W wieku 9. lat dziecko powinno przesiąść się na rower juniorski. W tym wieku dzieci idą do Pierwszej Komunii, a tradycyjnym prezentem z tej okazji, jest właśnie rower. Podpowiadamy jak wybrać jednoślad dla dziecka w wieku szkolnym.

Jaki rower dla trzecioklasisty?

Dla 9-latka rower jest podstawowym środkiem transportu. Może na nim dojeżdżać do szkoły, brać udział w szkolnych i rodzinnych wycieczkach. Rower dla dziecka wybieramy bardzo starannie - szukamy solidnego jednośladu z wyposażeniem, które zapewni kilkulatkowi wygodną i bezpieczną jazdę. 

Dzieci w tym wieku potrafią już posługiwać się przerzutkami, więc stawiamy na dobrze skomponowany rower juniorski. Warto wziąć pod uwagę również upodobania i charakter młodego człowieka, bo w kategorii rowerów dla dzieci mamy już rozróżnienie na typy jednośladów. Możemy postawić na rower miejski, górski lub BMX w zależności od tego, jakie są upodobania dziecka. 

Jaki rower kupić dla chłopca?

W tym przypadku mamy do wyboru rowery górskie i BMX. Dla dziecka, które będzie dojeżdżać do szkoły na rowerze i nie ciągnie go na rampę, proponujemy górski rower z rozsądnie dobranym napędem. Rowery dla dzieci w tym wieku mają mniejsze koła niż rower dla dorosłego. Dlatego dobrze jest, gdy kilkulatek ma już pod ręką tyle biegów, by poradził sobie z podjazdami pod wzniesienia i mógł rozpędzić się na równym terenie bez nadmiernego zmęczenia. Dobrym przykładem takiego juniorskiego MTB jest Tabou Poison 24 LITE na aluminiowej ramie, z osprzętem Shimano. 

Rower BMX służy głównie do wykonywania akrobacji, chociaż młodzi ludzie traktują go również jako środek komunikacji. Takie rowery również znajdziemy w ofercie polskiego producenta. Co więcej, nie musimy płacić za niego tak dużo, jak za podobnie skonstruowany rower światowej marki. 

Jaki rower dla dziewczynki?

Nie wszystkie 9-latki marzą o holenderce w wersji mini. Fakt, część dziewczynek ucieszy się z takiego właśnie roweru. Model w stylu retro, z pięknym koszyczkiem na kierownicy to stylowy pojazd miejski dla małej elegantki. Nie jest to jednak podstawowy wybór. Energiczna i ciekawa świata 9-latka ucieszy się również z dziewczęcej wersji roweru MTB. Proponujemy Tabou Topshe 24 LITE. Ma lekko obniżoną rurę górną ramy, aby dziewczynce łatwiej się wsiadało. Poza tym wyposażone jest w 7-biegową przekładnię Shimano i masywne opony terenowe. Estetyka roweru jest dziewczęca, ale ma sportowy pazur. Rower sprawdzi się nie tylko na asfalcie, co czyni go bardziej uniwersalnym od miejskiego. 

Jak dobrać rower dla dziecka do wzrostu?

Jeśli wiesz już jaki model roweru będzie najlepszy dla Twojego 9-latka, to pora przejść do dopasowania odpowiedniego rozmiaru. Roweru dla dziecka nie kupujemy biorąc pod uwagę jedynie jego wiek. Jak z pewnością wiesz każde dziecko ma inną budowę ciała. Na tym etapie dzieci mogą znacząco różnić się od siebie wzrostem. Dziewczynki są wtedy wyższe od chłopców. A i w chłopięcej grupie zdarzają się duże różnice wzrostu pomiędzy rówieśnikami. 

Sam wzrost również nie jest idealnym wyznacznikiem tego, by dobierać średnicę kół roweru i rozmiar ramy. Kluczowym wymiarem jest przekrok, czyli długość nogi dziecka. Dobrze dopasowany rower to taki, na którym swobodnie sięga do pedałów i może odstawić z nich stopy na podłoże. 

Jeśli rower jest za mały, dziecko będzie garbić się podczas jazdy, trudno mu będzie również dobrze ułożyć się na siodełku. Taka jazda jest niewygodna i może przyczyniać się do powstawania wad postawy. Dlatego bardzo ważne jest regularne sprawdzanie, czy siodełko w rowerze dziecka jest na prawidłowej wysokości. W każdym rowerze można ją regulować.

