16.01.19, 11:31

Janusz Szewczak dla Frondy: Opozycja zachowała się karygodnie

Luiza Dołęgowska, Fronda.pl: Donald Tusk przyjeżdżając do Gdańska na wieść o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, złożył obietnicę w imieniu Gdańszczan, Polaków, Europejczyków, że ,,dla Ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę, naszą Europę przed nienawiścią i pogardą''. Co te słowa mogą oznaczać i czy tego typu przemowa nie urąga powadze śmierci, i to śmierci tak tragicznej?

Janusz Szewczak, poseł PiS, wiceprzewodniczący Komisji Finansów Publicznych: Na pewno to jest typowe dla Donalda Tuska, on jest bezkonkurencyjny w szczuciu i znany z wzniecania podziałów społecznych. A przecież w obliczu tej niewątpliwie tragicznej śmierci, zresztą w obliczu śmierci każdego człowieka, nie tylko prezydenta czy polityka, należałoby zachować przede wszystkim powagę i pewną ludzką wrażliwość, przyzwoitość. Tymczasem Donald Tusk jak zwykle chce podzielić polskie społeczeństwo, bo nie bardzo wiemy przed kim on chce bronić Gdańska, Polski i Europy…

Myślę, że tego typu wypowiedzi, jakie płyną dzisiaj z obozu totalnej opozycji - ze strony pana Rosati, prezydenta Poznania Jaśkowiaka czy B. Borusewicza, nie mówiąc już o dziennikarzach ,,Gazety Wyborczej, red. Czuchnowskim czy pani Rigamonti, bo tych trudno poważnie traktować - są karygodne i naruszają powagę chwili.

Warto zauważyć, ile w tych wypowiedziach jest zapiekłości.

Myślę, że wypowiedzi - w tak niezwykle trudnym dla rodzin i bliskich ofiary momencie, jakie prezentują, skrajnie upolityczniając to dramatyczne wydarzenie panowie Jaśkowiak, Rosati, Borusewicz czy Celiński, i ich zachowanie, nie licuje z postawą, która każdego powinna obowiązywać w takim momencie, w obliczu tragicznej śmierci, w przypadku takiej zbrodni.

Zastanawiające jest to, że Donald Tusk pojawia się od razu, kiedy sytuacja jest w pewnym sensie ekstremalna i dramatyczna. Ta śmierć stała się takim momentem, i on też jest na miejscu, z mową-oskarżeniem.

Wydaje się, że Donald Tusk jest mistrzem w dzieleniu Polaków, ale wybrał sobie najgorszy z możliwych momentów na jątrzenie. To nie jest czas na polityczne okładanie się, to powinien być moment zadumy, moment wyciągania wniosków. Ta sprawa to nie jest kwestia tylko zabójstwa, ale przecież tu się rodzą również inne pytania - o bezpieczeństwo osób publicznych, o dochowanie wymogów i procedur dla masowych imprez, a nawet kwestia wymiaru sprawiedliwości. Ludzie psychicznie chorzy i zdegenerowani mordercy czy przestępcy po wyjściu z więzienia są zagrożeniem dla społeczności, i dla każdej wspólnoty.

Część polityków totalnej opozycji nie zauważa tych ,,subtelności''.

Nie uszanowali tej smutnej chwili, ich wypowiedzi są haniebne i nie są w stanie godnie dotrwać nawet do pogrzebu bez upolityczniania tej sprawy. Wydaje się, że jest ogromna różnica w zachowaniu klasy politycznej, tj. w zachowaniu rządzących dzisiaj, których cechuje wyjątkowe współczucie i kultura, duża wrażliwość wobec tego dramatycznego wydarzenia, a miedzy zachowaniem rządzących z Platformy Obywatelskiej po tragedii smoleńskiej, kiedy w sposób wyjątkowo haniebny i bestialski zachowywali się i wypowiadali. To był język pełen nienawiści nie tylko wobec ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale też wobec innych ofiar, a nawet wobec rodzin ofiar. To, co się działo pod krzyżem, czy w czasie miesięcznic smoleńskich… To wtedy zaczął się przemysł pogardy i nienawiści.

I tamta strona zaczęła go eskalować - był zainspirowany przez dzisiejszą totalną opozycję.

Nie są w stanie zachować nawet w stosunku do przedstawicieli własnego środowiska powagi, odpowiedzialności i wrażliwości ludzkiej, tylko grają na upolitycznienie tej tragedii, gdy tymczasem powinno to być dla przedstawicieli Platformy powodem do przemyśleń, jak krucha jest ludzka egzystencja i jak bardzo odeszli od fundamentalnych wartości w naszym życiu społecznym i publicznym.

