07.04.21, 09:53Fot. screenshot YouTube (cnbc television) / khamenei.ir - CC BY 4.0 / screenshot YouTube (nbc news)

Joe Biden zmieni decyzję Trumpa i powróci do porozumienia atomowego z Iranem?

Joe Biden chciałby odnowić porozumienie atomowe z Iranem, po tym jak jednostronnie wycofał się z niego jego poprzednik Donald Trump. 

We wtorek w Wiedniu miało miejsce spotkanie delegacji ekspertów sygnatariuszy porozumienia atomowego z Iranem przy udziale przedstawiciela UE.

- Oczekujemy, że głównymi kwestiami, które zostaną omówione w ciągu najbliższych dni, są kroki nuklearne, które Iran musiałby podjąć, aby przywrócić zgodność z warunkami JCPOA, oraz kroki łagodzące sankcje podjęte przez Stany Zjednoczone - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Joe Biden oferuje Iranowi negocjacje pod warunkiem przestrzegania przez Iran warunków porozumienia.

Strona irańska równie jasno komunikuje swoje oczekiwania - USA muszą wrócić do przestrzegania porozumienia oraz znieść sankcje nałożone na irańską gospodarkę, mocno dotkniętą koronakryzysem.

Porozumienie z 2015 roku obejmowało zobowiązanie Iranu do zaprzestania wzbogacania Uranu w zamian za zniesienie nałożonych na ten kraj sankcji. Celem było uniemożliwienie Iranowi produkcji broni jądrowej. Strony porozumienia to Iran, USA, Rosja, Wlk. Brytania, Niemcy, Chiny, Francja oraz UE.

O wycofaniu się z porozumienia zadecydował jednak Donald Trump. W jego ocenie porozumienie nie było skuteczne i zagrażało bezpieczeństwu Izraela.

Pomimo decyzji Trumpa pozostałe państwa-sygnatariusza próbowały w dalszym ciągu stosować zapisy porozumienia, co okazało się jednak niemożliwe ze względu na amerykańskie sankcje.

Za powrotem do porozumienia mocno lobbują Chiny, którym zależy na jego obowiązywaniu oraz nawiązaniu relacji handlowych z Iranem. Nie jest to jednak okoliczność korzystna dla USA.

jkg/rpKomentarze

LOLO2021.04.13 0:35
jak zdąży przed smiercia ten padajacy sklerotyczny dziad.
PRAWDA2021.04.7 14:30
Pozyskanie broni atomowej przez Iran to Koniec Izraela -- w 100 procentach ---
mahmed2021.04.7 15:05
nie mierz Irańczyków swoją pisowska głupotą
Po11...żydowska ratyzacja Europy2021.04.7 13:35
Gówno wiesz o Trumpie.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.7 13:27
Trump to jest lokaj Izraela.
Mim22021.04.7 10:56
Biden na razie cofa powoli to co Trump zrobił - ciekawe gdzie się zatrzyma?! Zaczynam mieć wrażenie że to nie "on" rządzi w USA.
robaczek2021.04.7 12:17
a na czym opierasz swoje fachowe analizu dziadku ?????????????? ;] specjalista prawiczek ;] szkoda wam idioty trumka?? no szoda.. jedyny obok Orbana ( kolegi PUTINA) sojuszmik pis_dzielców. ojojojojojoj ...... teraz sami i Adrian musi lizac tyłek USA...... ALEZ MY Z TYCH KOLAN WSALISMY!!!!! ze az Adrian na pysk upadł.........
Rabin2021.04.13 0:37
tak,on tylko przewraca się po schodach w USA.
Anonim vel AAATomek vel Po 11... vel...2021.04.7 10:28
Doszedłem do wniosku, że moim duchowym idolem jest… Adolf Hitler. Sam się zdumiałem, ale to fakt! A to ze względu na jego ważne słowa, które te wypowiedział na naradzie dowódców w przededniu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Przecież ja (i moje wierne klony, jazgoczące kundelki szatana) nie robimy od lat na tym forum niczego innego! Zniszczyć Polskę! Zniszczyć Kościół! Zacytuję Hitlera: "Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. […] Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni". Piękne, prawda? Jemu nie udało się Messerschmittami i Tygrysami, ale nam uda się aborcją i LGBT!!!
No i to jest dobra decyzja!2021.04.7 10:24
Niech żyje stara perska cywilizacja!Precz z sowietami z Izraela!
my z PIS2021.04.7 10:22
aj waj, aj waj jak tak można, Biden panie nasz opanuj się, to są działania antysemickie