19.10.20, 11:32Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

K. Szczerski: Dla politycznych celów Bruksela chce psuć europejskie prawo

Dziś w Tallinie rozpoczyna się szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym uczestniczy prezydent Andrzej Duda. Jednym z jego tematów, jak przekazał w „Jedynce” Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, będzie nowy budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Prof. Szczerski podkreślił, że na pewno poruszona zostanie kwestia powiązania wypłat unijnych środków z praworządnością.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że w sprawie unijnego budżetu Polska ma bardzo jasne stanowisko:

- „Jesteśmy za ambitnym budżetem, za budżetem, który rzeczywiście będzie w stanie pomóc państwom w podniesieniu się z kryzysu jaki wywołała pandemia” – mówił, zaznaczając, że Polska do takiego budżetu jest gotowa się dołożyć.

Nie będzie jednak zgody Polski, co jasno podkreślił polityk, na tzw. mechanizm praworządności:

- „Podstawą naszych wpłat do funduszu do budżetu europejskiego są traktaty, więc także podstawą wypłat dla Polski z tego budżetu powinny być traktaty, a nie decyzje arbitralne i taka sytuacja, że owszem, jeżeli chodzi o obowiązki - to je mamy na podstawie traktatów, a jeżeli chodzi o prawa - to ich nie mamy, bo ktoś będzie o tym decydował politycznie” – podkreślił.

Próbę ustanowienia mechanizmu praworządności prof. Szczerski określił jako „psucie prawa europejskiego i psucie całego mechanizmu integracji europejskiej dla doraźnych potrzeb politycznych”. Tymi celami ma być cheć odsunięcia od władzy dwóch niewygodnych dla Brukseli rządów: rządu Mateusza Morawieckiego w Polsce i Viktora Orbána na Węgrzech.

kak/PAP

Komentarze

Agnieszka2020.10.19 11:54
No patrz panie Szczerski. To zupełnie jak PiS. Macie swoich znienawidzonych futerkowców podejrzanych o brak poparcia dla PiS i wzmacnianie Rydzyka czy Konfederacji, bo jakiś z nich może jeden datek komuś dał i dla jego zatopienia to i prawo i gospodarka, rolnictwo i wiele rodzin może sobie zdechnąć. Jesteście siebie warci. Nikt nie liczy się z ludźmi i dobrem
katolicka deratyzacja Polski2020.10.19 18:58
Konfederacja morduje Polakow,bo licza sie dla niej tylko bogacze. Na tym wlasnie polega moralnosc zydowsko-protetancka. Konfederacja Rosyjska juz przestala sie odrozniac od KOD-omitow,tylko wrzaski Konstytucja Konstytucja. Czy Walesa stanie na czele Konfederacji ???