Profesor Andrzej Nowak o śmierci prezydenta Adamowicza powiedział tymi słowami: ,,media powinny się opamiętać, wiele z nich żyje z nienawiści''. Czy tak jest faktycznie?

Widzimy niemieckie media nie tylko w Polsce, ale też i w Niemczech, które nie mają żadnych hamulców i skrupułów w tej sprawie. To bardzo współgra z tym, co w bardziej zawoalowany sposób mówi Donald Tusk. Widać, jak bardzo ci ludzie życzą źle Polsce, polskiemu rządowi i Polakom, na tyle źle, że nawet nie cofają się przed wykorzystywanym tej tragedii dla jakichś kampanii politycznych czy wyborczych. Komuś zależy na destabilizacji sytuacji w Polsce i z pewnością nie są to przyjaciele Polski.

Niemieckie media (TAZ) piszą o „narastającym klimacie pogromu”, inne o nienawiści polskiej prawicy wobec prezydenta Gdańska, albo że ,,w osobie Adamowicza zamordowano symboliczną postać demokratycznej liberalnej Polski''…

Te pogardliwe brednie wypisywane w niemieckich gazetach po prostu nie trzymają żadnych standardów przyzwoitości i uczciwości.

To symptomatyczne - mamy więc jak na dłoni stosunek niemieckich mediów do Polaków, na bardzo smutnym i tragicznym przykładzie.

Absolutnie tak, chodź przecież mamy i inne zachowania polityków, przedstawicieli zagranicznej sceny politycznej, którzy potrafią złożyć kondolencje z szacunkiem, ze zrozumieniem ludzkiego dramatu, jego skali i rozmiaru, z uszanowaniem tragedii osobistej tej rodziny i osób najbliższych, bez nakręcania spirali nienawiści. Ale można też powiedzieć, że niemieckie media nie mają żadnych skrupułów a obsesja antyrządowa, czy antypisowska przykrywa im zdrowy rozsądek i kulturę zachowania.

Mianowanie komisarzem miasta Gdańska zastępczyni pana Adamowicza to gest dobrej woli, bo rząd wcale nie musiał tak postąpić.

Oczywiście, to prawda, tylko pytanie: czy te gesty będą właściwie zrozumiane, czy też będą powodem do eskalowania kolejnych ataków? I czy w ogóle po tamtej stronie jest jakakolwiek chęć czy postawa przyzwoitości, racjonalności i dialogu? W sytuacji złej woli jednej ze stron to jest podstawowe pytanie.

Warto podkreślić, że prezydent Niemiec złożył kondolencje, przekazał wyrazy smutku w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska, czyli można się przyzwoicie zachować, bez względu na wszelkie różnice polityczne czy też różnice w wyznawanym katalogu wartości i zachowań w obliczu wielkiego dramatu. Moim zdaniem nie godzi się mieszać do tego prymitywnych, przyziemnych, politycznych interesów, a ci najbardziej dziś jątrzący powinni przypomnieć sobie swoje zachowanie po tragedii smoleńskiej, zachowania spod krzyża i swoje niestosowne wypowiedzi, ,,żarty'' ponure i obraźliwe, czy drwiny które czyniono nie tylko z tragedii pary prezydenckiej, ale i z pozostałych kilkudziesięciu ofiar tamtej katastrofy, do dzisiaj przecież nie wyjaśnionej.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

