07.10.19, 13:30(fot. screen)

Joanna Gwiazda dla Frondy: Pojawienie się Lecha Wałęsy to pocałunek śmierci

Portal Fronda.pl: Już niecały tydzień pozostał do wyborów parlamentarnych. W weekend odbyła się konwencja Koalicji Obywatelskiej, podczas której miał wystąpienie Lech Wałęsa. Były prezydent ogłosił, że wybaczył Kornelowi Morawieckiemu, ale jednocześnie nazwał go "zdrajcą". Z kolei Grzegorz Schetyna niemal w każdym zdaniu używał słowa "Kaczyński". 

Joanna Duda - Gwiazda, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, dama Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski: Najbardziej kompromitującą sprawą dla tego "anty-PiSu", bo nie wiem co innego łączy te osoby, jest to, że ci ludzie klaskali po tym, co powiedział pan Wałęsa.

Mam osobistą refleksję na temat jego przemówienia. Proszę zauważyć, że on dosyć ostro występował przeciwko Platformie, wytykając im różne błędy. Oczywiście największym błędem jest to, że PO nie broni Bolka jako Bolka.

Mocno utkwiło mi w pamięci zdanie Wałęsy, kiedy jeszcze jako przewodniczący Solidarności powiedział, że "pod przegraną nigdy się nie podpisze". Po tej krytyce PO wnioskuję, że jest święcie przekonany, że Platforma jest przegrana. To jest jego podstawowa cecha, że dość łatwo przechodzi na stronę zwycięzców. Niech Bóg broni, by nie przeszedł na stronę PiS-u, bo pojawienie się Lecha Wałęsy to pocałunek śmierci, jeśli ktoś trzeźwo patrzy na niego i na rzeczywistość.

Pretensje w ustach Lecha Wałęsy do Platformy, że słabo działa, są dosyć znamienne.

 

Po co właściwie Platforma Obywatelska sięga po Lecha Wałęsę?

Nie mam pojęcia. Nie umiem sobie tego wyobrazić. Nam, mnie, mojemu mężowi, ludziom, którzy mieli trudną walkę w Solidarności, żeby w ogóle ten związek mógł istnieć i się rozwijać, nie przychodzi do głowy, dlaczego Wałęsa miałby być tym "plusem dodatnim". Nie wiem co daje obecność Wałęsy.

Pamiętam, jak zaczęły być modne marsze Komitetu Obrony Demokracji, mój mąż powiedział, że jak sobie wezmą za sztandar Wałęsę, to będzie z nimi koniec.

Jest pewien problem zasadniczy z polskim społeczeństwem. Powiedziano nam, że nie trzeba żadnych ustaw zakazujących byłym TW zajmowania stanowisk, że wystarczy, że się wszystkich ujawni, a okazuje się, że ludziom wcale nie przeszkadza fakt takiej współpracy. Problem na uczelniach jest taki, że bardzo wielu wykładowców akademickich współpracowało z SB, a studenci deklarują, że im to nie przeszkadza.

Być może społeczeństwo nie ma pojęcia czym była bezpieka, nie zna historii, nie doświadczyło jej działań. Bezpieka była zauważalna wtedy, kiedy człowiek próbował coś robić z myślą o niepodległości. Być może większa część społeczeństwa  nie miała z tym do czynienia. Wiedzieli tylko, że trzeba pójść na pochód pierwszomajowy, nie wolno za dużo gadać i się do tego przyzwyczaili, ale nie wyciągnęli wniosku, że dominacja służb specjalnych odbiera nam realne życie, realną wolność, a nawet realną szansę na powodzenie w gospodarce.

 

A jak można skomentować wypowiedź "TW Bolka" Lecha Wałęsy, który w jednym zdaniu mówi o wybaczeniu, bo „po chrześcijańsku należy to zrobić”, a za chwilę dopiero co pochowanego śp. Kornela Morawieckiego nazywa "zdrajcą"?


