09.03.18, 14:20Fot. Benhur Arcyan via Wikipedia, CC 0

''Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!'' W niedzielę cała Polska modli się za papieża Franciszka

– „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – Wszyscy za jednego Ojca Świętego. Jest to piękna inicjatywa, która zakłada różnego rodzaju modlitwy za Ojca Świętego – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, zachęcając do włączenia się 11 marca w inicjatywę modlitewną w intencji papieża Franciszka w piątą rocznicę jego pontyfikatu.

Inicjatywa „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!” jest odpowiedzią Wspólnoty Ruchu Lednickiego na wezwanie Ojca Świętego do modlitwy za niego. Akcję patronatem honorowym objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

To oczywiście nie musi ograniczyć się do niedzieli 11 marca. Podczas każdej Mszy Świętej wspominamy Ojca Świętego Franciszka i za niego się modlimy, ale to jest taka szczególna inicjatywa Wspólnoty Ruchu Lednickiego, jest ciekawa i warta uwagi – powiedział abp Gądecki.

W marcu 2018 roku mija 5 lat pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka. Już ponad 45 grup zorganizowanych oraz dziesiątki osób w całej Polsce zadeklarowały, że w niedzielę 11 marca będą się modlić za Ojca Świętego Franciszka. Uczestnicy akcji stworzą modlitewny łańcuch, który otoczy Papieża. Pomysłodawcą akcji jest Rafał Orzechowski, członek Ruchu Lednickiego w Grajewie, który miał okazję spotkać się z Ojcem Świętym w 2017 roku. Podczas przekazania symboli ŚDM przez Polaków młodzieży z Panamy Papież powiedział do niego: „Ja się modlę za Ciebie, a ty módl się za mnie”. „Uważam tę umowę za obowiązującą” – podkreślił Rafał Orzechowski, zapraszając do włączenia się w modlitwę za Ojca Świętego.

Modlitwa w intencji papieża Franciszka w niedzielę 11 marca jest już zaplanowana m.in. w Warszawie, Krakowie, Gnieźnie, Poznaniu, Łapach, Hrubieszowie czy Zambrowie. „Modlić się można wszędzie – w kościele, szkole, parku. Ważne, aby otoczyć tego dnia kochanego Papieża modlitwą” – zachęcają inicjatorzy akcji. Proponują, aby tego dnia odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego za Franciszka. Włączyć się w inicjatywę można, wypełniając specjalny formularz, indywidualnie lub jako grupa. W Internecie dostępna jest również regularnie aktualizowana mapa miejsc modlitwy.

Podobną inicjatywą jest organizowana przez Archidiecezję Warszawską i Portal Stacja7 akcja #10zaPapieża, która potrwa do 13 marca. – Jest więc okazja, byśmy wszyscy zjednoczyli się i wspólnie pomodlili. Codziennie przez najbliższy tydzień, będziemy Was zachęcać, abyście wraz z nami odmawiali dziesiątkę różańca w intencji papieża Franciszka – pisze Redakcja Stacji7.

Inicjatywa ma swoje wydarzenie na Facebooku oraz specjalne wydanie tematyczne, w którym przypominane są najważniejsze wydarzenia tego pontyfikatu, najważniejsze słowa, jakie Franciszek wypowiedział do Polaków oraz sylwetki nowych świeckich świętych, których wyniósł na ołtarze Franciszek w trakcie swego pontyfikatu.

Zwieńczeniem akcji modlitewnej będzie uroczysta Msza Święta, odprawiona 13 marca w Świątyni Bożej Opatrzności o godz. 17:30. Modlitwie będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, a wezmą w niej udział biskupi uczestniczący w trwającym w tym czasie 378. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Liturgia będzie transmitowana w TVP INFO.

dam/episkopat.pl