23.05.20, 19:45Screenshot Youtube / Fot. Dave Bezaire via Flickr, CC BY-SA 2.0

Jerzy Bukowski: Broń nuklearna w Polsce byłaby naturalnym elementem odstraszania Rosji

Broń nuklearna w Polsce

Ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher zasugerowała, że w Polsce mogłaby zostać rozmieszczona broń atomowa, gdyby Niemcy zechciały zmniejszyć swój potencjał nuklearny i osłabić w ten sposób NATO.

                   Na te słowa ostro zareagowało natychmiast Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej uznając je za jawnie wrogi akt Paktu Północnoatlantyckiego.

                   Nie od rzeczy będzie przypomnieć w tym kontekście relację generała (wówczas pułkownika) Ryszarda Kuklińskiego, który - jako oficer najwyższego zaufania Moskwy - widział rakiety z ładunkami nuklearnymi rozmieszczonymi na terenie Polski w latach 70. ubiegłego wieku. Była to jedna z największych tajemnic Układu Warszawskiego, który oficjalnie wyrzekał się rozlokowywania tej strategicznej broni poza Związkiem Sowieckim.

                  Wyrażane obecnie przez Rosjan obawy, że przeniesienie broni nuklearnej z Niemiec do Polski grozi zagładą naszego kraju w razie konfliktu na globalną skalę jest przejawem cynizmu Kremla, ponieważ w okresie zimnej wojny był on gotów poświęcić nasz kraj (podobnie jak wszystkie mu podległe) na ołtarzu domniemanego zwycięstwa w III wojnie światowej.

                  Głównym powodem podjęcia przez  Kuklińskiego współpracy z Amerykanami była właśnie zdobyta przezeń wiedza o ofensywnych zamiarach UW, którego wojska pierwszego i drugiego rzutu miały rozpocząć pochód na zachód Europy przez Polskę. NATO zareagowałoby na to kładąc nuklearną zaporę na  linii Wisły od Krakowa po Gdańsk, co skutkowałoby hekatombą naszej armii i zagładą milionów rodaków.

                 Dzisiaj, kiedy jesteśmy jednym z najważniejszych członków Paktu Północnoatlantyckiego w Europie wschodniej, ewentualna obecność jego broni nuklearnej na naszym terytorium byłaby naturalnym elementem odstraszania Rosji od próby wywołania agresji na światową skalę.

                Czy ponosimy ryzyko? Oczywiście, ale tym razem w naszym dobrze pojętym interesie.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze

