26.09.19, 06:30Screenshot Youtube - fxmag

Jerzy Bukowski: Milczenie lepsze od pustosłowia

Milczenie lepsze od pustosłowia

Wielu polityków powinno wziąć sobie do serca, a jeszcze bardziej do umysłu starą zasadę: „mowa jest srebrem, a milczenie złotem”, chociaż sporej części z nich nie pasuje również ten pierwszy szlachetny metal.

Słuchając tego, co opowiadają w kampaniach wyborczych, należy im zdecydowanie doradzać zastępowanie byle jakiej mowy poważnym milczeniem. To, co wydaje im się bowiem błyskotliwą elokwencją jest zazwyczaj czczą gadaniną, a rzekome krasomówstwo nędzną imitacją prawdziwej retoryki.

Nie wymieniam żadnych nazwisk ani partii, ponieważ to zjawisko dotyczy wszystkich formacji politycznych. Czytelnicy bez trudu znajdą sugestywne przykłady ludzi, którym wydaje się, że są dowcipni i porywają tłumy, podczas gdy popadają w pustosłowie zniechęcając do siebie potencjalnych wyborców.

Lepiej mówić mniej, ale konkretnie i atrakcyjnie, aniżeli wygłaszać pompatyczne tyrady, którymi pogrążają się w oczach sympatyków zamiast zdobywać ich sympatię.

Jerzy Bukowski

Komentarze

Jarek2019.09.26 14:59
O mój ulubiony dr ze słabym dorobkiem publikacyjnym. Panie dr artykuły na frondzie nie liczą się do dorobku publikacyjnego, punktów Pan za to miał nie będziesz. Weź się i zrób w końcu habilitację.
basetla2019.09.26 10:53
No to wreszcie Pan zamilcz.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.09.26 7:20
Co miał na celu ten artykulik? Pan Jerzy się samozaorał i samozmiażdżył.