21.02.18, 12:30fot. Jakub Szymczuk, KPRP

Jest przełom. BBN: 1. marca nominacje generalskie

1. marca wręczone zostaną nominacje generalskie i admiralskie w Siłach Zbrojnych. To przełamanie długotrwałego impasu, które stało się możliwe po zmianie w kierownictwie MON. W styczniu ministra Antoniego Macierewicza zastąpił dotychczasowy szef MSW Mariusz Błaszczak.


O mających być wręczonymi nominacjach poinformowało dziś Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. ,,Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, podjętą na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, 1 marca br. zostaną wręczone awanse na stopnie generalskie oraz admiralskie w Siłach Zbrojnych RP'' - napisano na stronie BBN.

,,Kandydatury przedstawione przez ministra obrony narodowej, po wcześniejszych konsultacjach między Ministerstwem Obrony Narodowej a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, zostały zaakceptowane przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych'' - czytamy dalej w komunikacie.

Jak przekazało BBN, ,,nazwiska awansowanych oficerów zostaną przekazane opinii publicznej po zakończeniu formalnej procedury mianowania''.

Dziś rano Mariusz Błaszczak mówił w ,,Polskim Radiu'', że jednym z jego zadań jako szefa MON było doprowadzenie do przełamania w sprawie nominacji. Dodawał przy tym, że nadszedł już czas, by kierownicze funkcje w wojsku zaczęło piastować młodsze pokolenie żołnierzy i w tym sensie wszystko będzie kontynuacją reform Antoniego Macierewicza.

mod/polskie radio, bbn.gov.pl