Myślę, że są dwa powody, dla których Wałęsa to mówi. Po pierwsze, on jest jedynym człowiekiem, który obalił komunizm. Czasami dodaje, że "może 30 procent mógłbym oddać Janowi Pawłowi II", tak uprzejmie dzieli się zasługami. Jego nieprawdopodobnie wścieka, że w ogóle ktokolwiek oprócz niego walczył.

Drugi problem jest taki, że można różnie oceniać posunięcia Kornela, ale Kornel nigdy świadomie nie współpracował z bezpieką. Jak się kiedyś zapytali mojego męża Andrzeja, czy jest pewien, że nigdy nie współpracował z TW, to odpowiedział, że oczywiście, że współpracował, bo dopóki był w Solidarności, to współpracował z Wałęsą.

Naprawdę Kornelowi żadnych takich niemoralnych, nieetycznych, niepatriotycznych zachowań nie można przypisać. Ze strony Wałęsy jest to... nie wiem jak to nazwać, by nie użyć niecenzuralnych słów.

Myślę, że ludzie to widzą i, że właściwie oceniają. Pogrzeb Kornela wskazuje na to, że przynajmniej po śmierci został doceniony.

 

W ostatnim czasie TVP Info ujawniło taśmy Sławomira Neumanna, polityka Platformy Obywatelskiej. Jaki Pani zdaniem wyłania się z nich obraz?

Ludzie są zaszokowani częściowo językiem, ale przede wszystkim nieprawdopodobną brutalnością w dochodzeniu do celu, a celem jest po prostu władza. Władza jest z kolei w tym celu, żeby zdobyć pieniądze. To jest bardzo widoczne. 

Trudno się dziwić, że dziennikarze, politycy, analitycy, są tymi taśmami zszokowani. Moim zdaniem nie ma w tym nic zdumiewającego, bo pamiętamy historię pani Sawickiej, która została złapana na przyjmowaniu łapówki od podstawionego agenta CBA. Wówczas pani Sawicka zalała się łzami i wszyscy uznali, że nie ma sprawy. Skompromitowany i ujawniony został agent, a pani Sawickiej nic się nie stało.

Dochodzimy do najistotniejszej rzeczy. Wszystkie obietnice Sławomira Neumanna, że nic się nikomu nie stanie, bo sądy wszystkich wybronią, pokazuje na czym polega problem Zjednoczonej Prawicy. A problem polega na tym, że sądy jeszcze nie zostały zreformowane tak, by mogły być niezależne od jakichś układów politycznych. Ludzie się dziwią, że prokuratura wiedziała, a wyroków nie ma.

Przykładem takiego działania są choćby ustalenia komisji ds. reprywatyzacji. Ratusz zaskarżył do sądów te ustalenia, a sąd wyroki uchyla. Wciąż nie ma odszkodowań dla ludzi, którzy zostali tak brutalnie potraktowani przez tzw. czyścicieli kamienic. Innym przykładem jest choćby zmiana nazw ulic. Po ustawowej zmianie nazw ulic, samorządy, w których większość miała Platforma Obywatelska, odwoływały się do sądów administracyjnych i sądy wychodząc z założenia, że prerogatywą samorządu jest nadawanie nazw ulicom, pozwoliły samorządom na ponowną zmianę. W ten sposób na przykład: w Warszawie al. Lecha Kaczyńskiego z powrotem stała się al. Armii Ludowej. To samo stało się w Gdańsku, gdzie większość ma Platforma Obywatelska.

 

W najbliższą niedzielę, 13 października odbędą się wybory do Parlamentu. Jakie mają znaczenie? O co toczy się gra?

PiS mówi, że te wybory są przełomowe, ważne, że to jest taki zakręt, na którym możemy się wykoleić, albo rozwijać i to w dobrym tempie.