anonim2020.05.24 21:14
Panie Prezydencie weź Pan te ,, jądra " i utrzyj im Pan ryje raz na zawsze wszem i wobec dla dobra Polski.
Konrad Tomasz2020.05.24 19:09
W Polsce byly nie rakiety, tylko stacjonarne bomby atomowe, zwykle w podziemiach koszar. Jakby weszło NATO miały być odpalone TUTAJ. Taktyka spalonej ziemi, bufor odgradzający. Taka była rola Polski w Układzie Warszawskim - spalona PRZEZ SWOICH ziemia, skażona. Relację te znam od osób, które pracowały w wojsku i te bomby oglądali.
Art2020.05.24 15:01
Co za głupoty ten człowiek wypisuje? A Fronda się podnieca (jako jedyna zreszta). Czy wy naprawdę nie zdajecie sobie sprawy co to znaczy posiadać broń nuklearna? Dyslokacja takiej broni całkowicie zmienia równowagę strategiczna w regionie (w Europie!!!) i nikt, po prostu nikt się na to nie zgodzi, ze względu na kolosalne konsekwencje polityczne dla wszystkich państw. Pomijam już sprawy prawne jak obowiązywanie traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. To, ze miła Pani ambasador wypisuje głupoty nie oznacza ze mamy się tym ekscytować. Pani ambasador nie jest zawodowym politykiem, dyplomata i urzędnikiem. Jest przedsiębiorca, znajoma prezydenta Trumpa. Tak to czasami bywa w dyplomacji USA. Dajcie już spokój. Żadnej broni atomowej tu nie będzie, bo Europa jeszcze nie oszalała do końca.
Mirek2020.05.24 12:16
Kacapia to pasożyt który może egzystować tylko dzięki podbojom . Jak stwierdził dr Targalski Rosja dokonuje agresji średnio co 9 lat . Przykład Ukrainy świadczy dobitnie o tym że gdyby Ukraina nie przekazała broni jądrowej która stacjonowała na jej terytorium Rosjanom to Putin nigdy nie anektowałby Krymu i tak samo nie wtargnąłby na wschodnią Ukrainę gdzie do dziś leje się krew . Ukraińcy w tej sprawie wykazali się głupotą ufając w zapewnienia Zachodu i Rosji gwarantujące im niby bezpieczeństwo . Podobnie jest z Polską . Broń atomowa na naszym terytorium stanowiłaby groźbę dla Putina i jego kagebistów że ingerencja w nasze sprawy może skutkować spaleniem Moskwy i Petersburga . Wówczas Kacap podwinąłby ogon i siedział spokojnie zerkając tylko swoimi azjatyckimi ślepiami czy mu coś na łeb nie spadnie
kasikas2020.05.24 11:17
zbrojenie się,,,to klęska...nic dobrego....dobry dialog z Państwami,,,próby negocjacji i zgody,,,to jest najlepsza broń do POKOJU
WITWIT2020.05.24 9:22
musimy posiadać rakiety z tą bronią..i już..
Konrad Józef Turzyński2020.05.24 7:36
A gdyby ona była nie w Polsce, to nie odstraszałaby? Czy w Polsce prawa fizyki są inne?
Ministrant2020.05.24 6:12
Jerzy,alkohol to zguba ludzkości !,, !,,,,
anonim2020.05.24 5:58
# 2635A ... Merge ... Here we go To be knowledgeable That Poland is ready With the brothers Of the Russians To make joining With America Through Alaska. Author Janwid. Dec, 18 / 2018. https://www.fronda.pl/a/jerzy-bukowski-bron-nuklearna-w-polsce-bylaby-naturalnym-elementem-odstraszania-rosji,144726.html?fbclid=IwAR14Ho7yrCHDp3s_6vBWfSFBQg37jm8fv5f-oVyIkd2vdS99abU7Q2TsJHo # 2041P ...Złączenie... Chyba Pan Prezydent Vladimir Vladimirovich Putin Zaczyna Się oriętować Że Polska jest gotowa Na złączenie z Ameryką Poprzez Alaskę dokonać. Autor Janwid. February.07/2017. ///.
J.2020.05.24 2:07
