03.11.20, 07:53fot. pixabay.com

Już ponad 150 mld zł rządowego wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników

1. Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) do końca października rządowa pomoc dla przedsiębiorców i pracowników dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa wyniosła blisko 150 mld zł.

W ramach kolejnych tarcz antykryzysowych przekazano 17,5 mld zł dofinansowań do wynagrodzeń dla 4,2 mln pracowników, a także ponad 1,86 mln mikroprzedsiębiorców otrzymało bezzwrotne pożyczki w wysokości 5 tys. zł, na co sumarycznie przeznaczono prawie 9,3 mld zł.

Wypłacono także ponad 5 mld zł w postaci tzw. świadczeń postojowych, zrefundowano także przedsiębiorcom i pracownikom w ramach ulgi zwolnień ok. 17 mld zł składek na ubezpieczenia społeczne.

2. Przypomnijmy także, że pod koniec sierpnia prezes PFR Piotr Borys podsumował pomoc finansową dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oferowaną w ramach tzw. Tarczy Finansowej.

Od początku maja po wcześniejszych zgodach Komisji Europejskiej, PFR realizował różne formy wsparcia w ramach Tarczy finansowej w odniesieniu do mikroprzedsiębiorstw dla których została przeznaczona kwota 25 mld zł oraz firm małych i średnich dla których przewidziano kwotę 50 mld zł.

Jak poinformował wtedy prezes PFR z pomocy w ramach Tarczy w ciągu 3 miesięcy skorzystało 345,5 tysiąca firm, na których konta w ramach wsparcia przekazano kwotę aż 60,5 mld zł.

Fundusz wtedy rozpatrywał jeszcze odwołania 12 tysięcy firm, które złożyły wnioski ale zostały one odrzucone ze względu na nie spełnianie warunków udzielania pomocy, część z nich po dodatkowych wyjaśnieniach firm, została uwzględniona ale w zasadniczy sposób nie zmienia to wielkości podanych wyżej.

Trwa jeszcze rozpatrywanie przez PFR wniosków dla dużych firm, dla tej kategorii przedsiębiorstw jest zarezerwowane 25 mld zł, a do tej pory złożone przez nie zapotrzebowanie wynosi 13,3 mld zł i zapewne znacząco już nie wzrośnie, ponieważ termin przyjmowania wniosków upłynął z końcem października.

3. Pod koniec października premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że zostanie uruchomione kolejne wsparcie tym razem dla branż, które w ostatnich dniach zostały dotknięte ograniczeniami w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń Covid19 czyli tzw. Tarczę branżową.

Chodzi o branże: gastronomiczną, rozrywkową (estradową, targową, fotograficzną, filmową), dbającą o zdrowie fizyczne (siłownie, sport, rekreacja), sprzedaży detalicznej (targowiska i bazary).

Te branże wprawdzie uzyskały już pomoc w związku z pierwszą falą koronawirusa na wiosnę tego roku ale obecnie po raz kolejny zostają one dotknięte ograniczeniami administracyjnymi i w związku z tym do nich są adresowane nowe formy wsparcia.

4. Skoro PFR wykorzystał do tej pory kwotę 60,5 mld zł z puli 75 mld zł przeznaczonych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i prawdopodobnie około 14 mld zł z 25 mld zł przeznaczonych dla dużych firm, to ciągle dysponuje kwotą przynajmniej 25 mld zł, którą może uruchomić w ramach II transzy pomocy dla przedsiębiorstw objętych obecnymi ograniczeniami.

Pewne rezerwy finansowe posiada także tzw. Fundusz covidowy zarządzany z kolei przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który finansował takie instrumenty wsparcia jak dofinansowanie wynagrodzeń pracowników firm dotkniętych skutkami pandemii kornawirusa, umorzenie składek ZUS, postojowe czy też mikropożyczki.

Polskie państwo jest więc gotowe zarówno instytucjonalnie jak i finansowo aby wesprzeć firmy których działalność została administracyjnie ograniczona w związku z drugą falą zakażeń Covid 19.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Polak2020.11.3 13:51
Powinniśmy Bogu dziękować, że w tych trudnych czasach rządzi PiS. mamy szansę wyjść z koronakryzysu jeszcze mocniejsi... aż boję się myśleć co by się działo gdyby dziś rządzili platformersi...
Piotrek2020.11.3 8:30
PRL pełną gębą.
Polak2020.11.3 14:01
Spier.....laj stąd lewaku !
Ziomal2020.11.3 8:12
Ze skupu chryzantem też już się wycofali, może dlatego że przed biurami PIS można ich znaleźć setki. Suweren wypowiedział się co sądzi o tej bolszewickiej bandzie.
Hue2020.11.3 8:05
Rzadowego? Poprosze o kopie przelewow, gdzie urzednicy przelewali swoje prywatne pieniadze na konta firm. To nie pomoc rzadowa, ale wszystkich obywateli tego panstwa.
Lewackie psy szczekają, karawana idzie dalej2020.11.3 8:04
Coś tak absurdalnego mógł wymyślić tylko szatan: Oddać katolicką i patriotyczną Polskę bandzie wulgarnych neomarksistów, histerycznych bab, morderców nienarodzonych dzieci i perwersyjnych zboczeńców LGBT! Jak bardzo się rozczarują! Już niedługo: 11 XI 2020.
Hue2020.11.3 8:06
Juz raz przezylismy zamordyzm wladz. To, ze to lubisz, to twoja prywatna sprawa. Ale nie obnos sie ze swoja nienormalna wizja swiata.
Ależ to właśnie katolicy2020.11.3 8:12
mordują nienarodzone dzieci. Wg statystyk pośród kobiet usuwających ciążę w Polsce 97% było ochrzczone.
Hue2020.11.3 8:19
Do tego wg statystyk najwiecej aborcji wykonuja kobiety o pogladach prawicowych. Jak zawsze podwojne standardy i hipokryzja.
Potem idą do spowiedzi,2020.11.3 8:28
odmawiają 10 zdrowasiek, dostają rozgrzeszenie, na mszy dają na tacę i gitara.
Anonim2020.11.3 8:12
Ciulu, o 11-tym to możesz sobie pomarzyć. Szykuje się lockdown 2.0!