Myślę, że pewnym problemem jest to, że większość elektoratu PiS to są konserwatyści, którzy mają pewną "wadę". Po prostu kiedy uważają, że wszystko idzie dobrym torem, to mimo popierania ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, mogą zlekceważyć konieczność uczestnictwa w wyborach. Tego się boję.

Takiego zjawiska nie ma w żadnych ugrupowaniach lewicowych. Zresztą nawet wskazywały na to sondaże, z których wynikało, że większość zwolenników SLD wybiera się na głosowanie, a PiS miał najmniejszy odsetek takich osób, które mimo deklarowania poparcia, swoją deklarację złoży również przy urnie wyborczej.

Pan Jarosław Kaczyński słusznie przestrzega, by nie upajać się wysokimi sondażami. Mam nadzieję, że mobilizacja zadziała, tak jak zadziałała w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To było dla mnie bardzo budujące.

 

Rozmawiała Karolina Zaremba

Komentarze

anonim2019.10.8 22:31
Gwieździna, ty do garów mykaj. Nie masz zasług w Solidarności. Czego tak zazdrościsz Wałęsie, co?
gumowa kaczka2019.10.8 20:46
Wałęsa odegrał juz swoją rolę w historii -czy się komuś podoba czy nie był symbolem w latach 80 tych . Łatwo go osądzać w tej chwili . Powinien jednak nie mieszać się do aktualnej polityki
Bożenna Chełstowska2019.10.8 19:44
Rzeczywiście,przykład w Warszawie,tu bierzmy przykład z wyborców Trzaskowskiego.Na spotkaniach z Trzaskowskim nie było tłumów,za to wszyscy poszli na wybory i wygrali.Na spotkaniach z Jakim były tłumy i co?.Odpuścili ,nie poszli na wybory,pewni,że Jaki wygra i teraz Warszawa ma,jak ma.
Wysocki2019.10.8 14:54
Gdyby głupota umiała latać to Lech Wałęsa latał by jak gołębica.
BiegunkaProrocza2019.10.8 15:22
Jak dostaniesz sraki to polecisz na orbitę albo i dalej. Czyń pokutę, udaj się do swojego biskupa. Aaaa. No i umyj siusiaka.
BiegunkaProrocza2019.10.8 1:29
Ta Kobieta na zdjęciu mi kogoś przypomina. Była na dworcu w Pionkach Zachodnich publiczna toaleta. I była tam babcia. Babcia klozetowa. Święta kobieta. Dawało się jej 1000 złotych (starych złotych czyli 10gr) a ona odrywała kawałek papieru toaletowego i wręczała jak bilet na koncert do filharmonii. Pani Gwiazda mi ją przypomina. Ta sama pasja, ten sam typ urody, ten sam błysk w oku. Te same zainteresowania, szmaty i siki na podłodze. Wzruszyłam się
marek2019.10.8 11:01
No no w ciekawym towarzystwie obracałaś się jak widać. I to ci pewnie pozostało do dzisiaj jak widać...
BiegunkaProrocza2019.10.8 11:13
Uważasz, że babcia klozetowa nie zasługuje na szacunek? Ale chciałbyś by kibel był czysty. Oczywiście jako Polak obsikujesz deskę moczem z dużą zawartością piwa.
Maria2019.10.8 0:38
MODLITWA KORNELA MORAWIECKIEGO - DO PANA JEZUSA CHRYSTUSA Jezu, chcę Cię poznać. Chcę, abyś wszedł w moje życie. Dziękuję, że umarłeś na krzyżu za mój grzech, abym mógł doświadczyć pełni Twojego przebaczenia i akceptacji. Tylko Ty możesz uzdolnić mnie do przemiany w taką osobę, jaką mam być zgodnie z Twoim zamysłem. Dziękuję Ci za to, że mi przebaczyłeś i że dajesz mi życie wieczne z Bogiem. Powierzam Ci swoje życie. Proszę, uczyń z nim, co zechcesz. Amen”.
29.02019.10.8 0:16