Niestety tutaj tez Polska zostala uzyta, bez zadnych korzysci dla siebie. Amerykanom ani w glowie przemieszczac sie do Polski, to bylby dla nich bol glowy i budowanie nowych fortow. Pani Mosbacher po prostu dala Niemcom prztyczka w nos, oni sie pokornie odezwali i zapewnili ja ze beda placic. O to wlasnie chodzilo.
antymarksista2020.05.24 0:40
Kraj, w którym rozmieszczone są wyrzutnie rakietowe różnych zasięgów i posiadający broń jądrową może być spokojny o jakikolwiek atak (nie tylko zbrojny), chyba że jakiś furiat uruchomi samobójczą lawinę ataku nuklearnego. Jeśli tylko jest taka możliwość, aby Polskę uzbroić w broń nuklearną, należy z tego skorzystać.
Seks pokazy randki2020.05.23 22:47
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://xlove.com.pl Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
west2020.05.23 22:20
Putkin kaput
JanP2020.05.23 21:25
Bukowski będzie odstraszał, czym ignorancie? Kowboje, to prymitywy ale durniami nie są i w życiu małpie nie dadzą czerwonego przycisku.
mówię sprawdzam2020.05.23 21:01
Powyższe to bełkot ignoranta. Dostaliście już od jankesów kody serwisowe do "jaszczembi" ?
Olej2020.05.23 20:50
I jeszcze jedno, analizując rzecz całą, również w kontekście naszej powiedzmy zagłady. Jakkolwiek nie patrzeć inwazja sowiecka byłaby dla Polski zagładą, czy to atomową, czy też konwencjonalną. BY nas zlikwidowali jeszcze skuteczniej niż miało to miejsce z eliminacją naszych elit po 1945 r. wtedy pozbawili naród głowy i ów korpus trwa do dzisiejszego dnia, z ogromnym trudem przeciwności, przeciwników zewnętrznych i wewnętrznych postępuje przywracanie ośrodków decyzyjnych państwa, opartych o wykrystalizowane w procesach historyczno-społecznych elity państwowotwórcze. Jak boleśnie to przebiega widzimy wokół nas. Dlatego z całą determinacją woli działania Polska musi dojść do siły aby zabezpieczyć swoja suwerenność i rozwój narodu. Broń atomowa jest najlepszą tego gwarancją. słabość oznacza dla nas zgubę i niepewny los, którego nam nikt nie zabezpieczy jeżeli tego nie zrobimy sami. Oczywiście zależy wszystko od tych co rządzą, ich dojrzałości i sprawności politycznej. Aby nadać temu co się wiąże z obecnością sił atomowych w Polsce taki kształt, który nam da realny wpływ decyzyjny wobec potencjalnego zagrożenia. Ci ze wschodu poważają tylko i wyłącznie siłę i trzeba tę siłę mieć żeby z nimi siadać do stołu rozmów o pokoju.
ruiny2020.05.23 20:49
Na pewno Rosja już po cichu wycofuje rakiety Iskander, żeby potem w ramach odwetu z powrotem je postawić w Kaliningradzie heheh :) zawsze tak robią w kółko a rakiety i tak tam stoją.
Olej2020.05.23 20:39
Posiadanie broni atomowej przez Polskę jest priorytetem w każdym rodzaju działania i na każdym poziomie pozyskania tej broni dla Polski.
agata2020.05.23 20:36
Chyba lepiej nie, mamy za małe terytorium. Zastanówmy się by nie być pierwszymi. Bo po pierwszych salwach atomowych przyjdzie opanowanie i refleksja. Dla nas wtedy będzie za późno.
Husaria2020.05.23 20:28
Aż się zakotłowało od czerwonej zarazy, rusofili i ruskich trolli ! Widać ważne zadanie dostali od Putlera: Negatywnie pisac o broni jądrowej na polskim terenie, więc już to świadczy, że jak najszybciej powinniśmy mieć ją u siebie.
Simo Häyhä2020.05.23 20:20
