30.07.13, 16:37Paolo Dall'Oglio SJ (fot.Fritzbokern/Wikipedia)

Jezuita uprowadzony w Syrii

W Syrii ojciec Dall'Oglio odbudował i kierował klasztorem św. Mojżesza Abisyńskiego (Mar Musa) w miejscowości An-Nabk, 80 km na północny wschód od Damaszku. Jest to wspólnota mieszana, złożona z katolików i prawosławnych. Zakonnik, który w przeszłości pomagał ofiarom prezydenta Baszara al-Assada został wydalony z kraju w czerwcu 2012 r. Zamieszkał wtedy w klasztorze Deir Mariam el Adhra w irackiej części Kurdystanu. Nagranie opublikowane 28 lipca tego roku w internecie pokazuje go przemawiającego podczas manifestacji z Raqqa, prawdopodobnym miejscu porwania.

Według agencji Reuters, porwania dokonała organizacja Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie, powstała z połączenia dwóch organizacji terrorystycznych z Iraku i Syrii. Grupa odpowiedzialna jest za niedawne ataki na więzienia w Iraku, wskutek których z zakładów karnych uciekło ponad 500 więźniów.  

Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na razie nie potwierdza żadnych informacji. Podobnie Stolica Apostolska. Osoba znająca zakonnika mówi, że być może nie został on porwany, lecz stara się o uwolnienie swojego znajomego.

Kja/ilgiornale.it/konflikty.pl

Komentarze

anonim2013.07.30 16:57
No tak gangsterom wszelkiej maśći wygodnie jest krzyczeć Allach Aqbar , automatycznie dostają status bojownika islamskiego... Profesor Burhanuddin Rabbani przewidział pod koniec lat 80 że religia stanie się parawanem dla zbrodni :-(
anonim2013.07.30 17:14
Może to Baszarowcy są sprawcami i mszcza sie za pomoc jaką Ojciec DallOglio ofiarował ofiarom syryjskiej wojny domowej ? A zrzucenie winy na bandytów z Al Kaidy jest zasłonką...
anonim2013.07.30 18:29
@aromz.p - każda religia jest be, czy tylko islam?
anonim2013.07.30 18:59
@Jack Holborn Jako islamski teolog i rektor uniwersytetu w Kabulu prof Rabbani mówił tak o islamie.... Nie znam żadnej monoteistycznej religii która była by sama w sobie jak to ująłeś be... Wszystkie odnoszą się do tego samego Boga!!!! Przykład? Rozmowa dwu mądrych ludzi 2500 lat temu choć z przeciwnych krańcôw Azji mniejszej i z ledwością mogących się porozumieć : Czy ty wierzysz ? - W Boga ? - Jedynego najwyższego? - I sprawiedliwego? Tak , a ty? -Ja jestem jego kapłanem! - Witaj bracie Melchizedechu! - Witaj ojcze wędrowcôw .
anonim2013.07.30 19:23
@aromz.p - nie wiem o których religiach wspominasz, że mają tego samego Boga, ale np. mój Bóg umarł na krzyżu za moje grzechy, a tego Boga jakoś islamiści nie uznają.
anonim2013.07.30 19:32
@ Jack Holborn Załóż wątek na forum to pogadamy :-) Bo zbyt daleko odbiegamy od tematu tego artykułu i biednego Ojca Dall Oglio
anonim2013.07.31 2:16
W Syrii jest wojna - zresztą nieliczni chrześcijanie (biorąc pod uwagę okoliczności) bywają ofiarami, nie tyle z powodów stricte religijnych, a raczej dlatego, iż są nie bez podstaw kojarzeni z obozem tamtejszej władzy. Gdyby chodziło o faktyczne prześladowanie chrześcijan ofiar było by setki jeśli nie tysiące.