jak trzeba sie zeszmacic zeby wchodzic w orbite kartofla , wstyd
Maria2019.10.7 23:47
Padł kolejny rekord pogardy ze strony Wałęsy i Platformy Obywatelskiej. Kolejna zdawałoby się nieprzekraczalna granica została zadeptana. Chory z nienawiści prostak, Bolek to sqrwiel jakich mało.Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogłyby dostatecznie obelżywie określić ( jego) postępowanie.To, że dureń tak mówi to przykład totalnego dna. Ale to, że mu za to klaszczą, przechodzi ludzkie pojęcie! Dzień po pogrzebie wpuść na scenę TW, który w prostacki i kłamliwy sposób obrazi bohatera.Kornel Morawiecki, bohater i człowiek, który nigdy się nie sprzedał, a z drugiej strony płatny kapuś SB i cymbał. Czasy Wałęsy minęły. Idzie drugi tom prawdy. Bójcie się zdrajcy.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
BiegunkaProrocza2019.10.8 10:35
Nie podniecaj się tak bo Ci sraka z tyłka poleci z tego wzbudzenia. Lepiej umyj siusiak i okadź mirra pochwę. A w przypadku ostrej biegunki udaj się swojego biskupa i czyń pokutę.
sonda2019.10.7 17:46
Ja jestem zdegustowany tym, że Wałęsa nie nazwał Kornela Morawieckiego płatnym kapusiem, gdyż jako niekwestionowany ekspert w kwestiach donosicielstwa rozstrzygnąłby ostatecznie, kto jest prawdziwym bohaterem walki o niepodległość a kto tylko sobie takie zasługi przypisuje.
anonim2019.10.7 16:41
Dzięki Bogu, niedługo sama dostaniesz pocałunek śmierci i orzeł biały nie pomoże !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jan Radziszewski2019.10.7 19:17
gorzej będzie z tobą żydowskie nasienie - bo czeka cię wieczny śmierć - gdzie zapytasz? w PIEKLE no ale nie budiet w nim sam bo tam jest już 25 miliardów potępionych do których dołączy Antychryst Antonio Tajani syn Bp i hebrajskiej zakonnicy z swymi tzw królikami z który jednym z nich jest Donald Tusk wraz z swymi towarzyszami partyjnymi tj. razem braćmi masonami.
anonim2019.10.7 19:28
Radziszewski, skąd ty uciekłeś, jakie to łono wypluło cię na łez padół ?????????????????
BiegunkaProrocza2019.10.8 10:57
To nie było łono, tylko odbytnica.
Halina2019.10.7 16:01
Idę na wybory i głosuję n PIS.
BiegunkaProrocza2019.10.8 10:38
Ja codziennie na nich głosuję. Głos wrzucam do porcelanowej urny a później spuszczam wodę. Dziś rano też głosowałam.
GwiazdaWśródTrudówKonspiryPodpierzynowej2019.10.7 14:55
Małżeństwo Gwiazdów. Bohaterowie podziemnej walki o niepodległość. Tak głęboko zakonspirowani, że nikt o nich nie wiedział. Podobnie cięzki los opozycjonisty spotkał wspomnianego Jarosława Kaczyńskiego, obecnie znanego jako Breżniew z Żoliborza. Ukrywał się przed siepaczami stanowojennymi pod pierzyną i mało nie zadusił się własnymi pierdami, bo mama podawała mu grochową przez sekretną rurę.
BiegunkaProrocza2019.10.8 10:54
Już za ten sam fakt, oddychania pierdami pod pierzyną, powinien dostać order. Wtedy bowiem najwięcej myślał o Polsce.
KKK2019.10.7 14:44
Apel do normalnych ludzi ! Ludzie, nie komentujcie i nie odpowiadajcie tutejszym lewackim szczochom na ich wymiociny ! Co wam to daje – NIC ! Zupełnie nic, bo przygłup się cieszy, że ktoś przeczytał jego „komentarz” , a waszej odpowiedzi i tak nie zrozumie. On ogląda TVN i wierzy, że manipulacje tam pokazywane są prawdą.
