.8 21:32
Ty zdrajco,poyebie wklejaczu! Twierdzisz że Pan wspaniały Poseł Horała manipulował w TVN? Ty zdradziecka mordo!
A ja RŻNĘ KUPY2019.10.8 21:21
A ja RŻNĘ KUPY na: - Pierwsi w kolejce wszyscy dumni z HIV-AIDS oni/one uwielbiają świeże goowna od heteros. - Nastepnie są mendy blogowe, różne Alberty, Stachy, Nowaki i ta q.. wa Keller-Krawczyk - oni nawet nie zauważą, że są osr..... ni - żyją całe życie w goownie - Specjalną KUPĘ RŻNĘ na Jachirę - robisz cudowną rzecz dla PIS-u, wystarczy, że bedą nadawać twoje video - KUPY
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.8 21:19
Używając ulubionego słowa szmatławca fronda.pl - PiSi wysłannik został w tej debacie ZMIAŻDŻONY. Pisie właśnie dlatego tak bardzo boją się wszelakich debat, wiedzą, że nie unikną prawdy na swój temat.
lolek kremowka2019.10.8 20:53
Przedstawiciel PiS płakał, że był sam przeciw wszystkim. To partie Gowina i Ziobry mogły też wystawić swoich kandydatów! Przecież Ziobro z Gowinem zdradzili PiS odchodząc z niego i zakładając własne ugrupowania... Rozumiem, że zostali skutecznie zmiażdżeni, zaorani, zabronowani i wchłonięci.
2019.10.8 20:42
buuhahaha :) To miała być debata, a nie kabaret.