Reytan2019.01.16 15:18
Kiedy wreszcie wyrzucicie komunistow z portalu komunistycznego ? Ilu tu swietokradztwa i nienawisci do Polski na tym portalu katolickim,.
Amok Wawelski2019.01.16 14:14
Tusk powinien przeprosić Nienawiść i Pogardę za niewłaściwe słowa skierowane w ich kierunku.
SKOKnaRekord2019.01.16 13:54
To przecież tuz ekonomii rządowej. Dlaczego pytacie go o mordy nożem, jak jakiegoś spłonionego aspiranta dochodzeniówki, zamiast o wypływ 3 miliardów złotych ze SKOK Wołomin za sprawą 93% portfela złych kredytów, co jest ambitnym rekordem świata?
bea2019.01.16 13:39
dzieki totalnym i tvn owi mamy taka nienawisc i podzial w Polsce
Batko2019.01.16 12:49
Myślałem że dojdzie do OPAMIĘTANIA.Ale to złudne nadzieje. By Coś się Zmieniło to MUSI odejść Owsiak ,a Prezes wymóc MILCZENIE posłanki Krystyny. Musi Zamilknąć Niesiołowski. Musi dojść do Spotkania Donalda T.,Prezesa i MUSZĄ przeprosić swych przeciwników politycznych. Inaczej ludziom którzy traktują PiS jako mniejsze Zło dalej na Nich Zagłosują.
adam2019.01.16 12:48
No to niech szanowna fronda przypomni sobie i nam słowa niejakiego Sakiewicza,Stankiewicz i Ziemkiewicza o Owsiaku i Lechu Wałęsie...Chociażby dlatego że to żarliwi patrioci i katolicy..! Będziemy wdzięczni..!
Marek2019.01.16 12:26
To jest typowe dla ludzi PiS - walka z nienawiścią i pogardą - źle, przestrzeganie prawa - źle, namawianie do zabicia polityka PO - dobrze.
Janek2019.01.16 12:21
Opozycja "karygodnie" za to Kaczyński wspaniale nie uczestnicząc w minucie ciszy ku pamięci Adamowicza ( wszedł na salę po). Żałosne....
ok2019.01.16 11:58
To nie żaden gest dobrej woli. To czysty pragmatyzm. Podobnie jak decyzja |Kaczyńskiego o niewystawianiu swojego kandydata. Unikają w ten sposób kolejnego lania w wyborach.
Jan Radziszewski2019.01.16 11:42
jakieś cudze zwłoki spoczną w grobie a Adamowicz będzie się świetnie bawił za nasze pieniądze na Karaibach
Ryś Koala2019.01.16 11:48
Razem z Elvisem, Michaelem Jacksonem i Kulczykiem.
Andrzej2019.01.16 11:55
Niech zgadnę, jesteś katolikiem?
Jan Radziszewski2019.01.16 18:48
myślisz że wszystkieś rozum zjadł Adamowicz wraz Małżonką w kułak się śmieje z waszej głupoty A nie pomyślałeś dlaczego dokonano tej Inscenizacji publicznej - jak jesteś agentem GRU to GRU dla spalonych i emerytowanych agentów nie tylko Rosję ma do dyspozycji A zastanawiałeś się kto stał za aferą przekrętem Ambert Gold tj kto ją organizował czy Adamowicz nie uwiarygodniał tej afery faktyczni organizatorzy to malutkie pionki w tej demonicznej grze I nie myśl że na bliskim już "Sądzie Ostatecznym" nie zostaną przez Boga ujawnione wszystkie jej tajemnice przecież najbliższym współpracownikiem żyda Antychrysta Antonio T jest Donald Tusk jeden z dziesiąci króli Apokalipsy
Jan Radziszewski2019.01.16 11:34
Po raz kolejny żydzi z SB GRU Mosadu próbują zrobić Polaków w Konia !!! Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity.
Jan Radziszewski2019.01.16 11:20
Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity.
Ryś Koala2019.01.16 10:59
Dzięki Janku, że zaglądasz i komentujesz. Im więcej takich wpisów tym więcej ruchu na serwerze i więcej pieniążków dla mediów katolickich i narodowych. Miłego dnia :)
karolina2019.01.16 17:26
słuszna uwaga. nie pomyślałam ,że jednak wbrew pozorom Janek to swój chłopak.:)
Janek2019.01.16 10:55
"Katolicki" portal fronda który w szczuciu dawno przebił niezależną ( czasem porównuję) od rana w służbie dzielenia i nienawiści. Gratulacje!
karolina2019.01.16 12:41
Janku-proszę nie trać swojego cennego czasu(piszę serio).ja tu wchodzę bo lubię czytać artykuły i lubię frondę a Ty się od rana męczysz.nie warto.Gdyby Ci chociaż chcieli zapłacić za te trudy...
Ewa2019.01.16 12:44
Obiektywna krytyka, nie mająca nic wspólnego z polityczną poprawnością jest nie tylko nienaganna, ale wręcz potrzebna, by zatrzymać błądzących. Pan Jezus wszak nakazał grzesznych upominać.
Anton2019.01.16 13:15
A gdzie tu jest szczucie, jesteście mistrzami bez skrupułów w manipulowaniu ludźmi. Obrzydlistwo.
Vistula2019.01.16 15:23
Nie czytaj.
Ryś Koala2019.01.16 10:54
Karygodnie czyli prawidłowo. No to odetchnąłem z ulgą - wszystko jest w porządku.
karolina2019.01.16 12:55
Kary-godnie to znaczy że nieprawidłowo.Ale 8 lat przestępczych rządów spowodowało spustoszenie w naszych umysłach...Dlatego ja nie oddycham z ulga tylko pracuję nad prawidłowym nazywaniem rzeczy po imieniu.pozdro
Ryś Koala2019.01.16 17:26
To taki żart z mej strony ;) Atmosfera jest duszna, trzeba się trochę odstresować ;) Masz rację.
karolina2019.01.16 22:30
tak,zorientowałam się po pośpiesznym wrzuceniu mojego komentarza że żartowałeś i że całkowicie się z Tobą zgadzam ja dopiero od wczoraj komentuję więc nie wiem kto jest kto. no to pozdrawiam serdecznie!