BiegunkaProrocza2019.10.8 11:16
Ja nie oglądam TVN. TVPiS też nie, ponieważ skoro mamy oglądać fekalia to lepiej oglądać je w oryginale niż na ekranie OLED.
Daniel K2019.10.7 14:40
Mieliśmy najszczęśliwszego robotnika w Polsce. Pracował jako elektryk w stoczni, i jak potrzebował pieniędzy to grał w toto-lotka i wygrywał. Listę wygranych opublikował IPN, a były to wygrane w granicach 500-1200 zł. Podobno eSBecy donosili mu jakie numery padną w niedzielnych losowaniach.
Topek2019.10.7 14:38
Tak, Wałęsa to żałosny prostak, którego fałszywą legendę udało się po wielu latach mocno skorygować. Dzisiaj już bez groźby sądowego procesu można mówić otwarcie, że był płatnym agentem komunistycznej bezpieki o pseudonimie „Bolek”.
KKK2019.10.7 14:37
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów o ignorowanie sku-rwiela, który wabi się "dzielnicowy". Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Blogu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
anonim2019.10.8 10:19
jakoś ucichł ostatnio -chyba kasa od Putina już nie spływa
anonim2019.10.7 14:28
13 października zdrowy czy chory, do urny się doczołgam na pewno i zagłosuję na PiS, co zalecam wszystkim, którzy chcą żyć w Polsce - klasyk MK
Wolny i Ślamazarny2019.10.7 14:28
Gwiazda postkomuszka z PZPR....paradne amok i histeria:))
anonim2019.10.7 14:15
Jak Pani z nami to znaczy, że jesteśmy po właściwej stronie!
anonim2019.10.7 14:13
WYBORY 13 października w ROCZNICĘ CUDU SŁOŃCA w FATIMIE POLACY CHWYĆMY ZA RÓŻANIEC i DO URN, POGONIĆ CZERWONĄ i TĘCZOWĄ ZARAZĘ - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI !!!
anonim2019.10.7 14:11
Dziękuję Pani za merytoryczną ocenę,wszystko zostało nazwane i jasno przedstawione.Mam nadzieję,że tego zmysłu obserwacji i oceny nie zabraknie Polakom przy urnach 13.X.Na wybory. Tylko PiS
Pielgrzym2019.10.7 14:11
W okresie internowania skonsumował samotnie lub w towarzystwie osób odwiedzających: - spirytus - 2 but. - wódka 289 but. - wino 158 but. - winiak i koniak 59 but. - szampan 239 but. - piwo 1115 but. Ponadto z dokumentu dowiadujemy się, że "w miejscach internowania umożliwiono Lechowi Wałęsie oglądanie bez ograniczeń programów telewizyjnych, słuchanie programów radiowych oraz korzystanie z prasy codziennej". W czasie internowania Wałęsie dostarczono też 1163 paczki papierosów... To się nazywa walka! Źródło: Twitter @Cenckiewicz
Formularz zawiera madrosc.2019.10.7 21:32
.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.10.7 14:05
Odezwała się Gwiazda Śmierci
Jan Radziszewski2019.10.7 19:22
gorzej będzie z tobą żydowskie nasienie - bo czeka cię wieczny śmierć - gdzie zapytasz? w PIEKLE no ale nie budiet w nim sam bo tam jest już 25 miliardów potępionych do których dołączy Antychryst Antonio Tajani syn Bp i hebrajskiej zakonnicy z swymi tzw królikami z który jednym z nich jest Donald Tusk wraz z swymi towarzyszami partyjnymi i razem braćmi masonami.
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.7 14:05
Śmierć to raczej już tej pani do oczu zagląda...