Rosja była i jest bandyckim państwem, od stuleci napadająca na swoich sąsiadów. Sam fakt, że jej rządzący opluli się na samą myśl o broni nuklearnej w Polsce świadczy o tym, że powinniśmy mieć jak jak najprędzej i nie ma ,co tu słuchać wycia ruskich onuc, Targowicy, czy kremlowskich trolli (jakich pełno na polskich forach) tylko robić swoje, czyli zbroić się po zęby. Tylko do takich sąsiadów Rosja podchodzi z szacunkiem, resztę traktuje tak jak Gruzję, czy Ukrainę. Na pohybel wrogom Polski ! Na pohybel !!!
oficer LWP2020.05.23 20:13
nie macie na uzbrojenie budowanego 20 lat okrętu a będziecie mieli na broń jądrową? kto wam da tę broń?
Batory2020.05.23 20:23
Co ? Boli taka możliwość, czerwona szmato ? Boli ? Niech boli ! Ma boleć ! Pamiętaj, że: http://www.fronda.pl/a/iszczuk-barbarzynska-rosja-przeciw-cywilizacji-europejskiej-1,90763.html https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
oficer LWP2020.05.23 22:23
od szmat to nazywaj swoją matkę pisowska qrwo, widać, że każdy pisowiec to bydlę
anonim2020.05.24 0:31
oficer LWP - zbrojne ramię CA. Wal się ruski capie.
Maciej Łagodny.2020.05.23 20:03
Jerzy TY z urodzenia IDIOTA ,czy z Polaków robisz Idiotów. Broń Nuklearna w Polsce TO WYROK na ZGŁADE POLSKI. Jerzy spojrzyj na mapę. Wystarczy ATAK Jądrowy na Wrocław , Poznań ,Szczecin,i od Bałtyku do Czech powstanie TARCZA Śmierci. Czyli NIKT nie zaatakuje Rosji,bo Rosja wtedy ZRÓWNA z ZIEMIĄ Stolice Europy.Jerzy Myśl Bo Nie Boli.
Zygmunt III2020.05.23 20:09
Putlerowska onuco, taki z ciebie znawca tematu jak ze Stalina gołąbek pokoju. Trzeba być ,albo zajadłym wrogiem Polski, albo kretynem, żeby wypisywać takie bzdety z d..y wzięte jak ty. Nie ubliżaj inteligencji Polaków, ruska onuco.
Eustachy LWP2020.05.23 20:54
Równie dobrze wystarczą dwie bombki atomowe lub termojądrowe zrzucone na Moskwę i Petersburg i jest po wojnie. Opłaca się to kacapom?
Niejestemrobotem2020.05.24 10:38
A to oznacza, że jeśli Rosjanie uznają, że grozi im atak jądrowy ze strony NATO to prewencyjnie zaatakują w Polsce składy bomb atomowych i lotniska. Żeby nie dopuścić do ataku na Rosję.
Maciej Łagodny.2020.05.23 22:34
Szanowni ODPOWIEM HURTEM. 1)@ Eustachy zniszczenie Moskwy ,Petersburga to UTRATA DWU WIELKICH Miast.Ale Podpowiedź Rosji to Zagłada Stolic [email protected] Zyga JA BOJE się o los WNUKÓW.A po drugie Rosja TYLKO DWA RAZY Straciła Swa Stolice.Czyli Polacy i Mongołowie Moskwę Zdobyli.Czy wiecie dlaczego Rosjan nazywają Niedźwiedziem? Bo Miszka WALCZY do Końca.Tacy sami są Rosjanie Przekonał się Wujek Adolf.Ja WIERZE że z ROSJĄ DA się Żyć na Równych Warunkach ,ale NIE DA się Rosji podporządkowywać. Poczytajcie JAKĄ DANINĘ złożyli Rosjanie ,by pokonać Niemiaszków.I na Boga nie łączyć Rosjanin= Komuch. Bo to Rosjanie złożyli największa daninę Krwi walce z Komuną.
katolicka kretynizacja polski 2020.05.23 20:01
Po co nam broń nuklearna? przecie mamy WOT!
Zygmunt III2020.05.23 20:06
Spadaj onuco kacapska, tam, gdzie twoje zawszone miejsce. Paszoł won ! Do budy !!!
ardo2020.05.23 20:09
Włóż głowę w odbyt i zobacz czy pasuje.
Gedeon2020.05.23 23:03
Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego zioniesz taką nienawiścią, czy jesteś jeszcze człowiekiem, człowieku
turkuć podjadek2020.05.24 6:01
mamy WOT , ale tez mamy kretyna do sześcianu .......
Zygmunt III2020.05.23 20:01
Oczywiście, że taka broń podniosłaby nasze bezpieczeństwo. Kacapia zawsze liczyła się i szanowała każde państwo posiadające broń nuklearną. Gdyby Ukraina się z niej nie rozbroiła nigdy putlerowcy nie śmieliby na nią napaść. Rosja była i jest bandyckim, ekspansywnym państwem, od stuleci napadającym na swoich sąsiadów. https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