Natomiast na za dużym rowerze dziecko nie będzie mogło bezpiecznie manewrować. Może mieć trudność w utrzymaniu równowagi i podczas manewrowania kierownicą. To może tworzyć bardzo niebezpieczne sytuacje, szczególnie gdy dziecko porusza się na miejskich ścieżkach rowerowych, które są mocno uczęszczane przez pieszych i rowerzystów. 

Jak zmierzyć długość nogi dziecka?

Nie jest to trudne zadanie - potrzebna będzie miarka i książka. Dziecko powinno stać równo, w butach, w których wychodzi na zewnątrz. Książkę umieszczamy między nogami dziecka grzbietem do góry. Mierzymy odległość od grzbietu książki do podłogi. Ten pomiar przyda się do ustalenia wielkości koła. W rowerach dziecięcych to właśnie jego średnica jest kluczowym wymiarem, bo to ona decyduje o tym, na jakiej wysokości znajdzie się siodełko.

Rowery juniorskie mają ramy w rozmiarach od 11 cali do 15 cali. Natomiast koła są 20-calowe lub 24-calowe. Aby pomóc Ci dobrać rower do wzrostu dziecka, możesz kierować się również tabelą rozmiarów na stronie producenta. Na wszelki wypadek przygotowaliśmy kilka podpowiedzi. 

Jaki rower na 115 cm wzrostu? W tym wypadku odpowiedni będzie rower na ramie 11 cali i 20-calowych kołach. Jeśli dziecko ma długie nogi można kupić rower na ramie 12 cali. Jaki rower na 120 cm - 130 cm? Dla dziecka o tym wzroście odpowiednia będzie rama 12 cali lub 13 cali, koła o średnicy 20 cali będą odpowiednie. Wyższe dzieci powinny jeździć na rowerach z kołami 24 cale. W tym przypadku dobieramy rower na ramie 13. lub 15-calowej. Jaki rower dla dziecka 150 cm wzrostu? Rama 15 cali i koła 24 cale będą odpowiednie, ale można spróbować z większym rozmiarem, jeśli dziecko ma długie nogi i szybko rośnie. 

Teraz już wiesz jak wybrać rower dla 9-latka

Zaczęliśmy od tego, że rower dla dziecka powinien być solidny. Nie oznacza to wcale, że musimy płacić za niego krocie. Warto przyjrzeć się ofercie polskich producentów. Wspomniane przez nas wyżej rowery dziecięce zostały wyprodukowane w Polsce. Tabou to marka, która opiera swoją filozofię na budowaniu świetnie wyposażonych rowerów za rozsądną cenę. 

W przypadku roweru dla dziecka nie możemy zapomnieć o estetyce. Dzieci w tym wieku nie zawsze docenią możliwości techniczne sprzętu, natomiast zawsze będą oceniać jego wygląd. Klasyczna kolorystyka, czyli dla chłopca niebieski, dla dziewczynki różowy dawno odeszła do lamusa. Do wyboru mamy znacznie więcej opcji a malowania rowerów dla dzieci są równie ciekawe, jak te dla dorosłych. Znów za przykład posłużą nam rowery MTB od Tabou. Niebanalne malowanie aluminiowych ram sprawia, że te jednoślady naprawdę się wyróżniają. Dziewczęta owszem, mogą wybierać w jasnych kolorach, natomiast chłopięce modele są ciemne i bardziej drapieżne. Jednak nie jest to klasyka, której można by się spodziewać. 

Jeśli Twoje dziecko próbuje swoich sił we freestyle'u nie bój się kupić mu BMX-a. Trenowanie trików na asfalcie czy rampie to doskonała szkoła cierpliwości i uporu. Wybierz bezpieczny model, na początek powinien być wyposażony w hamulce i solidne rury do utrzymania stóp podczas skoków. 

Dzieci czerpią ogromną frajdę z jazdy na rowerze. Jest to aktywność na świeżym powietrzu dająca im poczucie wolności. Mogą rozładować stres szkolny, przy okazji hartując organizm. Każdy rodzic powinien wiedzieć, że jazda na rowerze pomaga budować silną odporność. Zadaniem dorosłych jest wybór odpowiedniego sprzętu - solidnego i bezpiecznego.