eRKa2019.10.7 21:47
Na Ciebie w progu czeka i nocy oczkuje. WIęc zacznij palić świeczki, aby ogarek nie nastał, bo w ciemności wiesz, co Cię czeka... od której się nie wykupisz za żadne nagromadzone srebrniki z żywota Twojego. Tam gdzie CIebie śmierć zabierze, bogactwa są nic nie warte, a Pan Bóg dzieli i rządzi, więc każdy dostanie, to na co zasłużył.
anonim2019.10.7 23:27
Obys sie nie zdziwil, jak przy twoich drzwiach stanie...smierc ma niezwykle poczucie chumoru.
Anty komuch2019.10.8 11:29
Stary musi , młody może .Tak mówi przysłowie , które często się sprawdza . Czerwony niewolniku .
Hanys672019.10.7 13:49
Bolek Otua to pierwszy "polak" który wylądował na Marsie. Niestety wczoraj utracił kontakt z Ziemią. A nawet z rzeczywistością. +++ Dziękujemy ci Bolku Otua za każdy ujemny procent dla platfusów!
max2019.10.7 13:42
Warte powtórzenia: "Dochodzimy do najistotniejszej rzeczy. Wszystkie obietnice Sławomira Neumanna, że nic się nikomu nie stanie, bo sądy wszystkich wybronią, pokazuje na czym polega problem Zjednoczonej Prawicy. A problem polega na tym, że sądy jeszcze nie zostały zreformowane tak, by mogły być niezależne od jakichś układów politycznych. Ludzie się dziwią, że prokuratura wiedziała, a wyroków nie ma. Przykładem takiego działania są choćby ustalenia komisji ds. reprywatyzacji. Ratusz zaskarżył do sądów te ustalenia, a sąd wyroki uchyla. Wciąż nie ma odszkodowań dla ludzi, którzy zostali tak brutalnie potraktowani przez tzw. czyścicieli kamienic. "
Urszula2019.10.7 15:03
A gdzie to pisze, że Neuman powiedział, że sądy wszystkich wysądzą?
Dam2019.10.7 15:28
W jaki to sposób sędziowie zależni od polityków miałyby być niezależne od układów politycznych? Bo PIS nie chce niezależnych sądów, chce sądy zależne od siebie, tak jak maja w tej chwili zależną prokuraturę.
Anty komuch2019.10.8 11:25
Czerwona Mafia (folksdojcze ) jesteście, a sądy są wasze i jak mówi Wojtek Cejrowski ,wszyscy jak jeden z sądu won
mordechaj2019.10.7 13:41
Zgadzam się z Lechem Wałęsą. Kornel Morawiecki prowadził rozbijacką politykę w Solidarności. A jaka jest prawda historyczna ? Zwyciężyła Solidarność z Lechem Wałęsą na czele i jej pokojowe metody, a przegrała Solidarność Walcząca Kornela Morawieckiego z pomysłem wywołania wojny domowej. Polacy nie chcieli rozlewu krwi. Nie chcieli też Kornela Morawieckiego przez 30 lat wolnej Polski. Startował w prawie każdych wyborach i przegrywał. Dopiero Paweł Kukiz, na swoje nieszczęście, wprowadził go do Sejmu. Do tej pory żałuje, bo rozbijacką polityką jak w Solidarności, rozwalił Kukizowi klub parlamentarny.
Formularz zawiera madrosc.2019.10.7 21:30
A kim wy jesteście, dokumenty do okazania!
Anty komuch2019.10.8 11:20
To czerwona swołocz , folksdojcz , nie czytać ich wypocin ,ani komentować , ignorować to im sprawia potężny ból
man.of.Stagira2019.10.7 13:39
. . "Pan Jarosław Kaczyński słusznie przestrzega, by nie upajać się wysokimi sondażami. Mam nadzieję, że mobilizacja zadziała, tak jak zadziałała w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To było dla mnie bardzo budujące." Joanna Gwiazda