22.02.19, 08:21

Jerusalem Post chce pojednania. Na czyich warunkach?

"Przywódcy Polski i Izraela będą musieli znaleźć takie wyjście z obecnego kryzysu dyplomatycznego, które uszanuje zarówno żydowską historię, jak i polską dumę narodową" - napisał redaktor naczelny Jerusalem Post Jaakow Katz.

Co ważne, to właśnie ten dziennik był jednym z najaktywniejszych w kontekście drukowania szkalujących Polskę wypowiedzi ze strony izraelskich polityków.

Katz w artykule rozpaczliwie tłumaczy, że wbrew stanowisku Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy nie była to "świadoma dziennikarska manipulacja", a władze izraelskie "potrzebowały obarczyć kogoś winą za powstały kryzys i ich wybór padł na Jerusalem Post".

"Polacy podkreślają, że mówienie o ich współsprawstwie i kolaboracji na szczeblu narodowym jest zwyczajnie niezgodne z prawdą. Częściowo jest to uprawnione. Polska nie miała rządu podczas II wojny światowej i nie mogła kolaborować z nazistowskimi Niemcami na szczeblu państwowym czy narodowym. Czy wśród Polaków byli mordercy? Niestety tak. Ale las w instytucie Yad Vashem pokazuje, że było też 6 863 polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, najwięcej spośród wszystkich krajów" - pisze redaktor naczelny "Jerusalem Post".

"Nie jestem historykiem i nie jestem w stanie stwierdzić, co naprawdę się wydarzyło. (...) Jednocześnie uznaję jednak, że Polska jest dla Izraela ważnym sojusznikiem w Europie. To kraj, z którym lepszy dyplomata niż nasz nowy szef MSZ umiałby się obchodzić. I chociaż niepokoi tłumienie debaty o naszej tragicznej historii, musimy uświadomić sobie, że życie jest złożone" - wskazuje Jaakow Katz.

mor/PAP/Fronda.pl

Komentarze

circ2019.03.19 17:50
"Nie jestem historykiem.. (...) Jednocześnie uznaję jednak, że Polska jest dla Izraela ważnym sojusznikiem w Europie. '' Bezczelny sowiecko-żydowski tłumok i geszefciarz. Ten naród nie miał nigdy honoru. Tylko chrześcijaństwo stworzyło taką formację sumienia i czynu.
Grzegorz ze Skalbmierza2019.02.25 16:34
Przeczytałem panie Katz wasze posty o kryzysie polsko-izraelskim. Ani raz nie użyliście tam słowa Niemcy, zawsze naziści i zawsze Polacy.Jacyś naziści bez narodowości - kto to - zapewne Eskimosi? Dlatego nie wierzę waszemu brukowcowi i już go nie czytam. Jest jak trujący bimber. Kac gwarantowany...
edyta2019.02.22 18:32
Dopóki zydzi beda zafałszowywac historie obarczajac winą Polaków za zbrodnie na swoich ziomkach i zatajając swój udział w tej zbrodni,doputy Polacy beda ich uwazac za wroga.Chodzi mi o prawdziwych Polaków
słowiczek poznański2019.02.22 16:31
W mojej opinii, nie są możliwe rozmowy czy wizyta I. Katza w Polsce, nawet jak "przeprosi" czego ten fanatyk-wścieklizna tego nie zrobi.
izydor2019.02.22 15:23
Wizy dla Zydow,zerwanie kontaktow zwłaszcza KL Auschwitz
Marian2019.02.22 15:14
Zadnego pojednania byc nie moze bo stuleci to zaciekly wrog Polski.Ja np. wcale sobie tego nie zycze