Kuk2020.05.24 8:50
No tak a Ameryka to wyłącznie miłujące pokój mocarstwo? zygmuś się urodził wczoraj albo jest trolem na zlecenie Oba imperia z ulgą pozbędą się Polski jeśli cokolwiek na tym ugrają -taka jest rzeczywistość
JS2020.05.23 19:57
Czy np. 5 rakietek odstraszy Rosję ? Może dopiero 500 ! Pozdrawiam Z Księgi Jeremiasza Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruje swą siłę a od Pana odwraca swe serce.
WITWIT2020.05.24 9:24
proszę poczytać..tak ..broń atomowa odstrasza..
wicek2020.05.23 19:57
Nie mam wątpliwości, że Polska powinna mieć broń atomową i silną armię.
Zygmunt III2020.05.23 20:03
Niestety, to prawda. Przy takich sąsiadach jak Rosja i Niemcy nie mamy wyboru. Musimy być dobrze, nowocześnie uzbrojeni po zęby.
taro2020.05.23 20:12
jedno pytanie, jak dlugo pozostala by ta bron w polskich rekach? Po wejsciu pacyfistycznych durni europejskich do przyszlego rzadu,czy nie oddaliby to gratis niemcom.
MaxFiend2020.05.24 0:52
Polski nie stać na taką armię i obawiam się, że żaden europejski kraj nie dałby rady takiej armii posiadać i utrzymać. Rosja w tym temacie jest potęgą nr 1. Powstrzymać ją może wyłącznie groźba nuklearnego uderzenia odwetowego a nie jakieś taktyczne głowice.
MaxFiend2020.05.23 19:54
Strasznie ją odstraszy jeżeli umieszczą głowice w rakietach krótkiego i średniego zasięgu pod Królewcem. Będą mogli w kilkanaście minut zniszczyć każde europejskie miasto w promieniu trzech tysięcy kilometrów. Na pewno podniesie to bezpieczeństwo państw NATO :-D
taro2020.05.23 20:10
nie umieszcza,tylko juz od kilku lat stoja tam, a przykrywka do ich transportu byly wtedy manewry na bialorusi z transportem sprzetu wojskowego koleja.
MaxFiend2020.05.24 0:46
Jeszcze nie mają nuklearnych głowic, ale w każdej chwili mogą je zainstalować.
Konrad Józef Turzyński2020.05.24 7:39
Rakiety były umieszczane przez Moskali w obwodzie tzw. kaliningradzkim już ok. 60 lat temu, chociaż do granicy z NATO mieli dalej i swobodnie mogli te wyrzutnie mieć (zapewne mieli) w NRD.
Jacek2020.05.24 9:08
Rosję odstraszy możliwość odpowiedzi symetrycznej. Zdecydowanie powinniśmy mieć taktyczną broń A.
MaxFiend2020.05.24 9:56
Po co? Przecież "taktycznie" graniczymy z Rosją wyłącznie przez Obwód Kaliningradzki. Użycie taktycznego ładunku skończyłoby się dla Polski nuklearną pożogą. Tego sobie życzysz?
taro2020.05.24 10:47
Obwód Kaliningradzki rowniez przestanie istniec, o czym oni wiedza i ci ludzie tam mieszkajacy, odbywajacy sluzbe wojskowa beda spopieleni.
Dam2020.05.24 13:13
Już widzę, jak Putinowi łezka pocieknie na tę myśl. Naiwny jesteś.
Aryjczyk2020.05.23 19:51
Nareszcie rozsądnie na ten temat zaczynają pisać nie tylko tzw. „Oszołomy”.
tomasz2020.05.23 20:38
Polska powinna być państwem atomowym już dawno. Ale przez 8 lat rządziła niemiecka PO z domieszką rosyjskiego PSL. A teraz znowu podnosi łeb PO ale do tego chórku nienawiści dochodzi też bolszewicka Lewica. Czyli trio antypolskie PO PSL i Lewica. Naszym zadaniem niedopuszczenie do władzy tych trojga sprzedawczyków. Inaczej będzie powtórka z rozrywki . Czyli zniszczona gospodarka w gruzach armia . Mam nadzieję że przeczytasz moją diagnozę ty i inni.